občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
X. Majstrovstvá Slovenska v sudoku ŽILINA 18.6.2016 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 18 June 2016

Podujatie s podporou Žilinského samosprávneho kraja

ImageImageJubilejné 10. Majstrovstvá Slovenska v sudoku sa uskutočnili v Žiline v sobotu 18. júna 2016, kde sa šampionát konal v roku 2013 a to v priestoroch Strednej odbornej školy stavebnej na Tulipánova ulici. Majstrovstvá Slovenska v sudoku jednotlivcov mali okrem hlavnej kategórie aj už tradičné vekové a to do 15 rokov, do 18 rokov a nad 45 rokov.
Žilina privítala sudokáčov počas desaťročnej histórie už po piatykrát. Aj tento rok zavítala početná skupina záujemcov z celého Slovenska a podujatie navyše prišla otestovať aj časť českej lúštiteľskej špičky.
ImageŠampionát podporil Žilinský samosprávny kraj, ktorý aj týmto spôsobom ocenil niekoľkoročnú snahu o takéto zmysluplné využitie voľného času, z ktorého navyše vychádzajú reprezentanti Slovenska, ktorí šíria dobré meno našej krajiny aj v zahraničí.

ImageSamotná súťaž bola rozdelená do 5 kôl, kde bolo okrem bodov za úlohy možné získať aj dodatočné bonusy za rýchle odovzdanie. Už od prvých minút sa do čela prepracovala česká reprezentačná dvojica Jan Zvěřina a Jakub Ondroušek, ktorí každým kolom zvyšovali svoj náskok pred ostatnými. Lepšie začal Jan (vpravo), ktorý mal po prvom kole náskok 20 bodov a po druhom už 40 bodov, Jakub sa v druhej polovici súťaže na svojho kolegu dotiahol a v poslednom kole mu vďaka časovej bonifikácii nadelil 35 bodov, čím sa prepracoval na čelo. Slovenskú lúštiteľskú obec viedla striedavo trojica Zuzana Hromcová, Michaela Bieliková a Pavel Jaselský. A keďže vlaňajší medailisti sa zhostili samotnej prípravy a organizácie majstrovstiev, čakalo sa, kto zabojuje o uvoľnené pozície. Navyše išlo aj o postup na majstrovstvá sveta a tak každý bod bol veľmi dôležitý. ImageZdravo naštartoval najmä Štefan Gašpár, ktorý nesie v sudoku prekliatie zemiakových medailí a tento rok to chcel konečne prelomiť. Naopak slabý úvod mala len 15 ročná, ale už ostrieľaná Natália Chanová, adeptka na reprezentačný dres, v polovici súťaže to ale rozbalila a postupne sa doťahovala na najlepšiu desiatku. Miešať poradím chceli ale viacerí, avšak mnohí v niektorom kole zaváhali a tak sa šanca na medailu strácala (Peter Hornák, ktorý sa držal medzi Slovákmi na 8. mieste mal v treťom kole nulu, Marek Kasár priebežne siedmy padol po treťom kole až na trinástu pozíciu). Niektoré úlohy boli totiž naozaj náročné a poriadne prevetrávali mozgové závity, čo potvrdilo najmä spomínané tretie kolo. Ale aj v ńom sa diali opačné situácie, keď sa darilo tým, ktorí sa dovtedy až tak neprejavili (Igor Hudák priebežne 18-ty sa posunul až o 5 priečok, Martin Fundárek o sedem a Veronka Hrubjáková až o jedenásť).
ImageZaujímavo sa vyvíjali aj súboje vo vekových kategóriách, kde postupne rastie záujem u tej seniorskej, kde sa tento rok stretlo celkom 23 konkurentov. Od začiatku sa vytvorila v čele silná skupina Miroslav Šalaga, Viliam Balko, Igor Hudák, Martina Prinerová, a Jaroslav Grajciar, ktorých navyše atakovali Ján Morávek a Martin Fundárek. Vyrovnanosť získaných bodov umocňovalo rastúce napätie a to najmä po zistení, že v každom kole sa poradie v prvej päťke menilo. Najlepšie síce odštartoval Peter Gašpár, tlaku ostatných však už od druhého kola nevydržal. V ňom sa excelentne presadil Jaroslav Grajciar, ktorý s ďalšou Zvolenčankou Martinou Prinerovou viedli štartové pole. Vôbec súboje na popredných miestach v tejto kategórii boli zaujímavo územne delené - dvaja Zvolenčania, dvaja Martinčania, či dvaja Púchovčania. Dokonca ani tretie a štvrté kolo príliš veľa nenapovedalo. Viedla síce Martina Prinerová (298), na ďalších miestach sa ale zvádzal tesný boj (Jaroslav Grajciar 265, Miroslav Šalaga 262, Viliam Balko 261). 

Image

Hlavná kategória však mala prioritu. Tam išlo o všetko. Nielen o majstrovský titul, či body do Grand prix alebo výkonnostnej triedy, ale najmä o body do kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta. Keďže bodovať mohla až pätnástka najlepších, bolo o čo stáť. Po treťom kole sa už začala kryštalizovať vedúca 10 členná skupina, ktorá sa ostatným bodovo začala dosť vzďaľovať. V nej dominovali dvaja Česi a tak bolo jasné že do sedemčlenného finále postúpi zo Slovákov len pätica najlepších. V štvrtok kole žiaľ dosť zaváhala dvojica Marek Kasár a Diana Škrhová a obaja sa tak pripravila o šancu na finále. Naopak veľmi si polepšil Štefan Gašpár, ktorý si tým zaistil finálovú miestenku, ktorú mali istú už aj Zuzana Hromcová, Michaela Bieliková a Pavel Jaselský. Posledné postupové miesto bolo ešte otvorené, pretože Andrej Plaštiak v štvrtom kole nepodal dovtedy výborný výkon a tak sa naskytla príležitosť Natálii Chanovej, ktorá stiahla jeho náskok o 18 bodov (zostalo 58), čo pri určitej konštelácii stále dávalo možnosť ho predbehnúť. Andrej však útoku v poslednom kole odolal a zaistil si ako posledný postup do finále.

ImageImageNatália sa však mohla tešiť z toho, že skvelým štvrtým kolom predstihla dovtedy vedúcu Dianu Škrhovú v kategórii do 18 rokov, čo v konečnom zúčtovaní nakoniec rozhodlo aj o jej juniorskom majstrovskom titule. V kategórii do 15 rokov nemala žiadnu konkurenciu, pretože jej súperi ale najmä súperky ešte nemajú toľko skúseností a bodovo boli od nej dosť vzdialené. Vôbec zaujal fakt, že mlaď medzi 15 a 18 rokom tento rok príliš záujem o šampionát neprejavila. Jednak sa mnohí už vekom prehupli cez 18 a jednak za posledné roky vidíme rastúci záujem spomedzi žiakov a tak sa viac plní kategória do 15 rokov.
   
ImagePo základnej časti bolo vo vekových kategóriách síce už ako sa hovorí vymaľované, hlavné finále však ešte len nasledovalo. Do neho postúpilo 5 domácich a 2 Česi. S časovým rozstupom, ktorý predstavoval bodový odstup po základnej časti sa všetko krútilo v dvoch rovinách, kto z dvojice Čechov získa primát medzinárodný majster Slovenska a kto z veľmi vyrovnanej pätice Slovákov si odnesie majstrovské zlato. To sa nakoniec podarilo právom najvyrovnanejšej riešiteľke Zuzane Hromcovej, ktorá si dokázala udržať stabilnú úroveň počas celej súťaže. Aj keď mala pred druhým postupujúcim Pavlom Jaselským časovú výhodu 1:24 a pred treťou Michaelou Bielikovou až 3:26, svoj náskok si nielen udržiavala, ale ho postupne navyšovala. Pavel sa totiž na tretej úlohe zasekol a to využila Miška, ktorá sa na neho úplne dotiahla a tak bol súboj o ostatné medailové priečky napätý až do konca. Ten sa nakoniec rozhodol až v samotnom závere, kde si skvelým finišom striebornú medailu vybojovala Michaela Bieliková. Zemiaková medaila opäť (akosi tradične) pripadla Štefanovi Gašpárovi, ktorému sa síce podarilo predbehnúť dovtedy priebežne štvrtého Andreja Plaštiaka, ale na ostatných mal už veľkú stratu. Medzinárodným majstrom Slovenska sa v tesnom súboji stal Jakub Ondroušek, ktorý si tento primát po roku zopakoval.
Image

hlavná kategória 
-Jakub OndroušekBrno 1112Image
- Jan Zvěřina Mimoň 1089
1. (1.)
Zuzana Hromcová Bytča 847
2. (3.) Michaela Bieliková Sereď 649
3. (2.) Pavel Jaselský Vojtovce 767
4. (5.) Štefan Gašpár Púchov 566
5. (4.) Andrej Plaštiak Námestovo 573
6. Natália Chanová Púchov 495
7. Diana Škrhová Bratislava 454
8. Marek Kasár Brezno 444
9. Peter Hornák Bratislava 374
- Martin Kubík Vyškov 357
10. Martina Prinerová Zvolen 305
11. Jaroslav Grajciar st.
Zvolen 295
12. Igor Hudák Košice 271
13. Miroslav Šalaga Martin 269
14. Viliam Balko Martin 268
15. Martin Fundárek Báhoň 261
 kategória do 15 rokov
PARTNERI
PODUJATIA

Image

Žilinský
samosprávny
kraj

Image

Image
1.
Natália Chanová (14)Púchov495
2.
Bianka Sarah Húževková (12)Púchov176
3.
Zuzana Branišová (14)Bytča122
4.
Anna Fundárková (12)
Báhoň
58
5.
Sofia Hrubjáková (14)
Michalovce
17
kategória do 18 rokov
1.Natália Chanová (14)Púchov495
2.Diana Škrhová (17)
Bratislava454
3.Bianka Sarah Húževková (12)Púchov176
4.
Zuzana Branišová (14)Bytča122
5.
Anna Fundárková (12)Báhoň58
 kategória nad 45 rokov
1.Martina Prinerová (46)
Zvolen305
2.Jaroslav Grajciar st. (52)
Zvolen295
3.Igor Hudák (54)
Košice
271
4.
Miroslav Šalaga (45)
Martin
269
5.
Viliam Balko (54)
Martin
268

(poradie po základnej časti)                                  kompletné detailné výsledky

Image
Štefan Gašpár musel pri oceňovaní nejalepších zastúpiť Zuzku Branišovú a úlohy sa zhostil s humorom jemu vlastným

Image

Image


Podujatie s podporou Žilinského samosprávneho kraja


Last Updated ( Sunday, 04 September 2016 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement