občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Majstrovstvá Slovenska 2008 Bratislava PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 28 June 2008
UFFFF! Horúci výdych z napätého finále či už jednotlivcov alebo družstiev. VIII. Majstrovstvá Slovenska v logických úlohách jednotlivcov a vôbec I.Majstrovstvá Slovenska družstiev mali výbornú atmosféru (dúfame že to tak cítili aj súťažiaci - uvidíme, či niekto napíše do fórumu) a naozaj plnú sálu, že bol niekedy problém sa pomedzi účastníkov predierať. Do železničiarskeho klubu VALČÍK (paradoxne nie VLÁČIK) zavítalo vyše 50 adeptov na titul Majster logiky. Medzi nimi ako hosť poctil toto podujatie svojou prítomnosťou prezident Svetovej federácie hádankárov (World Puzzle Federation) Vítězslav Koudelka z Českej republiky.

ImageTento ročník ukázal v prvom rade to, že aj v tejto oblasti je cesta ako spájať bývalé spoločné krajiny. Do Bratislavy totiž zavítala početná enkláva českých logikov, ktorí tak nielen zvýšili kredit podujatia, ale rozšírili najmä konkurenciu v boji o tie najvyššie méty. Aj keď tu je určitá jazyková bariéra, mladí ktorí sa už tak často s jazykom susedov predsa len nestretávajú ako kedysi staršia generácia (na logike je výrazne mladšia veková garnitúra), si z toho nerobia nič. ImageNa čele českého (správne by sme mali ale asi napísať moravského) zoskupenia bola zaujímavá dvojica, ktorá v poslednom období dosiahla významné úspechy. Tomáš Hanžl bronzový z celoštátneho preboru Českej republiky a Jan Novotný Majster ČR v sudoku, semifinalista a člen majstrovstvého tímu ČR na Majstrovstvách sveta v sudoku v Indii.

Dve dvojky, dve nuly a dve osmičky - toto bola prvá logická hádanka, ktorá každému mohla priniesť veľmi potrebné body, lebo dnes to bolo veľmi tesné a každý, čo i len malý zisk posúval riešiteľa na vyššie pozície. V súťaži jednotlivcov bola totiž zaradená úloha, ktorá bola založená presne na hre s číslami a dátum 28. jún 2008 mal v nej svoj veľký význam. Väčšina zdá sa prehliadla predmajstrovské informácie, lebo nevedela tento rébus odhaliť (ukážky sú publikované v sekcii O NÁS), trojica "pripravených" trafila ale presne.
ImageUž úvodné štartovacie kolo naznačilo, že to dnes bude zaujímavé. Do čela sa totiž postavil Štefan Gašpár (18b.), ktorého druhé a štvrté miesta za posledné roky už poriadne štvali. Tesne za ním nasledoval Peter Hudák (17) a Tomáš Hanžl (15). Prvé úlohy zdá sa prekvapili najmä potencionálnych favoritov, lebo v prevej desiatke sa objavili nečakané mená. Nováčik Michal Forišek a mladý Jozef Chano mali zhodne po 13 bodov, čím sa dostali aj pred B.Lehotskú, M.Kollára a J.Sidorovú.  ImageDruhé kolo s podtitulom Z každého rožku trošku predsa len prialo favoritom. Vedúca štvorica Š.Gašpár, P.Hudák, T.Hanžl a J.Novotný zabodovala naplno, potiahla však aj B.Lehotská, M.Kollár, zadarilo sa ale aj M.Hudákovi a tak sa prvá desiatka úplne pomenila. Š.Gašpár 51, P.Hudák 50, T.Hanžl 48, J.Novotný 47, M.Hanžlová 40, B.Lehotská 38, Mar.Kollár 34, M.Hudák 33, J.Sidorová 31 a M.Demiger 29. Dobre si ale počínali aj nováčikovia, ktorí na niečo takéto zavítali po prvý krát: M.Forišek 24, J.Lipková 23, A.Košinárová 22. Veľkým prekvapením boli výsledky 12 ročnej Michaely Bielikovej, ktorá po druhom kole nazbierala 16 bodov a držala sa v prvej polovici štartovného poľa. Zdá sa, že v nej vyrastá obrovský talent, ktorý môže onedlho vážne prehovoriť aj do výberu reprezentačného družstva. ImageTretie kolo malo svoju symboliku. Keďže išlo o 8.Majstrovstvá osmičky mali v tomto kole svoj význam. Náročné rébusy a šifry prevetrali schopnosti riešiteľov tak ako sa očakávalo. Od pelotónu sa odelila trojica Gašpár-Hudák-Novotný, ktorá naznačila, že majster vzíde spomedzi nich. Nečakane stratil M.Hudák (v tomto kole bez bodu), naopak vytiahli sa M.Demiger, M.Kováčik i M.Forišek.
Stav po 3.kole: Š.Gašpár 72, P.Hudák 69, J.Novotný 68, T.Hanžl 59, B.Lehotská 49, M.Hanžlová 49, Mar.Kollár 42, J.Sidorová 41, M.Demiger 37, K.Tesař 37, M.Kováčik 36, M.Forišek 35, M.Hudák 33, I.Štiptová 33, I.Pastucha 32.
ImagePosledné kolo malo dať odpoveď na otázku, komu sa podarí prebojovať do záverečného finále. Azda najdôležitejší detail bol spojený so Števom Gašpárom, ktorý po vyhodnotení prišiel opraviť rozhodcov, že mu v jednej úlohe medzi 35 číslami chýbajú dve a tak mu boli body pripočítané omylom. Tento krok hodný veľkého ocenenia znamenal nakoniec veľmi veľa, ale Štefan sa priznal že by to nebolo ono. To sa však nevedelo, ako to nakoniec dopadne, pretože na pláne bolo play off medzi Michalom Hudákom a Ivanou Štiptovou, ktorí mali rovnaký počet bodov a len jeden (jedna) z nich sa mohol postaviť k finálovým úlohám. A tak si to ručne stručne rozdali na papier, kameň a nožnice, kde Michal ťahal za kratší koniec. S úsmevom džentlmena však prijal svoju porážku a galantne uvoľnil miesto dáme. K plánovaným ôsmym finalistom (Slovákom) sa nakoniec podarilo prebojovať trom Čechom a tak sme po prvý krát v histórii zažili medzinárodné finále. Treba však pripomenúť, že v poslednom kole veľmi dobre zabojoval A.Hudák (19b) a nečakane aj S.Eleniuk (18b), stratu z predchádzajúcich kôl však už vymazať nedokázali. Naopak úplne prepadla B.Lehotská (len 3b), ktorá si mohla blahoželať, že jej vyšli kolá predtým, inak by finálové úlohy sledovala ako diváčka. Finálovú účasť si nedokázal vybojovať M.Kováčik (10b), ktorému chýbali len 2 bodíky, aby sa dostal aspoň do play off.
1.Jan Novotný-Brno121
2.Štefan Gašpár-Púchov119
3.Peter Hudák-Košice112
4.Tomáš Hanžl-Brno103
5.Martina Hanžlová-Brno95
6.Martin Kollár-Bratislava90
7-8.Blanka Lehotská-Bratislava82
7-8.Michal Forišek-Bratislava82
9.Janka Sidorová-Košice71
10.Ivana Štiptová-Ružomberok68
11.Matúš Demiger-Zlaté Moravce52
12.Michal Hudák-Košice48
13.Karel Tesař-Brno47
14.Miroslav Kováčik-Abovce46
15-16.Katarína Pokorná-Bratislava43
15-16.Jakub Ondroušek-Brno43
17.Anton Hudák-Poliakovce42
18.Ivan Pastucha-Ružomberok40
19-20.Michal Kollár-Bratislava37
19-20.Alena Košinárová-Bratislava37
21.Stanislav Eleniuk-St.Ľubovňa35
22.Igor Hudák-Košice34
23.Petra Čičová-Skalička u Hranic33
24.František Ivančo-Vranov n/T.31
25.Jozef Chano-Púchov30
26-27.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok29
26-27.Marcel Zanechal-Bratislava29
28-29.Pavel Jaselský-Vojtovce28
28-29.Ladislav Bielik-Sereď28
30-32.Juliana Lipková-Bratislava27
30-32.Mária Liptayová-Bratislava27
30-32.Michaela Bieliková-Sereď27
33.Mária Štiptová-Ružomberok26
34-36.Eva Jatelová-Čechy25
34-36.Markéta Novotná-Brno25
34-36.Ján Rybnikář-Lubina25
37.Peter Gašpár-Púchov23
38.Dávid Szabari-Sady n/Tor.21
39.Alexander Szabari-Sady n/Tor.20
40.Jaroslav Grajciar st.-Zvolen19
41.Veronika Kollárová-Bratislava17
42.Ivan Šuňavec-Ružomberok15
43.Ján Morávek-Prievidza14
44-45.Vladimír Puchart-Trnava11
44-45.Rebeka Zanechalová-Bratislava11
46.Šimon Szabari-Sady n/Tor.10
47.Juraj Chano-Púchov9
48.Dušan Škultéty-Tužina7
49.Mikuláš Szabari-Sady n/Tor.5
50.Svetlana Bieliková-Machulince3
Vo finále bola od začiatku viditeľná snaha Števa Gašpára zlomiť tradíciu a pokúsiť sa po rokoch vlády P.Hudáka získať majstrovský titul. Prvé Imagedve úlohy (zo štyroch) mal Štefan hotové už do 5 minút. V tomto okamihu mali po jednej úlohe len traja, ostatní ešte ani jednu. Približne v deviatej minúte (celkom mali 25 minút) dokončil Števo tretiu úlohu a mal našliapnuté na celkové víťazstvo. Zostala mu len Námorná flotila najťažšia úloha z pripravenej štvorice. Stav finále (každá úloha 10 bodov) bol nasledovný Gašpár 3, Hanžlová, Hanžl, Lehotská po 2, Hudák tiež 2 ale jednu zle, Kollár, Novotný, Forišek, Štiptová, Sidorová po 1, Demiger 0. Štefan sa snažil flotilu vylúštiť čo najskôr, ale v tom strese asi zabudol v posledných minútach logicky uvažovať, lebo len tipoval a tipoval. Jeden z tých tipov bol aj správny, ale Štefan ho po pár sekundách opäť vygumoval a bol zase na začiatku. V približne 20 minúte sa začalo skóre vyrovnávať. ImagePo 3 úlohy mali Gašpár, Hanžlová, Hanžl, Lehotská, Novotný a prekvapivo aj Forišek.  Tri mal aj Hudák, ale stále mal v jednej chybu. Dve sa podarilo zatiaľ vyriešiť Kollárovi, Sidorovej a Štiptovej, Demiger sa trápil a stále nemal ani jednu. V tomto okamihu bolo jasné, že majstrovský primát môže získať už len niekto z trojice Hudák, Gašpár, Novotný. Najbližšie mal k tomu Š.Gašpár, ktorý by ale musel konečne správne trafiť rozloženie námornej flotily v trojrozmernom obrazci. Veľa nechýbalo ani P.Hudákovi, ktorému stačilo sa opraviť v celkom jednoduchej úlohe na pozornosť (lenže vedieť že je tam chyba je tiež náročné), alebo dolúštiť problematickú flotilu. Tú mala hotovú nakoniec len B.Lehotská a tak sa z titulu mohol zaslúžene tešiť Brňák Jan Novotný, ktorý si rozložil svoje sily rovnomerne počas celej súťaže a v žiadnom kole nemal väčšie zaváhanie. ImagePrekvapil M.Forišek, ktorý svoju premiéru pretavil hneď vo vynikajúce 8.miesto (piaty zo Slovákov !!!), finálovým krstom konečne prešiel aj 16 ročný M.Demiger, ktorý si k svojim narodeninám (hneď na druhý deň) nemohol priať nič krajšie (škoda len tej nuly vo finále).
Majstrovstvá sú za nami. Či už boli dobré, alebo nie nechávame na účastníkoch. Možno sa vo fóre o ich postrehoch niečo dozvieme. Jediná otázka, ktorá zatiaľ nemá svoju jasnú odpoveď je kto pocestuje na Majstrovstvá sveta do Bieloruska. Okrem Peťa Hudáka a Števa Gašpára nik nepresvedčil, skôr naopak. A tak o konečnej nominácii bude musieť rozhodnúť posledný kvalifikačný turnaj koncom augusta v Banskej Bystrici.
Odkaz pre lúštenia chtivých: Niektoré úlohy budú publikované v časopise Slovenka, Život a Krížovky z plusky. Celý súbor je prístupný pre registrovaných užívateľov stránky v sekcii O nás.
ImageSúťaž však mala ešte svoje pokračovanie, aj keď v trochu inej dimenzii. Na rad prišli totiž hlavné žrebované ceny, do ktorých sme zaradili prehrávač MP3 s rádiom, digitálny fotoaparát, 8 druhov ovocných čajov (keď už je tá osmička), kozmetickú taštičku s pestrou paletou prípravkov pre dámy, teflónovú kuchynskú panvicu, naparovaciu žehličku, knihu Prírodné divy sveta od J.Robinsovej a audiovežu s CD značky Sony. 

Po žrebovaní sme už mohli premiérovo zahájiť I. MAJSTROVSTÁ SLOVENSKA v logických úlohách družstiev.
Súťažili 3 členné družstvá, ktoré mohli byť zložené rôzne. Mohlo ísť o členov krúžkov, ale aj o neregistrovaných riešiteľov. Dve družstvá sa navyše vytvorili aj priamo na mieste z jednotlivcov, ktorí vzájomne nemali partnerov do tímu. Niektoré krúžky využili možnosť postaviť ľubovoľný počet družstiev, veď išlo aj o body do Grand Prix a keďže to bola pre všetkých veľká neznáma, nevedelo sa ako sa komu bude dariť. Súťaž začala trojicou úloh, ktorú mal každý jednotlivec z družstva trochu inú, ale čo bolo najdôležitejšie, nemohol mu nik z tímu radiť. Druhé kolo bolo už zaujímavejšie. Družstvo malo po tri maxi úlohy, ktoré boli ale rozdelené na tri samostatné časti. ImagePrvých 10 minút mal každý len svoju časť a snažil sa aspoň čiastočne vyriešiť to, čo mu úloha dovoľovala, prípadne si pripraviť podklady pre ďalšiu časť. V tej sa totiž už trojice spojili a ich úlohou bolo dať celé bloky dohromady, ale tak, že sa nemohlo nič strihať ale len kombinovať tri samostatné papiere navzájom. Keďže na všetkých boli ale po tri úlohy, bolo to náročné. Cieľom bolo preveriť ducha tímu, ako dokáže spolupracovať a riešiť úlohy naozaj ako súdržný celok.  V treťom kole sme pripravili 6 úloh, kde si však kapitáni mohli vybrať len jednu, pričom tú ďalšiu (podľa vlastného výberu) mohli riešiť až vtedy keď odovzdali tú prvú. Bolo zaujímavé sledovať ako sa kto rozhodoval a ako kto rozložil svoje sily. Najviac otáznikov visel nad štvrtou časťou, ktorú sme nazvali dámske finále. Väčšina si názov spájala s krajšou časťou ľudstva, správne však tipovali tí, čo ju prirovnali k známej hre dáma. Tá totiž v pozmenenej verzii bola pripravená pre prípadný rozboj pri rovnakom počte bodov, čo sa aj využilo medzi Gumkáčmi A a Cassoviou A v boji o druhú priečku. Prvým historickým držiteľom titulu MAJSTRI Slovenska sa stalo družstvo Kabrňáci z Brna a odniesli si putovný pohár SZHaK za rieku Moravu. Všetci veria, že sa o rok vráti späť.
Image1. Kabrňáci A (Novotný, Hanžl, Hanžlová) 43
2. Cassovia klub A (P., M. a I.Hudákovci) 37
3. Gumkáči A (Š.Gašpár, I.Pastucha, Joz.Chano) 37
4-5. Klub 162 (Mar.Kollár, Lehotská, Ševerová) 35
4-5. Cassovia klub B (Sidorová, A.Hudák, Jaselský) 35
6. Kabrňáci B (Ondroušek, Novotná, Tesař) 28
7. Ruža (M.Šuňavec, I. a M.Štiptové) 27
8-9. Zelenáči (M.Demiger, Jatelová, S.Bieliková) 24
8-9. Haluzná organizácia Klub 162 (Forišek, Lipková, Košinár) 24
10. Gumkáči B (P.Gašpár, Rybnikář, Jur.Chano) 22
11. Klub 162 B (Mich.Kollár, R. a M.Zanechalovci) 17
12. Cassovia klub C (A., M. a D.Szabariovci) 15
13. Východ (Š.Szabari, S.Eleniuk, Ivančo) 10
Last Updated ( Tuesday, 26 May 2009 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement