občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Grand Prix 2007 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Thursday, 13 December 2007
Bolo to zaujímavé a dramatické. Za posledné roky azda najviac. Aj keď víťazi boli poväčšine známi už pred posledným podujatím, o poradie na ostatných priečkach sa bojovalo do posledného písmenka či číslice. A tak to má byť. GRAND PRIX 2007 je za nami. Hodnotiť musia iní, ale zdá sa, že novátorský pokus o súťaž krúžkov zaujal. Perlivý mok sa rozdal a už dnes sa šetrí na nový. Tak Au revoir 2007.
KRÚŽKY
Od začiatku nasadili trhák Popradčania pričom ostatní zatiaľ s dychom nestačia. * Zaujímavo sa presadzuje nový Krúžok logických úloh Bratislava - KLUB 162, najviac nečakaná je však pozícia liptovskej Ruže, najmä z toho pohľadu, že bodujú prakticky len dvaja riešitelia. Za očakávaním zostávajú Bôbari, po rokoch sa konečne dopredu pretlačil martinský Turiec. * Po zriadení nového krúžku v Košiciach a vstupe nových členov do krúžku Gumkáči sa dopočítavali body čo ovplyvnilo aj celkové poradie krúžkov. * Po turnajoch v Zl.Moravciach sa uchytili Bôbari a poskočili na 5.miesto a do prvej desiatky sa prelúštili Podjavorinci. * Dunajské "hlavolamové" stretnutie prirodzene posunulo dopredu krúžky logikov, či im to však bude v konečnom účtovaní stačiť je otázne, lebo do konca roka budú už iba 4 takéto podujatia. Prekvapil však výsledok "Bratislavčanov", ktorých spoločné trénovanie sa začína prejavovať aj na súťažnom poli. * V Poprade zabrali Žilinci i Bôbari, ktorí sa postupne doťahujú na vedúcu trojicu. Najviac bodov si však úplne nečakane odviezol Turiec a hneď sa vrátil do prvej desiatky. Ruža naopak získala nových členov a tak sa body prepočítavali aj u nich. V tomto zložení má veru veľké šance, lebo teraz má reálnu šancu vysoko bodovať vo všetkých troch kategóriách. * Súťaže vo Svinnej najviac priali Bôbarom, ktorí všetkým odkazujú že s nimi stále treba počítať. Zabrali aj Gumkáči a tak to je čoraz zaujímavejšie, pretože aj keď sú už medzi krúžkami väčšie či menšie rozdiely, stále sa bojuje ešte o takmer 800 bodov. * Po súťažiach v B.Bystrici získal Tatranec už zdá sa nedosiahnuteľný náskok, na ďalších miestach sa to naopak vzácne vyrovnalo. Významnú posilu získal krúžok Torysek v podobe L.Gondu, ktorého to hneď vynieslo do prvej desiatky. * Žilinské podujatia potvrdili, že Torysek naberá na sile, jeho finiš bude však už asi málo platný, lebo do konca roku zostali už len dve podujatia, aj keď teoretická šanca tu ešte je. O druhé a tretie miesto sa aj napriek tomu ešte bude zvádzať tuhý boj. Výsledky zo Žiliny totiž vyrovnali rozdiely na prvých miestach a tak sa bude bojovať až do konca. * Dráma až do konca sa potvrdila. Len jeden bod rozhodol o druhej a tretej priečke. Bôbari nestíhali - nuž M.Chudý nemôže ťahať všetko sám. Prekapivo sa vytiahla Ruža.

KRÍŽOVKY
Zdá sa že záujem o zmysluplné vyplnenie voľného času začína mať opäť zelenú. Svedčí o tom aj rastúci záujem o naše podujatia. Krížovkám sa predsa len venuje značná časť populácie a tak si postupne zvykáme, že na každom turnaji sa objaví niekoľko nových tvárí. Títo "nováčikovia" zatiaľ na bodované miesta nedosahujú, ale zvyšujú tým konkurenciu, čo zase núti tých skúsenejších nesedieť na vavrínoch. Martinským prvenstvom vlaňajší víťaz Grand Prix M.Chudý opäť potvrdil, kto je jednotka medzi krížovkármi. * Jeho neúčasť v Košiciach však dala šancu ostatným a tak bola po dvoch turnajoch na predných priečkach vzácna vyrovnanosť. * Dvojstretnutie v Prievidzi a Zemianskych Kostoľanoch pomohlo Š.Tatarkovi mierne zvýšiť náskok, dopredu sa však posunuli aj P.Paďour a len 30 ročný M.Hruška. * Zlaté Moravce boli opäť v rukách M.Chudého, ktorý sa tak dotiahol na Š.Tatarku. Do prvej desiatky poskočila konečne žena a hneď na štvrté miesto. * Popradské lúštenie potvrdilo dominanciu M.Chudého, ktorý tu zvíťazil už v šiestom turnaji za sebou na ktorom sa zúčastnil a svoju nepremožiteľnosť drží od novembra 2006. Zaujímavo sa však vyvíja súboj o bronzovú priečku, kde to môže byť ešte zaujímavé. * Vo Svinnej nasadil M.Chudý už jasný trhák, naopak na ďalších miestach sa to vyrovnalo. * Majstrovským titulom M.Chudý dokázal, že naozaj nemá medzi krížovkármi žiadnu konkurenciu a tak kráča neohrozene aj za ziskom GP. Boj o ostatné priečky sa po B.Bystrici úplne zdramatizoval a tak to môže ešte skončiť všelijako. * Turnaj Žilincov nemohol dopadnúť lepšie. Aspoň z pohľadu Grand Prix. Bodové rozdiely sú totiž tak malé, že posledný turnaj v Michalovciach bude o každom zaváhaní, o každej chybičke. * Aj keď sa poradie nakoniec nemenilo, bolo to napínavé. Trochu iné výsledky v Michalovciach a všetko by dopadlo inak. Teší však vzácna vyrovnanosť, ktorá dáva predpoklad pre zaujímavú súťaž aj do budúceho roka.


HÁDANKY
Aj tento rok sa po prvom turnaji objavuje v čele nečakaná tvár. Ján Turek nie je síce žiaden amatér, hádankárske prvenstvá sa mu však akosi doteraz vyhýbali. * Paradoxne, čo mu vyšlo v Martine, prepískol v Košiciach. A tak sa neobvykle v oboch kategóriách objavuje v čele jeho krúžkový kolega Š.Tatarko, ktorý vyrovnanými výkonmi žne zatiaľ úspechy na oboch frontoch. Potešiteľné je, že hádankárska súťaž pomaly prichádza na chuť aj ostatným a tak je to pestrejšie aj vo výsledkovej listine. * Horná Nitra už akosi tradične Popradčanom nejde a tak sa dvojitým turnajovým víťazstvom vyšvihol do čela L.Žitňák (aj so zaujímavým náskokom). Druhý sled je veľmi vyrovnaný a vedie ho nečakane P.Paďour. * Zlaté Moravce trochu popremiešali poradie, ale aj vyrovnali, pričom najväčší skok (z 19. na 9.miesto) zaznamenal M.Šuňavec. * Pod Tatrami nečakane brali hádankárske body riešitelia druhého sledu a tak sa v Grand Prix nič mimoriadne nedialo. Líderská dvojica sa čoraz viac vzďaľuje od ostatných prenasledovateľov, všetko však môžu zmeniť Majstrovstvá Slovenska. * Nič nové pod slnkom. Jedine snáď to, že po B.Bystrici si rovnomerný náskok udržiava už trojica súťažiacich a muselo by prísť k nečakaným zlomom, aby sa toto poradie po dvoch zostávajúcich turnajoch ešte menilo. Nuž ale všetko je možné. * Tak a je rozhodnuté. Hádanky poznajú svojho víťaza. L.Žitňák si v Žiline udržal svoj štandard pričom ešte mierne zvýšil svoj náskok, ktorý už nie je možné vyrovnať. Podľa všetkého je rozhodnuté aj o druhom a treťom mieste, aj keď pri určitej konštelácii môžu nastať na týchto miestach ešte zmeny. * Nič nové pod slnkom. Každý si vyhádal potrebné body a tak všetko zostalo po starom.

LOGICKÉ ÚLOHY
Ťažko by niekto predpokladal, že to medzi "logikmi" bude vyzerať inak. Aktuálny majster Slovenska v logických úlohách Peter Hudák zatiaľ nenašiel premožiteľa a svoju kombinačnú schopnosť preukázal aj na prvých Majstrovstvách Slovenska v sudoku. * Po košickom turnaji však predsa len vznikla zaujímavá situácia, keď na prvých troch miestach boli v priebežnom poradí len Hudákovci (Peter, jeho brat Michal a ich menovec Anton). A to ešte keby sa darilo aj Petrovmu otcovi mohli by sme premenovať túto kategóriu na Hudák-tour. * Keďže turnaj v Prievidzi zabezpečovali autorsky práve bratia Hudákovci, dostali šancu ostatní. Nečakane sa na ňom uchytil nováčik M.Kollár, body si však pripísali aj reprezentanti B.Lehotská a I.Pastucha. * VENI - VIDI - VICI. Len takto je možné charakterizovať prítomnosť P.Hudáka na turnajoch. Zlaté Moravce boli opäť jeho v znamení a tak opäť zvýraznil svoj náskok. Nečakane sa nedarilo E.Rigdovej, pomaličky sa tlačí dopredu tohtoročný objav M.Kollár. * V Bratislave sa zaujímavo presadili "domáci" z KLUBu 162, ktorí hneď premiešali aj prvú desiatku a tak to na ostatných priečkach bude ešte zaujímavé. V prvom SUDOKU špeciále sa ale famózny P.Hudák musel skloniť pred rýchlikom zvanom Jakub Ondroušek. Tento len 16-ročný "sudokáč" z Brna bol totiž vždy rýchlejší a tak sa zaslúžene stal víťazom. * V Poprade veru málokto čakal, že to bude také pestré. B.Lehotská spolu s priateľmi pripravila úplne nové typy úloh a tak sa nezískavali ani veľké body, čo ovplyvnilo aj poradie na turnaji i samotnom Grand Prix. * Na Majstrovstvách Slovenska favoriti nesklamali a tak sa vyrovnalo aj poradie v GP. Keďže v tomto roku sú už len dve individuálne podujatia v tejto kategórii, dá sa povedať, že je s ohľadom na schopnosti súťažiacich o víťazoch takmer už rozhodnuté. * Sudoku v B.Bystrici malo trochu nečakané poradie, ktoré ovplyvnilo GP len v tom smere, že súboj o tretiu priečku je ešte otvorený. Teoreticky sa dá bojovať ešte aj o druhú priečku, čo je však pri súčasných schopnostiach B.Lehotskej v oblasti science fiction. * Aj keď Blanka v Michalovciach nedopadla podľa svojich predstáv, druhé miesto udržala. Ľutovať môže M.Kollár, ktorý sa v jednom sudoku upísal v dvoch políčkach a prišiel nielen o body ale aj bonus. Tak sa namiesto neho prebojovala na tretiu priečku Milka Rigdová, ktorá je tak prakticky najvšestrannejšu riešiteľkou roku 2007.

Stav po 23 podujatiach.

 1. Tatranec-Poprad

399

 2. Klub 162-Bratislava

226

 3. Dunajci-Bratislava

225

 4. Bôbari-Prievidza

214

 5. Ruža-Ružomberok

192

 6. Žilinci-Žilina

180

 7. Torysek-Prešov

172

 8. Cassovia klub-Košice

161

 9. Gumkáči-Púchov

123

10. Turiec-Martin

118
detailné výsledky všetkých krúžkov

ImageImageImage

Stav po 11 podujatiach.

 1. Chudý Milan-Prievidza

87

 2. Turek Ján-Poprad

56

 3. Rigdová Emília st.-Poprad

54

 4. Tatarko Štefan-Poprad

51

 5. Šuňavec Miroslav-Lipt.Hrádok

48

 6. Gonda Lucián-Chmiňany

45

 7. Žitňák Ladislav-Šaľa

36

 8. Paďour Peter-Žilina

32

 9. Vaško Jozef-Nové Mesto n/V.

29

10. Platzner Igor-Žilina

28
detailné výsledky
Image

Stav po 11 podujatiach.

 1. Žitňák Ladislav-Šaľa

76

 2. Chudý Milan-Prievidza

70

 3. Turek Ján-Poprad

57

 4. Ploščica-Miroslav-Košice

43

 5. Gonda Lucián-Chmiňany

41

 6. Platzner Igor-Žilina

37

 7. Tatarko Štefan-Poprad

35

 8. Rigdová Emília st.-Poprad

33

 9. Strcula Roman-Martin

28

10. Vaško Jozef-Nové Mesto n/V.

25
detailné výsledky

Image

Stav po 12 podujatiach.

1. Hudák Peter-Košice

96

2. Lehotská Blanka-Bratislava

65

3. Rigdová Emília st.-Poprad

56

4. Pastucha Ivan-Ružomberok

53

5. Kollár Martin-Bratislava

51

6. Štiptová Ivana-Ružomberok

49

7. Jaselský Pavol-Vojtovce 

32

8. Hudák Anton-Poliakovce

30

9. Hudák Michal-Košice 

28

10. Gašpár Štefan-Púchov

26
detailné výsledkyLast Updated ( Saturday, 14 January 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement