občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Majstrovstvá Slovenska 2007 Svinná PDF Print E-mail
Written by Blanka Lehotská   
Saturday, 07 July 2007

Rok 2007 priniesol zmenu organizovania slovenského šampionátu. Vyžiadala si to najmä nadväznosť na Majstrovstvá sveta, kde je potrebné už v auguste nominovať členov reprezentačného družstva, ktorí sa ich zúčastnia. Takže sme sa stretli vo Svinnej neďaleko Trenčína v magický dátum so symbolom šťastnej sedmičky.ImageVII. Majstrovstvá Slovenska 

v logických úlohách Svinná 7.7.2007
Dobojované. Takto stručne by sa dalo charakterizovať celé majstrovské zápolenie, o ktoré sa postaralo takmer 50 „logicky“ naladených súťažiacich, ktorí sa bez rozdielu veku snažili čo najlepšie obstáť v neobvykle široko vekovo rozvetvenej konkurencii. Najmladším účastníkom bol len 10 ročný Peter Demiger zo Zlatých Moraviec, tým najstarším naopak 54 ročný Miroslav Hájiček z Bratislavy, pričom takmer štvrtina mala menej ako 18 rokov.

ImageImageTohtoročné majstrovstvá boli v znamení čísla 7 – siedme majstrovstvá, siedmeho siedmy v roku sedem, sedem kôl po sedem úloh. Sedmička jednoducho vládla aj na súťaži, kde bolo množstvo úloh práve takých, kde číslo sedem malo svoj význam. Jednou z tých „rozbehových“ úloh bolo napríklad to, aby ste pomocou siedmych sedmičiek vytvorili taký príklad, ktorého výsledok bude opäť sedem. V priemere na takúto jednoduchú úlohu boli dve minúty, ale napätie, sústredenie, snaha čo najrýchlejšie prísť na výsledok (aj keď bolo v tomto prípade viac možností) však u tých menej skúsených často krát zväzovala ruky (či pero), pričom drahocenný čas neúprosne plynul.

Slovenský zväz hádankárov a krížovkárov vsadil na pestrosť, náročnosť a svetové kritériá. Majstrovstvami totiž vyvrcholila aj kvalifikácia na 16. Majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v októbri v Brazílii v meste samby a karnevalov – v RiO de Janeiro. Tancovalo, či lepšie stepovalo sa aj u nás. Po základnej časti sa totiž sedmička finalistov postavila pred publikum a ostatných súťažiacich, aby si to na pripravených paneloch mohla rozdať postojačky. A niektorí si veru pomáhali aj drobným stepom. Tento spôsob je divácky veľmi atraktívny, lebo každý môže naživo sledovať, spôsob ako kto danú úlohu rieši a ako kto na tom v danom okamihu je. Vo finále bolo (ako tradične) 7 úloh a čím viac sa blížil jeho záver, tým viac sa každý mohol priamo presvedčiť o schopnostiach finalistov, kto má koľko úloh už vyriešených. Už po základnej časti mal náskok vlaňajší majster 22 ročný študent Peter Hudák z Košíc, Image
 
Výsledky finále MSR v LÚ

1.Hudák Peter Košice

2.Gašpár Štefan Púchov
3.Lehotská Blanka Bratislava
4.Ševerová Dagmar Bratislava

5.Pastucha Ivan Ružomberok
6.Chudý Milan Prievidza

7.Rigdová Emília st. Poprad

111,5

 85,0

 54,0

 54,0

 53,5

 41,0

 40,0

  
ktorý vo finále bravúrne potvrdil svoje postavenie a po tretí krát za sebou získal majstrovský primát. Ešte v polovici súťaže viedol jeho tradičný súper a reprezentačný kolega Štefan Gašpár z Púchova, ktorý však v závere nestačil jeho tempu lúštenia, čo sa nakoniec prejavilo aj v bodovom hodnotení. Dramatický boj bol o bronzovú priečku. Až do posledných sekúnd totiž nebolo isté, kto obsadí tretie miesto. Na piatom mieste totiž skončil Ivan Pastucha z Ružomberka (a to do finále postupoval z tretej priečky), pričom len o 0,5 bodu viac mali Bratislavčanky Blanka Lehotská a Dagmar Ševerová, ktoré si to nakoniec museli „rozdať“ v dodatočnom rozboji pri riešení úlohy, ktorá je známa z počítačov – hľadaní mín. Tou rýchlejšou bola nakoniec Blanka Lehotská, ktorá si tak zopakovala bronz z roku 2003.

Zaujímavosťou majstrovstiev bolo niekoľko osobitých rodinných súbojov. Majster súperil zároveň aj so svojim mladším bratom Michalom a otcom Igorom. Staršieho brata mal za súpera strieborný Štefan. Súrodenecký súboj zvádzali aj bratia Kollárovci z Bratislavy, či Demigerovci zo Zlatých Moraviec. Rodičovský otca a syna zažili Šuňavcovci z Liptovského Hrádku, Eleniukovci zo Starej Ľubovne, matky a dcéry naopak dámy Rigdové z Popradu. U poslednej dvojice to malo zvláštnu príchuť, pretože nebyť drobnej chybičky mohla do finále namiesto mamy postúpiť práve 16 ročná dcéra.

Image
posledné inštrukcie tesne pred štartom finále

Podujatie malo aj medzinárodnú príchuť, pretože majstrovstiev sa zúčastnili aj traja riešitelia z Českej republiky a treba priznať, pozitívne zvýšili konkurenciu súťaže. Potešiteľný bol aj ten fakt, že sa opäť objavilo pár nových talentov, ktorí majú šancu pri dobrom tréningu pomiešať poradie aj na medailových priečkach a možno aj obliekať reprezentačné tričko Slovenska. Do finálovej časti, vzhľadom na to že išlo o súčasť kvalifikácie na MS v Brazílii postupovali len Slováci. Postavenie po základnej časti bolo okrem prvých dvoch miest veľmi vyrovnané a prakticky aj samotné finále potvrdilo na akom výkonnostnom stupni sa kto nachádza (body vo finále Hudák 28, Gašpár 23, Lehotská a Ševerová 10, Pastucha 9, Chudý 6, Rigdová 3). Dnes možno konštatovať, že do Brazílie sú na základe celonárodnej kvalifikácie a práve skončených majstrovstiev nominovaní P.Hudák a Š.Gašpár. O posledných dvoch členoch družstva sa rozhodne medzi I.Pastuchom, B.Lehotskou, D.Ševerovou a E.Rigdovou, pričom v širšej nominácii sú aj M.Hudák, M.Kollár, I.Štiptová a A.Hudák. Kapitánsku pásku ponesie Martinčan Ján Farkaš.

                                                         Stav po základnej časti po ktorej 7 najlepších postupovalo do finále:
 Image
Image

Image

 1. Hudák Peter-Košice

 2. Gašpár Štefan-Púchov

 3. Hanžl Tomáš-Brno

 4. Novotný Jan-Brno

 5. Pastucha Ivan-Ružomberok

6-7. Lehotská Blanka-Bratislava

6-7. Ševerová Dagmar-Bratislava

 8. Rigdová Emília st.-Poprad

 9. Chudý Milan-Prievidza

10. Šuňavec Miroslav-Lipt.Hrádok

11. Štiptová Ivana-Ružomberok

12-13. Eleniuk Stanislav-St.Ľubovňa

12-13. Hudák Anton-Poliakovce

14-16. Chano Jozef-Púchov

14-16. Kollár Michal-Bratislava

14-16. Zanechal Marcel-Bratislava

83,5

62,0

59,0

51,0

44,5

44,0

44,0

37,0

35,0

35,0

35,0

32,0

32,0

31,0

31,0

31,0

 17. Pokorná Katarína-Bratislava

18-20. Hudák Michal-Košice

18-20. Jaselský Pavol-Vojtovce

18.20. Gašpár Peter-Púchov

 21. Rigdová Emília ml.-Poprad

 22. Krähenbilová Dana-Prievidza

 23. Schwartz Artúr ml.-Šaľa

 24. Demiger Matúš-Zlaté Moravce

 25. Kollár Martin-Bratislava

 26. Kollárová Veronika-Bratislava

 27. Rybnikář Ján-Lubina

28-29. Stacho M.-Beluša

28-29. Hudák Igor-Košice

30-31. Homolová Alena-Zlaté Moravce

30-31. Kováčik Miroslav-Abovce

a ďalší

30,0

29,0

29,0

29,0

26,0

25,5

25,0

22,0

21,0

20,0

19,0

18,0

18,0

17,0

17,0

ImageImage
diváci i na diaľku mohli sledovať ako sa komu vo finále darí a kto má koľko toho hotové
ImageImage
vľavo - finále zaujalo aj domácich zo Svinnej vrátane starostky obce - vpravo držiteľ hlavnej ceny audio veže mladý Matej Šuňavec
ImageImage
vľavo najväčší favoriti P.GHudák a Š.Gašpár - vpravo momentka ešte zo základnej časti
 Image
druhú žrebovanú cenu (známy nápoj s číslom 7)
si vďaka šťastnej ruky starostky obce
Anny Sýkorovej odniesla
Dana Krähenbilová
Image

Image

Image 
 Image
keďže na postupovom 7.mieste
boli po základnej časti traja,
muselo rozhodnúť semifinále,
kde bolo treba spočítať hodnotu
zadných strán kociek, ktoré mala
trojica pred sebou - jednoduché nie?
Last Updated ( Monday, 15 August 2011 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement