občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Majstrovstvá sveta 2009 Antalya PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Sunday, 08 November 2009
MÁME VICEMAJSTRA SVETA

ImageRadostná správa, ktorá obletela Slovenskom a konečne zaujala aj médiá. Len pár minút po slávnostnom defilé sme písali tlačovú správu na Slovensko o úspechu našej výpravy. Hore sme vydržali až do samého rána, aby sme hneď mohli nasadnúť na autobus smer letisko a potešiť sa aj s priateľmi a rodinami s tohoto nádherného výsledku. Ale poďme po poriadku.
18. Majstrovstvá sveta v logických úlohách sa uskutočnili 3. - 8. novembra 2009 v tureckom letovisku Antalya. Zo slovenských riešiteľov účasť vybojovala štvorica Štefan Gašpár, Peter Hudák, Matúš Demiger a Martin Kollár. So súhlasom organizátorov mohli mimo súťaž štartovať aj 13-ročná Michaela Bieliková a 14-ročná Zuzana Hromcová, ktoré spolu s trénerkou Blankou Lehotskou a kapitánom Jánom Farkašom doplnili celý tím. Organizátori počas leta organizovali niekoľko internetových súťaží pod názvom Oğuz Atay Puzzle Contest, v ktorých prezentovali úlohy, z ktorých prevažná časť sa objavila aj na svetovom šampionáte. Výborne si v nej počínal práve Peťo, ktorý sa objavil viackrát v prvej desiatke. Úlohy sú stále na web stránke prístupné a preto majú príležitosť si to vyskúšať aj ostatní.

Image
Peťo skvelé výkony podával aj na samotnom šampionáte. Už od prvého kola viedol a vyvolal tak malú vlnu prekvapenia v radoch mnohých súťažiacich a členov delegácií. Veľmi dobre mu sekundoval Števo Gašpár a tak bola od začiatku v celom tíme veľmi dobrá nálada. Aj keď to bolo plné napätia, na priebežné výsledky našich bolo radosť sa pozerať o čom svedčali emaily, ktoré prichádzali nášmu tímu z domoviny. Najväčšia dráma sa odohrala v samotnom závere, keď domáci organizačne nezvládli prípravu záverečných rozbojových play off, ktoré sa nakoniec konali s niekoľkohodinovým oneskorením. Našich to však nerozházalo. Aj keď sa Štefanovi nepodarilo prekročiť vlastný tieň a skončil hneď vo štvrťfinále, Peťo si v nervy drásajúcom play off najprv poradil s päticou súperov v štvrťfinále (vrátane Štefana), potom sa mu podaril husársky kúsok a preskočil v semifinále veľkých favoritov, aby to nakoniec "rozbalil" vo finále. Nestačil jedine na niekoľkonásobného majstra sveta Ulricha Voigta, avšak nebyť časového bonusu, ktorý mal Ulrich vďaka bodom po základnej časti, bol by ho Peter, vzhľadom na časy odovzdávaných úloh vo finále, porazil. Petrov skvelý výkon podčiarkol slovenský tím aj v súťaži družstiev, kde skončil na skvelom piatom mieste len sedem bodov za štvrtými Čechmi.
 (v zátvorke body a poradie po základnej časti)
 1.Ulrich VOIGT-Nemecko (2871 - 1.miesto)
 2.Peter HUDÁK-Slovensko (2270 - 7.)
 3.Mehmet Murat SEVIM-Turecko (2533 - 2.)
 4.Hideaki JO-Japonsko (2398 - 3.)
11.Štefan Gašpár (2218 - 10.)
36.Matúš Demiger (1432)
60.Martin Kollár (1070)
91.Michaela Bieliková (580) 13 r. mimo súťaž
94.Zuzana Hromcová (387) 14 r. mimo súťaž
 1.NEMECKO 12187
 2.USA 10848
 3.JAPONSKO 9909
 4.ČESKO 9217
 5.SLOVENSKO 9210
 6.KANADA 8445
 7.MAĎARSKO 8433
 8.TURECKO 8431
 9.FRANCÚZSKO 8094
10.RUSKO 7946

Viac na www.wpc2009.org
Myslíte si, že aj vy máte na to?
Ak áno, odhaľte záhadu matematiky.
Image

Tisíc a jedna hádanka (očami Šefana Gašpára)

Rok 2009 sa do histórie logických úloh na Slovensku zapíše nezmazateľnými písmenami. Po tom, ako sme sa na jar v Žiline stali majstrami sveta v sudoku, dočkali sme sa ďalšieho obrovského a krásneho prekvapenia. Ale poďme pekne od začiatku.
Majstrovstva sveta 2009 v logických úlohách sa konali prvý novembrový týždeň v prímorskom meste Antalya na južnom pobredzi Turecka. Spolu s Hudak family sme sa rozhodli, že príchod o dva dni skôr ako bol oficiálny začiatok majstrovstiev, nemôže ničomu uškodiť a budeme mat dostatočný čas na aklimatizáciu a preskúmanie širokej all-inclusive ponuky 5 hviezdičkového hotela Delphin Diva. Ukázalo sa, že to nebolo zlé rozhodnutie a prvé dva dni sme jedli, pili a opäť jedli. A keďže more bolo skoro teplejšie ako vzduch, tak sa dalo i plávať. V utorok večer dorazil zvyšok výpravy na cele s predsedom a najlepšou trénerkou a išlo sa na slávnostné otvorenie. Exkurzia plánovaná na stredajšie popoludnie bola z dôvodu blížiaceho sa tajfúnu zrušená a tak sme sa venovali bukletu, saune a podobným lahôdkam. A ešte sme jedli, ak sa dobre pamätám.

Deň 1
Kolo 1 – Welcome (TEAM)
Súťaž netradičné odštartovala Tímovým kolom a úlohou bolo zostrojiť čo najdlhšieho hada bez dotyku samého seba na danom 3D hracom plané a keďže sme boli pažraví a predlžovali sme ho čo najviac, nejak sme sa dotkli sami seba a cele úsilie vyšlo z polovice nazmar. Bodovala sa dlhšia časť od miesta dotyku po hlavu resp. chvost a keďže to nešťastné miesto sa nachádzalo takmer v strede, po prvom kole sme strácali 238 bodov na vedúce Holandsko a trónili sme na predposlednom mieste pred Bieloruskom.

Kolo 2 – Šprint
Kolo 2 sa volalo Šprint a veru sa šprintovalo. 16 úloh na 20 minúť na MS asi ešte nebolo a napriek tomu niekto dokázal vyriešiť takmer všetky úlohy. Ten niekto bol Peťo Hudák a jedno jedine zle vpísané číslo ho delilo od 100-percentneho zisku. Na druhom mieste bol úradujúci majster sveta Ulrich Voigt, ja som sa delil o 7.-12. miesto s 12 úlohami. V družstvách sme poskočili na 19. pozíciu.

Kolo 3 – Classics
V tomto kole čakalo na súťažiacich 20 ťažkých klasických úloh typu Abeceda, Magnety, Mrakodrapy, Kropki a Hviezdy, ale aj nová úloha Delenie a novy variant ohrady so zaujímavým názvom "Ungerade Innenzahlen Rundweg". Keby sa MS skladali z takýchto kôl, tak máme minimálne dve medaily a jednu z nich asi aj zlatú. Peťo totiž toto kolo suverénne vyhral pred Voigtom, ja som bol piaty, len 5 bodov za tretím Snyderom a Leyom. Martin bol 35. a len Matúškovi kolo nevyšlo úplné podľa jeho predstav, no aj tak sme ako družstvo poskočili na tretie miesto s minimálnym odstupom za USA, čomu sme vôbec nemohli uveriť. Na krk nám však dýchali Japonci a ako už tradične zo zadných pozícii útočiaci Česi.

Kolo 4 – Optimizers
Poznajúc svoje optimizačné schopnosti som toto kolo zaradil to kategórie "Prežiť (bez väčšej ujmy)". Na moje prekvapenie som ho však celkom solídne zvládol a získal 14. najväčší počet bodov a dokonca som porazil aj Peťa. Kolo vyhral Phillip Weiss, vychádzajúca hviezda nemeckého Wundertimu, ktorý bezpečné kraľoval súťaži družstiev už od druhého kola. Dobre optimalizoval aj Matúš (38.). Družstvo kleslo na štvrtú priečku.

Kolo 5 – Innovative
V tomto kole sme si museli resp. chceli poradiť s dvomi tuctami nových úloh alebo zaujímavých variantov úloh klasických. Pre mňa i mnohých iných súťažiacich bez pochyby jedno z najkrajších kôl šampionátu. Len tri úlohy ma delili od perfektného skoré (7. miesto) a opäť som porazil Peťa, ktorý skončil aj "vďaka" niekoľkým chybám až 17.

Kolo 6 – Match Math
Prvý z dvoch screen testom, pri ktorom sa úlohy premietali na pár sekúnd na veľké plátno a mali sme pridať, odobrať alebo preložiť jednu či dve zápalky, aby sme dostali platnú rovnicu. Kolo mi absolútne nevyšlo, v podstate ani ostatným členom tímu okrem Peťa, ktorý sa delil o 11. miesto s viacerými súťažiacimi.

Kolo 7 – Battleships
Ďalšie krásne kolo, kde bolo cieľom vyriešiť štyri námorné flotily, ktoré sa mali poskladať na seba a dierami vo vrchnom hracom pláne sa dalo pozerať na spodnú úlohu, ktorej časť riešenia bola tým pádom časťou riešenia hornej úlohy. No, asi tak nejako. Len 13 ľuďom sa podarilo vyriešiť celu úlohu a len ďalších 15 malo aspoň čiastočné riešenie. Družstvo bolo v tomto kole štvrté, Peťo bol v tomto kole 6., ja 9.

Kolo 8 – Weakest link (TEAM)
Tradičné "weakest link" kolo bolo aj tento rok na programe a tradične ani tento rok nesplnilo svoj účel. V prvej časti sa riešili 4 navzájom prepojené kakura s písmenami miesto čísel a v druhej jedno veľké OrU KakUrO, kde si bolo treba vyberať vždy z dvoch čísel pre daný súčet. Ani jedno družstvo nezvládlo druhu časť a mnohé ani časť prvú... Nám sa podarilo vyriešiť 12 kakur zo 16 v prvej časti a skončili v kole štvrtí.

Po prvom dni bolo poradie na čele pre nás nesmierne lichotivé:

1. Voigt 2. Snyder 3. Hudák (!) 4. Gašpár (!)
1. Nemecko, 2. USA, 3. Japonsko, 4. Slovensko (!)

V druhej časti sa dozviete, ako dopadol deň 2, kto oslavoval narodeniny, či sa splnila Matúškova predpoveď a či išiel niekto domov peši.
Last Updated ( Monday, 09 August 2010 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement