občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

OČAKÁVAME

24.11.2018 Košice
20. Maratónsky turnaj
v riešení krížoviek
a hádaniek

01.12.2018 Bratislava
8. Turnaj BRÚSKA
   s riešením sudoku
8. Turnaj BRĎO
   s riešením
   logických úloh

KALENDÁR udalostí

November 2018 December 2018 January 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
Week 49 1 2
Week 50 3 4 5 6 7 8 9
Week 51 10 11 12 13 14 15 16
Week 52 17 18 19 20 21 22 23
Week 1 24 25 26 27 28 29 30
Week 54 31
Majstrovstvá sveta 2016 Senec PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Thursday, 15 October 2015
ImageImageVerte, či neverte, majstrovstvá sveta v sudoku a hlavolamoch sa na jeseň roku 2016 uskutočnia u nás na Slovensku. Táto informácia môže by pre vás zaujímavá aj preto, že nikdy predtým nebolo ľahšie zúčastniť sa svetového šampionátu :-)


Čože sú to majstrovstvá sveta?

Majstrovstvá sveta v sudoku a hlavolamoch, zastrešované Svetovou hádankárskou federáciou (World Puzzle Federation) sú najprestížnejším podujatím v tejto oblasti a tešia sa veľkému záujmu riešiteľov zo všetkých vyspelých kútov sveta. V Londýne i vlani v Sofii sa ich zúčastnilo vyše dvesto účastníkov z vyše tridsiatich krajín sveta.

V roku 2016 sa uskutoční jubilejný 25. ročník šampionátu v hlavolamoch, zatiaľ čo pre sudoku to budú 11. majstrovstvá. Napriek tomu, že sú tieto dva šampionáty v podstate od seba nezávislé, od roku 2011 sa konajú hneď po sebe počas jedného týždňa na tom istom mieste, čím sa stali dostupnejšími pre všetkých záujemcov.

ImageAko to bude vyzerať budúci rok?

Dúfame, že svetovo! Zárukou skvelých úloh budú naši špičkoví autori ako trebárs Matej Uher, Peter Hudák, Zuzana Hromcová, Ivana Ondrejková (Štiptová), Blanka Lehotská, Matúš Demiger a mnohí ďalší. A samozrejme, môžete medzi nimi by aj vy. Nezáleží na tom, či ste úloh vytvorili tisíce, alebo či máte v šulfíku zatiaľ iba jednu. Vedzte, že aj táto jedna jediná sa môže objaviť vo finále majstrovstiev sveta.

Súčasný formát bude podobný ako v minulých rokoch. Podujatie sa uskutoční v tradičnom termíne 16. - 23. októbra 2016. Šampionát v sudoku bude trvať 4 dni, zatiaľ čo šampionát v logike 5 dní. V strede týždňa sa budú obe podujatia prelínať tak, aby všetci účastníci mohli absolvovať tradičný výlet. Veľké percento účastníkov však ostáva na súťaži po celý týždeň.

Každú krajinu (v každej kategórii) smú reprezentovať štyria oficiálni súťažiaci, ktorí vytvoria takzvaný A-tím. Ten sa môže zapojiť aj do bojov o medaily v tímovej súťaži. Zvykom je, že popri oficiálnych účastníkoch môžu súťažiť aj ďalší, avšak tí už len pre vlastné potešenie. Netreba ale zabúdať na súťažiacich vo vekových kategóriách pod 18, či nad 50 rokov. Títo môžu byť v oficiálnom tíme, ale môžu byť aj mimo neho. Vo vekových kategóriách totiž žiadne obmedzenie neplatí. My plánujeme účasť 12 súťažiacih, kde okrem hlavnej štvorice predpokladáme, že o ďalšie miesta zabojujú najmä adepti do resp. nad 50 rokov

Ako sa možno zúčastniť?

Prvou možnosťou je prísť si zasúťažiť. Viacerí z tradičných reprezentantov sú totiž zapojení do príprav, a preto bude zaujímavé sledovať, aké bude nové zloženie slovenských tímov. Tímov môže by dokonca viac než zvyčajné dva, preto ide o ideálnu možnosť dať priestor aj menej skúseným riešiteľom, ktorí si tak budú môcť vyskúšať atmosféru majstrovstiev sveta na domovskej pôde. A na ďalší rok trebárs zúročiť získané skúsenosti inde vo svete. Nezabudnite teda, že nová kvalifikačná sezóna začína už v novembrovej Bratislave, čiže s takmer ročným predstihom.

Druhou možnosťou je zúčastniť sa šampionátu ako člen organizačného tímu. Na prvý pohľad to možno znie zvláštne, vziať si týždeň dovolenky, len aby ste potom mohli prísť pracovať inde, ale vedzte, že sa za tým skrýva veľká zábava, na ktorú budete určite spomínať radšej ako na nejaký ten týždeň v robote.

Ak máte pocit, že by ste pomôcť aj chceli, ale neviete ako, tak nemajte žiadne obavy. Samotné prípravy sme začali už pred pármi mesiacmi. Už teraz si uvedomujeme, že tých oblastí, na ktoré nesmieme zabudnúť, je naozaj dosť. Veď posúďte sami: niečo sa nájde pre milovníkov byrokracie (registrácia účastníkov, odpisovanie na e-maily, vymýšľanie súťažných pravidiel), pre kreatívcov (vymýšľanie loga, dizajnu tričiek, výber darčekových predmetov), pre tých, čo sú radi v teréne (zabezpečovanie dopravy, asistencia na letisku, pomoc pri spoločnom výlete, fotografovanie), pre tých, čo by najradšej nevystrčili päty z pohodlia hotela (rozdávanie súťažných materiálov, opravovanie riešení, dozor v súťažnej sále, vybavovanie protestov), ale najmä pre tých, ktorí majú radi sudoku a hlavolamy (hľadanie nápadov na nové úlohy, samotné vymýšľanie úloh, konzultovanie úloh).

Ak by ste prišli na nejaký ďalší spôsob ako pomôcť, alebo viete o niekom, koho presne hľadáme, tak sa nám ozvite. Fantázii sa medze nekladú. Pokojne môžete v jednej kategórii riešiť a pri druhej pôsobiť medzi organizátormi. Alebo ak viete, že sa vám nepodarí prísť na celý týždeň, tak môžete pomôcť aj z domu pri generovaní nápadov, alebo testovaní úloh. Ako ste už iste pochopili z predchádzajúceho zoznamu, niečo sa ujde pre každého, či už polrok pred súťažou alebo priamo počas nej.

Last Updated ( Wednesday, 08 June 2016 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement