občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
VII. Majstrovstvá sveta KRALJEVICA 2012 (Chorvátsko) PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Friday, 04 November 2011
Image7. Majstrovstvá sveta v populárnom sudoku sa podľa rozhodnutia Svetovej federácie hádankárov WPF uskutočnili v Chorvátsku. Pôvodný zámer bol, že sa podujatie bude konať niekde na západnom pobreží polostrova Istria, pričom za najpravdepodobnejšie miesto sa uvažovalo známe turistické centrum Umag. Neskôr bol vo výbere vnútrozemský Záhreb, organizátori však oznámili, že konečná lokalita bude predsa len pri mori. Stalo sa ňou mesto Kraljevica, ktoré je od známej Rijeky cca 20 km. Slovensko na základe kvalifikácie a nominačného turnaja zastupovala štvorica Zuzana Hromcová - Bytča (aktuálna majsterka Slovenska, Matúš Demiger - Zlaté Moravce, Peter Hudák - Košice a Ivana Štiptová - Ružomberok. Túto štvoricu ešte vzhľadom na ponuku organizátorov posilnil aj tzv. B tím. Rada SZHaK na základe prejaveného záujmu (celkom 11 kandidátov) nominovala na MS aj Mareka Kasára z Brezna, Michaelu Bielikovú zo Serede, Evu Branišovú z Bytče a Martina Krebsa z Vinosadov. Všetci sme boli v očakávaní ako sa našim bude dariť, pretože išlo o najmladší tím na celých majstrovstvách (Zuzana 17 r., Eva 14 r., Miška 16 r., Matúš 19 r.), ale i napriek tomu majú šancu na dobré výsledky. Naše družstvá mala na starosti skúsená trénerka Blanka Lehotská z Bratislavy, vedením našej delegácie bol poverený ako kapitán Ján Farkaš z Martina. Naši sa v roku 2009 tešili z titulu majstrov sveta v súťaži družstiev a aj keď oni sami sú trochu pri zemi, šanca na medailu, alebo aspoň účasť vo finále jednotlivcov tu bola
ImageŠampionát sa konal v dňoch 1. - 7.10.2012. Naša početná skupina zaujala hneď pro príchode, pretože najmä mladšia populácia(tzv. B tímy), ktorá bola zaradená mimo oficiálnu súťaž a zbierala cenné skúsenosti, bola výrazne pod bežný vekový priemer. Hlavná časť nášho tímu sa pokúsila o malý zázrak a výstup na medailové stupne. Aj keď naši na majstrovstvách sveta zostali tesne bez medailí, prezentovali sa skvelými výsledkami. A nielen to. V záverečnom hodnotení bolo Slovensko vďaka mladej generácii, ktorá u nás tvorila polovicu družstva, vyhlásené za najsympatickejší tím sveta.
Objektívne však bolo treba priznať, že na medailové stupne ešte náš top výber nedozrel. Svetovú špičku ovládajú už dlhšiu dobu Japonci, ku ktorým sa tento rok pridala Čína a náš tradičný rival Česko. Naši však dokázali poraziť vlaňajších medailistov z USA a po zlepšenom výkone si vo svetovom rebríčku polepšili o tri miesta. Dlho atakovali aj piate miesto, päť bodov nás však odsunulo na celkove šiestu priečku. Vyrovnané výkony našej štvorice a najmä mladý vek a možnosť stále sa zlepšovať však naznačujú, že šanca na medailu nie je až tak vzdialená. Majstrom sveta v sudoku sa po tretíkrát stal Jan Mrozowski z Poľska. Druhé a tretie miesto obsadili borci z Japonska, Kota Morinishi a Hideaki Jo. Peter Hudák (Košice) skončil na 14.mieste, len 17-ročná Zuzana Hromcová (Bytča) na 27. mieste, o rok a pár mesiacov starší Matúš Demiger (Zlaté Moravce) na 29.mieste, Ivana Štiptová (Ružomberok) na 42.mieste.

Všetkým, čo reprezentovali Slovensko na tomto významnom podujatí ďakujeme za príkladný prístup a blahoželáme k výborným výsledkom. Vieme, že medaila by bola tým pekným vyvrcholením tohoto snaženia, ale čo sa dá robiť, ešte si na ten úspech musia počkať. Možno už o rok, keď bude tieto súťaže poriadať Čína.
Last Updated ( Thursday, 17 October 2013 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement