občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Grand Prix 2005 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Monday, 14 May 2007
Image Rok 2005 priniesol niekoľko zaujímavých a vcelku pozitívnych zistení. Po šiestich turnajoch počet súťažiacich prekročil maximum z minulých rokov. Veľa urobil návrat súťaže po 15 rokoch do Košíc, nových záujemcov prilákali aj jubilejné turnaje v Prievidzi a Zemianskych Kostoľanoch. Po dlhej prestávke sa konečne uskutočnil turnaj opäť aj na západnom Slovensku (Trnava) avšak najviac všetkých potešil fakt, že sa rok 2005 dokázal priblížiť účastníckym počtom na turnajoch v 80-tych rokoch.

kategória krížovkárov kategória hádankárov
Úvodné podujatie roku 2005 v krížovkárskej kategórii nepriniesol žiadne prekvapenia. Na prvých piatich miestach sa usadili očakávaní adepti na prípadný titul krížovkára 2005. Prvé kvapky síce búrku nerobia, ale dlhoročné skúsenosti napovedajú, že takýto trend sa dá očakávať aj na ďalších turnajoch. Rozhodujúcim faktorom preto bude asi počet účastí a čo najlepšie umiestnenie na bodovo dvojnásobne hodnotených Majstrovstvách Slovenska. * Tento fakt sa potvrdil aj po turnaji v Košiciach, po ktorom sa odpútala trojica Chudý, Tatarko, Turek, ktorá sa zúčastnila oboch podujatí. Aj keď sa veľké závery zatiaľ robiť nedajú, treba počítať s faktom, že na niektorých turnajoch sú favoriti v pozícii organizátorov a súťaže sa pochopiteľne nezúčastňujú, čo môže nahrať ich súperom. Dvojdňové stretnutie na Hornej Nitre
Image
líder krížovkárov M.Chudý
bolo v mnohom prekvapivé a pre vývoj súťaže aj zaujímavé. Najprv sa do súboja vrátil víťazstvom v Prievidzi J.Jablonský - škoda, že navštevuje len pár vybraných podujatí. Potom v Z.Kostoľanoch správne lúštil Popradčan J.Turek, aby naopak jeho súkmeňovec Š.Tatarko nepochopiteľne poľavil. Toto využil M.Chudý, ktorý práve v Prievidzi kvôli organizátorským povinnostiam "oddychoval", čo sa dá od jeho súperov očakávať práve na blížiacom sa turnaji pod Tatrami. O slovo sa však prihlásil D.Šmikniar, ktorý len nedávno hľadal tajničky v "B" kategórii a tak sa zdá, že každý turnaj ešte poradie dobre zamieša. Obnovený májový turnaj v Trnave vrátil do čela opäť nezdolateľného krížovkára Milana Chudého. Súboj je však stále vyrovnaný a bodové rozdiely minimálne. Dopredu sa výborným výsledkom výrazne posunul aj celkový trnavský víťaz Peter Paďour, ktorý síce takéto víťazstvá môže zatiaľ počítať len na jednej ruke, ale posledné roky jeho kvalita stále rastie.  V tesnom slede nasleduje jeho "súkmeňovec" Igor Platzner, čím sa žilinský krúžok pripojil kolegom spod Tatier a oba krúžky majú v prvej desiatke zastúpenie až tromi súťažiacimi. * Tatranské matiné dalo logicky prestávku členom usporiadajúceho krúžku a tak šancu na bodové zisky mohli využiť ostatní. Najlepšie si s touto "ponukou" poradili Šaľania Ladislav Žitňák a Ivan Noskaj, čím sa okamžite posunuli na vyššie priečky. Napriek tomu, že už v tomto ročníku prebehlo šesť turnajov, je súťaž stále vyrovnaná. Mierny náskok vedúcej dvojice môže byť síce rozhodujúci, ale dvojnásobný počet bodov na Majstrovstvách Slovenska to môže všetko úplne pomeniť. Na podujatiach v Banskej Bystrici sa očakáva príchod ďalších nových súťažiacich a tak by po dlhých rokoch opäť mohol počet súťaže chtivých krížovkárov presiahnuť stovku.
Image
tretí majstrovský titul v rade za sebou dáva
tušiť, čo je skryté v hlave Milana Chudého
* Majstrovstvá Slovenska nepriniesli žiadne výrazné zmeny, pretože všetci, ktorí z prvej desiatky prišli, dokázali pretaviť svoje schopnosti a vedomosti aj do bodového zisku. Dôležitým sa však stáva náskok, ktorý vedúca dvojica postupne získava. Aj keď sa teoreticky o titul krížovkára roku môžu popasovať ešte 5 kandidáti, pri schopnostiach každého z nich sa dá očakávať záverečný súboj už len medzi vedúcou dvojicou. * Turnaj časopisu RELAX v Banskej Bystrici mierne poprehadzoval poradie, ale na čelných priečkach je všetko po starom. Postupne však klesá Š.Tatarko a z čelných priečoch sa vytráca i J.Jablonský. Naopak víťazstvom do prvej desiatky "poskočil" P.Tibenský, škoda len že jeho pracovné aktivity mu nedávajú väčší priestor na početnejšiu turnajovú účasť, možno by to na prvých miestach vyzeralo inak. Zaujímavé je to aj z opačnej strany. Medzi mužskú elitu sa čoraz jasnejšie vkliňuje E.Rigdová, vedúca ženského pelotónu, ktorý sa s potešením postupne rozrastá. Možno je to náhoda, ale trináste miesto ženskej líderky presne kopíruje doterajší počet účastníčok, ktorých je už tiež trinásť. * Žilinský turnaj zdá sa už vopred vyriešil základnú tajničku. Náskok, ktorý M.Chudý víťazstvom získal, je vzhľadom na skúsenosti dostatočný a pravdu povediac, musel by sa stať zázrak, aby to dopadlo inak. Rozdiely medzi prvou trojicou sú také, že zmeny na medailových postoch sa dajú očakávať už len ťažko. L.Žitňákovi akoby ku koncu dochádzali sily a tak sa finiš konať asi nebude. Zaujímavý je však po tomto turnaji najväčší skok, ktorý sa prvým historickým víťazstvom podaril E.Škulovej, ktorá sa v turnajovom kolotoči pohybuje len 10 mesiacov, čím sa v prvej tridsiatke presadili už tri ženy. * Tak a je to za nami. Michalovský epitaf je napísaný, ale tentokrát známy výrok "Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ" neplatí. M.Chudý totiž už niekoľko rokov v rade za sebou nenašiel svojho premožiteľa a tak sa kráľovské žezlo sťahovať nemuselo. Naopak tohtoročné Grand Prix môže mrzieť J.Tureka. Záverečný finiš zabral a k tomu pár zakolísaní spôsobilo, že sa mu "kráľa" poraziť nepodarilo. Oproti vlaňajšku síce opäť postúpil o jednu priečku, na vrchol mu však stále čosi chýba. Ak to však bude pokračovať podľa tradície (2003-štvrtý, 2004-tretí, 2005-druhý) dočkáme sa možno po rokoch na prvom poste zmeny. Nuž uvidíme.
 
Obvykle pokojné hádankárske vody zasiahol poriadny cyklón. Do čela sa nečakane úvodným víťazstvom "vyhádal" P.Paďour zo Žiliny, ktorý ešte donedávna súťažil v druhej "B" lige. Martinským prvenstvom však dokázal, že predchádzajúce úspechy neboli ojedinelé a že s ním treba už vážne počítať. Výber hádaniek, ktoré pripravili členovia krúžku Turiec však zaskočil viacerých favoritov a tak budeme čakať čo prinesú výsledky z obnoveného turnaja v Košiach.
Image
líder hádankárov
Ladislav Žitňák
víťaz turnaja v Prievidzi
Výsledky z Košíc úplne poprehadzovali celkové poradie. Zaváhanie z Martina kompenzoval M.Ploščica, či L.Žitňák, naopak slabšia chvíľka prišla na M.Chudého. Súťaž je zatiaľ vzácne vyrovnaná a tak budú podľa všetkého rozhodovať i maličkosti. Na hornej Nitre sa opakovalo len jedno slovo - Šaľa. Práve odtiaľ pochádzajú obaja víťazi hlavnej hádankárskej kategórie v Prievidzi či Zemianskych Kostoľanoch. Ich trhák je tak trochu nečakaný, ale úplne zaslúžený, pretože P.Paďour nedokázal potvrdiť výsledok z Martina, Š.Tatarko mal v Z.Kostoľanoch svoj zlý deň nielen v krížovkách ale i hádankách, M.Ploščica oba turnaje vynechal, M.Chudý prievidzký turnaj organizoval a tak bol zo súťaže prirodzene vyblokovaný, nuž a ostatní zatiaľ výborné výsledky v silnej konkurencii nedokážu zopakovať. čo však potešilo je úspešný návrat matadora a hádankárskeho teoretika S.Strmeňa. * Starobylá Trnava opäť zamiešala hádankárske karty. Známy autor i riešiteľ hádaniek Ivan Filadelfi si víťazstvom nielen polepšil, ale po dlhšej dobe opäť zúročil svoje dlhoročné skúsenosti. Škoda len, že hádankárov stále nepribúda a o body zápolia relatívne tí istí. Tak trochu v ústraní či bez pompéznosti sa však v týchto vodách pohybuje Ján Turek. Nielen že bojuje o titul najlepšieho krížovkára, ale po Májovom turnaji vážne podáva ruku súperom aj v kategórii hádankárov. * Po turnaji v Poprade by sa dalo povedať nič nové pod slnkom. Známa dvojica zo Šale opäť zabodovala a zvýšila tak svoj náskok, ktorý zdá sa môže mať vzhľadom na ich kvality už rozhodujúci vplyv. Vo víťaznom ťažení však pokračuje I.Filadelfi a ak by to pokračovalo i v B.Bystrici môžeme sa dočkať ešte zaujímavého pokračovania.
Image
Ivan Noskaj - nový hádankár roka?
* Majstrovstvá Slovenska boli z pohľadu súťaže Grand prix ako presýpacie hodiny. Ten čo mal byť hore bol zrazu dole a naopak. Zázračne sa chytil I.Rias, škoda že pre túto súťaž už neskoro. Obdobne to je s P.Tibenským. Skvelým desiatym miestom sa posunula dopredu aj E.Rigdová. Vôbec sa však nedarilo víťazovi z turnajov v Trnave a Poprade I.Filadefimu, mierne zaváhal aj doterajší vedúci hádankárskej kategórie L.Žitňák. Vďaka štvrtému miestu sa tak dostal na čelo I.Noskaj, vlaňajší majster Slovenska. * Slová do duše asi padli na úrodnú pôdu, lebo v pokračovaní víkendového stretnutia v B.Bystrici I.Filadelfi akoby vstal z popola. Jeho tretie tohtoročné víťazstvo ho opäť vrátilo na tretie miesto a ak by v tomto trende vydržal až do konca, môže vedúcej dvojici ešte zavariť. Aj keď to bude asi ťažké, lebo bodový rozdiel je už značný. Navyše I.Noskaj sa lepším výsledkom na Turnaji RELAXU vzdialil aj L.Žitňákovi a tak ho o celkové prvenstvo môže pripraviť už len prípadná neúčasť na posledných turnajoch. Na výrazne lepšie priečky sa dobrými výsledkami posunuli I.Rias a P.Tibenský, dych stráca Š.Tatarko, ktorý sa v prvej tretine súťaže pohyboval na pomyselnom piedestále. * JE ROZHODNUTÉ. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdalo, ale Ivanovi Noskajovi stačilo v predstihu v Žiline na zisk tohtoročného titulu držiteľ Grand Prix aj šieste miesto. Jeho prenasledovatelia totiž "dopadli" horšie, čím sa náskok zvýšil na 16 bodov, ktorý už nie je možné zmazať a tak sa v Šali môže oslavovať. Istá je aj prvá päťka, aj keď tam teoretické posuny ešte môžu nastať. Škoda len občasnej účasti takých víťazov turnajov ako M.Ploščica a I.Rias, prípadne aj všestranného P.Tibenského, bolo by to oveľa zaujímavejšie a zaručene dramatickejšie až do konca. * Aj keď už bolo o celkovom víťazovi rozhodnuté, bolo o čo bojovať aj na poslednom turnaji roka. A hoci si niektorí nepolepšili, potvrdili aspoň, že naozaj patria do slovenskej špičky. Vynikajúcim záverom sa však až na druhú priečku vyšvihol M.Chudý, ktorý tak predstihol svojho kolegu z krúžku I.Filadelfiho, ktorému nepomohli k zotrvaniu na medailovej pozícii ani tri turnajové prvenstvá. Takmer by sa na neho dalo uplatniť známe latinské príslovie VENI-VIDI-VICI, škoda len, že mu "ušli" Majstrovstvá Slovenska, vyzeralo by to asi všetko inak. Tento rok však potešil aj z iného súdka. Po dlhom čase sa do top 20 "prehádala" nová tvár v podobe Štefana Gašpára. tento mladý skôr logik, to začína skúšať aj v hádankách a zdá sa, že sa mu to zapáčilo. A tak môžeme na záver už len konštatovať, že máme aj tento rok nového víťaza a hádanka zase svojho nového kráľa.
 1. Milan Chudý-Prievidza (Bôbari)
 2. Ján Turek ml.-Poprad (Tatranec)
 3. Ivan Noskaj-Šaľa (Dunajci)
 4. Ladislav Žitňák-Šaľa (Dunajci)
 5. Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok (Ruža)
 6. Pavol Tibenský-Brezová p/Brad. (Chrobáci)
 7. Dušan Šmikniar-Vyhne (Žiaran)
 8. Miroslav Hájiček-Prievidza (Bôbari)
 9. Miroslav Ploščica-Košice (Gorali)
10. Jozef Vaško-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
11. Štefan Tatarko-Poprad (Tatranec)
12. Igor Platzner-Žilina (Žilinci)
13. Jaroslav Jablonský-Kysucké N.Mesto (Žilinci)
14. Emília Rigdová st.-Poprad (Tatranec)
15. Ján Droppa-Prešov (Gorali)
16. Peter Paďour-Žilina (Žilinci)
17. Milan Kandrik-Tatranská Lomnica (Tatranec)
18. Ivan Filadelfi-Prievidza (Bôbari)
19. Ivan Šuňavec-Ružomberok (Ruža)
20. Roman Strcula-Martin (Turiec)
73
69
47
42
35
31
31
28
24
24
23
22
20
19
18
16
16
12
11
11
  1. Ivan Noskaj-Šaľa (Dunajci)
 2. Milan Chudý-prievidza (Bôbari)
 3. Ladislav Žitňák-Šaľa (Dunajci)
 
4. Ivan Filadelfi-Prievidza (Bôbari)
 5. Ján Turek ml.-Poprad (Tatranec)
 6. Ivan Rias-Košice (Maratónci)
 7. Miroslav Ploščica-Košice (Gorali)
 8. Igor Platzner-Žilina (Žilinci)
 9. Peter Paďour-Žilina (Žilinci)
10. Pavol Tibenský-Brezová p/Brad. (Chrobáci)
11. Roman Strcula-Martin (Turiec)
12. Ján Psotný-Nové Mesto n/V. (Podjavorinci)
13. Štefan Tatarko-Poprad (Tatranec)
14. Miroslav Hájiček-Prievidza (Bôbari)
15. Miloš Hruška-Olešná (Dunajci)
16. Emília Rigdová st.-Poprad (Tatranec)
17. Anton Hnáth-Moravany (Šíravan)
18. Stanislav Strmeň-Bratislava (Dunajci)
19. Štefan Gašpár-Púchov (--)
20. Dušan Šmikniar-Vyhne (Žiaran)
61
49
49
43
39
35
33
24
19
19
19
19
18
17
16
16
15
14
14
13
Last Updated ( Tuesday, 07 February 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement