občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
2006-2010 Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Sunday, 31 July 2011
XXIII.  MSR
2006
XXIV. MSR
2007
XXV. MSR
2008
XXVI. MSR
2009
XXVII. MSR
2010


Majstrovstvá Slovenska sa okrem svojho pomenovania začali inovovať aj v súťažnej oblasti. Najprv išlo len o pokus, ktorý ale prerástol do systémovej a zdá sa že i progresívnej zmeny. Zatiaľ sa táto zmena praktizuje len pri riešení hádaniek. V snahe o priblíženie tejto súťaže širšiemu spektru aj menej zdatných hádankárov, sa najprv začal kombinovať spôsob súťaže, kde sa najprv od roku 2004 niekoľko hádaniek, z titulu historických väzieb najpr lúštilo z listu a zbytok už preborovým spôsobom. Takto už nebol problém stanoviť výsledné poradie prvých 15 riešiteľov, čo pri plnom preborovm systéme bola skôr výnimka, než pravidlo. Od roku 2005 sa už zaradilo do súťaže tzv. play off neskôr premenované na finále. Princíp je veľmi jednoduchý. Najprv sa riešia hádanky v základnej časti, z ktorej postúpi do užieho finále určený počet najlepších. Medzi nimi sa potom v záverečnom súboji rozhoduje o novom držiteľovi majstrovského titulu. Prvé roky naznačujú, že kombinácia hádaniek z listu a preborového spôsobu zavŕšená finále medzi top hádankármi má svoje čaro, čoho dôsledkom je postupne rastúci počet účastníkov.


23. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA JEDNOTLIVCOV - BANSKÁ BYSTRICA - 2.9.2006

memoriál Vladimíra Kulčického

turnaj podporili RELAX, ŽIVOT, TELEplus krížovky, NOVÝ ČAS krížovky, LUSKÁČIK, BRATISLAVČANKA,

VÍKEND s krížovkou, Agentúra Naruš a syn, portál HLAVOLAMY.SK, TASR, CV Servis Martin,

K.A.T.Pegas Martin, vydavateľstvo Ringier, Slovenský rozhlas rádio REGINA a TV JOJ


«DOBOJOVANÉ»

Takto si v podvečer 2. septembra 2006 vydýchli organizátori Majstrovstiev Slovenska v riešení logických úloh, krížoviek a hádaniek. A nielen organizátori. Náročný program, ktorý čakal dovedna takmer 100 lúštiteľov tejto duševnej zábavy, dal zabrať väčšine. Niektorí si prišli totiž zmerať svoje sily vo všetkých kategóriách, iní si to vyskúšali len v tej Imagesvojej. Je to tak. Niekto rád holky, iný dolky a niekto oboje.

Kým s úvodnými logickými úlohami si prišli zmerať skôr mladší, na krížovky si brúsila tužky viac stredná generácia. V tejto kategórii boli pripravené 4 krížovky, ktoré sa súťažiacim rozdávali postupne. Keď riešiteľ vylúštil prvú, alebo už nevedel ako ďalej, odovzdal ju a prevzal ďalšiu krížovku v poradí. K tej prvej sa už ale nedalo vrátiť a tak si každý musel nielen rozložiť sily, ale rozumne narábať aj s časom a taktikou. Pri hodnotení totiž rozhoduje najprv počet chýb a následne rýchlosť lúštenia. Na M-SR však nestačí vylúštiť len tajničky, tu sa za chybu považuje každé nesprávne, alebo nedopísané písmeno a keďže ide o vrcholné podujatie v posledných dvoch krížovkách naschvál chýbali aj oddeľovacie linky a lúštiteľ okrem výrazov použitých v krížovke musel prísť aj na to, kde presne je daný výraz uložený.

Od začiatku viedol víťaz posledných troch ročníkov Milan Chudý z Prievidze, ktorý potreboval na vylúštenie všetkých 4 krížoviek len 72 minút (z 90 možných). A to sa upísal len pri jednom písmene. Tento v posledných rokoch nezdolateľný krížovkár sa tak stal majstrom krížoviek už po šiesty krát v histórii a ak mu to vyjde aj o rok, bude sa prepisovať história. Poradie na ďalších miestach sa nedalo odhadnúť, pretože väčšina odovzdávala prvé dve krížovky bez chyby a tak sa čakalo na hodnotenie celej sady. Strieborný pohár si nakoniec odniesol Jaro Jablonský, ktorý si tak po bronze z roku 2003 opäť polepšil. Súboj o tretie miesto bol tiež veľmi tesný, avšak asi len veľmi dobrý znalec by tipol správne meno. Po prvý krát na majstrovstvách a hneď medailová pozícia, to sa nevidí každý deň. Výsledok však právom posunul na stupienok víťazov mladého Luciána Gondu, ktorý dokázal, že aj amatér má šancu presadiť sa medzi „profesionálmi“ keď chce. Aj keď docestoval až z ďalekého Šariša, skoré vstávanie sa mu vyplatilo.

Image
finále hádaniek bolo "na stojáka"
Image
Image
trojica najlepších zľava
Jaroslav Jablonský, Milan Chudý a Lucián Gonda


O post hádankárskeho kráľa bol už menší záujem. Súvisí to s tým, že slovné hádanky sa vytrácajú nielen z našich časopisov, ale aj našich myslí. Prešmyčky, zámenky, rébusy, citoslovky, roháčiky patrili kedysi k rozšírenému žánru pestovania jazykovej kultúry, dnes sú žiaľ na periférii záujmu širokej verejnosti. Našťastie sa po niekoľkoročnej pauze opäť autorsky rozpálili niektorí bývalí hádankári a tak pripravená skladba 28 hádaniek bola pestrá nielen po obsahovej, ale i autorskej stránke. Zatraktívnenie a oživenie tejto časti majstrovstiev priniesla novinka - finálové play off, do ktorej postúpilo sedem najlepších hádankárov po základnej časti. Dovtedy získané body sa premenili na časovú bonifikáciu, ktorá vyjadrovala časový odstup medzi finalistami.

K finálovým play off boxom sa ako prvý otočil líder Miro Ploščica (na hornom obrázku vľavo), ktorý si zo základnej časti priniesol slušný náskok. Favoritovi sa ale po zobrazení finálových hádaniek akosi vytratila istota, lebo sa nevedel rozbehnúť a žiaden náznak nesmeroval k správnemu riešeniu aspoň jednej z hádaniek. Po 45 sekundách sa do play off pripája vlaňajší víťaz Ivan Rias, ktorý v priebehu jeden a pol minúty vypisuje riešenie prvej hádanky, aby o ďalšie tri minúty pridáva druhé.

Postupne sa s časovým odstupom pridávajú aj ďalší finalisti, ale hádanky sú náročné (všetky finálové sú zobrazené vpravo) a tlačí ich aj čas, ktorý z limitu 15 minút neúprosne ukrajoval a zvyšoval tak napätie nielen medzi súťažiacimi, ale aj v sále samotnej. Šum medzi prizerajúcimi sa divákmi nastal v predposlednej minúte, keď sa „chytil“ Laco Žitňák (na obrázku úplne vpravo) a dopísal riešenie druhej hádanky. V tomto okamihu mali dvaja finalisti po dve hádanky a jeden jednu hádanku. To už dvíhalo zo sedadiel aj prizerajúcich sa ostatných súťažiacich, ktorí finále sledovali z pozície divákov. Niektorí finalisti sa v závere snažili taktizovať a ukončili „svoje trápenie“, ale výsledky nepustili.

Vo finále sa totiž len trojici podarilo vylúštiť aspoň jednu hádanku a tak si vavríny odnášali zaslúžene. Majstrom slovenských hádaniek (už po piaty krát v histórii) sa po roku opäť stal Ivan Rias z Košíc, ktorého pre jeho poetiku v hádankách, ktoré tvorí prezývajú aj Hviezdoslav. "Získanie titulu je vždy náročné, ale jeho obhájenie ešte ťažšie." A veru toto preverené tvrdenie platilo aj tu. Na strieborný stupienok vystúpil Ladislav Žitňák zo Šale, tretiu priečku obsadil Jaroslav Jablonský z Kysuckého Nového Mesta.

Pod kvalitou celého podujatia sa podpísalo aj široké autorské zázemie, čo nebývalo po minulé roky zvykom, tento rok navyše medzinárodné. Krížovky mali zastúpenie tak trochu regionálne. Stanislav Blecha je z Bratislavy, Jozef Bruško z Trenčína a Vladimír Komanický z Humenného. Pod hádankami boli podpísaní, Drahotín Lančarič (Zábřeh na Morave), Rudolf Moško (Trenčín), Vladimír Konečný (Svinná), Benjamín Baťalík (Michalovce), Viktor Sinčák (Trebišov), Stanislav Strmeň (Bratislava), Jozef Jankovič (Bratislava) a Ján Farkaš (Martin).

Nad Banskou Bystricou sa už ťahalo podvečerné šero, keď sa rozdávali posledné ceny. Nielen pre najlepších podľa poradia, ale aj žrebované spomedzi všetkých účastníkov. Azda najsmutnejším bol Miro Ploščica, ktorý sa stal po zhodnotení výsledkov zo všetkých troch kategórií najvšestrannejším riešiteľom, chýbalo k tomu len to pomyselné pódiové umiestnenie. Stisky rúk a odkazy že o rok sa tu stretneme znova, bolo už to posledné čo odznelo na súťaži. Takže dovidenia. A platí to aj pre vás.


Nuž a na záver to najdôležitejšie. Bez pomoci partnerov by tento tichý boj so slovíčkami takú príjemnú atmosféru nemal. Do Bystrice prišli nielen ostrieľaní riešitelia, ale i noví fanúšikovia hlavne z radov krížovkárov. Veľmi široké vekové zastúpenie ukazuje, že túto duševnú súťaž majú radi všetky generácie. A za to všetko preto aspoň jednoduché


ĎAKUJEME!
Image
najlepší kamarát

Image
o všetkom a pre všetkých

Image

Image
vydavateľ krížoviek
Image
časopis pre každého

Image

Image
informácia vládne
svetom

www.hlavolamy.sk
Image
pre lúštenia chtivých
Image
do každej rodiny

Image

Image

EPILÓG.

Ceny sa rozdávali nielen najlepším, ale na MS platí už niekoľko rokov pravidlo, že hlavné ceny sa žrebujú spomedzi všetkých účastníkov. Tohoto roku to bol v tejto kategórii prehrávač DVD a jeho novým držiteľom sa stal plný prekvapenia Jozef Kubove z Košíc.
O atmosfére aká panovala na majstrovstvách v Banskej Bystrici sa mohli pomocou priamych vstupov do vysielania Slovenského rozhlasu Rádia Regina aj jeho poslucháči a vo večernom spravodajstve ju priblížila aj televízia JOJ.

ImageImage
Image
Image
Image

KRÍŽOVKY (počet chýb/poradie odovzdania)vek
1.majster Slovenska
Milan CHUDÝ-Prievidza
1/147
2.Jaroslav JABLONSKÝ-Kysucké Nové Mesto1/332
3.Lucián GONDA-Chmiňany1331
4.Miroslav Ploščica-Košice1444
5.Ivan Noskaj-Šaľa29/668
6.Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok29/944
7.Dušan Šmikniar-Vyhne7742
8.Ladislav Žitňák-Šaľa7848
9.Miroslav Hájiček-Bratislava13953
10.Ján Turek ml.-Poprad16138
11.Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.19155
12.Ľuboš Oravec-Bratislava22341
13.Pavol Husár-Prešov25452
14.Roman Strcula-Martin26545
15.Peter Paďour-Žilina30945
16.František Cvengroš-Spišská N.Ves31252
17.Ivan Šuňavec-Ružomberok32734
18.Drahomír Lacko-Žiar n/Hr.32965
19.Rudolf Čačko-Košice35463
20.Anotn Hnáth-Moravany45064
21.Jozef Prekop-Trenčín48052
22.Elena Škulová-Zlaté Moravce51441
23.Štefan Tatarko-Poprad55452
24.Milan Kandrik-Tatranská Lomnica59243
25.Peter Gašpár-Púchov63235
26.Ján Psotný-Nové Mesto n/V.63349
27.Jozef Páleník-Svinná71951
28.Milan Tomáš-Bratislava75854
29.Ivan Rias-Košice76457
30.Jozef Kubove-Košice77855
31.Želmíra Húšťavová-Bystrička80374
32.Štefan Gašpár-Púchov84526
33.Marián Hrala-Nové Zámky88028
34.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
najmladší krížovkár
90514
35.Jaromír Slíž-Beladice91654
36.Ján Rybka-Poprad95944
37.Dušan Škultéty-Tužina97367
38.Gréta Flimelová-Prievidza101263
39.Juliana Háziková-Rimavská Sobota104460
40.Andrej Nemček-Banská Bystrica104619
41.Elena Bithová-Baská Bystrica104851
42.Elenka Velebová-Banská Bystrica
najstaršia krížovkárka
104970
HÁDANKY (počet bodov zákl.časť / play off)vek
1.majster Slovenska - 5. hádankársky titul
Ivan RIAS-Košice
8/2-357
2.Ladislav ŽITŇÁK-Šaľa6/2-048
3.Jaroslav JABLONSKÝ-Kysucké Nové Mesto7/1-532
4.Štefan Gašpár-Púchov
najmladší hádankár
6/0-126
5.Miroslav Ploščica-Košice11/0-244
6.Štefan Tatarko-Poprad6/0-452
7.Dušan Šmikniar-Vyhne6/0-042
8.Anton Hnáth-Moravany5 čas64
9.Ivan Noskaj-Šaľa
najstarší hádankár
5 čas68
10.Peter Paďour-Žilina545
11.Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.455
12.Miroslav Hájiček-Bratislava3 čas53
13.Ľuboš Oravec-Bratislava3 čas41
14.František Cvengroš-Spišská N.Ves
Pavol Husár-Prešov
Roman Strcula-Martin
352
52
45
17.Drahomír Lacko-Žiar n/Hr.2 čas65
18.Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok2 čas44
19.Rudolf Čačko-Košice
Milan Chudý-Prievidza
Milan Kandrik-Tatranská Lomnica
Jozef Páleník-Svinná
Jozef Prekop-Trenčín
Ján Psotný-Nové Mesto n/V.
Ivan Šuňavec-Ružomberok
Milan Tomáš-Bratislava
Ján Turek ml.-Poprad
263
47
43
51
52
49
34
54
38
28.Peter Gašpár-Púchov1 čas35
29.Ján Rybka-Poprad
Elena Škulová-Zlaté Moravce
144
41
---ďalší nevyriešili ani jednu hádanku
ImageNajúspešnejším
riešiteľom
sa stal
Jaroslav
Jablonský,
učiteľ
z Kysuckého
Nového Mesta,
ktorý si
dohromady
vylúštil až dve
medailové
umiestnenia.
klik na začiatok stránky

24. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA JEDNOTLIVCOV - BANSKÁ BYSTRICA - 8.9.2007

memoriál Vladimíra Kulčického

turnaj podporili RELAX, SLOVENKA, TELEplus krížovky

a časť nákladov bola hradená z príspevkov 2% daní venovaných SZHaK


Riešenie krížoviek má tisíce fanúšikov. Hádankárov je síce menej, ale o to väčší pôvab je pri ich vymýšľaní a skrývaní záhad a slovných tajomstiev. Majstrovstvá sú každoročne vrcholom pre každého správneho lúštiteľa. Pre jednotlivcov je posledné roky vyhradený začiatok septembra v Banskej Bystrici a tí, ktorí tento rok neváhali potvrdili, že to STÁLO ZA TO!

Kým s úvodnými logickými úlohami si prišli zmerať skôr mladší, na krížovky si brúsila tužky viac stredná generácia. V tejto kategórii boli pripravené 4 krížovky, ktoré sa súťažiacim rozdávali postupne. Keď riešiteľ vylúštil prvú, alebo už nevedel ako ďalej, odovzdal ju a prevzal ďalšiu krížovku v poradí. K tej prvej sa už ale nedalo vrátiť a tak si každý musel nielen rozložiť sily, ale rozumne narábať aj s časom a taktikou. Pri hodnotení totiž rozhoduje najprv počet chýb a následne rýchlosť lúštenia. Na M-SR však nestačí vylúštiť len tajničky, tu sa za chybu považuje každé nesprávne, alebo nedopísané písmeno a keďže ide o vrcholné podujatie v posledných dvoch krížovkách naschvál chýbali aj oddeľovacie linky a lúštiteľ okrem výrazov použitých v krížovke musel prísť aj na to, kde presne je daný výraz uložený.

ImageBolo to náročné, zaujímavé a dramatické. Asi takto by sa dal zhodnotiť tohtoročný šampionát, ktorý prilákal 47 riešiteľov zo všetkých kútov Slovenska. Potešiteľný bol aj ten fakt, že sa po dlhých rokoch do Banskej Bystrice vrátil vôbec prvý Majster Slovenska husľový majster Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Viktor Šimčisko, dnes už však v roli hádankárskeho autora a spoluorganizátora. Najprv sa svojmu koníčku venovali krížovkári, ktorých čakali 4 diela (švédska, hlásková, striedavá a mozaiková krížovka). Najväčším favoritom je už dlhé roky Prievidžan Milan Chudý, ktorý aj tu v Banskej Bystrici potvrdil, že na Slovensku zatiaľ nemá konkurenta. Takmer 14 minút pred limitom (90 minút na všetky krížovky) odovzdal poslednú krížovku, pričom dohromady sa „upísal“ len v dvoch písmenách, čo mu jednoznačne vynieslo majstrovský titul. S miernym odstupom (čo do počtu chýb i spotrebovaného času), skončil za ním mladý talent z východu Lucián Gonda, ktorý po vlaňajšom bronze teraz siahol na striebro. Ostatní žiaľ nestihli v stanovenom čase vylúštiť všetky krížovky a tak počet chybných či prázdnych políčok v ich hodnotení výrazne narastal. Čas bol na tomto podujatí azda tým najhorším faktorom, ktorý doliehal na každého.

Toto isté sa potvrdilo aj v kategórii hádankárov, ktorá bola rozdelená na tri časti. Symbolikou v hádankách bolo číslo 24 (ročník MSR), pričom rôznymi kombináciami sa 24-ka objavila na viacerých miestach. Hádankárskych autorov bolo 2x4. V prvej časti sa najprv z listu lúštili 2x4 hádanky z listu, potom nasledovalo 24 hádaniek tzv. preborovým spôsobom, kde sa hádanky rozdávali po jednej a body získavali len prví dvaja najrýchlejší riešitelia, pričom tretia časť bola finálová a postupovalo do nej 7 najlepších po základnej časti.

Do polovice súťaže to bolo vzácne vyrovnané, keď medzi trojicou Platzner, Ploščica, Chudý bol rozdiel len 2 body. Potom sa však M.Ploščica “utrhol“ a získal značný náskok, avšak na ďalších miestach to bolo zostával stále vyrovnané. Po základnej časti bolo bodový stav nasledovný: Ploščica 26, Platzner 14, Chudý 12, Žitňák 11, Gonda 10, Rigdová 8 a Vaško 6 (ten postúpil do play off až na základe rozboja s J.Turekom, ktorý mal po základnej časti tiež 6 bodov). Finálových hádaniek bolo 2+4 a každá predstavovala 4 body a tak teoretická šanca na „zosadenie“ M.Ploščicu ešte bola, ale väčšina už vedela, že pri jeho kvalitách je to skôr science fiction. Miro to aj potvrdil, keď v ostrom časovom limite 12 minút (polovica z 24) dokázal vyriešiť 3 hádanky a presvedčivo sa tak po 10. krát v histórii stal hádankárskym majstrom Slovenska. Veci sa však diali na ďalších miestach. Až z piateho miesta na druhé poskočil L.Gonda. Ten mal po finále druhý najvyšší počet spolu s I.Platznerom, ale v dodatočnom rozboji si vybojoval v Banskej Bystrici po krížovkách striebro aj v hádankách a stal sa tak najvšestrannejším riešiteľom tohtoročných majstrovstiev. Navyše mu šťastie prialo aj pri žrebovaní, keď si domov mohol odviezť hlavnú cenu.

Image
Image
Viktor Šimčisko
majstrovský autor

Image

Image
ImageImage
dvaja majstri
Chudý a Ploščica

Image
mikrovlnka si našla tiež svojho nového držiteľa
Image
v sále počas lúštenia bolo od napätia husto, ale na seba sme videli
KRÍŽOVKY (počet chýb)vek
1.majster Slovenska
Milan CHUDÝ-Prievidza
248
2.Lucián GONDA-Chmiňany7132
3.Dušan VOJNÍK-Prešov13350
4.Igor Platzner-Žilina16657
5.Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok17745
6.Ján Turek ml.-Poprad18239
7.Emília Rigdová st.-Poprad20047
8.Štefan Tatarko-Poprad21853
9.Ladislav Žitňák-Šaľa23249
10.Pavol Husár-Prešov23353
11.František Cvengroš-Spišská N.Ves23753
12.Milan Tomáš-Bratislava24655
13.Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.26056
14.Drahomír Lacko-Žiar n/Hr.27966
15.Ján Psotný-Nové Mesto n/V.28150
16.Miroslav Ploščica-Košice30245
17.Elena Škulová-Zlaté Moravce30742
18.Ján Rybnikář-Lubina30947
19.Jozef Páleník-Svinná31752
20.Marián Ďurech-Martin32157
21.Anton Hnáth-Moravany32465
22.František Genšorík-Martin32961
23.Milan Kandrik-Tatranská Lomnica33744
24.Ivan Šuňavec-Ružomberok34935
25.Ivan Pastucha-Ružomberok atď.36235
HÁDANKY (počet bodov)vek
1.majster Slovenska - 10. hádankársky titul
Miroslav PLOŠČICA-Košice
3845
2.Lucián GONDA-Chmiňany18/r32
3.Igor PLATZNER-Žilina18/r57
4.Milan Chudý-Prievidza1648
5.Ladislav Žitňák-Šaľa1549
6.Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.1456
7.Emília Rigdová st.-Poprad847
8.Ján Turek ml.-Poprad639
9.Štefan Tatarko-Poprad553
10.Pavol Husár-Prešov453
11.Ivan Pastucha-Ružomberok
Anton Hnáth-Moravany
3/335
65
13.Jozef Páleník-Svinná3/252
14.Ivan Šuňavec-Ružomberok3/135
15.Rudolf Čačko-Košice2/2+64
16.Pavol Bruňanský-Vinné
Dušan Vojník-Prešov
Milan Kandrik-Tatranská Lomnica
Ján Rybnikář-Lubina
2/251
50
44
47
20.Ján Psotný-Nové Mesto n/V.2/150
21.Anton Zaťko-Brezno 168
22.Ján Semaník-Zemianske Kostoľany
Ján Olexa-Košice
Ján Rybka-Poprad
Miroslav Schleiffer-Nové Mesto n/V.
165
54
45
52
---ďalší nevyriešili ani jednu hádanku
klik na začiatok stránky

25. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA JEDNOTLIVCOV - BANSKÁ BYSTRICA - 30.8.2008

memoriál Vladimíra Kulčického

turnaj podporili RELAX, TELEplus krížovky a využili sme aj príspevky 2% daní venovaných SZHaK


Hovorí sa tomu jubileum. Tento rok sa totiž Majstrovstvá Slovenska,
kedysi pod názvom Celoslovenský prebor jednotlivcov konali už po 25-ty krát.
Toť nedávno to ešte len plienky malo
a z mnohých detských chorôb vyrastalo.
Dnes sa týči do výšok a tvrdo
prežilo storočia zlom hrdo.
Tak hotujte sa skalní z davu,
i tí čo sí križujete slovíčka len tak pre zábavu,
mladí - starí, páni - dámy,
každý bude srdcom uvítaný.
Tváre známe i tie nové,
dajte šancu svojej nohe.
Auto, vlak či iný stroj,
Múza taju - už som tvoj.

Image
Vladimír Kulčický
Image
Š.Gašpár a H.Hrušková
Vraj to bolo vyčerpávajúce, ťažké i dramatické a dlhé. To je len stručný výpočet názorov účastníkov tohtoročného šampionátu krížovkárov a hádankárov. Plná sála nasvedčovala, že jubilejný ročník si nenechali ujsť mnohí a záujem o krížovky a hádanky stále pretrváva. Do autorského vienka sa na úvod zaplietla Helena Hupková,
Image
majstri krížoviek J.Jablonský, M.Ploščica a M.Chudý
ktorá pripravila prvú krížovku, ktorá mala len navnadiť prítomných na tie správne písmenká. Časový odhad 10 minút splnila len necelá štvrtina, lebo každý chcel vstupovať do súboja s nulou (bez chyby) a tak väčšina išla na istotu. Už pri hodnotení však bolo jasné, že napätie a atmosféra dramatična pôsobí, lebo každý štvrtý riešiteľ zabudol vypísať skrytú tajničku a 4 chyby boli na svete. Druhá krížovka z pera Vlada Komanického bola o spomínaní. Na tých, čo v roku 1984 prišli s myšlienkou tohoto podujatia a na tých, čo jej od svojho zrodu výdatne pomáhali. Pomôckou bol figurálny obraz krížovky pripomínajúci rok 1984, mená sa však mnohým už z pamäti vytratili a tak nezostávalo nič iné, len ich dopĺňať písmeno po písmene. Tu sa už začali prejavovať výraznejšie rozdiely medzi riešiteľmi, čo do skúseností a vedomostí. V čele bol od začiatku Milan Chudý, prenasledovaný Miroslavom Ploščicom. V slede za ním s odstupom cca 3 minút lúštil Jaroslav Jablonský a Dušan Šmikniar, o ďalšiu
Image
dámy vraj váhy vedia oceniť
S.Jánošíková, J.Farkaš a E.Škulová
minútku po nich Štefan Tatarko a Dušan Vojník. Na MSR sa súťaží totiž postupným spôsobom, kde súťažiaci dostane ďalšiu krížovku až potom, keď odovzdá tú prvú a tak sa prvé poradie riadilo podľa tohoto kritéria. Konečné poradie je však v prvom rade závislé od počtu chýb a preto niektorí radšej venovali pozornosť a čas aj drobnostiam a posledným písmenám. Čas bol však rozhodujúci z hľadiska celkového limitu. Kto nestihol dolúštiť tretiu krížovku, nazbieral poriadnu dávku "bodov" a klesal vo výsledkovej listine nižšie. Tretia krížovka od majstra Viktora Šimčiska dala totiž poriadne zabrať aj tým najlepším. Bola to nielen spomienka na jeho víťazstvo v prvom ročníku, ale aj krásna finta, keď dve maxi políčka zasahovali do viacerých riadkov a stĺpcov, čo nebýva obvyklé ani na majstrovských súťažiach a mnohí dlho na to nevedeli prísť, kde je tá zrada, čo na nich autor nachystal. A kedže časomiera neúprosne odkrajovala z limitu 100 minút,
Image
majstrovi Ploščicovi pripadla milá povinnosť
odovzdať vyžrebovaný foťák I.Šuňancovi
stúpala nervozita, pretože nik poslednú krížovku neodovzdal a tak rozhodovali prázdne či chybné písmená. A tých mal veru každý neúrekom. Hodnotitelia sa poriadne napočítali, kým sa prelúskali všetkými riešeniami a vyniesli konečný verdikt.
Image
šéf RELAXu D.Čupka pri odovdávaní
ďalšej žrebovanej ceny
ručný vysávač putuje na Spiš k Cvengrošovcom
Pre niekoho prekvapivý, pre iného očakávaný. V každom prípade to bol zaujímavý súboj trojice excelentných krížovkárov a nebyť chýbajúceho L.Gondu, mohlo to byť ešte dramatickejšie.
Hádankárska časť začala sériou 2x5 hádaniek z listu, kde v ostrom časovom limite mal každý možnosť hneď od začiatku ukázať, čo sa doposiaľ naučil. Konzultant Stanislav Strmeň citlivo vyberal z plejády 70 hádaniek autorskej dielne Benjamína Baťalíka, Drahotína Lančariča, Viliama Brngála, Dušana Hronského, Petra Krajčíra, Jozefa Jankoviča a Vladimíra Komanického tie najvhodnejšie, aby zodpovedali nielen majstrovskému jubileu a spomienke na nezabudnuteľného hádankára Vladimíra Kulčického, ale aj možnosti, aby si zalúštil každý, začiatočník i skúsený hádankár. Po prvej časti bola na čele trojica 6 bodových M.Ploščica, I.Rias a nečakane aj Š.Gašpár. Druhé dvojbodové kolo bolo už premietané na plátno a každý mal v limite 2 minút prísť na riešenie hádanky. Nikomu sa nepodarilo vyriešiť všetky, najlepší mali len 6 hádaniek (J.Jablonský, M.Ploščica, M.Chudý, M.Šuňavec). O postupe medzi
Image
hádankárski majstri M.Ploščica, I.Rias a J.Jablonský
5 finalistov rozhodovalo posledné tretie kolo, ktoré sa uskutočnilo preborovým spôsobom na prvých dvoch najrýchlejších, kde sa prideľovali 3 resp. 2 body. Najviac zabodoval I.Rias (12), pred M.Ploščicom (11) a Š.Tatarkom (5). Tomu práve tieto body pomohli, aby predbehol D.Šmikniara, ktorý síce v žiadnom kole neexceloval, ale vždy si pripísal stabilný počet bodov a mal tak šancu na finále. V ňom sa nakoniec stretli M.Ploščica (29), I.Rias (26), M.Chudý (20), Š.Tatarko (19) a J.Jablonský (18). Vo finále sa bodovalo systémom "Kto z koho". Ak viac riešiteľov vylúštilo tú istú hádanku jej bodový koeficient klesal. Zjednodušene povedané, ľahšia hádanka menej bodov, ťažšia viac bodov. A ukázalo sa, že to malo svoj význam. Skvelým finišom si totiž bronzovú priečku vyhádal J.Jablonský, ktorý ako jediný uhádol dve hádanky (z 5), pričom jednu z nich ako jediný z celej pätice. Len po jednej pridali Š.Tatarko a I.Rias a to sa čakalo, že takíto majstri ukážu podstatne viac. Nuž finále je finále, čomu zodpovedala aj obtiažnosť hádaniek. A tak sa stalo to, čo sa malo stať. O post hádankárskeho majstra musel nasledovať dodatočný rozboj, lebo obaja kandidáti mali rovnaký počet bodov. A dokonca aj ten trval neuveriteľné 4,5 minúty navyše s pomocným vyčíslením. Hádankárske žezlo je ale zdá sa naozaj v tých správnych rukách.
Ceny sa odovzdali, aj tie žrebované. Niekto prehásil, že ich bolo málo, ďalší ocenil ich pestrosť a praktičnosť. Iný pochválil jubilejnú tortu, väčšina si zašmakovala na koniferke a večernom občerstvení. Majstrovské stretnutie priateľov krížoviek a hádaniek sa nachýlilo k záveru. A čo na koniec. Vám všetkým, čo ste 25 ročníkov pomáhali toto podujatie držať nad vodou úprimná vďaka. A vám novým, čo to po nás prevezmete, veľa zdaru a nech je to každým rokom čoraz lepšie. Image
jubilejnú tortu od Farkašovcov ochutnal ako prvý M.Ďurech
KRÍŽOVKY (počet chýb/poradie odovzdania)vek
1.majster Slovenska - 5. krížovkársky titul
Miroslav PLOŠČICA-Košice
2146
2.Jaroslav JABLONSKÝ-Kysucké N.Mesto2334
3.Milan CHUDÝ-Prievidza6549
4.Dušan Vojník-Prešov8251
5.Peter Paďour-Žilina11347
6.Ladislav Žitňák-Šaľa12350
7.Štefan Tatarko-Poprad14354
8.Dušan Šmikniar-Vyhne 14944
9.Pavol Husár-Prešov
Ján Turek ml.-Poprad
15154
40
11.Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok16346
12.František Cvengroš-Spišská N.Ves16554
13.Ivan Rias-Košice 17259
14.Miroslav Hájiček-Bratislava18255
15.Milan Kandrik-Tatranská Lomnica20845
16.Igor Platzner-Žilina24858
17.Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.28057
18.Juraj Struňák-Michalovce32670
19.Ján Rybnikář-Lubina32948
20.Ľuboš Oravec-Bratislava33243
21.Elena Škulová-Zlaté Moravce33943
22.Štefan Gašpár-Púchov34028
23.Anton Hnáth-Moravany35766
24.Ivan Šuňavec-Ružomberok36036
25.Dušan Škrovina-Martin36863
26.Ján Psotný-Nové Mesto n/V.37051
27.Ľuboslava Koštialová-Nové Mesto n/V.
Ivan Šarkan-Martin
Rudolf Čačko-Košice
Ján Rybka-Poprad
Drahomír Lacko-Žiar n/Hr.
Anton Hajovský-Svit
Peter Gašpár-Púchov
Marián Ďurech-Martin
Matúš Demiger-Zlaté Moravce
najmladší účastník
Anton Zaťko-Brezno
nad 450x
56
65
46
67
37
37
58
16

69
37.Ján Hanko-Dolný Kubínnad 700x
38.Jaromír Slíž-Beladicenad 80056
39.Anton Šimko-Trenčínnad 900x
HÁDANKY (počet bodov zákl.časť / play off)vek
1.majster Slovenska
Ivan RIAS-Košice
2959
2.Miroslav PLOŠČICA-Košice2946
3.Jaroslav JABLONSKÝ-Kysucké N.Mesto2634
4.Štefan Tatarko-Poprad2254
5.Milan Chudý-Prievidza2049
6.Dušan Šmikniar-Vyhne 1644
7.Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.1557
8.Anton Hnáth-Moravany1466
9.Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok1346
10.Peter Paďour-Žilina1247
11.Ivan Šuňavec-Ružomberok1236
12.Ľuboš Oravec-Bratislava 1243
13.Ladislav Žitňák-Šaľa 1150
14.Ján Turek ml.-Poprad1140
15.Igor Platzner-Žilina11 58
16.Pavol Husár-Prešov1154
17.Štefan Gašpár-Púchov1028
18.Dušan Vojník-Prešov
Dušan Čupka-Banská Bystrica
951
60
20.Miroslav Hájiček-Bratislava
Ján Psotný-Nové Mesto n/V.
855
51
22.František Cvengroš-Spišská N.Ves
Peter Gašpár-Púchov
Drahomír Lacko-Žiar n/Hr.
Ján Rybnikář-Lubina
Juraj Struňák-Michalovce
najstarší účastník
754
37
67
48
70
27.Rudolf Čačko-Košice665
28.Milan Kandrik-Tatranská Lomnica
Dušan Škrovina-Martin
445
63
30.Anton Zaťko-Brezno369
31.Anton Hajovský-Svit237
---zbytok mal na konte nulu a
Ján Rybka z Popradu bol diskvalifikovaný

Image
klik na začiatok stránky

26. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA JEDNOTLIVCOV - BANSKÁ BYSTRICA - 29.8.2009

memoriál Vladimíra Kulčického

ImageImageSobota 29. augusta 2009 bola v Banskej Bystrici nielen spomienkou na 65. výročie Slovenského národného povstania, ale aj miestom, kde sa konali vrcholné lúštiteľské podujatia. Do mesta pod Urpínom zavítali riešitelia takmer zo všetkých kútov Slovenska, aby si zmerali sily v súbojoch o Kráľa krížoviek a Kráľa hádaniek.
V krížovkárskej časti bol najväčším favoritom za posledné roky najlepší riešiteľ Milan Chudý, ktorému dávali najväčšie šance aj v tipovacej súťaži. Do Banskej Bystrice však prišili aj ďalší adepti, o ktorých sa predpokladalo, že budú mútiť vodu na popredných priečkach. V prvom rade to bol Pavol Tibenský, ktorý si krížovkársku kráľovskú korunu počas histórie turnaja mohol nasadiť už sedem krát. Z prítomných zažil túto poctu ešte Štefan Tatarko, avšak veľa sa vsádzalo na mladého a neustále sa zlepšujúceho Luciána Gondu, ktorý zatiaľ "ukoristil" len jedno druhé a jedno tretie miesto.
1.Milan Chudý
   Lucián Gonda
3.Peter Paďour
   Emília Rigdová
   Pavol Tibenský
6.Štefan Tatarko
7.Milan Kandrik
   Dušan Šmikniar
9.Igor Platzner
   Ivan Rias
   Dušan Vojník
   Miroslav Šuňavec
0
0
2
2
2
3
4
4
5
5
5
5
Keďže všetci mali pred sebou tri krížovky, ktoré sa riešili postupne, dalo sa priebežné poradie sledovať podľa rýchlosti odovzdávania. To však nebol ten najdôležitejší faktor, pretože ako prvé kritérium je v rozhodovaní určený počet chýb. Po vyhodnotení prvej krížovky to vyzeralo zaujímavo, pretože niektorých riešiteľov počet chýb hneď odsunulo do role štatistov a u iných bolo naopak postavenie v prvej desiatke milým prekvapením. Najviac zaujal Milan Kandrik, ktorý ešte donedávna pôsobil na iných turnajoch v slabšej B kategórii. Dnes však bolo dôležité správne rozložiť čas a riešiť pripravené krížovky z pera Jána Tureka nielen správne, ale aj rýchlo. Kto si zle vymeral čas na danú krížovku, prípadne sa pri nej "trápil", nezostával mu čas na tú poslednú a počet chýb, respektíve nedokončených políčok rádovo narastal.
 1.Milan Chudý
    Lucián Gonda
 3.Peter Paďour
 4.Štefan Tatarko
    Pavol Tibenský
 6.Emília Rigdová
 7.Dušan Šmikniar
 8.Miroslav Šuňavec
    Dušan Vojník
10.Ivan Šuňavec
11.Milan Kandrik
12.Ivan Rias
13.František Cvengroš
14.Ján Rybnikář
    Ladislav Žitňák
3
3
4
6
6
8
9
10
10
11
14
16
17
18
18
ImageAni po druhej krížovke ešte nebolo jasné, kto z riešiteľov má väčšie šance stať sa tohtoročným víťazom. Obaja lídri odovzdávali vo veľmi krátkom čase po sebe a tak si "namerali" na poslednú krížovku približne rovnaký čas. Navyše obom sa podarilo upísať presne v 3 písmenách a tak zostali plece pri pleci. Druhú krížovku sa bezchybne nepodarilo vyriešiť nikomu, avšak aj keď bola čo do počtu chýb vyrovnanejšia, predsa len sa poradie zmenilo. Najväčším prekvapením bol Ján Rybnikář, ktorý sa držal v prvej 15-tke, patril však práve medzi tých, ktorí prvým dvom krížovkám obetovali príliš veľa času, aby v tej záverečnej ťahali za kratší koniec. Nedarilo sa aj niektorým skúseným riešiteľom a to napriek tomu, že v neskoršom hodnotení bola úroveň a náročnosť krížoviek vnímaná ako veľmi dôstojná a primeraná charakteru súťaže. Ako tradične rozhodovala posledná krížovka. LUCIÁN GONDA ju nielen odovzdával ako prvý, ale navyše mal v nej o jednu chybičku menej než jeho dnešný súputník MILAN CHUDÝ a tak po prvý krát vo svojej krátkej kariére mohol zasadnúť na krížovkársky trón.  Dobre zafinišoval PAVOL TIBENSKÝ, ktorý sa v poslednej krížovke dopustil len 3 preklepov a dotiahol sa na bronzovú priečku.Image

V hádankárskej časti to bolo od začiatku ako na hojdačke. Kým krížovkári mali po jednotlivých odovzdaných krížovkách prvú desiatku s takmer tými istými menami, hádankári si menili poradie ako ponožky. Dôvodom bol fakt, že sa prideľovali body za každú samostatne riešenú hádanku až prvým trom najrýchlejším, pričom dôležité bolo aj to, či úspešný riešiteľ získal body bez pomôcky (vyčíslenie náznaku a výsledku), alebo s ňou. Základné bodové hodnotenie bolo 4-3-2. Ak niekto z riešiteľov vyriešil hádanku v limite 3 minút, ale ešte nebola kompletná cela trojica úspešných, zostávajúce body sa znižovali o jeden
stav po 7 hádankách
1.Emília Rigdová
   Jozef Vaško
3.Lucián Gonda
   Ivan Rias
   Igor Platzner
6.Pavol Tibenský
   Milan Chudý
8.Ladislav Žitňák
   Milan Kandrik
   Pavol Husár
   Dušan Šmikniar
8
8
7
7
7
4
4
3
3
3
3
stav po 20 hádankách
 1.Ivan Rias
 2.Lucián Gonda
 3.Pavol Tibenský
 4.Milan Chudý
 5.Igor Platzner
    Ladislav Žitňák
 7.Emília Rigdová
 8.Jozef Vaško
 9.Peter Paďour
10.Štefan Tatarko
22
21
20
15
13
13
10
8
7
6
(príklad: Ferko vyriešil hádanku v čase 2:03 získal 4 body, v čase 3:00 sa zobrazilo vyčíslenie a za to, že ostatní riešili na rozdiel od Fera už s pomôckou, klesli body za druhé miesto na 2 a za tretie na 1). Ak mali všetci rovnaké podmienky, to znamená bez vyčíslenia, alebo sa nikomu v základnom čase 3 minút nepodarilo vyriešiť hádanku a všetci naraz videli vyčíslenie, body zostávali na rovnakej hodnote.
Najlepšie naštartovali Igor Platzner, Pavol Husár a Ivan Rias, druhú hádanku najrýchlejšie vylúštil I.Rias, ktorému pre zmenu sekundovali Milan Kandrik a Pater Paďour. V tretej exceloval Pali Tibenský, vo štvrtej Jožo Vaško a v piatej zase Luco Gonda. V závetrí sa dobre držala Milka Rigdová, ktorá nikdy nevyriešila hádanku ako prvá, ale bodíky za druhé a tretie miesta pribúdali. Po štvrtine hádaniek bolo preto poradie zaujímavé.
stav po 13 hádankách
 1.Pavol Tibenský
 2.Ivan Rias
 3.Lucián Gonda
 4.Emília Rigdová
 5.Igor Platzner
    Milan Chudý
 7.Jozef Vaško
 8.Peter Paďour
 9.Ladislav Žitňák
10.Anton Hnáth
    Bartolomej Bombár
16
15
11
10
9
9
8
6
5
4
4
stav po základnej časti
finalisti
1.Ivan Rias
2.Lucián Gonda
3.Pavol Tibenský
4.Milan Chudý
5.Ladislav Žitňák
6.Igor Platzner
7.Emília Rigdová
---------------------
8.Dušan Šmikniar
   Jozef Vaško
   a ďalší

29
28
25
23
19
13
10

8
8

Toto sa ale menilo takmer po každej hádanke, štvorbodový zisk za malé prvenstvo totiž robil svoje. Druhú štvrtinu vyhral bodovo Pali Tibenský, ku ktorému sa pridal matador Ivan Rias a tak to bolo opäť všetko naopak. Ivan chcel jednoducho obhájiť vlaňajší primát, Pavol mal zase na dosah svoje tretie majstrovské prvenstvo.
V tretej štvrtine sa chytil Laco Žitňák, ktorý nazbieral 8 bodov, rovnako ako Luco Gonda. O jeden menej mal na konte za túto časť Ivan Rias, ktorý tak jasne dával najavo, že to s tohtoročným víťazstvom myslí naozaj vážne. Naprázdno vyšla Milka Rigdová i Jožo Vaško a tak bola finálová sedmička ešte stále otvorená. Práve v tejto časti sa uplatnilo pravidlo znižovania bodov, ktoré v konečnom dôsledku malo dopad aj na celkové poradie. Jednoducho ten alebo tá, kto zvládol hádanku bez pomoci, získal väčší bodový odstup od tých, čo ju vyriešili s vyčíslením. V poradí dvadsiatu hádanku sa pre zmenu nepodarilo vyriešiť nikomu ani s pomôckami a tak jej pomyselné body idú na vrub autora. Tými len tak pre zaujímavosť boli tento rok Ján Turek, Peter Krajčír, Jozef Jankovič, Ján Farkaš a Dušan Škrovina. Pestrosť autorov a najmä u posledne menovanej trojice aj neznámosť rukopisu, bola možno tiež tým dobrým krokom, pretože snáď len jedna hádanka bola riešená do 30 sekúnd, čo sa v minulosti pri "okukaných" autoroch stávalo bežne. Rovnocenné podmienky praktizovaním premietania hádaniek cez projektor zamedzili nedovolenému nazeraniu na obsah hádanky pred povelom "riešte" a tak sa súťažilo naozaj fair play.
V poslednej štvrtine akoby sa všetci adepti na finále strážili a nedovolili jeden druhému sa príliš bodovo vzdialiť, pretože body sa prenášali do finále a tak každý bodík mohol mať ešte cenu zlata.
ImageVo finále sa body upravili na 6-4-2, pričom pravidlo zníženia o 1 bod pri vyčíslení ako v základnej časti platilo opäť. Keďže boli pripravené vopred avizované 4 hádanky, mal teoreticky ešte každý, pri určitej konštelácii, šancu na majstrovský primát. Ako prvý z dolných priečok zaútočil Laco Žitňák, ku ktorému sa v prvej hádanke pridali Palo Tibenský a Milan Chudý. Autori čakali, že v hádanke sa spozná sám Ivan Rias s jeho obľúbeným blogovaním, ale asi tomu tak malo byť a Ivan nemal z toho žiadnu výhodu, skôr naopak.  V tomto okamihu bol stav veľmi dramatický, čo bolo aj cieľom organizátora, prečo sa v posledných rokoch nastavil takýto systém lúštenia. Poradie: Rias a Tibenský 29, Gonda 28, Chudý a Žitňák 25, Platzner 13, Rigdová 10. V tomto okamihu Milka vedela, že šanca na úspech je len nepatrná. Druhá hádanka však ešte viac zamotala poradím a znervóznela Ivana Riasa, ktorý ako keby cítil, že to dnes nedopadne dobre. Hádanku totiž ako jediný bez pomôcky vyriešil Milan Chudý a tak zostávajúcej dvojici automaticky po 3 minútach klesol možný zisk o 1 bod. Milan v tomto okamihu potichu sršil emóciami, to ale ešte nebolo všetko. S pomôckou bodovali Žitňák a Tibenský a tak sa zopakovali mená z prvej hádanky. Stav: Chudý 31, Tibenský 30, Rias 29, Žitňák a Gonda 28. Igor Platzner a Milka Rigdová už trochu rezignovali, ale súboj o titul bol plne otvorený. Tretia hádanka zamotala hlavy všetkým. Petra Janů a španielsky tenista Puerta Image(lavínovka REPTÁ PUERTA NA PETRU), mátali v tom okamihu azda celú päticu. Nervozita však robila svoje a hádanka zostala aj po vyčíslení nevyriešená. Posledná finálová hádanka (ráčik stredový MEČ MENÍ EMINEM), bola z kategórie chytákov, pretože meno rapera si len tak ľahko niekto nespomenie. Pre Bôbara MILANA CHUDÉHO to však bola lahôdka, pretože ju vyriešil s náskokom ako prvý a stal sa po prvý krát v kariére tohtoročným hádankárskym majstrom Slovenska. Len 6 sekúnd rozhodlo, že sa menilo poradie na druhom a treťom mieste. Maratónec IVAN RIAS zrazu začal písať rýchlosťou blesku, akoby ho osvietila múza, takmer nebolo možné rozoznať písmená jeho rukopisu. V okamihu kontroly už odovzdával Chrobák PAVOL TIBENSKÝ a tak sa čakalo len na konečný verdikt. Ivan sa však málokedy mýli a práve ten dvojbodový rozdiel za poslednú hádanku mu umožnil predstihnúť Paliho a obsadiť striebornú priečku. Na záver ešte riešitelia s rovnakým počtom bodov absolvovali dodatočný rozboj a poradie bolo kompletné.
Čo dodať na záver. Pokiaľ bude úroveň krížoviek a hádaniek na takej úrovni ako tento rok, pokiaľ budú dramatické a vyrovnané súboje, ktorých svedkami sme práve boli, bude sa stále na čo dívať a prečo na šampionát chodiť. Poďakovanie preto patrí všetkým, ktorí sa spolupodieľali na príprave a to nielen autorom, ale aj konzultantom a celému organizačnému tímu.
KRÍŽOVKY (počet chýb/poradie odovzdania)vek
1.majster Slovenska
Lucián GONDA-Kristy
6/134
2.Milan CHUDÝ-Prievidza7/250
3.Pavol TIBENSKÝ-Brezová p/Brad.9/345
4.Dušan Šmikniar-Vyhne 13/545
5.Emília Rigdová st.-Poprad1449
6.Ladislav Žitňák-Šaľa21/651
7.Peter Paďour-Žilina2648
8.Dušan Vojník-Prešov3752
9.Pavol Husár-Prešov3855
10.Ivan Šuňavec-Ružomberok9537
11.Milan Kandrik-Tatranská Lomnica12646
12.Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok15647
13.Štefan Tatarko-Poprad19255
14.František Cvengroš-Spišská N.Ves20955
15.Ivan Rias-Košice22360
16.Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.24258
17.Miroslav Hájiček-Bratislava27356
18.Peter Gašpár-Púchov28938
19.Anton Hajovský-Svit31538
20.Igor Platzner-Žilina31959
21.Matúš Demiger-Zlaté Moravce32117
22.Jozef Páleník-Svinná32854
23.Rudolf Čačko-Košice32966
24.Ján Psotný-Nové Mesto n/V.34152
25.Ján Rybnikář-Lubina34649
26.Anton Zaťko-Brezno36970
27.Bartolomej Bombár-Košice41365
28.Drahomír Lacko-Žiar n/Hr.42568
29.Anton Hnáth-Moravany44167
30.Jozef Kubove-Košice47458
31.Jaromír Slíž-Beladice58257
32.Ján Rybka-Poprad81247
HÁDANKY (počet bodov)vek
1.majster Slovenska
Milan CHUDÝ-Prievidza
3750
2.Ivan RIAS-Košice3360
3.Pavol TIBENSKÝ-Brezová p/Brad.3245
4.Lucián Gonda-Kristy2834
5.Ladislav Žitňák-Šaľa2851
6.Igor Platzner-Žilina1349
7.Emília Rigdová st.-Poprad1057
8.Dušan Šmikniar-Vyhne 845
9.Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.858
10.Peter Paďour-Žilina748
11.Štefan Tatarko-Poprad755
12.Pavol Husár-Prešov755
13.Peter Gašpár-Púchov738
14.Anton Hnáth-Moravany667
15.František Cvengroš-Spišská N.Ves455
16.Bartolomej Bombár-Košice465
17.Milan Kandrik-Tatranská Lomnica
Ivan Šuňavec-Ružomberok
346
37
---ďalší v súboji
na prvých troch najrýchlejších riešiteľov
nevyriešili ani jednu hádanku

ImageImage

ŠAMPIONÁT PODPORILI:
RELAX - generálny partner,
TELEplus krížovky
a podstatná časť nákladov bola hradená
z prostriedkov SZHaK a príspevkov 2% z daní.


klik na začiatok stránky

27. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA JEDNOTLIVCOV - BANSKÁ BYSTRICA - 4.9.2010

memoriál Vladimíra Kulčického

Banská Bystrica sa v prvú septembrovú sobotu stala centrom lúštenia. Do Združenej strednej školy (Pod Bánošom) za zišiel veľmi pestrý a hlavne početný zástup riešiteľov, ktorých cieľom bolo zabojovať o slovenský titul majstra krížoviek a hádaniek.

ImageTo, že súboj o krížovkárskeho majstra je v posledných rokoch čoraz viac zaujímavejší, sa potvrdilo aj dnes. Už to nie je víťazná vlna dlho neporaziteľného Milana Chudého, ale zlepšujú sa aj ostatní a to tento rok chýbala skvelá dvojica Ploščica-Jablonský, ktorá vždy siaha len po medailových priečkach. Naopak, po veľmi dlhých rokoch potešilo opäť moravské zastúpenie v podobe Vsetínčana Jirku Sýkoru, ktorý nebol vôbec do počtu, skôr naopak.  Tri riešené krížovky, z ktorých jedna bola pre niektorých z pohľadu typu krížovky prekvapením (písmenová so združenou legendou), zdá sa dobre prevetrali slovnú zásobu, pretože len pár riešiteľov dokázalo uspieť v časovom limite vo všetkých krížovkách. Opäť sa totiž lúštilo tzv. nonstop systémom, t.z. po vyriešení prvej krížovky obdržal súťažiaci druhú, a po nej tretiu krížovku. Znamenalo to, správne si rozložiť svoje sily, aby na každú krížovku bol dostatok času. Tí, čo tak neurobili, potom mali na poslednú krížovku už veľmi krátky priestor, aby ju dokázali vyriešiť plnohodnotne. Na takýchto podujatiach sa totiž nehodnotí len vylúštenie tajničky, ale za chybu sa počíta každé vynechané, alebo nesprávne napísané písmenko, prípadne chýbajúca, alebo zle umiestnená oddeľovacia linka.
stav po 1. krížovke
 1.Ján Turek
 2.Emília Rigdová
 3.Jiří Sýkora
 4.Lucián Gonda
 5.Pavol Tibenský
 6.Dušan Vojník
 7.Milan Chudý
 8.Dušan Šmikniar
 9.Štefan Tatarko
10.Ivan Šuňavec
0
1
1
2
2
2
3
3
3
3
 
 
Úvodný šprint nasadil Lucián Gonda, ktorému rýchlosťou lúštenia dokázala konkurovať len Milka Rigdová. Ale ako to občas býva nielen v bežeckých športoch, ale aj lúštiteľskom zápolení, obaja štart prepálili. E.Rigdová si pripísala na svoje konto jednu zbytočnú chybu a L.Gonda dokonca hneď dve. O niečo neskôr, ale s perfektným výsledkom (bez chyby) odovzdal prvú krížovku len J.Turek, pretože ostatní, aj keď sa snažili, mali minimálne jednu, či dve chyby, ktoré naschvál autor V.Komanický začlenil do krížovky. Druhá krížovka bola síce o niečo náročnejšia, paradoxne, práve s ňou sa zapotilo oveľa menej riešiteľov. Bez trestných bodov ju totiž vyriešilo až 7 krížovkárov, naopak tým, čo boli na tom po prvej krížovke veľmi dobre, sa už toľko nezadarilo. Práve preto bol stav po druhej krížovke vysoko vyrovnaný. Veľkým prekvapením bolo priebežné
stav po 2. krížovke
  1.Jiří Sýkora
 2.Lucián Gonda
 3.Ján Turek
 4.Pavol Tibenský
 5.Emília Rigdová
 6.Milan Chudý
 7.Štefan Tatarko
 8.Dušan Vojník
 9.Dušan Šmikniar
10.Ivan Šuňavec
11.Ivan Filadelfi
12.Elena Škulová
13.Ladislav Žitňák
1
2
2
2
3
3
3
3
4
4
6
6
6
prvé miesto Jirku Sýkoru, ktorý dokazoval svoje "zahraničné" znalosti slovenčiny. Ako to však už ale v tejto súťaži býva, bič plieska na konci. Posledná krížovka vždy premiešala poradím a bolo tomu tak aj tento rok. Jirkovi totiž už na tretiu krížovku nezostalo toľko času ako by potreboval a tak sa počet chýb dosť rozrástol. Obdobne bol na tom aj
D.Šmikniar, J.Turek, či E.Škulová. Veľkú snahu predviedol Š.Tatarko, ktorý odovzdával ako štvrtý najrýchlejší, jediná chyba v poslednej krížovke ho však odsunula z medailových pozícií. ImageRovnako pochodil aj P.Tibenský, ktorému sa podarilo na záver pochybiť v 2 prípadoch a napriek rýchlemu lúšteniu, keď odovzdával poslednú krížovku pred časovým limitom ako tretí v poradí, celkový počet chýb ho odsunul na nepopulárne štvrté miesto. O niečo šťastnejšia bola Emília RIGDOVÁ z Popradu, ktorej sa po prvýkrát v histórii podarilo siahnuť si na niektorú z majstrovských medailí a to napriek tomu,
 Image
Image
že v tretej krížovke jej "uletelo" jedno písmeno. Rýchle lúštenie ju však vynieslo na bronzový stupienok. Milka však mala vyššie ambície, pretože pri odovzdávaní cien siahla na zlatú trofej pre hádanky a tak bude mať doma zaujímavú fotospomienku. Vynahradila si to však v záverečnom žrebovaní hlavnej krížovkárskej ceny, kde sa jej ako jedinej ušla pripravená mikrovlnka. Skvelý finiš predviedol Relaxák Milan CHUDÝ z Prievidze. Napriek úvodnému zaváhaniu zostávajúce krížovky vyriešil bezchybne a na úkor času si dal skôr záležať na precíznosti pri riešení, čo sa mu v konečnom zúčtovaní oplatilo. Jediný, kto ho dokázal poraziť a obhájiť tak majstrovský titul, bol zemepisár Lucián GONDA z východniarskej dedinky Kristy. Aj keď mali obidvaja rovnaký počet chýb, L.Gonda však tento rok zviedol súboj aj s časom a poslednú krížovku odovzdával o vyše 10 minút skôr, než ako bol nastavený časový limit, ktorý bol tradične 90 minút. Gratulujeme.

stav po 10 hádankách
 1.Ivan Rias
 2.Ladislav Žitňák
 3.Pavol Husár
 4.Pavol Tibenský
    Milan Chudý
 6.Ján Psotný
 7.Ivan Filadelfi
 8.Dušan Šmikniar
11
10
9
8
8
7
6
5
 
stav po 15 hádankách
 1.Ivan Rias
 2.Ladislav Žitňák
 3.Pavol Tibenský
 4.Ivan Filadelfi
 5.Pavol Husár
 6.Milan Chudý
 7.Ján Psotný
 8.Štefan Tatarko
   Jiří Sýkora
18
13
12
10
9
8
7
6
6
 
stav po 20 hádankách
 1.Ivan Rias
 2.Pavol Tibenský
 3.Ivan Filadelfi
 4.Ladislav Žitňák
 5.Ján Psotný
   Štefan Tatarko
   Dušan Šmikniar
 8.Pavol Husár
 9.Milan Chudý
   Ján Turek
22
16
14
13
10
10
10
9
8
8
 

ImageZáverečná časť sobotňajšieho stretnutia bola pripravená pre hádankárov. Nešlo o hádanky, kde si niektorí predstavujú nejakú záľudnú otázku, či chyták. Išlo o tzv. umelé hádanky, ktoré sú založené na "hraní sa so slovíčkami", kde z jedného (náznaku) vytvárate iné (výsledok). Azda najznámejšou hádankou sú prešmyčky, ale mnohí si zaručene vedia predstaviť čo skrývajú aj také názvy ako zámenka, či vylučovačka. Hádanky sú takrečeno básnickým výtvorom a niektoré by zaručene mohli konkurovať aj známym veršovaným dielam. Hádanky boli aj tento rok pre zachovanie fair play premietané z projektoru, pričom v preborovom systéme boli hodnotení prví traja úspešní riešitelia pre každú hádanku osobitne, pričom bodovanie bolo 4-3-2 podľa poradia riešiteľov v danej hádanke. Ak niekto z riešiteľov vyriešil hádanku v limite 3 minút, ale ešte nebola kompletná celá trojica úspešných, zostávajúce body sa znižovali o jeden (príklad: Tibenský vyriešil hádanku v čase 2:03 získal 4 body, v čase 3:00 sa zobrazilo vyčíslenie a za to, že ostatní riešili na rozdiel od Tibenského už s pomôckou, klesli body za druhé miesto na 2 a za tretie na 1 bod). Ak mali všetci rovnaké podmienky, to znamená bez vyčíslenia, alebo sa nikomu v základnom čase 3 minút nepodarilo vyriešiť hádanku a všetci naraz videli vyčíslenie, body zostávali na základnej hodnote (4-3-2). Hádanky boli podľa hodnotenia konzultantov nastavené od najľahších po najťažšie. O tom, akí sú konzultanti dôležití svedčí fakt, že do celkového počtu 30 sa muselo vyberať až z vyše 70 hádaniek, pretože väčšina nespĺňala kritériá správnosti, kvality alebo náročnosti. Trochu prekvapením v úvode bolo, že sa nechytali favoriti ako

stav po 25 hádankách
  1.Pavol Tibenský
 2.Ivan Rias
 3.Ladislav Žitňák
 4.Ivan Filadelfi
 5.Dušan Šmikniar
 6.Milan Chudý
 7.Pavol Husár
 8.Ján Psotný
   Štefan Tatarko
10.Jiří Sýkora
23
22
19
15
14
12
11
10
10
9
stav po 30 hádankách
  1.Ladislav Žitňák
 2.Štefan Tatarko
 3.Pavol Tibenský
 4.Ivan Rias
 5.Ivan Filadelfi
   Milan Chudý
 7.Dušan Šmikniar
 8.Ján Psotný
 9.Pavol Husár
  Ján Turek
25
24
23
22
15
15
14
13
11
11
I.Rias, či L.Gonda a naopak zaberali riešitelia z druhej vlny J.Psotný, P.Husár, či Moravák J.Sýkora. Potom sa však "Hviezdoslav" Rias naladil na tú správnu vlnu, čo ho už na začiatku druhej štvrtiny súťaže vynieslo na líderský post, pričom na chrbát mu stále dýchal L.Žitňák. V polovici súťaže bolo už poradie trochu podľa predpokladov, v top skupine však stále chýbal vlaňajší majster M.Chudý a prekvapivo to príliš nešlo ani skúsenej popradskej trojici Rigdová, Tatarko, Turek.
Potom však potiahol Janko Psotný, aby vzápätí porušil prihlasovacie pravidlo a zbytočne dostal trestný bod. Podobnej "chybe" sa nevyvaroval ani Drahoš Lacko, ktorý bol ale spokojný s tým, že neodíde s nulou a tak trest bral športovo. V tomto štádiu zaznamenal I.Rias slušný náskok a mohol už len korigovať situáciu. Malý zázrak však prítomných ešte len čakal. V druhej tretine totiž bodovali najmä Béčkari ako R.Čačko, J.Struňák, P.Gašpár, J.Rybnikář, ku ktorým sa pridal Moravák Jirko Sýkora, ktorý navyše atakoval finálovú sedmičku. Exceloval ale Štefan Tatarko, ktorý v posledných 5 hádankách "nazbieral" neuveriteľných 14 bodov. Taká šnúra sa len tak často nevidí a Štefanovi okamžite zaručila účasť vo finále a dokonca priebežné druhé miesto. Záver nepochopiteľne vypustil I.Rias, ktorý podobnú chybu urobil aj vlani a takmer ho stála medailu. Vďaka dramatickému záveru bolo zloženie a bodový stav finalistov veľmi vyrovnané. ImageTrestný bod potom zaručene mrzel J.Psotného, ktorý mu chýbal práve k postupu do finále, kde pri sledovaní finálových hádaniek veľmi dobre už nesúťažne tipoval správne riešenia. Nuž aj také bývajú osudy riešiteľov.
Samotné finále bolo už podľa konzultantov s najlepšími hádankami. Nápaditosť a kumšt históriou trochu odsudzovaných autorov (Komanický, Bubeník a najmä Krajčír) ukázali, že každý má občas skvelú inšpiráciu a ladnosť verša hodné na slovenský šampionát. Finálové hádanky (3) mali preveriť kvality tých najlepších, čo dnes v B.Bystrici boli, ale podľa vývoja súťaže zdá sa väčšinu zaskočili. Keďže vo finále sa body upravili na 6-4-2, pričom pravidlo zníženia o 1 bod pri vyčíslení ako v základnej časti platilo opäť, bolo stále o čo lúštiť, pretože aj  14-bodový D.Šmikniar pri patričnej dávke šťastia mal šancu na medailu. Hneď prvá hádanka poprehadzovala poradím: Tibenský 29, Tatarko 28, Žitňák 25, Rias 22, Filadefli a Chudý po 15, Šmikniar 14. Druhá hádanka ešte viac zamotala situáciu: Tibenský 29, Tatarko 28, Žitňák 25, Rias 24, Chudý 21, Šmikniar 18, Filadefli 15. V tomto okamihu bojovali o titul ešte stále 4 hádankári, ale to už nevadilo posledne menovanému I.Filadelfimu, ktorý si po žrebovaní hádankárov spokojný odniseol prensoný počítač. Riešenie poslednej hádanky však bolo dramatické až do posledného okamihu, pretože každému bolo jasné, že kto ju vylúšti má titul na dosah.
Výpustka - P.Krajčír
8, 7 - 5 5 4
NÁDOBKA sa váľa azda,
tam kde rastie RASTLINA.
SO ZVIERAŤOM IDE GAZDA,
práve za roh zahýňa. 
 ImageNič sa však počas celej doby 5 minút nedialo, nepomohlo ani vyčíslenie a tak sa tohtoročným slovenským hádankárskym majstrom vďaka výbornému finále stal Pavol TIBENSKÝ z Brezovej pod Bradlom, druhú priečku si vyhádal neuveriteľným finišom Štefan TATARKO z Popradu, bronz pre rok 2010 bude patriť Ladislavovi ŽITŇÁKOVI zo Šale. Na záver ešte riešitelia s rovnakým počtom bodov absolvovali dodatočný rozboj a poradie bolo kompletné.
ImageŠAMPIONÁT PODPORILI: RELAX - generálny partner, TELEplus krížovky a hlavná časť nákladov bola hradená z prostriedkov SZHaK a príspevkov 2% z daní.

KRÍŽOVKY (počet chýb/poradie odovzdania)vek
1.majster Slovenska
Lucián GONDA-Kristy
3/135
2.Milan CHUDÝ-Prievidza3/-51
3.Emília RIGDOVÁ st.-Poprad4/250
4.Pavol Tibenský-Brezová p/Brad.4/346
5.Štefan Tatarko-Poprad4/456
6.Jiří Sýkora-Vsetín4358
7.Ján Turek ml.-Poprad5242
8.Pavol Husár-Prešov5756
9.Štefan Gašpár-Púchov6030
10.Dušan Šmikniar-Vyhne10746
11.Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok10948
12.Ivan Rias-Košice13561
13.Igor Platzner-Žilina16960
14.Ladislav Žitňák-Šaľa20252
15.Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.20559
16.Dušan Vojník-Prešov25053
17.Rudolf Čačko-Košice25467
18.Ján Psotný-Nové Mesto n/V.26453
19.Ivan Filadelfi-Prievidza27766
20.Elena Škulová-Zlaté Moravce27845
21.Milan Kandrik-Tatranská Lomnica27947
22.Juraj Struňák-Michalovce
Ján Rybnikář-Lubina
28472
50
24.Bartolomej Bombár-Košice30066
25.Ivan Šuňavec-Ružomberok
František Cvengroš-Spišská N.Ves
31038
56
27.Ivan Baroš-Banská Bystrica31761
28.Anton Hnáth-Moravany33368
29.Jozef Pavlík-Prešov
Jozef Páleník-Svinná
33665
55
31.Peter Gašpár-Púchov36139
32.Pavol Bruňanský-Vinné36754
33.Ivan Pastucha-Ružomberok36838
34.Ľuboslava Koštialová-Nové Mesto n/V.371x
35.Ivan Šarkan-Martin
Drahomír Lacko-Žiar n/Hr.
37558
69
37.Anton Hajovský-Svit38739
38.Jaroslav Grajciar st.-Zvolen45046
39.Jaromír Slíž-Beladice55758
40.Marián Ďurech-Martin57060
HÁDANKY (počet bodov)vek
1.majster Slovenska
Pavol TIBENSKÝ-Brezová p/Brad.
2946
2.Štefan TATARKO-Poprad2856
3.Ladislav ŽITŇÁK-Šaľa2552
4.Ivan Rias-Košice2461
5.Milan Chudý-Prievidza2151
6.Dušan Šmikniar-Vyhne1846
7.Ivan Filadelfi-Prievidza1566
8.Ján Psotný-Nové Mesto n/V.1353
9.Pavol Husár-Prešov1156
10.Ján Turek ml.-Poprad1142
11.Jiří Sýkora-Vsetín958
12.Igor Platzner-Žilina860
13.Peter Gašpár-Púchov739
14.Emília Rigdová st.-Poprad650
15.Štefan Gašpár-Púchov630
16.Anton Hnáth-Moravany568
17.Lucián Gonda-Kristy535
18.Rudolf Čačko-Košice
Juraj Struňák-Michalovce
467
72
20.Dušan Vojník-Prešov
Milan Kandrik-Tatranská Lomnica
Ivan Baroš-Banská Bystrica
Jozef Vaško-Nové Mesto n/V.
Drahomír Lacko-Žiar n/Hr.
353
47
61
59
69
25.Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok
Jozef Pavlík-Prešov
Ján Rybnikář-Lubina
248
65
50
---ďalší v súboji
na prvých troch najrýchlejších riešiteľov
nevyriešili ani jednu hádanku


Last Updated ( Sunday, 27 September 2015 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement