občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Grand Prix 2003 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Wednesday, 13 December 2006
ImagePo pokusoch z rokov 2001 a 2002 sa jasne ukázala opodstatnenosť rozdelenia súťaže a zachovanie pôvodných kritérií tak, ako platili na začiatku súťaže. Znamená to, že body sa prideľujú v oboch súťažných oblastiach osobitne, pričom výrazne lepšie bodové hodnotenie získava súťažiaci za rovnaké miesto v ťažkej kategórii "A" než v ľahšej kategórii "B", pričom ak sa súťaží spoločne bodové hodnotenie je totožné ako pre kategóriu "A". Na Majstrovstvách Slovenska jednotlivcov je určené osobitné bodovanie, výsledky z Majstrovstiev SR družstiev sa do tejto súťaže nepočítajú. Jedinou odlišnosťou je to, že do Grand Prix sú zaradené už všetky turnaje, ktoré sa v priebehu roka zorganizujú. Minuloročný prepočet bol tak zrušený a počet účastí na turnajoch už nemal vplyv na celkový výsledok. Teoreticky síce mohol vzniknúť paradox, že celkovým víťazom GP sa môže stať aj riešiteľ, ktorý síce nikde nevyhrá, ale ak zaboduje na každom turnaji, môže skončiť celkove prvý. Toto riziko sme však predsa len podstúpili.

kategória krížovkárovkategória hádankárov

Rok 2003 bol hlavne v jeho druhej polovici plný zvratov a prekvapení. Niektoré nečakané výsledky na Majstrovstvách Slovenska a následnom Turnaji o putovný pohár Relaxu v Banskej Bystrici takmer dokonale vyrovnali bodové hodnoty v prvej desiatke. Z tohto rámca sa vymykal len líder Milan Chudý, ktorý si stále zachovával dostatočný odstup od svojich prenasledovateľov. Ak sa zdalo, že je po týchto podujatiach o víťazovi už rozhodnuté, tak po Turnaji Žilincov bolo všetko inak. M.Chudý vďaka trom turnajovým víťazstvám síce lídrom zostal, avšak na Žilinu v dobrom spomínať asi nebude. Naopak jeho prenasledovateľom tento krát krížovky perfektne "sadli" a dotiahli na na rozdiel len pár bodov. Z boja o záverečný primát sa však vyradil J.Vaško - septembrové prekvapenie v Banskej Bystrici, v Žiline sa asi podľa predstáv nedarilo ani M.Šuňavcovi. Podľa historických výsledkov sa v závere vsádzalo na M.Chudého, ale tohtoročné výkyvy a mnohé prekvapujúce výsledky, to mohli všetko vyvrátiť. Milan Chudý však nič nenechal na náhodu. Perfektný výkon na poslednom turnaji v Michalovciach, kde obhájil prvenstvo medzi krížovkármi, mu zároveň poistil aj celkové víťazstvo v celoročnej súťaži. Na ďalších miestach to bolo veľmi vyrovnané a tak budeme čakať či sa táto konkurencia prenesie aj do výsledkov budúceho roku.

Image
grand medzi riešiteľmi

Hádankárska kategória bola ešte zaujímavejšia. Po prekvapujúcich výsledkoch na Bystrických preboroch sa čelo veľmi vyrovnalo. Paďour a Žitňák (34b.), Vaško a Hájiček (31b.), Noskaj (29b.). Z tejto pätice sa prekvapujúco podarilo zabodovať v Žiline len jednému (Vaško), ale za 11.miesto to bol len 1 bod a tak sa situácia zamotala ešte viac. Chýbajúce body mohli v konečnom účtovaní citeľne chýbať, lebo dovtedy šiesty J.Jablonský, aj keď nedosiahol na žilinský primát, všetkých súperov preskočil a stal sa novým lídrom súťaže. Dobre si polepšil a do boja o celkové prvenstvo sa prihlásil aj M.Chudý (v Žiline štvrtý), pričom šancu, aj keď malú mal ešte aj ôsmy, najproduktívnejší autor hádaniek, I.Rias. V Žiline zaznamenal len 7.miesto (5 bodov), avšak nádej zomierala posledná, pretože na poslednom turnaji v Michalovciach (december) mával tradične výborné výsledky. Škoda vynechaných turnajov u niektorých lúštiteľov, ináč by bolo totiž poradie úplne iné. Na záverečné podujatie však nepricestovali ani dovtedy vedúci J.Jablonský (37b.), ani jeho priami prenasledovatelia P.Paďour a J.Vaško. Týmto sa súboj zúžil na trojicu Žitňák (34b.), Chudý (33b.), Hájiček (31b.). Vzhľadom na historické výsledky na Zemplíne šanca na prvenstvo narástla aj Riasovi (27b.). Paradox však vládne svetom a tak sa aj posledný turnaj v Michalovciach zaradil aspoň z pohľadu hodnotenia Grand Prix do kategórie tzv. neobvyklých výsledkov. Bez bodov skončil L.Žitňák - víťaz z Prievidze (13.miesto) i M.Hájiček (12.miesto). M.Chudý vlani skončil 17-ty, tento krát už štvrtý a tak ani predpokladaný dobrý výsledok I.Riasa nestačil. Stačilo však uhádnuť či pokaziť jednu-dve hádanky a celkové poradie by zmenilo poradie do takej miery, že by sme mali víťaza úplne iného. Nuž ale o tom je život. M.Chudý si tak vylúštil "double" a hodil tak rukavicu všetkým svojim konkurentom pre budúci rok.

Počet účastníkov zaradených do GP tento rok presiahol už ôsmu desiatku, škoda len že pri pohľade na výsledky niektorých z nich zisťujeme, že napriek vynikajúcim výsledkom navštívia len jeden z turnajov, hoci ich schopnosti ich predurčujú byť vyššie než momentálne sú.

1. Milan Chudý-Prievidza (Bôbari)
2. Ladislav Žitňák-Šaľa (Dunajci)
3-4. Štefan Tatarko-Poprad (Tatranec)
3-4. Ján Turek-Poprad (Tatranec)
5. Jozef Vaško-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
6. Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok (Ruža)
7. Miroslav Hájiček-Prievidza (Bôbari)
8. Ivan Šuňavec-Ružomberok (Ruža)
9-10. Jaroslav Jablonský-Kysucké N.Mesto (Žilinci)
9-10. Peter Paďour-Žilina (Žilinci)

11-12. Miroslav Ploščica-Košice (Gorali)
11-12. Roman Strcula-Martin (Turiec)
13. Ivan Noskaj-Šaľa (Dunajci)
14-15. Igor Platzner-Žilina (Žilinci)
14-15. Pavol Tibenský-Brezová p/Brad. (Chrobáci)
16. Ľudovít Kordisch-Bratislava (Dunajci)
17. Peter Sloboda-Stará Ľubovňa (Gorali)
18. Dušan Šmikniar-Vyhne (bez krúžku)
19. Ján Droppa-Prešov (Gorali)
20. Rudolf Moško-Trenčín (Laugarício)

59
52
51
51
36
34
27
23
22
22
20
20
19
18
18
16
15
14
13
11

1. Milan Chudý-Prievidza (Bôbari)
2. Jaroslav Jablonský-Kysucké N.Mesto (Žilinci)
3. Ivan Rias-Košice (Maratónci)
4-6. Ján Droppa-Prešov (Gorali)
4-6. Peter Paďour-Žilina (Žilinci)
4-6. Ladislav Žitňák-Šaľa (Dunajci)
7. Jozef Vaško-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
8. Miroslav Hájiček-Prievidza (Bôbari)
9. Roman Strcula-Martin (Turiec)
10-11. Ivan Noskaj-Šaľa (Dunajci)
10-11. Štefan Tatarko-Poprad (Tatranec)
12. Ján Turek-Poprad (Tatranec)
13.Ján Psotný-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
14. Igor Platzner-Žilina (Žilinci)
15. Miloš Hruška-Olešná (Dunajci)
16. Ivan Filadelfi-Prievidza (Bôbari)
17. Miroslav Ploščica-Košice (Gorali)
18. Pavol Tibenský-Brezová p/Brad. (Chrobáci)
19. Ľudovít Kordisch-Bratislava (Dunajci)
20. Ján Makovník ml.-Ružomberok (Ruža)

41
37
36
34
34
34
32
31
30
29
29
26
25
21
20
19
18
16
10
9
Last Updated ( Friday, 13 January 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement