občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Grand Prix 2002 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 14 January 2012
ImagePo skúsenostiach z obnovenej súťaže v roku 2001 a po viacerých diskusiách sa dospelo k názoru, že je potrebné súťaž dynamizovať a rozčleniť samostatne na krížovky a hádanky, čo sa uplatnilo už v roku 2002. Navyše, aby nebol zvýhodnený ten súťažiaci, ktorý sa zúčastnil len jedného turnaja a vyhral, bol tento nepomer ohraničený počtom 3 účastí, ktoré boli hraničné pre objektivizáciu počtu získaných bodov voči malému počtu účastí, kde sa počet získaných bodov podelil číslom 3. Ak riešiteľ absolvoval viac ako tri turnaje, delili sa jeho získané základné body už počtom skutočne absolvovaných turnajov (tzv.percentuálna úspešnosť). Bodové ohodnotenie zostalo zachované, body autorom sa však na rozdiel od predchádzajúceho ročníka už neprideľovali. Fyzický počet účastí na turnajoch však podmienkou nebol a nebol ani obmedzený. Po odstupe rokov však musíme objektívne zhodnotiť, že tento systém mal veľký nedostatok v tom, že automaticky zvýhodňoval toho, kto získal vysoké bodové ohodnotenie na majstrovstvách Slovneska. Matematický princíp výpočtu priemeru totiž neumožňoval niekomu inému ani pri extra vynikajúcich výsledkoch na regionálnych turnajoch, takéto hodnoty prekročiť, pretože tam bolo možné získať v maxime oveľa menej bodov, než na MSR.

kategória krížovkárovkategória hádankárov

Štartovné pole krížovkárov býva pravidelne početnejšie, čo prinieslo väčší tlak na zisk každého bodu a do poslednej chvíle bolo miesto pre víťaza otvorené. Chvíľkové zaváhanie, prípadne vynikajúci výsledok menil poradie aj o 20 miest. Ku koncu súťaže sa dalo taktizovať, súperi o popredné miesta na to však nebrali ohľad a rozdali si to priamo "v ringu". Vývoj krížovkárskej časti súťaže mal veľmi zaujímavý priebeh. Po každom turnaji sa totiž na čelo prepracoval niekto iný: Martin-J.Turek, Prievidza-J.Jablonský, Zemianske  Kostoľany-Š.Tatarko, Stará Ľubovňa-E.Trochan, Poprad-M.Chudý, Banská Bystrica-M.Ploščica, Žilina-M.Chudý. Rozhodoval teda posledný turnaj v Michalovciach. O zisku titulu Grand Prix nakoniec rozhodli 2 miesta. Aj keď M.Chudý bezchybným riešením skončil na turnaji prvý, M.Ploščica si vďaka matematike, kde sa prepočítaval priemer bodov dosiahnutých na zúčastnených turnajoch, mohol dovoliť skončiť siedmy. Veľa síce nechýbalo a mohlo to dopadnúť aj horšie, čím by sa poradie GP otočilo, skúsený riešiteľ akým M.Ploščica bezpochyby je, to však vedel ustáť. Na druhej strane treba objektívne priznať, že systém asi nie je celkom objektívny, pretože Miroslav nevyhral žiadne podujatie a napriek tomu vďaka systému výpočtu vyhral GP. Každý uznáva jeho schopnosti, ale pre budúce pokračovanie GP by sa mali prijať vhodnejšie pravidlá, ktor by lepšie vyjadrovali pomer dosiahnutých výsledkov na turnajoch počas roka.

ImageHádankárska súťaž bola dlho vzácne vyrovnaná. Svedčí o tom aj to, že na prvé miesto sa prepracoval po niektorom z turnajov vždy niekto iný, čím sa zvyšovala dramatičnosť a akékoľvek tipy na víťaza boli skôr len teoretické. Svoje robil totiž prepočítací koeficient, ktorým sa vyjadroval počet účastí, čo v prípadoch jednorázovej návštevy niektorého z turnajov malo značný vplyv na bodový stav. Na čele sa totiž stále menili mená lídrov: január-M.Chudý, apríl-L.Žitňák, júl-E.Trochan, následne I.Rias. V septembri po Majstrovstvách Slovenska na jeden deň prebral žezlo I.Noskaj, aby ho už na druhý deň po Turnaji RELAXu držal M.Ploščica. Až pevné zovretie tohoto historicky najúspešnejšieho hádankára zastavilo pomyselnú hojdačku na prvom mieste a trvalo už do konca. V závere navyše nasadil trhák a zvíťazil z veľkým náskokom, čím dokázal že titul Majstra Slovenska pre rok 2002 v hádankách nebol v žiadnom prípade náhodný.

 1. Miroslav Ploščica-Košice (Gorali)
 
2. Milan Chudý-Prievidza (Bôbari)
 3. Emil Trochan-Bratislava (Dunajci)
 4. Štefan Tatarko-Poprad (Tatranec)
 5. Pavol Tibenský-Brezová p/Brad. (Chrobáci)
 6. Ivan Noskaj-Šaľa (Dunajci)
 7. Ján Droppa-Prešov (Gorali)
 8. Jozef Kováčik-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
 9. Ivan Filadelfi-Prievidza (Bôbari)
10. Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok (Ruža)
11. Jaroslav Jablonský-Kysucké Nové Mesto (Žilinci)
12. Ján Turek ml.-Poprad (Tatranec)
13. Milan Tomáš-Poprad (Tatranec)
14. Miroslav Hájiček-Prievidza (Bôbari)
15. Peter Paďour-Žilina (Žilinci)
16. Igor Platzner-Žilina (Žilinci)
17-18. Milan Kandrik-Tatranská Lomnica (Tatranec)
17-18. Dušan Šmikniar-Vyhne (bez krúžku)
19-20. Marián Ďurech-Martin (Turiec)
19-20. Peter Sloboda-Stará Ľubovňa (Gorali)

12,0
11,4
10,3
 9,0
 8,7
 7,3
 6,7
 6,5
 6,4
 6,4
 6,0
 5,8
 5,7
 5,5
 5,3
 5,0
 3,7
 3,7
 3,2
 3,2

 1. Miroslav Ploščica-Košice (Gorali)
 
2. Ján Droppa-Prešov (Gorali)
 3. Ivan Rias-Košice (Maratónci)
 4. Ivan Noskaj-Šaľa (Dunajci)
 5. Ladislav Žitňák-Šaľa (Dunajci)
 6. Emil Trochan-Bratislava (Dunajci)
 7. Ivan Filadelfi-Prievidza (Bôbari)
 8. Štefan Tatarko-Poprad (Tatranec)
 9. Jaroslav Jablonský-Kysucké N.Mesto (Žilinci)
10. Jozef Kováčik-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
11. Pavol Tibenský-Brezová p/ Brad. (Chrobáci)
12. Milan Chudý-Prievidza (Bôbari)
13. Peter Paďour-Žilina (Žilinci)
14. Radoslav Žačok-Stará Ľubovňa (Gorali)
15. Ján Turek ml.-Poprad (Tatranec)
16. Ján Psotný-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
17. Miloš Hruška-Olešná pri Čadci (Dunajci)
18. Roman Strcula-Martin (Turiec)
19-20. Jozef Vaško-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
19-20. Pavol Vychovalý st.-Podolínec (Gorali)

17,0
10,7
10,4
10,3
 9,6
 9,3
 9,2
 7,1
 7,0
 6,8
 6,7
 6,4
 5,5
 5,3
 5,0
 4,7
 4,3
 3,6
 3,5
 3,5
Last Updated ( Saturday, 14 January 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement