občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Turnaj dvoch krajín (SVK - CZE)
Nie je to tak dávno, čo sa v Novom Meste nad Váhom poriadal spoločný československý turnaj pod hlavičkou krúžku Podjavorinci a Permoníci, ktorý od roku 1975 niesol prívlastok memoriál Lojza Nolča na pamiatku nezabudnuteľného redaktora časopisu Hádanka a křížovka, kde si víťazný krúžok tradične odnášal jeho putovnú cenu. Okrem zástupcov slovenských krúžkov sa tu pravidelne stretávali aj Kabrňáci, Hutníček, Ogaři, Hanáci, či Ostraváci. České krúžky kedysi navštevovali aj Celoslovenský prebor krúžkov  - dnes Majstrovstvá Slovenska družstiev.
Pri príležitosti malého jubilea (30.Majstrovstvá Slovenska družstiev) vznikla myšlienka spojiť príjemné s užitočným a návrh usporiadať spoločný Turnaj dvoch krajín. Slovo dalo slovo a zrodilo sa stretnutie. Stretnutie ľudí, ktorí sa kedysi dávno, dávno poznali a spoznávali práve na spoločnom turnaji.


Turnaj dvoch krajín 2014 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Tuesday, 17 June 2014
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ 14.6.2014

ImageImageŠieste pokračovanie tohoto netradičného podujatia sa uskutočnilo na mieste, ktoré vzdialenostne vyhovovalo obidvom skupinám riešiteľov. Stredná Morava a osobitne Valašské Meziříčí má veľmi dobré cestné i železničné spojenie a tak sa mohli záujemcovia o dvojjazyčné súťaženie opäť stretnúť v početnejšom zastúpení. Na hosťujúcej strane sa autorsky so skvelými hádankami predstavil opäť Antonín Říha, ktorému pri konzultáciách asistoval Jindřich Kupka, krížovkou prispel Jiří Vlášek za spolupráce Zdenka Chromého. Slovenskú stranu zastupoval aj za hranicami veľmi dobre známy Ivan Rias, ktorého hádanky konzultoval Pavol Kušnír, pod krížovku sa podpísal Juraj Struňák, ktorej zaujímavý námet a previazanosť s turnajom ocenil Ján Farkaš. Od začiatku bol súboj veľmi vyrovnaný a organizátori zastúpení predsedami oboch zväzov sa od prvého okamihu dohadovali ako to dnes dopadne. A veru o dramatické okamihy a aj taktické momenty nebolo núdza.
Last Updated ( Tuesday, 17 June 2014 )
Read more...
 
Turnaj dvoch krajín 2013 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Sunday, 27 October 2013
ŽILINA 27.10.2013

ImageImageNetradičné medzinárodné podujatie sa dožilo piateho pokračovania. Organizátorom sa navyše podarilo osloviť nových autorov a tak si účastníci súťaže mohli vyskúšať nové autorské grify, ktoré boli pre nich pripravené. Čiastočne mozaikovú krížovku mal na slovenskej strane na starosti aj na slovenské pomery síce málo známy ale o to kreatívnejší autor Rudolf Jurišta s konzultantom Jánom Farkašom. Písmennú polodokreslovku na tej českej skvele pripravila Věra Kučavová, ktorej vypomáhal konzultant Marian Mikuš. O hádanky sa na slovenskej strane pričinil aj za riekou Moravou Imageveľmi dobre známy autor Ivan Rias, ktorému ako poradca sekundoval ďaší dávny hádankár Pavol Kušnír. České hádanky namiešal nemenej plodný autor Antonín Říha v spolupráci s predsedom komisie pre prebory a činnosť krúžkov v rámci Zväzu českých hádankárov a krížovkárov Bohdanom Kousalom. Zaujímavé autorské zloženie? Obdobne to bolo aj na súťažnom poli, kde však dominovali tí, čo ovládajú dobre obidva jazyky.
Last Updated ( Wednesday, 01 January 2014 )
Read more...
 
Turnaj dvoch krajín 2012 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 05 May 2012
BRNO 5.5.2012

ImageImageŠtvrté pokračovanie tohoto netradičného podujatia od začiatku sprevádzali pochybnosti. V prvom rade to bol termín, ktorý na slovenskej strane výrazne zahustil májové víkendy (turnaj týždeň pred aj po Brne) a v druhom výber miesta, kde by podstatná časť riešiteľov zo stredného a východného Slovenska vlakovou alebo autobusovou dopravou vzhľadom na začiatok turnaja musela cestovať už veľmi skoro ráno. Navrhované Valašské Meziříčí by kolegom z českej strany zase narušil ich lúštiteľský zámer a tak všetky tieto okolnosti v konečnom zúčtovaní vyústili v nezáujem slovenskej strany o takéto zaujímavé podujatie. A tak sa stalo, že slovenská ekipa bola zložená netradične z člena krúžku Podjavorinci Jána Psotného z Nového Mesta nad Váhom, Dušana Karkuša člena krúžku Dunajci, žijúceho ale už v Prahe a posily v podobe ČechoSlováka Jirku Sýkoru zo Vsetína.
Last Updated ( Wednesday, 01 January 2014 )
Read more...
 
Turnaj dvoch krajín 2011 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 08 October 2011
ImageImageOjedinelé lúštiteľské stretnutie pri riešení jednej slovenskej a jednej českej krížovky a 10 slovenských a 10 českých hádaniek, ktoré malo svoje tretie pokračovanie, sa uskutočnilo opäť v Žiline 8.10.2011, ako predvoj majstrovstvám Slovenska družstiev. S mierne pozmenenými pravidlami, ktorých novinkou bolo, že už všetci riešitelia mohli bojovať o body pre svoju krajinu sa na úvod vyžrebovalo 9 tímov a všetci sa pustili do súboja s českým a slovenským jazykom. Napriek snahe sa však tradícia nezmenila a domáci hostitelia utŕžili prehru. A aj keď to bol veľmi vyrovnaný duel, stav súboja SLOVENSKO - ČESKO je po dnešnom dni 1:2.
Last Updated ( Thursday, 12 January 2012 )
Read more...
 
Turnaj dvoch krajín 2009 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 23 May 2009
ZÁBŘEH 23.5.2009

ImageNa Moravu sme sa vybrali s malou dušičkou, pretože vstúpiť hneď do jamy levovej bola poriadna trúfalosť. Do Zábřehu sa totiž chystala celá česká lúštiteľská špička, pretože na popoludnie boli pripravené I.Majstrovstvá Českej republiky krúžkov. Turnaj dvoch krajín, ktorý mal byť predvojom českého šampionátu, však žiaľ prilákal ledva štvrtinu z nich. Škoda, mohol to byť krajší sviatok a spomienka na Lojza Nolča, ktorého meno niesol prívlastok posledného spoločného turnaja v rokoch dávno minulých. Mnohí žiaľ o podujatí nemali dostatočné informácie aj keď chválili myšlienku a nápad spoločných stretnutí. 
Samotný súboj bol už zaujímavejší. Vlaňajší debakel našim trochu triasol rukami, ale všetko nakoniec dopadlo inak. Po sobote je totiž stav SLOVENSKO - ČESKO 1:1.
Last Updated ( Sunday, 31 May 2009 )
Read more...
 
Turnaj dvoch krajín 2008 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 22 November 2008
ŽILINA 22.11.2008

Boli sme v očakávaní akú to bude mať odozvu, že príde ale až 65 riešiteľov čakal málokto. Dopredu sa však nevedelo, aké bude zastúpenie spoza rieky Moravy, myšlienka však oslovila prvých odvážlivcov a tak sme mohli privítať priateľov z krúžku Hutníček, Koumáci a Valaši, pričom autorsky prispeli aj Kabrňáci. Vzácne spomienky na Žilinu si doniesla najmä pani Kristina Smigová, ktorá tu na prebore družstiev bola pred 20 rokmi.  Na úvod sa vyžrebovalo paritné zastúpenie slovenských riešiteľov a mohli sme sa pustiť do súboja.
Last Updated ( Tuesday, 11 October 2011 )
Read more...
 
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement