občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

prihlásenie

CB not installed
Majstrovstvá Slovenska 2011 - 2015 Zvolen - Žilina - Martin - Bytča PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Sunday, 14 June 2015
ImagePo úspechoch na medzinárodnom poli sa zvýšili aj nároky na kvalitu národného šampionátu. Postupne sa objavujú ďalšie nové a mladé tváre, ktoré ukazujú, že talentov medzi mládežou je dosť, len ich treba vedieť nájsť, dať im príležitosť sa prejaviť a potom s nimi pracovať na zlepšovaní ich lúštiteľských schopností. Keby sa k tejto ceste priadlo ešte zopár sponzorov, bolo by úplne fajn. Vklad do mladých sa totiž vždy vrátil a je tomu tak aj v hlavolamoch a logických úlohách.
XI. M-SR
12.6.2011
Zvolen
XII. M-SR
3.6.2012
Zvolen
XIII. M-SR
19.5.2013
Žilina
XIV. M-SR
22.6.2014
Martin
XV. M-SR
13.6.2015
Bytča

Na základe dohody riešiteľov, ktorí už okúsili reprezentačné napätie, bolo snahou posunúť termín MSR tak včas, aby nominovaní členovia do repre mali dosť času a priestoru pred majstrovstvami sveta na kvalitnú prípravu, tréning a zohratosť. Preto sa aj národný šampionát posunul na obdobie pred letnými prázdninami, keď sa hostiteľským miestom stala Technická univerzita vo Zvolene. Tak ako po iné roky išlo o tzv. otvorený šampionát a tak sme mohli privítať aj časť českej lúštiteľskej špičky.

Pohronie si šampionát v logike opäť zopakovalo. Novinkou však bolo, že ho autorsky pripravil náš najúspešnejší riešiteľ a reprezentant Košičan Peter Hudák. Tým sa vytvoril priestor pre zisk majstrovského titulu pre ďalších kandidátov a možno aj preto bol  o tento súboj väčší záujem. Presadiť sa totiž chcela nielen stará garda, ktorá akoby dostala novú motiváciu, ale i nastupujúca mlaď, ktorá naopak chcela dokázať že už na to má. Nuž a ako to dopadlo? Dobre a hlavne dramaticky.

Bude to šťastná 13-ka, alebo sa potvrdí známe porekadlo? Táto dilema vírila hlavami účastníkov až do okamihu, keď sa spustila časomiera. Z finančných dôvodov sa šampionát presunul na poslednú chvíľu do Žiliny, úrovni to však vonkoncom neubralo. Nechýbali prekvapenia, nečakané zvraty a ani zaujímavé súboje. Zdá sa, že z predpovedí sa nepotvrdilo ani jedno, ani druhé. Pre niekoho bol šampionátom šťastný, pre iného naopak, presne tak ako to býva aj v živote - a hoci išlo o logické úlohy, túto, prečo je tomu tak, nevyrieši asi nik.

Vstup do tínedžerského veku mnohí prežívajú ako "sladké" obdobie a tak sa čakalo, aké to v Martine bude. Možno aj práve preto, lebo autorsky a organizačne sa predstavila ešte donedávna tínedžerka Zuzana Hromcová, ktorej sekundovala ostrieľaná trénerka repre Blanka Lehotská.

Image
organizované
s finančnou podporou
mesta Martin

A tak sme sa dožili a aj spoločne toto malé jubileum oslávili. Opäť zmena autorského tandemu (tento rok Peter Hudák a českí priatelia), nič to ale nemení na fakte, že atmosféra bola fajn. Tak hor sa na Považie.

Image
organizované
s finančnou podporou
mesta Bytča

 


ImageImageSúťaž jednotlivcov bola rozdelená na niekoľko častí, v ktorých bolo potrebné ukázať v čom je kto vynikajúci, alebo má naopak medzery. Už zoznam autorov prevažne zo zahraničia napovedal, že to dnes nebude také jednoduché. Snahou bolo pripraviť nielen úlohy pestré, ale v mnohom aj neznáme, aby každý musel najprv úlohu pochopiť a až potom riešiť. Prvá 60-minútová časť s podtitulom MIX bola naozaj spektrom 15 rôznorodých úloh, ktorá mala otestovať najmä priestorové videnie a kombinačné schopnosti. Všetky úlohy sa nepodarilo vyriešiť nikomu, ba dokonca úplne nevychádzali ani predpoklady, kto by sa mal nachádzať v top desiatke a nastaviť si tak dobrú východiskovú pozíciu pre celú súťaž. Okrem stabilnej dvojice asi najväčších favoritov Petra Hudáka z Košíc a Štefana Gašpára z Púchova veľmi prekvapili ďalší dvaja Košičania Janka Sidorová, ktorá "okupovala" štvrtú priečku a Michal Hudák, ktorý bol priebežne na šiestom mieste. V pozitívnom svetle sa ukázal aj matador logických súťaží Ivan Pastucha z Ružomberka (piaty), naopak, viac sa čakalo od viacnásobnej reprezentantky a dnes už aj trénerky reprezentačného družstva Blanky Lehotskej z Bratislavy, či Ivany Štiptovej z Ružomberka, ktoré boli spolu s viacnásobným reprezentantom Českej republiky Janom Novotným zhodne na 8.-10. mieste. Niektorí možno vkladali nádeje do mladého talentu Mateja Uhera z Bratislavy (priebežne 14. miesto), kto si však uvedomí, že Matej nemal na rozdiel od väčšiny ostatných toľko príležitostí oboznámiť sa s tak odlišnými úlohami a tým pádom aj spôsobmi riešenia a prístupom k tej ktorej úlohe, prekvapený nebol. Lepšie postavenie by sa v tomto kontexte predpokladalo po prvom kole od už skúsených riešiteľov akými dozaista sú Miroslav Šuňavec (23.) a Štefan Gyürki (30.).
ImageImageDruhé kolo sa nieslo v znamení autorských nápadov vynálezcu maľovanej krížovky Tetsuyo Nishia z Japonska. Aj keď sa dnes žiadna "maľovanka" neriešila, Tetsuya ponúkol sedem zaujímavých úloh, z ktorých väčšina sa dala vyriešiť za použitia obyčajného sedliackeho rozumu. Avšak ani 40 minútový limit nestačil na to, aby sa to niekomu podarilo plnohodnotne. V tejto časti sa ukázalo, s akým typom úloh má kto rezervy, prípadne na čom by mohol na sebe popracovať, ak chce dosahovať lepšie výsledky. Nishiove úlohy bodovo najlepšie zvládol český reprezentant Jan Novotný (viď. foto), ktorému sekundovala len sedmička "domácich". Plece pri pleci stále viedla dvojica Gašpár-Hudák, tretie miesto však Matúš Demiger už musel prepustiť Honzovi Novotnému. Výrazne si polepšil Marek Kasár (po dvoch kolách už priebežne siedmy), ale aj Zuzka Hromcová a Marián Mališ (priebežne zhodne na 12. mieste). Naopak z piateho na pätnáste prekvapivo padol Ivan Pastucha, čím na postupové 11-te miesto do finále strácal už 9 bodov).
ImageImageTo najzaujímavejšie z hľadiska vývoja poradia sa odohralo v tretej časti, ktoré bolo pripravené z úloh vydavateľstva Conceptis puzzle. Až v tejto časti sa totiž podarilo niekomu vyriešiť celý blok úloh pred uplynutím časového limitu a tak sa mohli za každú takúto minútu pripočítavať bonusové body. Ako prvému sa to podarilo Pištovi Gašpárovi, ktorý sa tak prepracoval na líderskú pozíciu. Len o minútu neskôr odovzdával Peter Hudák a o ďalšie dve Jan Novotný. Predčasne ešte stihli všetky úlohy vyriešiť Jakub Ondroušek, Marek Kasár a hlavne 18 ročný Matej Uher, ktorý sa vďaka finišu prepracoval na 8. priečku a zabezpečil si tak účasť vo finále. Zlepšený výkon v závere však nestačil Ivanovi Pastuchovi, ktorý nedokázal vymazať stratu z druhého kola, ale ani Miške Bielikovej a Zuzke Hromcovej, ktorí tak zostali pred bránami finále.  Dobrú pozíciu si v treťom kole pokazili Michal Hudák (prepad zo 6. na 13. miesto) i Marián Mališ (prepad z 12. na 17. miesto), ktorí mohli o účasti vo finále reálne uvažovať. Šťastena či osud im to však nedopriali a tak sa nakoniec postupová jedenástka skladala z iných mien: Štefan Gašpár, Peter Hudák, Jan Novotný, Jakub Ondroušek, Matúš Demiger, Marek Kasár, Jana Sidorová, Matej Uher, Ivana Štiptová, Pavel Jaselský a Blanka Lehotská.
jednotlivé kolá, bonusy (+) a finále (F)1.2.3.+ F1 F2 F3 

Systém finále bol závislý na dvoch princípoch: schopnosti presadiť sa v konkurencii tých najlepších a mať čo najlepšiu východiskovú pozíciu po základnej časti. V záverečnej časti boli totiž nachystané 3 úlohy, ktoré sa riešili vždy samostatne. Po prvej úlohe STANY postupovala ďalej už len osmička najrýchlejších. Aj tu sa ukázalo, že rozdiely po základnej časti boli objektívne. Úlohu v časovom limite 11 minút zvládla len trojica top 5, kde sa Matúš Demiger významne priblížil k Honzovi Novotnému a Peter Hudák vďaka bonusu za čas vyrovnal bodový náskok Števa Gašpára. Druhá úloha ŽIAROVKY (obdoba smerových šipiek) nepriala najviac Jakubovi Ondrouškovi, problém s ňou mal však aj Peter Hudák. Jan Novotný v polovici času vpísané čísla vygumoval, lebo nevedel ako ďalej. Bola to veľká chyba, lebo podľa náhľadu boli všetky správne, len bolo potrebné nájsť ten potrebný ďalší KROK.

1. HUDÁK Peter-Košice (26)5925321413013143014317160
2. GAŠPÁR Štefan-Púchov (31)5925321513112143014315158
3. NOVOTNÝ Jan-Brno (26)413032121150115011517132
4. Demiger Matúš-Zlaté Moravce (18)501727 941210601060106
5. Ondroušek Jakub-Brno (19)342432898098098098

6. Kasár Marek-Brezno (27)362432193093093  
7. Sidorová Jana-Košice (29)471727 91091091  
8. Uher Matej-Bratislava (18)311932688088088  

9. Štiptová Ivana-Ružomberok (24)
 Jaselský Pavel-Vojtovce (25)
41
41
17
17
28
28
 86
86
0
0
86
86
    
11. Lehotská Blanka-Bratislava (38)411727 85085    

12. Hromcová Zuzana-Bytča (16)282528 81

Najbližšie ku konečnému riešeniu bol Matej Uher. Úvod mal veľmi pomalý, čo možno pripisovať opäť jeho neznalosti úlohy, potom to však správne rozbalil a od políčka k políčku sa blížil k cieľu. Nebyť toho zaváhania v úvode, úlohu by mal podľa všetkého vyriešenú v limite a mal by šancu na postup do záverečného superfinále. Takto sa tam prebojovala pätica, ktorá bola na prvých priečkach aj po základnej časti. Pred jeho začiatkom bolo jasné, že súboj o titul zvedie dvojica Hudák-Gašpár, ktorá mala navlas rovnaký bodový stav a tak všetko záležalo na tom, komu sa podarí poslednú SKLADAČKU vyriešiť skôr. Boj o tretiu priečku bol tiež ešte otvorený a tomu zodpovedalo aj posledné súťažné kolo. V ňom najprv všetkým vyrazil dych Matúš Demiger, ktorý úlohu odovzdal už po niečo vyše minúte a razantne zaútočil na bronz. Jan Novotný sa mu snažil čeliť odovzdaním úlohy cca minútu po ňom. Pár sekúnd pred ním odovzdal riešenie Peter Hudák, na čo jeho súper Štefan Gašpár zareagoval trochu rezignovane, ale úlohu po 2 minútach odovzdal nakoniec aj on. Jakub Ondroušek zostal žiaľ už len v pozícii štatistu, lebo úloha mu nie a nie vyjsť, čo sa mu nepodarilo ani za celých 11 minút. Pri hodnotení úloh však porota prišla na to, že jeden z riešiteľov má chybu a tak až do vyhlásenia výsledkov nebolo jasné, ako to vlastne skončilo. Tú chybu však spôsobil nedovoleným zrkadlovým otočením dielu zo skladačky Matúš Demiger a tak bolo poradie potvrdené.

Image
13. Hudák Michal-Košice (22)421916 77
14. Bieliková Michaela-Sereď (15)321725 74
15. Pastucha Ivan-Ružomberok (39)43624 73
16. Hudák Igor-Košice (48)281725 70
17. Mališ Marián-Považská Bystrica (33)292411 64
18. Gyürki Štefan-Šalov (29)162520 61
19. Kováčik Miroslav-Abovce (33)311711 59
20. Shejbalová Michaela-Brno (33)281416 58
21. Šuňavec Miroslav-Lipt.Hrádok (49)25247 56
22. Zanechal Marcel-Bratislava (40)261114 51
23. Gašpár Peter-Púchov (40)30118 49
24. Branišová Eva-Bytča (13)251112 48
25. Kubík Martin-Vyškov (43)151220 47
26. Zanechalová Rebeka-Bratislava (13)30511 46
27. Bielik Ladislav-Sereď (38)23119 43
28. Vytisková Klára-Praha (20)151116 42
29. Hromcová Katarína-Bytča (38)2267 35
30. Kebis Michal-Bratislava (23)2067 33
31. Grajciar Jaroslav ml.-Zvolen (16)2450 29
32. Hromcová Martina-Bytča (13)2404 28
33. Krejčiová Alžbeta-N.Dubnica (19)7018 25
34. Braniša Igor-Bytča (39)
 Grajciar Jaroslav st.-Zvolen (47)
10
7
5
0
4
12
 19
19
Image
zhora bronzový Jan Novotný, strieborný Štefan Gašpár a zlatý Peter Hudák, ktorý sa zároveň zhostil milej povinnosti
a na záver ešte vyžreboval zaujímavú logickú hru Pentago pre Mišku BielikovúImageV poradí už dvanásty národný šampionát sa uskutočnil opäť vo Zvolene v priestoroch študentskej jedálne Technickej univerzity a to v nedeľu 3.6.2012. Na súťaž mohol prísť každý, bez ohľadu na vek, skúsenosti, či množstvo odlúštených úloh. Práve logika sa stáva naším nosným pilierom na medzinárodných súťažiach a tak bolo veľmi dôležité, kto si trúfal priblížiť sa k nášmu najúspešnejšiemu riešiteľovi Petrovi Hudákovi, ktorý sa tento rok podujal autorsky zabezpečiť celý šampionát.
Už prvé kolo naznačilo, že o návrat na trón sa pokúsi bývalý majster Štefan Gašpár a v konkurencii silnej mlade, reprezentovanej najmä dvojicou Matúš Demiger a Matej Uher, to nebude také jednoduché. Vodu i poradie chcela zamútiť aj trénerka reprezentácie Blanka Lehotská, ktorá v prvom kole ako jediná dokázala držať krok so spomínanou trojicou. Naopak vstup do šampionátu nevyšiel matadorom. Po prvom kole nebol v prvej desiatke ani Ivan Pastucha, ani Ján Farkaš, ani Miroslav Šuňavec. Ako tak si vylepšil renomé v druhom kole len "nehrajúci" kapitán slovenského družstva Ján Farkaš, naopak stratila Blanka Lehotská a tak sa zdalo, že medailová trojica je už jasná. V treťom kole sa však snažil zamotať situáciu ešte Marek Kasár, ktorý mal na vedúce trio ešte stále prijateľný odstup a pri troche šťastia mu to mohlo aj vyjsť.
  jednotlivé kolá a finále (F)1.2.3. F1 F2 F3 

Po základnej časti sa do finále dostala desiatka najlepších. V ňom sa pri prvej úlohe zaskvel Matúš Demiger a len 16-ročná Zuzka Hromcová, ktorá sa tak prešvihla o dve miesta vyššie, ďalej to bolo už ale nad jej sily a bodový zisk, pretože druhú úlohu si už mohlo vyskúšať len 7 finalistov a tam sa už nezmestila. V druhej úlohe excelovala Ivana Štiptová, bodová strata po základnej časti jej už ale neumožnila lepší výsledok a ani postup do záverečnej štvorky. V nej už mohol oddychovať Štefan Gašpár, ktorý si druhú úlohu tiež pekne "vychutnal" a bonusy za čas mu už s predstihom zaručovali majstrovský primát. Boj o ďalšie miesta bol ale otvorený a dramatický až do samotného záveru.

1. GAŠPÁR Štefan-Púchov (32)98324317310183131960196
2. DEMIGER MATÚŠ-Zlaté Moravce (19)7932291401415471610161
3. UHER MATEJ-Bratislava (19)7926231286134814217159
4. Kasár Marek-Brezno (28)532926108611481220122

5. Lehotská Blanka-Bratislava (39)6773310771140114  
6. Štiptová Ivana-Ružomberok (25)5013198268815103  
7. Kollár Martin-Bratislava (41)4819259209211103  

8. Hromcová Zuzana-Bytča (17)422012741286    
 9. Bieliková Michaela-Sereď (16)39202281081    
10. Farkaš Ján-Martin (47)32202375075    

11. Hudák Michal-Košice (23)40141266

Aj keď sa bodové rozdiely zdali už veľké (20 a 19), posledná úloha bola z tých, o ktorých sa hovorí padne alebo nepadne. Ten bodový rozdiel sa preto dal zmazať a nebyť malého zaváhania, aj by sa to podarilo. Matejovi Uherovi totiž práve "padlo" a s bonusom získal 17 bodov, čo znamenalo, že keby skončil úlohu ešte o nejakých pár sekúnd skôr a získal plus 2 bonusové body navyše, skončil by druhý, pred Matúšom Demigerom. Chlapci ešte pre istotu prepočítali všetky body a úlohy, či niekde rozhodcovia neurobili chybu, ale všetko bolo spočítané a vyhodnotené správne. A tak sa mohli rozdávať medaile, ceny (vrátane tých žrebovaných) a prijímať gratulácie. Času na relax ale nebolo veľa, pretože desiatka nominovaných pokračovala v súboji o reprezentačný dres a účasť na majstrovstvách sveta v Chorvátsku. O tom ale už na inom mieste.

{xxx}
12. Šuňavec Miroslav-Lipt.Hrádok (50)3214753
13. Pastucha Ivan-Ružomberok (40)3471253
14. Prinerová Martina-Zvolen (42)2971248
15. Hromcová Martina-Bytča (14)14141947
16. Grajciar Jaroslav ml.-Zvolen (17)2871247
17. Klaudíniová Jana-Levice (25)2161643
18. Hudák Igor-Košice (49)2613039
19. Branišová Eva-Bytča (14)1571638
20. Grajciar Jaroslav st.-Zvolen (48)1971238
21. Zanechal Marcel-Bratislava (41)1271635
22. Takács Michal-Banská Bystrica (25)196934
23. Bielik Ladislav-Sereď (39)1401933
24. Kováčik Miroslav-Abovce (34)217028
25. Braniša Igor-Bytča (40)1501227
26. Hromcová Katarína-Bytča (39)220527
27. Krejčiová Alžbeta-Nová Dubnica (20)127726
28. Morávek Ján-Prievidza (52)260026
29. Kebis Michal-Bratislava (24)67417
30. Staňo Jozef-Varín (19)001616
{xxx}


ImageImageLen pár hodín po sudoku odštartovali 19.5.2013 v Žiline v priestoroch SOŠ Stavebnej na Tulipánovej ulici 13. Majstrovstvá Slovenska v logických úlohách. Štartovné pole síce už nebolo také početné, napätiu a dramatičnosti sa však hlavolamy sudoku úplne vyrovnali. Šampionát sa z finančných dôvodov presunul takpovediac na poslednú chvíľu zo Zvolena do Žiliny, atraktívnosť súťaže to však neovplyvnilo. DO Žiliny zavítala takmer kompletná slovenská špička, nechýbali však ani talentovaní nováčikovia, či záujemcovia, ktorí prišlo len pre svoje vlastné potešenie a dobrý pocit. Úvod našiel najlepšie pripraveného Matúša Demigera zo Zlatých Moraviec. Od priebežne druhého Štefana Gašpára z Púchova ho delil iba jeden bod, ten si však udržiaval až dve tretiny súťaže. Prvé kolo obsahovalo relatívne známe úlohy, ktoré mali rôzne stupne náročnosti od vyslovene jednoduchých až po tie úplne náročné. Každý bod bol totiž veľmi dôležitý, lebo rozhodoval o postavení po základnej časti, po ktorej sa do finále mohla prelúštiť len sedmička najlepší. Súbežne s domácimi riešiteľmi si prišiel svoje schopnosti nesúťažne otestovať najmä zo sudoku známy český reprezentant Jakub Ondroušek z Brna. Už prvé kolo akoby naznačilo, kto si dnes najlepšie oddýchol a mal energiu na logické myslenie. Za líderskou dvojicou sa zoskupila silná štvorka niekoľko násobný majster SR a vicemajster sveta Peter Hudák  Košíc, talentovaná nádej reprezentácie Matej Uher z Bratislavy, člen širšieho reprezentačného výberu Marek Kasár z Brezna a trochu prekvapivo ešte len 18-ročný domáci Jakub Bahyl zo Žiliny. O posledné postupové miestečko do finále v tom čase bojovali s už odstupom dámy (či slečny) trénerka reprezentácie SR Blanka Lehotská z Bratislavy, naša dievčenská mlaď Zuzana Hromcová z Bytče a Michaela Bieliková z Bratislavy, ktorým ešte brnkali na nervy Pavel Jaselský z Vojtoviec a Ivan Pastucha z Ružomberka. Všetko bolo stále otvorené, pretože systém súťaže bol nastavený tak, aby sa o všetko rozhodlo v najťažšom kole. Zmeny ale začali už v druhom kole. Odstup si stále držala štvorica Demiger, Gašpár, Hudák, Uher, ktorých tesne nasledoval hosť Jakub Ondroušek. Bodovo však teraz zaprialo aj Ivane Štiptovej z Ružomberka a dvom tínedžérkam Hromcovej a Bielikovej. Naopak stratil Marek Kasár i Ivan Pastucha a tak bol zrazu boj o finálovú miestenku ešte dramatickejší. Záver vyšiel najlepšie Petrovi Hudákovi, ktorý takto dohnal stratu z prvého kola a bol zrazu len o bod horší ako Štefan Gašpár. Ten sa ujal vedenia v súťaži a vstupoval do finále z prvého miesta, lebo Matúš Demiger nedokázal udržať nastúpený trend a malé zaváhanie ho stálo pár bodov a tým pádom aj líderskú pozíciu. Do finále sa výborným finišom prelúštila (hoci len o jediný bodík) Ivana Štiptová.
  jednotlivé kolá a finále (F)1.2.3. štartFčas

Systém finále bol odlišný než o iné rok. Zámerom bolo priblížiť sa spôsobu, aký sa praktizuje na majstrovstvách sveta a učiť našich najlepších popasovať sa aj s takýmto režimom súťaže. Medzi prvým a posledným postupujúcim sa vopred stanovil časový odstup 7 minút a pre ostatných sa upravil finálový čas podľa toho, aké bodové rozdiely mali medzi sebou navzájom. Líder základnej časti Štefan Gašpár mal tak ako jediný plný čas na vyriešenie pripravených úloh, kde platilo pravidlo, že pokiaľ nevylúšti správne prvú, nemôže pokračovať k druhej.

-- Ondroušek Jakub-Brno (21)4627179026:46316:59
1. GAŠPÁR Štefan-Púchov (33)58271710230:00313:57
2. DEMIGER Matúš-Zlaté Moravce (20)5927119728:39312:06
3. UHER Matej-Bratislava (20)5227179628:2339:18
4. Hromcová Zuzana-Bytča (18)4517167823:3237:34
5. Hudák Peter-Košice (28)52272210129:4435:50
6. Štiptová Ivana-Ružomberok (26) 3722167623:0033:17
7. Bieliková Michaela-Sereď (17)4518167923:4800:00

8. Bahyl Jakub-Žilina (18)
 Lehotská Blanka-Bratislava (40)
51
45
8
13
16
17
75
75

Úlohy súbežne s riešením kontrolovala porota a tak po odovzdaní úlohy stačil určený čas 1 minúta, kde si riešiteľ mohol načerpať sily a porotca skontrolovať úlohu. Ak bola správne odovzdal riešiteľovi úlohu podľa poradia, ak nie vrátil úlohu späť na doriešenie. Už samotný priebeh finále bol ako na hojdačke. Prvá úloha totiž poriadne zamotala hlavu všetkých, Miška Bieliková ju pre jej náročnosť nedokázala zdolať vôbec, trápili sa však aj favoriti. Peťo Hudák na ňu spotreboval takmer 2/3 celého času a to vlastne rozhodlo o tom, že si tento rok nesiahol na medailu a prerušil tak svoju neuveriteľnú medailovú žatvu. za titulom najlepšie vykročil líder základnej časti Štefan Gašpár z Púchova, ktorý si najlepšie poradil nielen s prvou finálovou úlohou, ale aj s ostatnými a nechýbalo veľa a dokončil by aj úlohu štvrtú. Takto si s tromi úlohami  poradila až pätica finalistov a tak musel rozhodnúť čas, v akom ich postupne dokázali zvládnuť. Druhé miesto si v dramatickom finále vylúštil Matúš Demiger zo Zlatých Moraviec, bronz pre rok 2013 patrí Matejovi Uherovi, čím sa do bodky zopakovalo poradie z roku 2012. Vynikajúci výsledok zaznamenala len 18 ročná Zuzka Hromcová, ktorá sa postupne začína presadzovať nielen na sudoku ale i v logike.

10. Kasár Marek-Brezno (29)
 Jaselský Pavel-Vojtovce (27)
52
46
8
14
10
10
70
70
12. Branišová Eva-Bytča (15)4013053
13. Pastucha Ivan-Ružomberok (41)443552
14. Hudák Michal-Košice (24)3213651
15. Hudák Igor-Košice (50)2081038
16. Pažický Jakub-Považský Chlmec (18)
 Šuňavec Miroslav-Lipt.Hrádok (51)
26
21
3
13
6
1
35
35
18. Bielik Ladislav-Sereď (40)290534
19. Hromcová Martina-Bytča (15)263029
20. Šalaga Miroslav-Martin (42)220628
21. Halamová Mária-Teplička n/V. (17)250126
22. Kebis Michal-Bratislava (25)200020
23. Krejčiová Alžbeta-Nová Dubnica (21)
 Staňo Jozef-Varín (20)
 Braniša Igor-Bytča (41)
15
17
18
3
0
0
0
1
0
18
18
18
26. Branišová Zuzana-Bytča (9)120012
xxx


 
XIV. Majstrovstvá Slovenska v logických úlohách

ImageImageLogika síce nemá u nás také zastúpenie ako sudoku, ale aj v tejto oblasti máme niekoľko talentov, ktoré sa možno v ešte nedokážu medzi top riešiteľmi presadiť, majú však potenciál a bola by škoda toho nevyužiť. Práve sme prišli tento rok s novinkou pre majstrovstvá Slovenska a to zaradením nových kategórií - do 18 rokov a nad 45 rokov. Netušili sme síce, či sa táto myšlienka pretaví do väčšej účasti na šampionáte, v každom prípade to bola možnosť pre mladšiu i staršiu generáciu otestovať si svoje schopnosti s porovnateľne rovnakými súpermi. Zdá sa ale, že se sa veľmi nemýlili. Do Martina si totiž našlo cestu až 44 riešiteľov, čím sa tento šampionát stal početnosťou tretím najlepším vo svojej doterajšej histórii. Všetko sa uskutočnilo 22.6.2014 v Martine v priestoroch partnerského Posádkového klubu v areáli kasární 4.Čsl. brigády v miestnej časti Sever, pričom hlavným partnerom podujatia sa stalo mesto Martin, ktoré aj finančne celé podujatie podporilo.
ImageNa príprave tohtoročných MSR v logike sa podieľala trénerka reprezentácie Blanka Lehotská a majsterka Slovenska v sudoku z roku 2012 Zuzana Hromcová a už pre prvé kolo nachystali skvelú paletu úloh. V nej sa do čela dostala zaujímavá štvorica Štefan Gašpár, Peter Hudák, Jakub Ondroušek a prekvapivo Martin Kollár, ktorá v rozpätí 64-62 bodov dominovala nad ostatnými. Ešte väčšie prekvapenie však bolo v kategórii do 18 rokov, kde sa do čela prebojoval podľa očakávania nový talent Pavol Kollár (15), ale na druhom mieste bola len 13 ročná Natália Chanová, ktorej sekundovala o rok ešte mladšia Zuzana Branišová. Najvyrovnanejšia bola kategória nad 45 rokov, kde sa do čela dostala trojica Igor Hudák (52), Miroslav Šuňavec (52) a Ján Morávek (55). Druhé kolo ukázalo, kto logike rozumie viac a kto menej. Celkom obsahovalo 16 úloh, avška viaceré mali zakomponované doplňujúce podmienky, čím sa aj známe úlohy museli riešiť akoby nanovo. Napriek tomu až 14 riešiteľov odovzdalo toto kolo pred uplynutém časového limitu a pripísali si tak dôležité bonusové body za čas. Napríklad Peter Hudák odovzdal toto kolo už 12 minút pred jeho ukončením, avšak jedno nevyplnené políčko v jednej úlohe ho pripravilo o 60 bodov, ktoré by mu umožnilo bravúrne viesť celý pelotón súťažiacich. Takto sa do čela prepracoval Matúš Demiger, ktorý ušetril 6 minút a predbehol tak dovtedy prvého Štefana Gašpára, ktorému 2. kolo trvalo o 4 minúty dlhšie. ImageV kategórii do 18 rokov po 2. kole viedol nezadržateľne Pavol Kollár, na druhom až ale trónila Diana Škrhová (15) s tesným náskokom pred Zuzkou Branišovou. V seniorskej kategórii nebyť českého občianstva by viedol s veľkým náskokom Martin Kubík z Vyškova, zo Slovákov sa nečakane vysoko bodovo zadarilo zhodou okolností domácemu Martinčanovi Jánovi Farkašovi, ktorý získal 19 bodový náskok pred Miroslavom Šuňavcom, ktorého nasledoval Igor Hudák.
  jednotlivé kolá a finále (F)1.2.3. štartFkoniec

Systém finál .

1. HUDÁK Peter-Košice (29)631969435325:0053:31
2. DEMIGER Matúš-Zlaté Moravce (22)542384233424:0950:24
3. GAŠPÁR Štefan-Brusel (35)642266335325:0043:24
-- Ondroušek Jakub-Brno ČR (23)631754228021:4336:16
4. Kollár Martin-Bratislava (43)621265424220:003
9:13
5. Bahyl Jakub-Žilina (19)
48
1416325220:2735:08
6. Uher Matej-Bratislava (21)471746328421:5329:21

7. Bieliková Michaela-Sereď (19)4210042184

xxxaaa

8. Kasár Marek-Brezno (30)
457542162
9. Kollár Pavol-Bratislava (15)
387647161
10. Štiptová Ivana-Ružomberok (28)3872
33143
11. Jaselský Pavel-Vojtovce (29)348812134
-- Kubík Martin-Vyškov ČR (47)257721123
12. Prinerová Martina-Zvolen (44)22
5535112
13. Pastucha Ivan-Ružomberok (43)45332199
14. Hudák Michal-Košice (26)27422190
15. Farkaš Ján-Martin (50)18502189
16. Chano Jozef ml.-Púchov (26)7512179
17. Hudák Igor-Košice (52)22241258
18. Šuňavec Miroslav-Lipt.Hrádok (52)2227049
19. Morávek Ján-Prievidza (55)xx043
20. Braniša Igor-Bytča (43)xx042
21. Volavková Tereza-Košice (17)
xx039
22. Gašpár Peter-Bytča (43)
xx038
23. Škrhová Diana-Bratislava (15)
xx037
24. Branišová Zuzana-Bytča (12)xx033
25. Bielik Ladislav-Sereď (42)
xx032
26. Chanová Natália-Púchov (13)
xx028
27. Spyriadis Katerina-Zvolen (16)
 Šalaga Miroslav-Martin (44)
xx027
29. Ondovčíková Daniela-Modra (36)xx026
30. Koľveková Veronika-Košice (21)
xx024
31. Ondrejka Miroslav-Liptov.Sliače (29)
xx022
32. Plšková Petra-Košice (18)
xx018
33. Ondovčíková Eva-Modra (11)
 Ondovčíková Lucia-Modra (14)
xx015
35. Galová Mária-Košice (17)xx014
36. Chano Jozef st.-Púchov (54)
xx013
37. Gomola Miroslav-Žilina (31)
xx09
38. Paďour Peter-Žilina (53)xx08
39. Hrubjáková Veronika-Pozdišovce (17)
 Putnovská Iveta-Košice (58)
xx07
41. Bieliková Monika-Sereď (14)
 Páleník Jozef-Svinná (xx)
0505

xxx


 
XV. Majstrovstvá Slovenska v logických úlohách

ImageUž 15-ty šamiponát sa presunul z Turca na Považie do malebného mesta Bytča, kde sa sústredilo niekoľko významných podujati do jedného spoločného víkendu. Všetko odštartovali v sobotu 13.6. MSR sudoku jednotlivcov, po ktorom nasledovali MSR družstiev. Logika pokračovala v nedeľu 14.6., hneď po nominačnom turnaji v sudoku. Miestom konania bol Dom kultúry, kde sa po minulé roky konal Turnaj primátora mesta. Vzhľadom na úspech vekových kategórií sa v tomto trende pokračovalo a tak sa opätovne vyhlásil aj majster Slovenska aj do 18 rokov aj nad 45 rokov. Vzhľadom na účasť zahraničných súťažiacich platilo pravidlo vyhlasovania len titulu medzinárodný majster Slovenska s hlavnej kategórii, inak sa výsledky uvádzajú len mimo oficiálneho poradia.

  jednotlivé kolá a finále (F)1.2.3. štartFkoniec

.

-- Ondroušek Jakub-Brno ČR (24)410
165
210
78526:57
6
2:18
1. GAŠPÁR Štefan-Brusel (36)690225165108030:0053:53
2. DEMIGER Matúš-Zlaté Moravce (23)41521529092028:2152:30
3. UHER Matej-Bratislava (22)48512516577526:5152:19
-- Hrazdira Jakub-Zlín ČR (33)43513019576026:4252:09
4. Hromcová Zuzana-Bytča (20)31516016564025:284
10:45
5. Kollár Martin-Bratislava (44)4101209062025:1541:55
6. Kollár Pavol-Bratislava (16)33014513561025:0928:29
7.
 Kasár Marek-Brezno (30)405
130
6059525:00
0
--

8. Jaselský Pavel-Vojtovce (30)350130
75
555

xxx

9. Bieliková Michaela-Sereď (19)235140
90
465
10. Štiptová Ivana-Ružomberok (29)29011060460
11. Prinerová Martina-Zvolen (45)26513515415
12. Lehotská Blanka-Bratislava (42)12018075375
13. Škrhová Diana-Bratislava (16)2259545365
-- Zvěřina Jan-Mimoň ČR (26)16510075340
14. Pápay Marek-Jatov (26)15511075340
15. Plaštiak Andrej-Námestovo (23)2356530330
16. Farkaš Ján-Martin (50)    
17. Pastucha Ivan-Ružomberok (44)    
-- Kubík Martin-Vyškov ČR (48)    
18. Šalaga Miroslav-Martin (45)    
19. Grajciar Jaroslav st.-Zvolen (51)    
20. Chanová Natália-Púchov (14)    
21. Šuňavec Miroslav-Lipt.Hrádok (53)    
22. Jaselská Gabriela-Vojtovce (25)    
23. Balko Viliam-Martin (53)    
24. Tavač Karol-Bytča (47)    
25. Morávek Ján-Prievidza (56)    
26. Braniša Igor-Bytča (44)    
27. Bielik Ladislav-Sereď (43)    
28. Pavlisová Sylvia-Bratislava
    
29. Gašpár Peter-Bytča (44)    
30. Pavlová Martina-Pozdišovce (27)    
31. Gašová Magdaléna-Žilina (54)    
32. Branišová Zuzana-Bytča (13)    
33. Mészáros Nikolas-Gabčíkovo (17)    
34. Hyžák Luboš-Púchov (50)    
35. Chano Jozef st.-Púchov (55) 3515
15
65
36. Bieliková Monika-Sereď (15) 450045
37. Spyriadis Katerina-Zvolen (17)400040
38. Hrubjáková Veronika-Pozdišovce (18)040040
39. Šufliarska Lujza-Zvolen (13)1515030
40. Chanová Helena-Púchov (52)015015
41. Gály Jakub-Zvolen (13)5005

xxx
Last Updated ( Monday, 13 June 2016 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement