občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

Kto je práve On-Line

CB not installed

prihlásenie

CB not installed
Košice - Cassovia turnaj v logike PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 08 February 2014
ImageZákladom vzniku tohto turnaja boli Kvalifikačné turnaje hlavolamov a neskoršie Turnaje pre každého, ktoré si našli cestu aj do Košíc. Prvé stretnutie sa v metropole východu konalo v roku 2003 v priestoroch železničnej stanice, to ďalšie v 2005-om bolo už na Gymnáziu na Poštovej ulici, od 2006-teho má stabilné miesto v Prírodovedeckej fakulte Univerzity P.J.Šafárika. Prvé roky ich mal autorsky i organizačne na starosti vtedajší predseda SZHaK Martinčan Ján Farkaš. V roku 2008 ho vymenil Ivan Pastucha z krúžku Gumkáči a roky 2009 a 2010 pripravil kompletne bratislavský krúžok  K1Z. Keďže sa postupne na turnajoch zaraďovala aj kategória pre menej pokročilých riešiteľov a súťaže sa začali organizovať pod gesciou jednotlivých krúžkov v mieste ich konania, vznikla myšlienka, členiť tieto turnaje po vzore tých krížovkárskych. A tak vzniká Turnaj Cassovia, ktorého prvý ročník niesol ešte názov Turnaj hlavolamov, všetko pod palcom mal už ale košický krúžok okolo Petra Hudáka.

19.02.2011 - I. Cassovia turnaj - súbežná časť sudoku
18.02.2012 - II. Cassovia turnaj - súbežná časť sudoku
16.02.2013 - III. Cassovia turnaj - súbežná časť sudoku
08.02.2014 - IV. Cassovia turnaj - súbežná časť sudoku
 


ImageImagePodpora Prírodovedecekj fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika bola základom úspešnosti turnaja v Košiciach. Akademická pôda zažila až neobvyklý záujem, akoby sa väčšina po dlhej zimnej prestávke nevedala dočkať konečne dobrého lúštenia. A veru bolo sa na čo pozerať, pretože autorský potenciál Petra Hudáka sa opäť prejavil v pestrosti úloh. Súťaž mala dve kategórie - hlavná "A" bola s podtitulom "o postup na MS" a s náročnými úlohami, vedľajšia "B" bola naozaj "pre každého", nakoľko obsahovala skôr známe a výrazne ľahšie úlohy. Už tento prvý turnaj roka naznačil, že to bude zdá sa v tejto lúštiteľskej sezóne zaujímavé. ImagePali Jaselský sa pred súťažou vyjadril, že má ambíciu zabojovať o titul Grand Prix, na čo mu úspechy v sudoku stačiť zaručene nebudú a preto musí zabrať aj v logike. Niekto to bral len ako silné reči, lebo Pavel v logike veľa vody v minulosti nenamútil, v Košiciach to však prekvapivo "rozbalil" a v porovnaní s minulými rokmi sa mu naozaj zadarilo, čím jeho cieľ nemusí byť až taký neuskutočniteľný. Vôbec, výsledky boli trochu nečakané, ale možno toto je práve odraz toho, ako na tom každý s naozaj ťažkými úlohami je. Preto je dôležité porovnať nielen celkové poradie, ale aj získaný počet bodov.
Image
Foto - Korzár: Veronika Janušková
zľava P.Jaselský, Š.Gašpár a vpredu V.Balko
 
Výborne sa vo svojej premiére predstavila len 17-ročná Radka Masloviaková, ktorá sa pri výbere rozhodla risknúť náročnejšiu kategóriu a jej výsledky boli príjemným spestrením pri hodnotení turnaja. Jedinou škvrnkou celého podujatia bol fakt, že v časti "Hlavolamy pre každého" sa nenašiel dostatočný počet riešiteľov (napriek desiatkam pozvánok na stredné školy v košickom kraji) a tak sa výsledky podľa pravidiel turnajového poriadku nemôžu započítať do Grand prix, čo asi najviac mrzí krúžok Gumkáči, ktorí takto stratili 3 body za druhé a tretie miesto.
 
 

KOŠICE 19.2.2011

I. CASSOVIA TURNAJ

LOGICKÉ ÚLOHY

kategória "A"
základný počet 100 bodov
autor úloh Peter Hudák

 
1.Štefan Gašpár-Púchov
2.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
3.Marek Kasár-Brezno
4.Pavel Jaselský-Vojtovce
5.Anton Hudák-Poliakovce
Michal Hudák-Košice
7.Ivana Štiptová-Ružomberok
8.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok
9.Ivan Pastucha-Ružomberok
Zuzana Hromcová-Bytča
11.Radovan Jendrál-Košice
12.Peter Gašpár-Púchov
13.Radka Masloviaková-Košice
(súťažná premiéra - 17 r.)
14.Alexander Szabari-Sady n/Tor.
15.Martin Krebs-Vinosady
16.David Szabari-Sady n/Tor.
17.Jaroslav Grajciar ml.-Zvolen
18.Viliam Balko-Martin
Jaroslav Grajciar st.-Zvolen
20.Mikuláš Szabari-Sady n/Tor.
21.Šimon Szabari-Sady n/Tor.
91
64
53
49
45
45
35
33
29
29
26
25
22

21
20
18
16
15
15
7
4
 kategória "B"
hlavolamy pre každého
základný počet 100 bodov
 
1.Miroslav Kasár-Brezno
2.Eva Branišová-Bytča
3.Ján Rybnikář-Lubina
4.Mária Štiptová-Ružomberok
5.František Cvengroš-Spiš.N.Ves
6.Jozef Páleník-Svinná
7.Lenka Jendrálová-Košice
92
84
76
69
67
44
5


KOŠICE 18.2.2012

II. CASSOVIA TURNAJ

LOGICKÉ ÚLOHY

kategória "A"
základný počet 100 bodov
autor úloh Peter Hudák
za každú minútu skoršieho odovzdania
bolo možné získať bonus 1 bod

 ImagePomaly už tradičné miesto Pedagogickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika sa po roku stalo miestom opätovného stretnutia priateľov hlavolamov a logických záhad. Peter Hudák, autor úloh, pripravil tentokrát o niečo "príjemnejšie" spektrum úloh, než bolo u neho zvyklosťou, čo sa odzrkadlilo hneď aj v bodových výsledkoch jednotlivých súťažiacich.
Image
Ján Farkaš sa do Košíc vrátil už ako riešiteľ
sláva to ale nebola
 
Hlavná kategória zároveň odštartovala tohtoročný seriál nominančných turnajov o postup na majstrovstvá sveta a tak bolo naozaj o čo bojovať. Turnaj Cassovia však priniesol trochu nečakané zistenie. Stará garda (snáď sa za toto pomenovanie nikto neurazí), bodovala takmer navlas rovnako - avšak čo je horšie - navyše poslabšie. Naopak milo prekvapila dvojica košických mladíkov (Špak-Skaloš), ktorí absolvovali v tomto odvetví svoju súťažnú premiéru a aj keď to skúsili len vo vedľajšej kategórii, bodovo to bolo na začiatočníkov veľmi slušné. Ešte tak prilákať na východ viac takýchto záujemcov a bolo by to úplne super. Talentov tu zaručene je dosť, veď z tejto časti republiky pochádza najviac súčasných slovenských top riešiteľov a my veríme, že nasledovníkov by sa našlo oveľa viac, než tých, čo sa objavili na tomto turnaji. Možno tomu napomôže aj rozhlasový príspevok redaktora Slovenského rozhlasu Miroslava Talavaška, Imagektorý strávil medzi riešiteľmi celé dopoludnie a veľmi sa zaujímal o dianie a pocity súťažiacich. Takto si mohli atmosféru podujatia zažiť nielen jeho priami aktéri, ale si ju mohli aspoň na diaľku priblížiť aj poslucháči Rádia Regina a tak uvidíme, koľkých z nich to priláka na budúci rok.
 1.Štefan Gašpár-Púchov
 2.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
 3.Ivana Štiptová-Ružomberok
 4.Anton Hudák-Poliakovce
 5.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok
 6.Ján Farkaš-Martin
 7.Ivan Pastucha-Ružomberok
 -- Miroslav Ploščica-Košice
 9.Alexander Szabari-Sady n/Tor.
108
91
58
54
41
40
37
37
7
 
kategória "B"
hlavolamy pre každého
základný počet 100 bodov
 
 1.František Cvengroš-Spiš.N.Ves
 2.Ján Rybnikář-Lubina
 3.Ján Špak-Košice
 4.Lukáš Skaloš-Košice
 5.Jordan Kolimečkov-Košice
 6.Lukáčová
 7.Denisa Kolimečková-Košice
67
56
40
32
25
25
12
 
súbežná časť sudoku 
Image
Janči Špak pri súťaži nezaváhal
pri výbere cien už áno
Image
zlato
Image
František Cvengroš
víťaz B kategórie
Image
striebro
Image
bronz


ImageAni dlhá sviatková pauza neprilákala na východ viac záujemcov, než tomu bolo po iné roky. Škoda, lebo kvalitná práca a úlohy Peter Hudáka, vždy stoja za to, aby si ich dobrí riešitelia, minimálne vyskúšali. Nikdy nejde o to, aby sme vylúštili všetko, ale spoznávať nové kombinácie a postupy predsa pomáha aj v osobnom živote a to sa len tak ľahko naučiť nedá. Tí, čo však prišli, boli radi, lebo sa im ušlo viac cien, respektíve si ich odniesli aj takí, čo ani len nedúfali, že by sa im nejaká ušla. Ale tak to občas v živote chodí, takéto podujatie nevynímajúc. Najviac zaujala domáca Veronika Koľveková. Vlani to skúšala ešte len v začiatočníckej kategórii v sudoku a logiku pre istotu vynechala. Tento rok skúsila v sudoku už kategóriu pre náročných a premiérovo i logiku. Významný to posun. V sudoku síce veľa vody nenamútila, zdá sa však, že v tejto dievčine predsa len niečo ukryté je. Hlavolamy totiž zvládla na prekvapenie mnohých s bravúrou a navyše s takým počtom bodov, že jej to umožnilo získať spolu s dlhoročnou riešiteľkou Katkou Hromcovou turnajový primát. Ak by sa jej takýto výsledok podarilo zopakovať, či už na inom turnaji alebo o rok znovu tu v Košiciach, potom by už mala vážne uvažovať na častejšej účasti aj v iných mestách, či sa prípadne pridať do krúžku Cassovia a získavať skúsenosti priamo od najlepších. Samotný turnaj v tej rozhodujúcej kategórii dopadol takmer podľa papierových predpokladov. Keďže ide len o prvý turnaj tejto sezóny, ukáže čas, ako sa to celé vyvinie najmä z pohľadu kvalifikácie na majstrovstvá sveta. ImageV každom prípade, tí čo do Košíc tento rok prišli majú o skúsenosť viac a či už získali bodov viac, alebo menej, podľa ohlasov viacerí cítili, že prísť na Hudákove úlohy má veľký význam, lebo ich Petrove finty inšpirujú a posúvajú vždy o krôčik ďalej.
Veľké poďakovanie patrí aj Univerzite P.J.Šafárika, ktorá nielenže vychovala také talenty Miroslav Ploščica či Peter Hudák, ale sa stala aj akýmsi pomyselným domovom pre tento druh súťaže.
 

KOŠICE 16.2.2013

III. CASSOVIA TURNAJ

LOGICKÉ ÚLOHY

autor Peter Hudák
kategória A 
základný počet 100 bodov

 1.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
 2.Marek Kasár-Brezno
 3.Zuzana Hromcová-Bytča
 4.Ivana Štiptová-Ružomberok
 5.Viliam Balko-Martin
 6.Eva Branišová-Bytča
 7.Martin Krebs-Vinosady
 8.Pavel Jaselský-Vojtovce
 9.Alexander Szabari-Sady n/Tor.
10.Emília Rigdová st.-Poprad
11.Miroslav Kasár-Brezno
12.Ján Turek-Poprad
13.Igor Hudák-Košice
99
69
60
58
40
39
34
30
28
26
22
20
19
kategória B
 1.Katarína Hromcová-Bytča
-- Veronika Koľveková-Košice
 3.Martina Hromcová-Bytča
 4.Igor Braniša-Bytča
 5.František Cvengroš-Spiš.N.Ves
 6.Richard Hromec-Bytča
82
82
74
63
62
31
súbežná časť sudoku
Image
zlato
Image
striebro
Image
bronz


KOŠICE 8.2.2014

IV. CASSOVIA TURNAJ

LOGICKÉ ÚLOHY

autor Peter Hudák
kategória "A"
autor úloh Peter Hudák

 ImagePrírodovedecká fakulta UPJŠ sa opäť stala centrom logiky. Do Košíc zavítala už početnejšia skupina záujemcov než tomu bolo po iné roky a navyše z toho bola celkom príjemná konkurencia v oboch lúštiteľských kategóriách. Tá hlavná, v ktorej sa bojovalo aj o body do kvalifikácie na majstrovstvá sveta, mala favorita jasného. Hoci ani on nezvládol úplne všetky úlohy, počtom bodov i vyriešených úloh však jasne prevyšoval ostatných. Veľmi potešil výkon Mišky Bielikovej. Tá sa už dlhšiu dobu, napriek mladému veku - 18, snaží presadiť v hlavnej kategórii, ale až dnes siahla na medailu a pripísala si cenné body pre Londýn. ImageZdá sa, že jej výkon z minuloročného šampionátu a nominačného turnaja nebol náhodný a že na Slovensku naozaj vyrastá možná nástupkyňa Petra Hudáka, či Štefana Gašpára. Samotná súťaž pozostávala z jedného dlhého (75 minút) a jedného krátkeho, ale o to rýchlejšieho kola (15 minút). Mnohí sa v tej rýchlosti ale nevyhli zbytočným preklepom a prichádzali tak o drahocenné body. Zaujímavé bolo však sledovať rodinné súboje. Tie sa diali v oboch kategóriách. V hlavnej si to rozdali bratia Kasárovci, kde mladší, ale povedzme si na rovinu skúsenejší Marek porazil staršieho Miroslava. V tej s ľahšími úlohami najprv tesne ale predsa porazila 11-ročná Natália staršieho brata Ľuba, aby potom otec Jozef mamu (manželku) Helenu. Len pár bodov chýbalo Branišovej Zuzke, aby zdolala svojho tatina Igora a len jeden bod bol aj medzi rodáčkami zo Šamudoviec Veronikou Hrubjákovou a Martinou Pavlovou. Palce sme držali ale aj Veronike Koľvekovej, ktorá sa po prvýkrát rozhodla prejsť do hlavnej kategórie a aj keď jej to ešte dnes nevyšlo, pri porovnaní bodov s už ostrieľanými riešiteľmi, to nebol vôbec zlý výsledok. Ďakujeme krúžku Cassovia za výborne pripravené podujatie a pestrú nádielku zaujímavých úloh a už teraz sa tešíme znovu o rok.
 1.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
 2.Zuzana Hromcová-Bytča
 3.Michaela Bieliková-Sereď
 4.Ivana Štiptová-Ružomberok
 5.Marek Kasár-Brezno
 6.Ján Farkaš-Martin
 7.Ivan Pastucha-Ružomberok
 8.Viliam Balko-Martin
 9.Miroslav Kasár-Brezno
-- Veronika Koľveková-Košice
78
63
52
49
40
28
23
20
19
19
 
kategória "B"
hlavolamy pre každého
 
 1.Igor Hudák-Košice
 2.Natália Chanová-Púchov
 3.Ľubomír Chano-Púchov
 4.Igor Braniša-Bytča
 5.Zuzana Branišová-Bytča
 6.Tereza Volavková-Košice
 7.Martina Pavlová-Šamudovce
 8.Veronika Hrubjaková-Šamudovce
 9.Mária Gálová-Košice
10.Iveta Putnovská-Košice
11.Jozef Chano st.-Púchov
12.Petra Plšková-Košice
13.Helena Chanová-Púchov
67
46
45
43
34
33
31
30
26
23
18
16
6
 
súbežná časť sudoku 
Image
turnajové prvenstvo v rovnakom
oblečení obhájil Matúš Demiger
Image
Zuzka Hromcová sa z roka na rok zlepšuje,
tento trend potvrdila aj tu v Košiciach
Image
Marek Kasár by rád dokázal viac,
úsmev mu ale na tvári nechýbal
Image
možno nové členky krúžku Cassovia, kde majú popri Petrovi Hudákovi
šancu rásť nielen v logike či sudoku, ale aj osobnostne
Image
najlepší vo vedľajšej kategórii Ľubomír
Chano, Igor Hudák a Natália Chanová


Last Updated ( Sunday, 16 February 2014 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement