občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Majstrovstvá sveta 2001 Brno PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Thursday, 15 October 2015
ImageImageJubilejné 10. Majstrovstvá sveta v logických úlohách sa uskutočnili 8. - 14. 10. 2001 v metropole Moravy v Brne. Slovensko na tomto podujatí zastupovali víťazi kvalifikácie Pavol Tibenský z Brezovej pod Bradlom (dovtedy 4 účasti na MS), Milan Šatka z Liptovského Mikuláša (bez účasti) a Milan Chudý z Prievidze (7-násobný reprezentant). Družstvo po odstúpení ďalších kandidátov (vysoké štartovné 400 USD na osobu) doplnil autor úloh z kvalifikácie Ján Farkaš z Martina (dovtedy 5 krát na MS) a kapitánka Soňa Jánošíková - šéfredaktorka časopisu Lišiak.
Vďaka podpore časopisu RELAX (už s veľkým R) začal rok 2001 so širokou a pestrou kvalifikáciou, do ktorej sa zapojilo neuveriteľných 417 účastníkov. Kvalifikácia mala síce svoje muchy, ale smerovanie k vôbec prvým Majstrovstvám Slovenska v riešení logických úloh malo zaujímavé vyvrcholenie a ukázalo, že je potrebné rozšíriť našu činnosť o novú a oblasť. Objavili sa nové tváre, ktoré popremiešali poradie medzi najlepšími a aj keď to nemalo vplyv na účasť na majstrovstvách sveta, naznačilo veľký progres pre budúce roky.

Na samotnom šampionáte organizátor vydavateľstvo KIRA a Zväz českých hádankárov a krížovkárov pripravil pre 105 účastníkov z 21 krajín takmer 150 úloh pre jednotlivcov a 35 úloh pre spoločnú súťaž družstiev. Krajiny s rozmáhajúcim sa záujmom o logické úlohy navyše postavili viac tímov a tak sa k 21 krajinám pridali aj niektoré "B" a dokonca i "C" tímy. Kvôli vízam však nepricestovala India, účasť odrieklo Japonsko. Argentína a Švajčiarsko vytvorili spoločné družstvo, zostávajúci jednotlivci ďalšie zmiešané tímy.

 

 

zľava Ján Farkaš, Pavol Tibenský, Soňa Jánošíková, Milan Chudý a Milan Šatka


 

vyhlasovanie výsledkov

vľavo riaditeľ šampionátu Vítězslav Koudelka

 

Základ družstva tvoria štyria súťažiaci a nehrajúci kapitán, ktorý zároveň zastupuje prílsušnú krajinu na rokovania Svetovej federácie hádankárov (WPF). Súťažným jazykom na Majstrovstvách sveta je angličtina a tak aj naše družstvo ako ostatné neaglicky hovoriace krajiny sa každý deň potýkali s kvalitou prekladu a pochopenia zadania. Žiaľ občas sme doplatili na nedokonalosť úplneho prekladu, keď sme aj pri správne vyriešenej úlohe (napr. ručne napísaný výsledok) nezískali body práve kvôli "prekladovej" maličkosti (výsledok bolo třeba napr.podčiarknuť), čo nás nakoniec stálo odhadom asi 200 bodov a takpoviediac aj posun na hranicu prvej desiatky. Napätie a určitý stres urobilo svoje a to aj napriek niekoľkoročným skúsenostiam. Trinástka v hodnotení krajín (po odpočítaní B-družstiev) nie je zlá, ale ani lichotivá., najmä z pohľadu doterajších výsledkov.


Veľmi milo však prekvapil len 16-ročný novic Milan Šatka. Zdravo nepripustil nováčikovskú daň a najlepšie z našich sa popasoval so zväčša matematickými úlohami založenými na množstve práce s číslami, maticami, rovnicami a postupnosťami. Napriek kritike zo strany viacerých krajín oodklone od typických logických úloh sa naše tušenie nových trendov potvrdilo. Krajiny s rozmáhajúcou sa logikou a dobrým finančným krytím podporené často krát práve usporiadaním MS v ich krajine sa dokázali nielen omladiť, ale ponúknuť nabrať skúsenosti aj druhej garnitúre. Aj nám nezostáva nič iné, než stále hľadať takéto talenty, ktoré dokážu v sebe spojiť schopnosti analytika, informatika, matematika i logika. Dnešnou súčasťou mladej generácie je počítač a jeho prostredníctvom prezentované hry, v ktorých sa nachádzajú aj také, čo vyžadujú okamžitý správny úsudok a okamžitou reakciu s podporou logického myslenia. Nuž a jako to nakoniec dopadlo.

 

Image

naši pri súťaži družstiev

Last Updated ( Saturday, 17 October 2015 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement