občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
XI. Majstrovstvá sveta SENEC 2016 (Slovensko) PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Tuesday, 18 October 2016
V nedeľu 16. októbra v Senci slávnostným aktom otvoril Will Shortz, prezident Svetovej federácie hádankárov (World Puzzle Federation), 11. Majstrovstvá sveta v sudoku.Image
Na Slovensko kvôli sudoku zavítalo 255 účastníkov z 32 krajín a na nadväzujúci šampionát v logických úlohách pribudli ďalší. Majstrovstvá sveta sú v tejto oblasti najväčším podujatím svojho druhu a každoročne lákajú nových a nových záujemcov, vrátane najlepších svetových riešiteľov. Najmladším účastníkom bol iba 8-ročný školák Yishan Liang z Číny a najstarším 68-ročný architekt Jouni Särkijärvi z Fínska. Napriek tomu, že všetci riešitelia bez rozdielu veku zdolávajú rovnaké úlohy, pre veľkú popularitu sa kategórie do 18 rokov a nad 50 rokov vyhlasujú samostatne.

Organizátorom oboch medzinárodných podujatí je Slovenský zväz hádankárov a krížovkárov (SZHaK) etablovaný vo Svetovej federácii hádankárov, ktorý ako zástupca Slovenskej republiky uspel s kandidatúrou a získal právo usporiadať svetové šampionáty práve na Slovensku. Význam týchto svetových podujatí vyzdvihol aj fakt, že nad nimi prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska.

Image

Slovenko prilákalo. S potešením môžeme povedať, že svetový šampionát v sudoku sa vďaka Slovensku stal rekordným. Spomedzi všetkých účastníkov sa totiž do priamej súťaže zapojilo rekordných 213 riešiteľov, čo je novodobé maximum (to doterajšie bolo 186 zo Sofie z roku 2015). Sudoku je moderným fenoménom a vďaka médiám dostalo prakticky už do každej domácnosti. Publikujú ho tisíce denníkov či iných printových magazínov a o jeho popularite svedčí aj to, že sa od roku 2006 usporadúvajú majstrovstvá sveta.

Logo, ktoré prezentuje tieto podujatia, vzišlo spomedzi 13 návrhov. V hlasovaní 35 organizátorov zvíťazilo dielo 18 ročnej Eriky Hulanskej z Bratislavy, ktoré získalo 9 prvenstiev a celkovú priemernú známku 7,08 (maximum bolo 10).

Od začiatku marca bola spustená aj osobitná stránka majstrovstiev www.slovakia2016.org, kde sa nachádzajú všetky informácie o podujatiach. Vzhľadom na to, že ide o celosvetové podujatie jej obsah je spracovávaný v angličtine.

Image Image Image
   
Image Image Image
   
Image Image Image
   
ImageImageImage

Svet pozná nového majstra sveta v sudoku

Stal sa ním Tiit Vunk z Estónska, ktorý bol doposiaľ držiteľom dvoch strieborných a jednej bronzovej medaily. V dramatickom finále, kde sa zhodou okolností stretli tí istí medailisti, ktorí sa postavili na stupne víťazov v posledných dvoch rokoch. Po základnej časti viedol český reprezentant Jakub Ondroušek a dlho sa zdalo, že svoj náskok pretaví vo finále aj vo vytúžený zisk zlata. Jakub je päťnásobný medailista, zlato mu však do zbierky stále chýbalo (4x bronz a 1x striebro). Zaváhanie v jednej úlohe, keď musel svoje riešenie gumovať a opravovať však rozhodlo, že mu pribudne medaila šiesta, ale tá najjagavejšia to žiaľ nebude. Útechou mu však zostalo aspoň to, že vo finále družstiev potiahol český tím z pôvodne tretieho až na prvé miesto.

Image
Jakub Ondroušek, Tiit Vunk, Kota Morinishi

Slovensko sa napriek tomu, že nás reprezentovali prevažne riešitelia s menšími skúsenosťami (naši najlepší boli súčasťou organizačného tímu), udržalo na popredných priečkach a vybojovalo výborné siedme miesto. Kategóriu do 18 rokov ovládli Číňania, ktorí nedali prakticky nikomu z ostatných krajín šancu. V európskom meraní síl však naše talentované dievčatá obsadili druhé a tretie miesto. Vo finále nad 50 rokov malo nečakané zastúpenie aj Slovensko, kde sa na celkovej piatej priečke mieste umiestnil Igor Hudák. Svetový šamiponát sa niesol v znamení perfektne zvládnutej organizácie a zaujímavého spektra úloh, čo vysoko pozitívne ocenil prakticky každý účastník tohto vrcholného podujatia. Nasledujúce dni na sudoku nadviazal šampionát v logických úlohách, kde malo Slovensko želiezko v ohni najmä v kategórii do 18 rokov, kde Pavel Kollár obhajoval bronz z vlaňajšej Sofie.

 1. Tiit Vunk-Estónsko
 2. Jakub Ondroušek-Česko
 3. Kota Morinishi-Japonsko
 4. Shiyu Chen-Čína
 5. Seungjae Kwak-Kórea
 6. Hideaki Jo-Japonsko
 7. Cheran Sun-Čína
 8. Bastien Vial-Jaime-Francúzsko
 9. Yanzhe Qiu-Čína
10. Jakub Hrazdira-Česko
28. Andrej Plaštiak-Námestovo
30. Pavel Jaselský-Vojtovce
39. Štefan Gašpár-Púchov
50. Diana Škrhová-Bratislava
celkom 213 súťažiacich
 1. Česko
 2. Čína
 3. Japonsko
 4. Francúzsko
 5. Nemecko
 6. India
 7. SLOVENSKO A
 8. USA
 9. Turecko
10. Poľsko
33. Slovensko B
46. Slovensko C
celkom 54 družstiev

Image
pätica najlepších v kategórii do 18 rokov
5.
Tantan Dai, 4. Yuxuan Hu, 1. Yanzhe Qiu, 2. Shiyu Chen  a 3. Cheran Sun

 DO 18 ROKOV
 1. Yanzhe Qiu-Čína
 2. Shiyu Chen-Čína
 3. Cheran Sun-Čína
 4. Yuxuan Hu-Čina
 5. Tantan Dai-Čína
 6. Veronika Macků-Česko
 7. Enyang Li-Čína
 8. Diana Škrhová-Bratislava
 9. Natália Chanová-Púchov
10. Pranav Kamesh
     Sivakumar-India
celkom 32 súťažiacich
 NAD 50 ROKOV
 1. Zoran Tanasic-Srbsko
 2. Mark Goodliffe-Veľká Británia
 3. Taro Arimatsu-Japonsko
 4. Henning Kalsgaard Poulsen-Dánsko
 5. Igor Hudák-Košice
 6. Raul Kačírek-Česko
 7. Stefano Forcolin-Taliansko
 8. Pavel Kalhous-Česko
 9. Pierdante Lanzavecchia-Taliansko
10. Viliam Balko-Martin
celkom 20 súťažiacich

Image
pätica najlepších v kategórii nad 50 rokov
5. Igor Hudak 2. Liane Robinson zastupujúca Marka Goodliffa, 1. Zoran Tanasic, 3. Taro Arimatsu a 4. Henning Kalsgaard Poulsen

Detailné výsledky sú k dispozícii na osobitnej stránke šampionátu.
Last Updated ( Sunday, 11 December 2016 )
 
Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement