občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Image
 
 Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
IV. Majstrovstvá Slovenska v sudoku Zvolen 13.3.2010 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Tuesday, 23 February 2010
ImageImageTohtoročné Majstrovstvá Slovenska v sudoku sa uskutočnili vo Zvolene v priestoroch Technickej univerzity, pričom dňom D bola pre súťaž jednotlivcov sobota 13. marca. Počet účastníkov bol o niečo menší než po minulé roky, to však neznížilo úroveň samotného podujatia. Pozitívom boli opäť nové tváre najmä z Banskobystrického kraja a tak sa myšlienka presunu po 3 rokoch do iného regiónu vyplatila.


POD ZÁŠTITOU prof. Ing. JÁNA TUČEKA, rektora Technickej univerzity vo Zvolene


O šampionáte sa hovorilo aj v hlavných správach STV - videoarchív 14.3.2010

ImageSamotná súťaž mala niekoľko kôl a priniesla zaujímavé postrehy už od začiatku. Snahou organizátorov bolo pripraviť úlohy tak, aby si zalúštili nielen tí, ktorí kandidovali na miesta najvyššie, ale aj tí, ktorí berú sudoku len ako zábavu. Niektorí pricestovali do Zvolena už v piatok večer a tak mohli začať nasávať atmosféru šampionátu už od 8 ráno, keď sa začala registrácia. Najmladšou účastníčkou bola len 8 ročná Natália Chanová z Púchova, pre ktorú si pripravila malý darček iná súťažiaca Alžbeta Tesličková. Po spustení časomiery sa však už všetci pustili do vážnejšej úlohy, ktorou bola štafeta 3 kôl. Po 25 minútach sa totiž priebežne vymieňali úlohy ako keby to boli atletické kolíky a tak každý musel "zabrať" hneď od začiatku. Navyše, ak sa niekomu podarilo dané kolo skončiť skôr, mohol hneď začať lúštiť kolo nasledujúce, pričom po tom treťom, ak odovzdal skôr ako bol časový limit, získaval súťažiaci ešte bonus za čas. Prvé kolo v limite s plným počtom bodov odovzdávalo
stav po 3.kole
základ 53 bodov
bez bonusov za čas
 1.P.Jaselský
 2.P.Hudák
 3.Š.Gašpár
 4.Š.Gyürki
 5.Z.Hromcová
   M.Kasár
   M.Demiger
 8.I.Štiptová
 9.M.Krebs
10.I.Pastucha
11.M.Bieliková
    P.Gašpár
    A.Pohanková
14.V.Balko
    T.Bezaniuková
    J.Grajciar st.
17.L.Bielik
18.B.Lehotská
19.K.Szolárová
20.J.Grajciar ml.
68
63
53
47
38
38
38
34
33
32
29
29
29
27
27
27
26
23
22
21
kategória do 15 rokov
 1.Z.Hromcová 14
 2.M.Bieliková 14
 3.E.Branišová 12
 4.M.Hromcová 12
 5.M.Gálová 12
 6.J.Slaninková 13
 7.A.Maťokárová 13
80
58
52
29
27
25
24
kategória do 18 rokov
 1.M.Demiger 17
 2.J.Grajciar ml. 15
 3.M.Stacho 16
 4.N.Žubrietovská 15
 5.D.Hrabkovský 15
 6.I.Ďuricová 15
 7.M.Šagátová 16
74
58
45
44
43
32
21
25 riešiteľov, medzi ktrorými bola napríklad aj vlaňajšia majsterka v kategórii do 15 rokov Naďa Žubrietovská, ale aj jej dve súperky 14-ročné Zuzana Hromcová a Michaela Bieliková. Naopak nezadarilo sa jednej z favoritiek Ivane Štiptovej, ktorá zbytočne stratila 4 body a ďalšiu šancu na celkový bonus. Druhé štafetové kolo už začalo výraznejšie meniť poradie a keby sme dianie mohli priamo sledovať ako na štadióne, bolo by poradie Pavel Jaselský, Peter Hudák, Štefan Gašpár a Zuzana Hromcová. Všetci mali plný zásah a ich poradie určoval len čas, v ktorom odovzdávali druhé kolo. Záver štafety vyznel jednoznačne pre bývalého svetového rekordéra v najrýchlejšom lúštení sudoku Pala Jaselského, ktorý od začiatku dával jasne vedieť prečo do Zvolena prišiel. Po 3.kole bolo totiž vrátane bonusov za rýchle odovzdanie poradie nasledovné:

výsledky 4.kola
základ 48 bodov
bez bonusov za čas
 1.P.Jaselský
 2.Š.Gyürki
 3.I.Štiptová
 4.P.Hudák
 5.Z.Hromcová
 6.M.Kasár
 7.J.Grajciar ml.
 8.M.Demiger
 9.T.Bezaniuková
    M.Krebs
    K.Kováčová
12.J.Štuller
    B.Lehotská
    L.Bielik
61
57
50
48
42
41
37
36
35
35
35
31
31
31
Štvrté kolo bolo nazvané rýchlotest a bolo zložené aj z ľahkých aj z náročnejších úloh. Cieľom bolo umožniť každému (aj menej zdatnému) vylúštiť v tejto časti aspoň polovicu z 12 úloh. V tejto časti bolo veľmi viditeľné ako je potrebné počúvať a správne sa rozhodovať. Niekoľkokrát opakovanú informáciu, že najľahšie úlohy majú najmenší počet bodov, takmer polovica súťažiacich nebrala do úvahy a akoby naschvál si vyberala úlohy najťažšie, na ktoré žiaľ ešte nemala dostatok skúseností. Pri troche obozretnosti a uvažovania bolo možno vhodnejšie keby si vybrali najprv zopár tých ľahších, aby získali časť bodov a až potom by sa pustili do tých náročnejších. Takto viacerí mohli dosiahnuť lepší výsledok, lebo mnohí mali polovicu úloh začatú, alebo nedokončenú, pretože v určitom okamihu asi nevedeli ako ďalej. Tieto skúsenosti zdatnejší už nazbierali na regionálnych turnajoch a preto je niekedy dôležité (ak má samozrejme niekto aj vyššie ambície) prísť aj na takéto podujatie a postupne eliminovať takéto drobné nedostatky, ktoré ale v súboji s časom a ostatnými súpermi, často dokážu zamiešať celkovým poradím. Toto kolo dopadlo zaujímavo aj z pohľadu výsledkov, ktoré samozrejme ovplyvnili aj celkové priebežné poradie. Stále sa dobre držala Zuzana Hromcová, výborne potiahla Ivana Štiptová, naopak prepadol Štefan Gašpár a zbytočne chyboval Matúš Demiger (mohol byť na tom ešte lepšie).  Medzi  úspešnými sa v tomto kole objavili nové mená, čo je dobrým znakom, že talentov je stále viac a viac, pričom zaujímavé bolo aj poradie vekovej kategórie do 15 a do 18 rokov.


Image To, že Števovi Gašpárovi ide viac logika ako sudoku, bolo zreteľné najmä v piatom kole, ktoré obsahovalo rôzne varianty sudoku, kde už boli vložené doplňujúce pravidlá, založené viac na princípoch logiky, kde bolo potrebné využiť znalosti spájania na prvý pohľad odlišných súvislostí, prípadne správneho predvídania a odhadu riešenia. Štefan totiž v chvíľkach, keď sa nevie posunúť o krok ďalej, použije pravidlo IT (inteligentný tip), ktorý mu akoby zázrakom veľmi často vychádza. Možno aj preto dokázal túto časť suverénne vyhrať, čím bol ešte stále v hre o medaile, pretože v opačnom prípade by bol už náskok líderskej trojice nedostihnuteľný. Zaujímavý bol v tomto momente súboj o 10 postupových priečok do finále. Už z predchádzajúcich kôl bolo jasné, že istotu má 7 súťažiacich (P.Jaselský, P.Hudák, Š.Gyürki, I.Štiptová, Š.Gašpár, Z.Hromcová a M.Kasár). O posledné tri miestenky však mohlo reálne zabojovať viac ako 10 súťažiacich. Veľmi nevyspytateľný bol dnes najmä 17-ročný M.Demiger, ktorý nervózne kopil chybu za chybou, čo ho priberalo nielen o body, ale aj potrebnú dávku sústredenia a pokoja. Matúš patril k možným kandidátom na medailu a nebyť tých zbytočných chýb, možno by to, vzhľadom na to ako pokračoval vo finále, tak aj bolo. Matúš ale zbabral aj piate kolo a do finále prešiel, ako sa hovorí, len LTT. Dobre zafinišovala "novicka" na súťažiach Tatiana Bezaniuková, ktorá patrila k sedmičke, čo
finalisti
 1.P.Jaselský
 2.P.Hudák
 3.Š.Gyürki
 4.Š.Gašpár
 5.I.Štiptová
 6.M.Kasár
 7.Z.Hromcová
 8.M.Demiger
 9.T.Bezaniuková
10.M.Krebs
173
155
148
129
128
112
94
92
92
87
dokázala piate okolo vylúštiť pred uplynutím časového limitu a tak si mohla pripísať aj body navyše. Toto kolo naopak nevyšlo Zuzke Hromcovej, ktorá keby sa jej podarilo vylúštiť všetky úlohy, mohla ataktovať štvrtú priečku, čo by na jej vek bol super výsledok. Nezadarilo sa však ani bývalému reprezentantovi v logike Ivanovi Pastuchovi, ktorý tak musel uvoľniť finálové miesto spomínanej T.Bezaniukovej. Pod dobrý výsledok však musíme priradiť za toto kolo úspech Martina Fundárka, ktorý dokázal spomedzi menej  známych riešiteľov držať krok s favoritmi. Takýchto prípadov bolo v každom kole viac čo svedčí o tom, že mnohí vedia lúštiť dobre a rýchlo, len im chýbajú skúsenosti, aby sa lepšie vedeli popasovať aj s inými úlohami, ako sú len tie, ktoré poznajú. Do finále preto postupovala desiatka súťažiacich s nasledovným bodovým ziskom (viď tabuľka). Keďže vo finále boli 2. kolá, pričom v jednom bolo možné získať 10 a v druhom 14 bodov, bolo ešte o čo bojovať. Navyše prvý najrýchlejší mohol získať 9 bodov, druhý 6, tretí 4, štvrtý 2 a piaty 1 bod, pričom za chybné riešenie (ak bolo odovzdané predčasne) boli body mínusové. Napriek tejto konštelácii bodov už bolo jasné, že boj o medaile sa matematicky zúžil na 5 kandidátov a ostatní už bojovali len o čo najlepšie umiestnenie.
ImageSamotné finále bolo trochu jasnou záležitosťou Pavla Jaselského, ktorý hneď prvú dvojicu úloh odovzdával ako prvý, čo mu už v tomto momente zaručovalo majstrovský titul. Pavel tak po troch rokoch zosadil z trónu dlhoročného kráľa Petra Hudáka, čo sa pri skladbe úloh tak trochu aj predpokladalo, pretože "klasiky", ktorých bolo vo Zvolene viac ako na dovtedajších šampionátoch, idú Paľovi podstatne lepšie. O striebro sa však ešte tuho bojovalo. Štefan Gyürki sa totiž po prvom finálovom bloku dotiahol na Petra Hudáka na rozdiel jedného bodu, pričom dobrý finiš mala po nervoch a kvapkách slzičiek za chyby v základnej časti aj Iva Štiptová, ktoré ju v konečnom účtovaní možno aj mrzeli. Druhý blok úloh obsahoval azda najnáročnejšiu úlohu, ktorá mohla naozaj poriadne zamiešať poradím. Vylúštil ju len mladý Matúš Demiger, ktorý správne "natipoval" prvé čísla a potom už len doplnil to, čo zostávalo prázdne. Keby obdobný spôsob využil hocikto z trojice Štiptová, Gašpár, Gyürki, bol by strieborný. Takto si Peťo Hudák ustriehol druhé miesto a Pištovi Gašpárovi zostali aj po štvrtýkrát brány na stupne víťazov zatvorené. Práve od neho by sa ten tzv. inteligentný tip čakal najskôr, osud to však chcel asi takto. Bronz si po prvýkrát vylúštil Štefan Gyürki, čo sa v tak krátkej dobe čo navštevuje podobné podujatia asi nepodarilo ešte nikomu.
finále MSR sudoku 2010
 1.Pavel Jaselský-Vojtovce
 2.Peter Hudák-Košice
 3.Štefan Gyürki-Šalov
 4.Ivana Štiptová-Ružomberok
 5.Štefan Gašpár-Púchov
 6.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
 7.Marek Kasár-Brezno
 8.Zuzana Hromcová-Bytča (14)
 9.Tatiana Bezaniuková-Bratislava
10.Martin Krebs-Vinosady
173
155
148
128
129
92
112
94
92
87
19
4
10
14
12
16
11
4
4
6
6
6
6
6
6
23
6
6
6
6
198
165
164
148
147
131
129
104
102
99
Vzhľadom na nižší počet účastníkov do 15 a do 18 rokov, než bol na vyhlásenie majstra Slovenska pre osobitné vekové kategórie požadovaný, juniorského resp. dorasteneckého majstra SR tento rok nemáme. Treba však podotknúť, že obaja lídri 17-ročný Matúš Demiger a 14-ročná Zuzka Hromcová ukázali, že vedia súperiť už aj s dospelými a že vek minimálne v ich prípade, už nehrá veľkú úlohu. Skôr naopak, dáva šancu na ešte väčší rast a rozvoj duševného myslenia, pretože obaja majú stále možnosť svoj potenciál využiť ešte lepšie. Správny tréning, ktorý počas roka absolvovali, bol asi tým najlepším, čo mohli urobiť a teraz je len na nich, aby sa postupne naučili ovládať svoje emócie, psychiku a vedeli sa vyvarovať zbytočných chýb.
Šampionát skončil. Jeho štvorročné putovanie azda prinieslo väčšine príjemné zážitky a dobrý pocit, že pre seba niečo urobili. Už o rok sa možno zídeme znovu na rovnakom mieste a približne v rovnakom čase. Tak dovi sudokáči.
Image
vekové zastúpenie bolo pestré a mlaď striedali dospeláci

Image
najstarší účastník 77-ročný Ivan Paulička mal za cieľ skončiť prvý v poslednej štvrtine
zhodou okolností to vyšlo úplne na chlp

Image
hlavnú cenu notebook odovzdával rektor Technickej univerzity Ján Tuček

Image
majstri nad majstrami
ďalšie poradie
11.Jaroslav Grajciar ml.-Zvolen (15)
    Michaela Bieliková-Sereď (14)
13.Ivan Pastucha-Ružomberok
14.Blanka Lehotská-Bratislava
    Viliam Balko-Martin
16.Ladislav Bielik-Sereď
17.Peter Gašpár-Púchov
18.Martin Fundárek-Báhoň
    Jaroslav Grajciar st.-Zvolen
20.Kvetoslava Szolárová-Zvolen
21.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok
22.Andrea Pohanková-P.Bystrica
23.Igor Hudák-Košice
    Katarína Kováčová-Bánovce n/B.
    Marcel Zanechal-Bratislava
26.Jozef Štuller-Obyce
27.Emília Rigdová st.-Poprad (50)
28.Eva Branišová-Bytča (12)
    Michal Stacho-Beluša (16)
30.Miroslav Šalaga-Martin
77
77
74
72
72
69
68
65
65
64
63
61
59
59
59
58
57
56
56
55
31.Dávid Hrabovský-Košice (15)
32.Michal Hudák-Košice
33.Naďa Žubrietovská-Stará Halič (15)
34.Simona Sandtnerová-Pezinok
    Lucia Bohušová-Sliač
    Miroslav Kováčik-Abovce
37.Anton Hudák-Poliakovce
38.Marián Mališ-Považská Bystrica
    Alžbeta Krejčiová-Nová Dubnica (18)
40.Miroslav Kasár-Brezno
41.Alexander Szabari-Sady n/Tor.
    Róbert Tavač-Horný Vadičov
43.Alena Csernoková-Bratislava
    Simona Plavuchová-Sliač
45.Marianna Madolová-Zvol.Slatina
    Ján Morávek-Prievidza (50)
47.Alžbeta Tesličková-Bratislava (53)
    Ivana Ďuricová-Zvolen (15)
49.Martina Hromcová-Bytča (12)
    Igor Braniša-Bytča
51.Mária Gálová-Košice (12)
    Katarína Hromcová-Bytča
53.Mária Štiptová-Ružomberok (59)
54.Jana Slaninková-Pov.Bystrica (13)
55.Ľudmila Havlíčková-Bratislava (63)
    Andrea Maťokárová-Komjatná (13)
57.Henrieta Čiliaková-Prievidza
58.Karol Tavač-Bytča
59.Miriam Šagátová-Vígľaš (16)
60.Peter Nitray-Hliník n/Hron.
51
49
48
46
46
46
45
44
44
43
40
40
38
38
37
37
36
36
33
33
31
31
30
29
28
28
27
26
25
23
61.Jana Turzová-Prenčov (16)
    Petra Kubisová-Komjatná (12)
63.Vladimír Daniš-Handlová (51)
    Magdaléna Gašová-Žilina
65.Michal Kebis-Bratislava
    Ivanka Tavačová-Bytča (9)
67.Ivan Paulička-Bratislava (77)
    Jana Csóková-Sliač
    Šimon Szabari-Sady n/Tor. (13)
70.Peter Vretenička-Prenčov
71.Katarína Laurincová-Litava (18)
    Ladislav Šmelko-Spišská N.Ves (58)
73.Juraj Chano-Púchov (16)
    Magdaléna Brozmannová-Žilina (66)
    Matej Džuka-Závažná Poruba (18)
76.Oľga Tomková-Zvolen
    Ľudovít Chovanec-Hliník n/Hr. (13)
    Dominika Laurincová-Litava (16)
79.Matej Dúška-Bobrovec (17)
80.Eliška Huntatová-Stankovany
81.Lukáš Babic-Komjatná (12)
82.Jozef Staňo-Varín (17)
    Kristína Szabariová-Sady n/Tor. (17)
84.Paulína Plavuchová-Sliač (9)
    Radovan Radler-Zvolen (11)
86.Helga Tomčíková-Bratislava (65)
    Natália Chanová-Púchov (8)
88.Eliška Húsková-Stankovany (8)
89.Tomáš Macík-Komjatná (12)
21
21
20
20
18
18
17
17
17
16
15
15
14
14
14
13
13
13
12
11
10
9
9
6
6
5
5
3
2
redukované poradie do 15 rokov
 1.Zuzana Hromcová-Bytča (14)
 2.Michaela Bieliková-Sereď (14)
 3.Eva Branišová-Bytča (12)
 4.Martina Hromcová-Bytča (12)
 5.Mária Gálová-Košice (12)
 6.Jana Slaninková-Pov.Bystrica (13)
 7.Andrea Maťokárová-Komjatná (13)
 8.Petra Kubisová-Komjatná (12)
 9.Ivanka Tavačová-Bytča (9)
10.Šimon Szabari-Sady n/Tor. (13)
104
77
56
33
31
29
28
21
18
17
redukované poradie 15-18 rokov
 1.Matúš Demiger-Zlaté Moravce (17)
 2.Jaroslav Grajciar ml.-Zvolen (15)
 3.Michal Stacho-Beluša (16)
 4.Dávid Hrabovský-Košice (15)
 5.Naďa Žubrietovská-Stará Halič (15)
 6.Alžbeta Krejčiová-Nová Dubnica (18)
 7.Ivana Ďuricová-Zvolen (15)
 8.Miriam Šagátová-Vígľaš (16)
 9.Jana Turzová-Prenčov (16)
10.Katarína Laurincová-Litava (18)
131
77
56
51
48
44
36
25
21
15

POSTREHY ZO ZÁKULISIA
V neoficiálnom súboji škôl sa môžu svojimi úspešnými zástupcami pochváliť viaceré. Pavel Jaselský je študent Žilinskej univerzity, na pôde ktorej Majstrovstvá Slovenska začínali svoju púť. Peter Hudák je študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, s ktoru SZHaK už 5 rokov spolupracuje pri organizovaní februárového Maratónskeho turnaja. Štefan Gyürki je pedagogickým pracovníkom Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU Bratislava a Blanka Lehotská učí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ivana Štiptová akurát končí svoje štúdium na Katolíckej univerzite v Ružomberku (dúfame, že záver bude mať podobne úspešný ako tu vo Zvolene) a zastúpenie mala v podobe Lucii Bohušovej aj domáca univerzita. Stredoškolákov prišlo najviac z prostredia gymnázií. Matúš Demiger je už mediálne známym študentom Gymnázia Janka Kráľa v Zlatých Moravciach. Michaela Bieliková zviditeľnila svojou účasťou na Majstrovstvách sveta v logike vlani v Turecku Gymnázium Vojtecha Mihálika v Seredi. Vlaňajšia majsterka Slovenska do 15 rokov Naďa Žubrietovská reprezentovala Gymnázium Boženy Slančíkovej-Timravy v Lučenci a Alžbety Krejčiová Gymnázium sv. Jána Bosca v Novej Dubnici. Opačné typy stredných škôl musela zastupovať prevažne staršia generácia: Viliam Balko učiteľ odborných predmetov na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline, Jaroslav Grajciar učiteľ ekonomiky a vedúci krúžku sudoku na Spojenej škole vo Zvolene, či Emília Rigdová, ktorá je profesorkou na Strednej odobornej škole technickej v Poprade. Zo základných škôl mala najväčšie zastúpenie Základná škola z Komjatnej, kde okrem pani učiteľky Elišky Huntátovej súťažili štyria žiaci Andrea Maťokárová, Petra Kubisová, Lukáš Babic a Eliška Húsková.
Zastavme sa však pri príbehu pani učiteľky. Vlani odišla tesne pred konečným vyhodnotením, súčasťou ktorého bolo aj žrebovanie hlavných cien. Tou najžiadanejšou bol notebook, ktorý zhodou okolností pripadol pri prvom pokuse na číslo, ktoré patrilo práve pani učiteľke. Tá však už v čase žrebovania bola na ceste na železničnú stanicu a tak sa žrebovanie opakovalo a prenosný počítač pripadol vtedy Ivanovi Pastuchovi. Aj tento rok už mala pani učiteľka vyhliadnutý vlak domov a to v čase, keď sa ešte lúštilo posledné kolo. Vďaka presviedčacím schopnostiam organizátorov a nájdeniu vhodnejšieho spojenia, zostali mladí Liptáci aj s pani učiteľkou až do "záverečnej" a čuduj sa svete, šťastena pani učiteľke priala opäť. Tentokrát v podobe jej dcéry, ktorá v žrebovaní získala kávovar, ktorý sa podľa maminých slov doma  veru zíde. Nuž aj takéto sú príbehy z podujatia, ktoré nebolo len o lúštení, ale aj o stretnutí. Stretnutí ľudí, ktorí majú spoločný koníček, ktorí neprišli len kvôli medailám, či cenám, ľudí, ktorí patria do jednej veľkej rodiny, kde si už mnohí za tie roky našli k sebe cestu priateľstva.

úlohy časť A   úlohy časť B   úlohy časť C   úlohy časť D   úlohy časť E   úlohy finále 1   úlohy finále 2   riešenia
Last Updated ( Wednesday, 25 May 2011 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement