občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
I. Majstrovstvá Slovenska v sudoku družstiev PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 29 August 2009
ImageImageSobota 29. augusta 2009 bola v Banskej Bystrici nielen spomienkou na výročie SNP, ale aj miestom, kde sa konali vrcholné lúštiteľské podujatia. Do mesta pod Urpínom zavítali riešitelia takmer zo všetkých kútov Slovenska, aby si zmerali sily v súbojoch o vôbec prvého Majstra v súťaži družstiev v sudoku. K lúštiteľským stolom sa posadilo až 13 trojčlenných tímov, z toho polovica zmiešaných z rôznych záujemcov, ktorí si sudoku obľúbili.
O tom, že to bolo zaujímavé a napínavé svedčia nielen výsledky, ale aj priebeh samotnej súťaže. Tá bola rozdelená na tri časti, v ktorých sa vždy dialo niečo iné. Pod prvú sa autorsky postarala len 12 ročná Evka Branišová z Bytče, ktorá sa už rok venuje sudoku nielen ako lúštiteľka, ale tieto hlavolamy aj sama vymýšľa. A nejde len o klasické sudoku, ako ho pozná väčšina z nás. Evička sa snaží do svojich diel vkladať nové prvky, čím sa jednotlivé diela stávajú podstatne zaujímavejšími. Jej sudoku zaujali natoľko, že dostali tú česť byť prvými, ktoré museli zvládnuť riešitelia na tomto šampionáte. Súťaž bola v tejto časti okorenená tým, že každý z trojice musel súťažiť sám a bez pomoci ostatných členov tímu. Ak niektoré zo štvorice sudoku vyriešil len jeden člen tímu, mala úloha 1 bod, ak tú istú úlohu vyriešili už dvaja z tímu, bola za 2 body (celkom pre tím teda 4 body), nuž a keď sa

1. K1Z tím A
2. CASSOVIA
3. K1Z tím B
4. GUMKÁČI
5. K1Z tím C juniori
6. J.E.S.

36+4
36+1
31
26
23
21

úloha zadarila všetkým členom družstva, mala už trojbodovú hodnotu (t.z. 9 bodov pre družstvo). Na celý súbor bol vyčlenený čas 20 minút, ak sa všakImage všetkým členom družstva podarilo vyriešiť celú sadu úloh skôr, za každú celú minútu pred uplynutím limitu získalo družstvo ďalší bod. Mnohým riešiteľom sa to aj podarilo, ale v tejto časti o bonuse rozhodovalo to najslabšie ohnivko. A tak tímy, kde napríklad dvaja členovia mali hotovo už po 15 minútach, ale posledný člen to v limite nestihol, nezískali nič. Bonusy si tak mohli pripísať len dva tímy, ktoré sa tým pádom postavili do čela štartovného poľa. 
Druhá časť bola pripravená na spôsob štafety, kde bolo treba mať v tíme nielen dobrého finišmena, ale aj správneho rozbehovača. Rozbehovači totiž obdržali sadu 8 úloh a bolo na nich, ktoré z nich posunú ďalšiemu členovi tímu a ten opäť niektoré z nich finišmenovi. Spätne sa úlohy vracať nemohli a tak veľa záležalo aj od stratégie a neustálom zvažovaní, či si prvý člen tímu ponechá na začiatku viac úloh a bude ich posúvať kolegom len postupne, alebo si úlohy všetci rozdelia hneď na začiatku a každý sa pokúsi vyriešiť čo dostal na stôl. Každý tím to skúšal s inou taktikou. Niektoré vsadili na lídra a bolo na ňom čo všetko vyrieši a zbytok tímu dostával úlohy podľa odhadu ľahšie. Nebolo to ale také jednoduché, pretože odhaliť v spleti číslic, či ide o úlohu ľahšiu, alebo ťažšiu dokážu len skutoční majstri. Úlohy boli totiž rôznorodé a niektoré, ktoré na prvý pohľad vyzerali ľahko boli naschvál náročnejšie - najmä na čas. A toho riešitelia prebytok nemali. Iné tímy to skúšali presne naopak. Ako prvého nasadili najslabšieho člena, ktorý si ponechal dve úlohy a zbytok posunul ďalej, aby sa čo najviac dostalo predpokladanému najzdatnejšiemu poslednému členovi tímu. Tí boli ale v závere potom zväčša zavalení nedokončenými úlohami svojich kolegov, ktorí keď si už nevedeli rady, posunuli úlohu ďalej.

1. K1Z tím A
2. K1Z tím C juniori
3. CASSOVIA
    J.E.S.
5. K1Z tím D rodičia
6. TATRANEC 1
    K1Z tím E

44
37
36
36
31
23
23

Vyrovnané družstvo bolo v tomto kole najväčšou devízou a potvrdilo sa to aj v súťaži. Veľmi milo však v tomto kole prekvapili mladí juniori, ktorí ako družstvo bojovali v rovnakom zložení aj na aprílových majstrovstvách sveta. Zdá sa, že táto mladá trojica postupne začína zúročovať získané skúsenosti a príležitosť, ktorá sa jej účasťou na MS dostala. Súhra tejto trojice ich totiž v druhom kole vyniesla na druhé miesto, čo by si v tejto konkurencii tímov tipol len málokto.

1. K1Z tím A
2. CASSOVIA
3. K1Z tím B
4. RUŽA
5. J.E.S
6. GUMKÁČI

44+16
44+13
44+12
44+ 4
44+ 2
32

Tretia časť bola klasickou súťažou družstiev, kde celá trojica mohla lúštiť pripravené maxi úlohy spoločne. Podľa výsledkov by sa zdalo, že išlo o najľahšiu časť, pretože až 5 družstiev odovzdalo pred uplynutím časového limitu a získavalo tak bonusové body. Opäť však záležalo na schopnostiach jednotlivých členov tímu a spôsobe, akým si rozdelili jednotlivé úlohy. Zároveň ale rozhodovalo aj to, ako táto trojica dokázala spolupracovať, keď bolo potrebné riešiť jednu úlohu spoločne. Každý má totiž iný spôsob lúštenia a iné myšlienkové pochody a zladiť ich tiež nebýva vždy jednoduché. Komu sa to podarilo, mal vyhrané. Bravúrne to zvládol A tím Klubistov, ktorí už vôbec nepatria k zelenáčom (podtitul názvu krúžku), ale hold treba vzdať všetkým, pretože snaha bola viditeľná na tvárach všetkých riešiteľov.

 1. K1Z tím A
 2. CASSOVIA
 3. J.E.S.
     K1Z tím B
 5. K1Z tím C juniori
 6. RUŽA
 7. GUMKÁČI
 8. TATRANEC tím A
 9. K1Z tím E
10. K1Z tím D rodičia
11. ZDOBA 65
12. TATRANEC tím B
13. TATRANCI

144
130
103
103
 90
 77
 75
 68
 66
 60
 43
 31
 28

Image

Historicky prvým MAJSTROM Slovenskej republiky družstiev v sudoku sa stala trojica (na hornom obrázku zľava) Štefan Gyürki, Matúš Demiger a Martin Kollár z krúžku K1Z, pred krúžkom CASSOVIA (Peter Hudák, Igor Hudák, Anton Hudák), pričom tretie miesto si podelili dve družstvá: zmiešaný tím J.E.S. (Pavel Jaselský, Stanislav Eleniuk a Jana Sidorová) a B tím krúžku K1Z (Martin Krebs, Marek Kasár a Marcel Zanechal).


Image
strieborní Hudákovci

Image
dva bronzové tímy J.E.S. a K1Z družstvo B

Image
Image
Last Updated ( Sunday, 18 April 2010 )
 
< Prev
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement