občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Dávne hádankárske turnaje
Dávne celoslovenské hádankárske turnaje PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Sunday, 16 August 2009
ImageHistoricky prvá krížovkárska a  hádankárska súťaž bola vyhlásená 14.3.1944 v 11. slávnostnom čísle časopisu Krížom-krážom. Súťaž mala oficiálny názov Krížovkársky a hádankársky súbeh a najprv išlo o súťaž autorskú. Do súťaže prišlo 47 prác, z ktorých bolo 18 krížoviek a 29 platných hádankárskych sérií. Každá séria totiž obsahovala tri hádanky a tak ich vlastne prišlo do súťaže 87. Medzi autormi objavujeme také mená ako Jozef Ponec (Trnava) Štefan Remenár (Dlhé Pole), Jozef Doležal (Račistorf), Jozef Káňa – Makovan (Makov pri Čadci), Ján Pasuľka (Markovce-Moľva), Milan Strečko (Zvolen), Marcel Barát ml. (Mýtna Nová Ves), Jozef Linder (Hájniky, dnes súčasť Sliača), z ktorých sa viacerí na nasledujpce roky stali poprednými autormi a spolutvorcami vtedajších časopisov. Prvými víťazmi tohoto súbehu sa medzi autormi krížoviek stali Ján Svoreň z Bratislavy, strieborný Ján Mróz z Gelnice a tretí Michal Černák z Dechtíc. V hádankárskej časti boli ako najlepšie vyhodnotené práce Michala Vaníka z Nitry, ktorý obsadil všetky tri víťazné miesta. Samotným iniciátorom takýchto súťaží bol Vojtech Madaj. Bol to práve on, ktorý pre spopularizovanie časopisu prišiel ako prvý s nápadom, usporiadať krížovkársky súbeh s vecnými a knižnými cenami. Súbeh totiž predstavoval dlhodobú súťaž v lúštení krížoviek a hádaniek a svojim spôsobom bol predchodcom neskoršej krížovkárskej ligy, či hádankárskeho otáznika. Tento prvý korešpondenčný turnaj sa uskutočnil v roku 1944 a jeho záver sa uskutočnil v priestoroch Matice Slovenskej v Martine 12.06.1944, pričom tento turnaj možno považovať za prvý oficiálny verejný krížovkársky a hádankársky turnaj na území Slovenska. Súťaž viedol J.Lukáš a medzi cenami objavujeme také „kúsky“, po ktorých by zaplesala aj duša súčasníka - pobyt v hoteli Thermia Piešťany, poukaz na nákup tovaru v odevnej službe Nehera Trenčín, liter starej slivovice od firmy M.Ripper a synovia zo Žiliny, či súprava modranskej keramiky. Celkovým víťazom turnaja sa stal Michal Vaník z Nitry. Možno je to náhoda, možno osud, ale od tohto prvého turnaja len nedávno uplynulo 60 rokov. Za tento čin, ktorý sa postupne rozšíril je Vojtech Madaj považovaný za otca turnajov.

súťažné hádanky z roku 1958
Zlúčenka:
VTÁK sa zaskvel na obraze
A NÁPOJE na stole.
DCÉRKA LEŽÍ NEPOHNUTE,
zabavme sa do vôle.

Citoslovka obojstranná:
VEĽA ZVERI nachová
METROPOLA TEKOVA,
keď tu prídu s cirkusom
(vravím to, čo počul som).

Ďalšie podobné turnaje sa začali organizovať až o vyše 10 rokov neskôr. O tom, že Celoslovenské hádankárske turnaje existovali oveľa skôr než vznikol ten, čo ho poznáme dnes (už pod názvom Majstrovstvá Slovenska) si dnes dokážu vybaviť v zákutiach spomienok už len 6 a viac krížikoví riešitelia. Veľa údajov už o nich niet ani v archívnych análoch, ale občas sa podarí niečo predsa len vypátrať. Vieme napríklad, že I. ročník sa konal 27.11.1957 v Trnave a víťazom v lúštení krížoviek sa vtedy stal M. Lampert z Bratislavy. II. ročník sa konal daždivého 14. decembra 1958 v Trnave a Milan Hromníka nadchol do takej miery, že už o mesiac zakladal v Bratislave pri Pionierskom dome prvý detský hádankársky krúžok. Stretlo sa tu takmer 50 riešiteľov, ktorí mali pripravenú jednu krížovku a 20 hádaniek. Organizačne turnaj pripravili a viedli Vladimír Kulčický, Ján Adámek a Július Smeja. Najlepším krížovkárom sa vtedy stal Michal Černák zo Svitu, v hádankách preborovým spôsobom sa najviac darilo Jánovi Beličkovi z Trnavy, autorovi neskoršej Abecedy krížovkára. 
Tretí ročník sa konal 19. septembra 1959 v Bratislave a opäť za účasti Milan Hromníka, ktorého tentokrát motivoval k osloveniu redakcie časopisu Hádankár a krížovkár (dnešný Lišiak) a vznik súčasného krúžku Dunajci.
  organizátorkrížovky hádanky 
I.27.11.1957
Trnava
Dumátori1.Miloš Lampert-Bratislava 1. 
II.14.12.1958
Trnava
Dumátori 1.Michal Černák-Svit  1.Ján Belička-Trnava
 2.Miloš Lampert-Bratislava
 3.A.Murgaš
 - Milan Hromník-Bratislava
 5.K.Badlok
 - M.Poláček
 - Rudolf Moško-Kubrá
 - Zvolenský
 - Štefan Rinčo-Bratislava
 - Michal Černák-Svit
 - L.Orábal
 - J.Lopatka
 - Vladimír Dunajovec-Rudina
4
3
2
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
III.19.09.1959
Bratislava
Kablováci 1.Michal Černák-Svit (18 min.)0 1.Rudolf Moško-Kubrá
 
4
 O tretí ročník prejavilo záujem až 65 riešiteľov, ktorí sa zišli v závodnom klube Kablo. Úroveň celého turnaja bola veľmi dobrá. Lúštila sa slbiková dokresľovka s obrázkovou legendou a 25 hádaniek. Krížovku (aj keď bola s tých ťažších) odovzdalo v limite 35 riešiteľov, z toho 19 bez chyby. Podobne na tom boli aj hádanky, kde sa medzi úspešnými objavili nové mená mladých hádankárov.
IV.15.10.1960
Košice
Hornád 1.Ladislav Zvada-Spišská Nová Ves
 2.František Bekeš-Spišská Belá
 3.Štefan Vaľa-Rolová
 4.Dušan Karkuš-Bratislava
 5.E.Kövári
 6.Imrich Boháč (Hornád)
 7.J.Švesták
 8.V.Adamica (Jánošík)
 9.Poláček Jozef-Bratislava
10.Michal Černák-Svit
0
 1.Dušan Karkuš-Bratislava
 2.Imrich Petrík-Trebišov
 3.Rudolf Moško-Kubrá
 4.Drahotín Lančarič-Veľké Čaníkovce
 5.Štefan Vaľa-Rolová
 6.J.Švesták
 7.V.Adamica (Jánošík)
 8.František Bekeš-Spišská Belá
 9.Vlado Vazagov-Rimavská Sobota
10.V.Ivan
6
4
4

2
2
1
1
1
1
V.14.10.1961
Bratislava
Dunajci 1.Štefan Vaľa-Rolová
 2.Drahotín Lančarič-Veľké Čaníkovce
 3.Milan Vyparina-Bratislava
 4.Rudolf Moško-Trenčín
 5.Viliam Macák-Bratislava
  1.Milan Vyparina-Bratislava
 2.Rudolf Moško-Kubrá
 3.Štefan Vaľa-Rolová
 4.Dušan Karkuš-Bratislava
 5.Cyril Panoc-Humenné
 6.Magdaléna Piatkowska (Dunajci)
 7.Roman Robota-Bratislava
 - Pavel Mokoš-Bratislava
 - Drahotín Lančarič-Veľké Čaníkovce
10.Viliam Macák-Bratislava
 - Jaroslav Jaroš-Trnava
 - Stanislav Strmeň-Bratislava
 - V.Adamica (Jánošík)
 - J.Vilém
5
5
4
3
3
3
2
2
2
1
1
1
1
1
VI.14.10.1962
Žilina
Jánošík 1.Dušan Karkuš-Bratislava   
VII.17.11.1963
Bratislava
Dunajci 1.Viktor Šimčisko-Bratislava   
VIII.15.11.1964
Bratislava
Dunajci 1.Viktor Šimčisko-Bratislava   
Last Updated ( Monday, 23 January 2012 )
 
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement