občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Turnaje 2007 v sudoku PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 08 December 2007
Turnaje v sudoku sa začali organizovať od roku 2007. Podnetom na to bol vysoký záujem o Majstrovstvá Slovenska a odozvy, ktoré sme z nich získali. Spôsob a systém bol prevzatý z kvalifikačných turnajov v logických úlohách. Ako prvé lastovičky sme pripravili pre sudokáčov tri miesta a to Bratislavu (9.6.), Banskú Bystricu (8.9.) a Michalovce (8.12). Súťaží sa bez rozdielu veku pričom vstup je stále voľný. Netreba sa ani prihlasovať stačí mať len chuť si zalúštiť.
Ďalšia novinka tohoto roka. Výsledky všetkých podujatí sa započítavajú do celoročnej súťaže GRAND PRIX, ktorej súčasťou budú okrem turnajov aj korešpondenčné súťaže v časopise RELAX. Tá začína od marca a je zaradená aj do hodnotenia kvalifikácie na Majstrovstvá sveta.


Prvý SUDOKU špeciál
ImageZačiatok mal milú príchuť, keď sa z malého turnaja stalo medzinárodné stretnutie. Do Bratislavy totiž zavítali dvaja reprezentanti Českej republiky, ktorí tak zdramatizovali súboj o prvú priečku. Už prvá časť bola ako vo sne. Mladý 16-ročný Jakub Ondroušek si s 10 sudoku, na ktoré bol vyčlenený čas 60 minút poradil za neuveriteľných 17, čím získal ďalšie body za čas. P.Hudák sa tentokrát musel skloniť nad jeho rýchlosťou, ale aspoň bolo o čo bojovať. Druhá časť mala už len 30 minút a hoci tam boli len 2 úlohy, boli oveľa ťažšie a tak sa čakalo, či sa zopakuje postup z prvej časti. Jakub ale potvrdil, že je veľký talent pretože na vyriešenie oboch úloh mu stačilo len 13 minút. Nestratili sa ale ani naši, pretože úplne vyrovnane sa súperom z Čiech k P.Hudákovi postavil P.Jaselský, ktorý tiež získal nejaké bodíky za čas a tak to bolo vzácne vyrovnané. Súťaž bola síce skôr zameraná pre širokú verejnosť čomu zodpovedala aj náročnosť úloh, ale treba priznať, že takýto súboj zaujal každého i amatéra, ktorý sa lúštiť ešte len učí.

Výsledky z Bratislavy
 1.Jakub Ondroušek-Brno 108 (16r.)

 2.Peter Hudák-Košice 91

 3.Pavel Jaselský-Vojtovce 59

-- Pavel Pellar-Brno 59

 5.Eva Jatelová-Čechy 43

 6.Martin Krebs-Vinosady 40

 7.Peter Gašpár-Púchov 38

 8.Štefan Gyurki-Šalov 34

-- Michal Hudák-Košice 34 (18r.)

10.Artúr Schwarcz-Šaľa 31

11.Blanka Lehotská-Bratislava 30

12.Dagmar Ševerová-Bratislava 29

13.Ján Morávek-Prievidza 28

-- Anna Kastlerová-Bratislava 28

15.Katarína Pokorná-Bratislava 25 (17r.)

-- Igor Hudák-Košice 25

-- Martin Kollár-Bratislava 25

18.Peter Jaselský-Vojtovce 21

-- Ľuboš Oravec-Bratislava 21

-- Marcel Zanechal-Bratislava 21

21.Veronika Chladná-Zl.Moravce 18 (13r.)

-- Rebeka Zanechalová-Bratislava 18 (9r.)

-- Petra Kastlerová-Bratislava 18 (11r.)

24.Matúš Demiger-Zl.Moravce 17 (14r.)

25.Simona Sandtnerová-Pezinok 16 (17r.)

a ďalší


 Výsledky z Banskej Bystrice 

 1.Emília Rigdová-Poprad 41
 2.Martin Kollár-Bratislava 35

 3.Anna Medveďová-Banská Bystrica 35

 4.Ivana Štiptová-Ružomberok 35
 5.Ivan Pastucha-Ružomberok 35

 6.Marcel Zanechal-Bratislava 32

 7.Eva Jatelová-Čechy 31
 8.Štefan Šomlo-Šahy 29
 9.František Ivančo-Vranov n/Topľou 28
-- Martin Krebs-Vinosady 28
11.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok 26
12.Matúš Demiger-Zlaté Moravce 24
13.Katarína Pokorná-Bratislava 23
-- Martina Jančiarová-Ružomberok 23
15.Ján Rybka-Poprad 21
16.Ján Morávek-Prievidza 20
-- Jaroslav Grajciar st.-Zvolen 20
18.Ján Rybnikář-Lubina 17
19.Alexander Szabari-Sady n/Tor. 15
20.Mikuláš Szabari-Sady n/Tor. 14
21.Jaroslav Grajciar ml.-Zvolen 13
22.Veronika Chladná-Zl.Moravce 11
-- Mária Štiptová-Ružomberok 11
-- Matej Šuňavec-Lipt.Hrádok 11
25.Rebeka Zanechalová-Bratislava 9
a ďalší

Druhý SUDOKU špeciál
Banská Bystrica bola úplne iná než Bratislava. Pestrosťou súťažiacich, úloh i výsledkov. Je vidieť, že niektorí na sebe pracujú a berú lúštenie podstatne vážnejšie ako ostatní. Dôvodov, prečo tomu tak je, je zaručene viac, nás len teší, že záujem o takéto podujatia rastie a že to ľudí baví. V Banskej Bystrici to od začiatku bolo iné než v Bratislave. To že chýbal hlavný favorit Peter Hudák úplne vyrovnalo súťažné pole. Navyše prišli aj úplne noví súťažiaci a tak sa  tipovalo na víťaza trochu ťažšie. V prvej časti všetky úlohy (35 b) vyriešila až štvorica súťažiacich (Pastucha, Medveďová, I.Štiptová a Kollár). Prekvapivo však dopadla druhá časť. V nej boli zaradené dve úlohy, jedna ľahšia ale úplne neznáma (kombinačná) a druhá známa ale náročná (klasická), ktorá väčšinu zvádzala aby sa s ňou popasovali. A v tom bol ten chyták. Kto sa rozhodol pre klasiku riskoval, či ju v časovom limite zvládne, ale na správne rozhodnutie bolo treba trochu skúseností a správneho odhadu. Kombinačné sudoku nakoniec vylúštili len traja (Rigdová, Zanechal, Šomlo), náročnú klasiku nik. Kombinačné sudoku spočíva v tom, že tu nie sú zobrazené čísla na svojich miestach, ale na každom políčku sú zobrazené možné číslice (kombinácie), ktoré by na danom políčku mohli byť. Pripomína to presne tú istú situáciu, keď si pri riešení píšete číslice do políčok, t.z. že v ňom môže byť napríklad dvojka, štvorka, sedmička a osmička, avšak v danom okamihu ešte neviete ktoré z nich. Táto spleť číslic takmer každého odraďovala avšak, tí čo ju napokon zvládli zhodne tvrdili, že bola veľmi jednoduchá (len neznáma). A tak sa do čela prekvapivo prelúštila Milka Rigdová, ktorá po skončení druhej časti hneď vyhlásila, ako obrazec strašne mýlil. Tiež to najprv skúšala s klasikou, ale keď jej to nešlo, prešla na kombinačné. Začiatok jej robil problém, ale keď do toho vnikla bola to vcelku príjemná úloha. Za E.Rigdovou nasledovala veľmi vyrovnaná skupina a tak pri rovnosti bodov rozhodoval čas odovzdania.

Tretí SUDOKU špeciál
Upršané Michalovce privítali sudokáčov nielen z východu ale aj ďalekej Bratislavy, Horehronia či Liptova. Rastúci záujem teší, ale aj zaväzuje. Preto sa aj v treťom tohtoročnom podujatí objavilo pár nových a neznámych úloh, ale zdá sa, že niektorí toto súťaženie berú už veľmi vážne a ani pripravené chytáky ich neprekvapili. Už výsledky po prvej časti boli veľmi zaujímavé a pravdu povediac nečakané. NA prvú časť bolo 60 minút ale už po 47 odovzdával ako prvý P.Jaselský a mal všetko psrávne. Body za čas sa však v tejto časti neprideľovali a tak žiaden bonus napriek rýchlosti nezískal. Plný bodový zisk (38) si stihol pripísať ešte M.Kollár, ktorý sa od MSR v Žiline stále zlepšuje. Druhý sled tvorili 30 bodoví M.Krebs, A.Medveďová, B.Lehotská, ale aj F.Ivančo. Za nimi nasledovala E.Rigdová (27), J.Barna (26) a R.Medveď (23). Nebyť zbytočných preklepov, nepozornosti, či len obyčajnej straty sústredenia, keď úloha bola porakticky hotová, len stačilo doplniť posledné jedno či dve políčka (Rigdová, Štiptová, A.Hudák, M.Šuňavec), vyzeralo by to asi úplne inak. 
Druhá časť mala limit 30 minút a boli v nej zaradené dve náročnejšie úlohy. Napriek tomu si  P.Jaselský s obidvomi poradil bravúrne za 16 minút a získal tak bonus 14 bodov (rozdiel minút do časového limitu). Naopak trápili sa očakávané favoritky A.Medveďová a B.Lehotská, ktorým to dnes jednoducho asi nešlo podľa predstáv. Zabojovala I.Štiptová, ktorá si okrem základných bodov pripísala 8 minútový bonus. Záver úplne pokazil M.Kollár, ktorý nebyť nepozornosti (2 nevyplnené políčka) mohol mať viac o 11 bodov za úlohu a 7 bodov za skoré odovzdanie, čo by ho vynieslo na druhú priečku. Žiaľ pravidlá boli neúprosné. Nečakane dobre si počínal F.Ivančo, ktorý naznačil, čo v ňom je a že s ním v budúcnosti už treba počítať.
Celé podujatie bolo pekným vyvrcholením lúštiteľského roka 2007. Výsledky turnaja mali totiž významný vplyv aj na celkové vyhodnotenie celoročnej súťaže Grand Prix 2007. A aj keď to dopadlo inak, než by niekto očakával, body boli veľmi dôležité. Že to malo naozaj váhu zlata si však už prečítajte na stránke GRAND PRIX 2007.
 Výsledky z Michaloviec

 1.Pavol Jaselský-Vojtovce 73
 2.František Ivančo-Vranov n/Topľou 59
 3.Martin Krebs-Vinosady 55
 4.Ivana Štiptová-Ružomberok 51
 5.Martin Kollár-Bratislava 49
 6.Emília Rigdová-Poprad 48
 7.Anna Medveďová-Banská Bystrica 40
-- Blanka Lehotská-Bratislava 40
 9.Jozef Barna-Snina 37
10.Rudolf Medveď-Banská Bystrica 33
11.Marcel Zanechal-Bratislava 28
12.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok 27
13.Diana Barnová-Snina 25
14.Viktor Liba-Košice 23
15.Stanislav Eleniuk-Stará Ľubovňa 20
--- Anton Hudák-Poliakovce 20
17.David Szabari-Sady n/Tor. 11
18.František Cvengroš-Spiš.N.Ves 10
--- Alexander Szabari-Sady n/Tor. 10
20.Šimon Szabari-Sady n/Tor. 8
--- Gita Schillerová-Nižná Myšľa 8
22.Mikuláš Szabari-Sady n/Tor. 5
23.Rebeka Zamechalová-Bratislava 3
--- Ivan Baran-Michalovce 3
--- Ladislav Šepeľa-Michalovce 3
--- Jaroslava Semková-Michalovce 3
27.Matej Šuňavec-Lipt.Hrádok 1

Last Updated ( Friday, 25 November 2011 )
 
< Prev
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement