občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Grand Prix 2004 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Monday, 14 May 2007
ImageSúťaž prebiehala na všetkých regionálnych turnajoch organizovaných SZHaK a krúžkami na Slovensku počas celého roka. Jednotlivé body sa získavali podľa umiestnenia v závislosti na kategórii. Počet účastí na turnajoch nebola obmedzená. Bodovací systém je uvedený na základnej stránke GP.

kategória krížovkárovkategória hádankárov

Vlaňajší ročník bol hlavne v jeho druhej polovici plný zvratov a prekvapení. Celkový "double" víťaz Milan Chudý z Prievidze hodil svojim súperom pomyselnú rukavicu. Ako prvý ju na úvod roka 2004 zodvihol 30-ročný Jaroslav Jablonský, ktorý svoje kvality preukazoval už v minulom období. Z jedného turnaja sa však závery v žiadnom prípade robiť nedali, čo potvrdili ďalšie výsledky. V tomto ročníku sa znížil počet bodovaných miest v "A" kategórii, nakoľko počet účastníkov v tejto kategórii bol často menší než počet bodovaných miest. Vytvoril sa tak priestor pre zvýraznenie víťaza, kde medzi prvým a druhým v poradí je dvojbodový odstup. Do súťaže sa zapojilo už pol stovky riešiteľov, čo je po minulých slabších rokoch pozitívne zistenie. * Už druhý turnaj v Prievidzi úplne pozmenil poradie po novoročných výsledkoch z Martina. M.Chudý ako jeden z organizátorov turnaja, mal pochopiteľnú súťažnú prestávku a tak dostali šancu iní. Pri "nulovom" zápise Jaroslava Jablonského sa do čela dostala neobvyklá dvojica Platzner - Žitňák. Stačil však len jeden deň aby sa po nasledujúcom turnaji v Zemianskych Kostoľanoch situácia opäť úplne obrátila. Neúčasť vedúcej dvojice a "slabšie" výkony ostatných súperov napomohli M.Chudému k malému úteku. Na popredné miesta sa však nečakane posunul D.Šmikniar, súťažiacemu v kategórii menej pokročilých, pričom do prvej desiatky sa podarilo vklieniť aj menej známemu J.Prekopovi. Vedúca skupina je až do 14.miesta veľmi vyrovnaná a každý bod môže celkové poradie výrazne pozmeniť. Po tretine súťaže je preto ťažké tipovať, všetko bude záležať na momentálnych dispozíciách v každom z pripravovaných turnajov. Tieto slová sa potvrdili už na ďalšom turnaji v Poprade. Skvelé Chudého ťaženie pokračovalo, za ním sa však rozpútal zaujímavý boj. Na medailovú pozíciu sa posunul M.Hájiček, ktorému však tesne dýcha na chrbát M.Ploščica. Rázny vstup do súťaže zaznamenal dlhoročný účastník turnajov I.Noskaj, milo prekvapila nečakaná víťazka kategórie menej skúsených z Popradu E.Rigdová. Víkendové stretnutie v Banskej Bystrici (Majstrovstvá Slovenska a Turnaj Relaxu) už dal pravdepodobne prvú odpoveď. Náskok M.Chudého napriek výpadku kvôli organizačným povinnostiam pri Turnaji Relaxu narástol už na 13 bodov. Pri jeho momentálnych výkonoch by asi musela nastať veľká zhoda okolností, aby to nedotiahol na vedúcom mieste až do konca. Na medailové stupne si však robia reálny nárok ešte aspoň šiesti, takže uvidíme ako sa ktorému bude dariť v Žiline a Michalovciach. * .

Medzi hádankármi je situácia i vývoj trochu odlišný. Úspešné hádanie v Martine a Prievidzi posunulo dopredu Chudého, Ploščicu, Dropu, Žitňáka i Riasa. Avšak len poslední dvaja si v nasledujúcom dni na Veľkonočnom turnaji Energetikov udržali či zlepšili svoje postavenie. Plný zásah dostal na čelo opäť M.Chudého, zubami nechtami sa za ním drží stále "strieborný" L.Žitňák. Druhé miesto v Zemianskych Kostoľanoch napomohlo I.Riasovi dotiahnuť sa k vedúcej skupine. Ďalší riešitelia majú už niekoľkobodový odstup a aj keď sú bodovo veľmi vyrovnaní, na vyrovnanie straty musia na sebe dobre popracovať. Ako na to, dáva príklad D.Lacko. Jeho víťazstvo v "slabšej" kategórii v Prievidzi a nečakané body v spoločnej kategórii na treťom turnaji ho vynieslo už na 4.-5.miesto a tak sme zvedaví, či tento svoj trend udrží aj v najbližšom turnaji v Poprade. Tam však jasne dominoval M.Ploščica čím sa dotiahol na vedúcu trojicu. Naopak stále klesá J.Jablonský, či ďalší vynikajúci hádankár J.Droppa. V spoločnej kategórii sa nepresadil ani D.Lacko, naopak polepšil si M.Hájiček a R.Strcula. E.Rigdová z Popradu si úspešne poradila i s hádankami, škoda len, že nenavštívi aj niektorý z iných turnajov. Majstrovstvá Slovenska úplne poprehadzovali dovtedajšie poradie. Svoje urobilo najmä majstrovské ťaženie I.Noskaja, či strieborného I.Filadelfiho. Dôležitý krok urobil ďalší Ivan - Rias, ktorý sa tesne priblížil k doteraz vedúcemu súťaže M.Chudému. Dobrú východiskovú pozíciu na záverečný finiš si udržal i M.Ploščica, na dosah sa priblížil P.Tibenský a I.Platzner, hádankársky majster a vicemajster Slovenska z minulého roku. Bystrické "double" síce potiahlo I.Noskaja do prvej desiatky, ale spolu s druhým z Turnaja RELAXU P.Tibenským už na celkové prvenstvo reálnu šancu asi nemajú. Figliarsky ťah sa totiž podaril I.Riasovi, ktorý sa vďaka poslednému výsledku predbehol M.Chudého a získal malý náskok, ktorý však v závere môže byť dôležitý. V boji o pomyselné medaily zostal ešte i L.Žitňák, ktorý sa dotiahol na M.Ploščicu. Zdá sa že tohtoročných víťazov budeme hľadať už len medzi týmito menami napriek tomu, že sa do hádankárskej súťaže po bystrických súťažiach zapojilo už viac ako 60 riešiteľov. Nový líder na čele si svojim spôsobom tento rok môže vyskúšať všetky strasti súťaženia naplno. Ako autor totiž v minulých rokoch pripravoval hlavne Majstrovstvá Slovenska, čím bol ochudobnený o možnosť zisku kvalitného počtu bodov. Dnes dostal jednoročnú Verneovskú dovolenku a tak je všetko ukryté v jeho rukách (či lepšie hlave). * .

 1. Milan Chudý-Prievidza (Bôbari)
 2. Štefan Tatarko-Poprad (Tatranec)
 3. Ján Turek-Poprad (Tatranec)
 
4. Miroslav Ploščica-Košice (Gorali)
 5-6. Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok (Ruža)
 5-6. Ladislav Žitňák-Šaľa (Dunajci)
 7. Pavol Tibenský-Brezová p/Brad. (Chrobáci)
 8. Dušan Šmikniar-Vyhne (Žiaran)
 9.10. Igor Platzner-Žilina (Žilinci)
 9-10. Ivan Šuňavec-Ružomberok (Ruža)
11. Jaroslav Jablonský-Kysucké N.Mesto (Žilinci)
12. Miroslav Hájiček-Prievidza (Bôbari)
13. Ivan Noskaj-Šaľa (Dunajci)
14. Ján Droppa-Prešov (Gorali)
15. Roman Strcula-Martin (Turiec)
16. Milan Kandrik-Tatranská Lomnica (Tatranec)
17. Jozef Vaško-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
18-19. Ladislav Hriň-Prievidza (Bôbari)
18-19. Emília Rigdová st.-Poprad (Tatranec)
20-23.

64
52
51
51
36
34
27
23
22
22
20
20
19
18
18
16
15
14
13
11
 1. Milan Chudý-Prievidza (Bôbari)
 2. Jaroslav Jablonský-Kysucké N.Mesto (Žilinci)
 3. Ivan Rias-Košice (Maratónci)
 4-6. Ján Droppa-Prešov (Gorali)
 4-6. Peter Paďour-Žilina (Žilinci)
 4-6. Ladislav Žitňák-Šaľa (Dunajci)
 7. Jozef Vaško-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
 8. Miroslav Hájiček-Prievidza (Bôbari)
 9. Roman Strcula-Martin (Turiec)
10-11. Ivan Noskaj-Šaľa (Dunajci)
10-11. Štefan Tatarko-Poprad (Tatranec)
12. Ján Turek-Poprad (Tatranec)
13.Ján Psotný-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
14. Igor Platzner-Žilina (Žilinci)
15. Miloš Hruška-Olešná (Dunajci)
16. Ivan Filadelfi-Prievidza (Bôbari)
17. Miroslav Ploščica-Košice (Gorali)
18. Pavol Tibenský-Brezová p/Brad. (Chrobáci)
19. Ľudovít Kordisch-Bratislava (Dunajci)
20. Ján Makovník ml.-Ružomberok (Ruža)
41
37
36
34
34
34
32
31
30
29
29
26
25
21
20
19
18
16
10
9
Last Updated ( Saturday, 14 January 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement