občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

Kto je práve On-Line

CB not installed

prihlásenie

CB not installed
Košice - Cassovia turnaj v sudoku PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 08 February 2014
ImageZákladom vzniku tohto turnaja bola súťaž Sudoku pre mládež do 18 rokov z roku 2010 a zmena koncepcie rozdelenia súťaží od roku 2011 na vyššiu a strednú úroveň, kde tá prvá bola zaradená do kvalifikačného režimu o postup na majstrovstvá sveta a tá druhá slúžila pre tých, ktorí berú sudoku ako dobrý relax. Takto si turnaj zachoval podstatu myšlienky ponúkať príležitosť zalúštiť si dobré sudoku aj pre menej skúsených a najmä mladších riešiteľov a zároveň priniesol na východ majstrovský punc a súboje top riešiteľov Slovenska.  Keďže takýto režim súťaže silne pripomínal tie krížovkárske a turnaje sa začali organizovať pod gesciou jednotlivých krúžkov v mieste ich konania, vznikla myšlienka, členiť tieto turnaje rovnakým spôsobom. A tak vzniká Turnaj Cassovia, ktorého organizátorské žezlo od počiatkov drží košický krúžok okolo Petra Hudáka.
19.02.2011 - I. Cassovia turnaj - súbežná časť logické úlohy
18.02.2012 - II. Cassovia turnaj - súbežná časť logické úlohy
16.02.2013 - III. Cassovia turnaj - súbežná časť logické úlohy
08.02.2014 - IV. Cassovia turnaj - súbežná časť logické úlohy
 

  
 
ImageAkademická pôda Pedagogickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika zažila neobvyklý záujem, akoby sa väčšina po dlhej zimnej prestávke nevedela dočkať konečne dobrého lúštenia. Podľa pôvodného zámeru delenia súťaže na dve kategórie sa však do tej "slabšej" prihlásili len piati a aj tí sa po informácii, že podľa Turnajového poriadku pri danom počte nie je možné zaradiť turnaj do Grand Prix rozhodli, že zostávajú v hlavnej
Image

Foto - Korzár: Veronika Janušková
vpredu Viliam Balko
po ľavej strane najúspešnejší
Štefan Gašpár a Pavel Jaselský
vpravo nováčik Radka Masloviaková

Image

 
skupine a tak sa nakoniec o prvé kvalifikačné body pokúsili zabojovať všetci. Zaujímavé a nápadité úlohy z dielne Petra Hudáka mnohým otvorili oči a možno hneď v úvode roka pomohli zodpovedať otázku, kde sú ešte rezervy a nedostatky, na ktorých každý kandidát na reprezentačné tričko - ak chce uspieť - musí popracovať. Nedá sa nič robiť, ak chceme byť v top špičke na svete, musíme aj trénovať na patričnej úrovni a košický turnaj bol naozaj tým dobrým tréningom.
 

I.TURNAJ

CASSOVIA SUDOKU

KOŠICE 19.2.2011

autor Peter Hudák
kategória A 
základný počet 100 bodov
 1.Pavel Jaselský-Vojtovce
 2.Štefan Gašpár-Púchov
 3.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
 4.Marek Kasár-Brezno
 5.Ivana Štiptová-Ružomberok
 6.Jaroslav Grajciar st.-Zvolen
    Zuzana Hromcová-Bytča
 8.Jaroslav Grajciar ml.-Zvolen
 9.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok
10.Anton Hudák-Poliakovce
11.Martin Krebs-Vinosady
    Eva Branišová-Bytča
13.Viliam Balko-Martin
14.Emília Rigdová st.-Poprad
    Peter Gašpár-Púchov 
16.Miroslav Kasár-Brezno
17.Radka Masloviaková-Košice
    (súťažná premiéra - 17 r.)
18.Mikuláš Szabari-Sady n/Tor.
    Ján Farkaš-Martin
20.Michal Hudák-Košice
21.Ján Rybnikář-Lubina
    David Szabari-Sady n/Torysou
23.Alexander Szabari-Sady n/Tor.
    František Cvengroš-Spiš.N.Ves
25.Ivan Pastucha-Ružomberok
26.Mária Štiptová-Ružomberok
27.Šimon Szabari-Sady n/Torysou
99
82
78
65
52
49
49
43
42
41
34
34
30
28
28
24
19

15
15
14
13
13
12
12
8
7
5
súbežná časť logické úlohy


II.TURNAJ

CASSOVIA SUDOKU

KOŠICE 18.2.2012

autor Peter Hudák
kategória A
základný počet 100 bodov 
 Image
traja supermani zľava Ivka Štiptová, Matúš Demiger a Števi Gašpár
 1.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
 2.Štefan Gašpár-Púchov
 3.Ivana Štiptová-Ružomberok
 4.Martin Krebs-Vinosady
 5.Veronika Koľveková-Košice
 6.Anton Hudák-Poliakovce
 7.Ján Farkaš-Martin
 8.Ivan Pastucha-Ružomberok
 9.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok
97
84
83
73
30
29
25
23
22
kategória B
 1.Mária Gálová-Košice
 2.Kristína Faguľová-Margecany
 3.Martin Bosák ml.-Košice
 4.František Cvengroš-Spiš.N.Ves
 5.Ján Rybnikář-Lubina
 6.Jordan Kolimečkov-Košice
 7.Martin Bosák st.-Košice
 8.Lukáš Skaloš-Košice
 9.Denisa Kolimečková-Košice
-- Iveta Putnovská-Košice
11.Tomáš Babej-Košice
12.Ján Špak-Košce
73
64
55
51
48
37
30
24
21
21
20
17
súbežná časť logické úlohy 
ImageImagePedagogická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika po roku opäť pod svoje krídla prichýlila záujemcov o lúštenie. Čo potešilo, že sa objavili noví, čo zosmutnelo, že ich bolo málo. Napriek tomu sme videli pekné súboje s peknými úlohami z dielne majstra Slovenska Petra Hudáka. Hlavná kategória sa popasovala po jesennej Bratislave už o druhú sadu bodov o postup na majstrovstvá sveta a tak bolo naozaj o čo bojovať. V nej sa nejaké prekvapenia nekonali okrem nečakaného úspechu Veroniky Koľvekovej, ktorá prišla na takýto turnaj po prvýkrát v živote až hneď získala skalpy ešte nedávno top riešiteľov. V tzv. B kategórii naopak kraľovala mladá len 14 ročná Majka Gálová, ktorá už dokázala využiť svoje prvé skúsenosti z majstrovstiev Slovenska a vrátila tak Kristínke Faguľovej "prehru" z roku 2010. Obidve "baby" majú v sebe niečo, čo im dáva predpoklady na osobný rast aj v tejto oblasti. Veď napríklad len Majka je rekordmankou v najrýchlejšom lúštení sudoku do 15 rokov. Na dobrých základoch by mohol stavať aj tretí v poradí 14 ročný Martin Bosák, ktorému by sa pravdepodobne zišlo viac tréningu a výsledky by sa dostavili.
Image
Veronikin úsmev
hovorí za všetko
Image
Martin vyzeral trochu sklamaný,
ale nemal byť na čo
Image
Kristínke odporúčame zopakovať si
účasť na MSR - má na to dokázať viac


 
ImageAni dlhá sviatková pauza neprilákala na východ viac záujemcov, než tomu bolo po iné roky. Škoda, lebo kvalitná práca a úlohy Peter Hudáka, vždy stoja za to, aby si ich dobrí riešitelia, minimálne vyskúšali. Nikdy nejde o to, aby sme vylúštili všetko, ale spoznávať nové kombinácie a postupy predsa pomáha aj v osobnom živote a to sa len tak ľahko naučiť nedá. Čakalo sa, že viac záujemcov bude z radov začiatočníkov, prípadne okolitých škôl. Paradoxne, Košice a povedzme i vzdialené okolie zastupovalo len 8 riešiteľov. Pozitívom bolo ale to, že sa väčšina snažila zabojovať o body v hlavnej kategórii, ktorá bola zaradená aj do kvalifikačného seriálu o postu na majstrovstvá sveta do Číny. Výsledky dopadli približne podľa očakávania, samozrejme s ohľadom na prítomnú konkurenciu a zloženie štartového poľa súťažiacich. Lepší výsledok (čo do počtu bodov) sa predpokladal azda len u dvoch. Prvým bol Pavel Jaselský, ktorý ako keby od vytvorenia rekordu v najrýchlejšom lúštení sudoku (2008) postupne čoraz viac strácal na svojej rýchlosti. Sudoku s prvkami logiky mu stále totiž nesedia a je na škodu veci, že sa takýto talentovaný riešiteľ, vediac o tomto hendikepe, nezameriava práve na eliminovanie týchto nedostatkov. Je pravda, že pri kombinačných úlohách, ktorými je Peter Hudák ako autor známy to je ťažšie, ale možností a priestoru za tie roky bolo viac. Druhou je Mária Gálová. Vlaňajšia suverénna víťazka B kategórie sa rozhodla to tento krát vyskúšať v náročnejšej skupine, zdá sa, že jej schopnosti stále ešte brzdí mladý vek. ImageMajka už ukázala, že má v sebe zaujímavý potenciál, je len na nej a jej mamine, ako ho dokáže rozvíjať. Pri Petrových úlohách to zdá sa nebude, ale prísť len na majstrovstvá a turnaj do Košíc je naozaj sakramentsky málo. Talent, ktorý v sebe skrýva, by sa totiž mohol rozvinúť do oveľa lepšieho svetla, pretože odhady naznačovali, že by z nej o pár rôčkov mohla byť i reprezentantka SR. Vzor si môže brať práve z dnes 18-ročnej Zuzany Hromcovej, ktorá nevynechá žiaden turnaj, sama navyše sudoku autorsky tvorí, poriada súťaže v Bytči, lúšti na internete a vďaka tomu už na svetovom šampionáte atakuje svetovú špičku (vlani na jej vek skvelé 27. miesto). Dnes jej v Košiciach na prvenstvo veľa nechýbalo, hoci o svoj post musela tvrdo bojovať. Skúsení sudokáči Matúš Demiger a Ivana Štiptová mali tiež svoje ciele a plány, pretože body do kvalifikácie sú pre každého dôležité. Milo potešil aj stále sa zlepšujúci Viliam Balko, ktorý by mohol ašpirovať na účasť na MS v kategórii nad 50 rokov, ktorá bude v tomto roku zaradená na šampionáte po prvýkrát (rovnako ako kategória do 18 rokov). Uvidíme preto, čo urobia ďalšie turnaje, ten košický už teda máme za sebou a tešíme sa znovu o rok.

[ZAČIATOK STRÁNKY]
 

III.TURNAJ

CASSOVIA SUDOKU

KOŠICE 16.2.2013

autor Peter Hudák
kategória A
základný počet 100 bodov
Image
 1.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
 2.Zuzana Hromcová-Bytča
 3.Ivana Štiptová-Ružomberok
 4.Pavel Jaselský-Vojtovce
 5.Martin Krebs-Vinosady
 6.Viliam Balko-Martin
 7.Marek Kasár-Brezno
 8.Igor Hudák-Košice
 9.Emília Rigdová st.-Poprad
10.Eva Branišová-Bytča
11.Katarína Hromcová-Bytča
12.Miroslav Kasár-Brezno
13.Mária Gálová-Košice
-- Martina Hromcová-Bytča
15.Ján Turek-Poprad
16.Veronika Koľveková-Košice
85
82
73
67
53
47
42
33
32
25
22
21
20
20
16
5
kategória B
 1.Igor Braniša-Bytča
 2.František Cvengroš-Spiš.N.Ves
 3.Richard Hromec-Bytča
 4.Iveta Putnovská-Košice
59
54
33
23
súbežná časť logické úlohy
Image


Image
IV.TURNAJ

CASSOVIA SUDOKU

KOŠICE 8.2.2014

autor Peter Hudák
kategória A
Príjemné zastúpenie novej košickej mladi v dievčenskom podaní bolo príznačným pre tohtoročné pokračovanie Cassovia sudoku. Nováčikovia to zatiaľ skúšali v ľahšej kategórii, Majka Gálová, možno aj s motiváciou zabojovať o miestenku v B tíme na majstrovstvách sveta, už ako skúsenejšia riešiteľka v tej ťažšej skupine. Výsledkovo vôbec nesklamali, ba práve naopak prekvapili. Zdá sa, že už aj na východe vyrastá nová generácia, ktorá má šancu napredovať v tejto oblasti oveľa vyššie. V rámci samotnej súťaže sa už žiadne veľké prekvapenia nekonali. Pri určení poradia sa už uplatňovali aj nové pravidlá, keďže ale ešte na ne nie sú pripravení ani tí, čo organizujú turnaje, pravidlo súčtu poradí v jednotlivých kolách sa dalo pri rovnosti bodov uplatniť len raz. Chýbajúca rozbojová úloha, prípadne trojica určujúcich Imagesúťažných úloh, ktoré by ako doplnkové kritérium rozhodlo o konečnom poradí dnes jednoducho boli naozaj potrebné. V prípade Petry a Terezy v B kategórii to až taký problém nebol, dievčatá sa kamarátsky dohodli na výbere ceny a hotovo. Komu však odovzdať medailu za bronz v A kategórii bol už problém. Miška i Ivka mali totiž úplne identické body aj v prvom aj druhom kole a tak nebolo možné nijakovsky rozhodnúť. A tak sme sa po prvý krát v histórii dočkali, keď sa jedno z medailových miest obsadili súčasne dvaja - v tomto prípade dve. Domáci krúžok bude musieť v krátkom čase postarať o "dorobenie" ešte jednej bronzovej medaile. Táto úsmevná situácia v závere veľmi pekne odzrkadlila aj celkovú atmosféru súťaže. Pozitívom bolo i miesto Veroniky Koľvekovej, ktorá súťažila v kategórii pokročilých, kde umiestnením v prvej desiatke nielenže získala bod do kvalifikácie, ale porazila aj predsedu SZHaK a bývalého reprezentanta Jána Farkaša. Naopak Natália Chanová by si to radšej rozdala v tzv. B-čku, rodinná rada ale rozhodla, že povinne už bude súťažiť v ťažšom A-čku. No hold, keď sú cieľom majstrovstvá sveta, je nutné tomu podriadiť veľa už v mladom veku - a nielen v sudoku. Perličkou bolo i 2. kolo v podaní Igora Braniša. Ten za prvé nazbieral 22 bodov, ale v druhom sa mu podarilo vylúštiť len jedno klasické sudoku za 4 body. Až po súťaži sa zistilo, že namiesto B kategórie dostal v druhom kole zadania ťažšej kategórie, čo si nevšimol ani on, ani organizátori. Vzal to však s úsmevom a keď už nič iné, aspoň si vyskúšal inú obtiažnosť. Vôbec pestré úlohy, pohodové a vyhriate priestory Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, dobrá nálada a kamarátske rozhovory sú len stručným výpočtom toho pozitívneho, čo priniesli tohtoročné Košice. A hoci mesto bolo upršané, zo súťaže sa všetci lúčili veľmi srdečne a tešia sa na budúcoročné stretnutie už teraz.
[ZAČIATOK STRÁNKY]
 1.Zuzana Hromcová-Bytča (18)
 2.Matúš Demiger-Zlaté Moravce (21)
 3.Michaela Bieliková-Sereď (18)
-- Ivana Štiptová-Ružomberok (27)
 5.Viliam Balko-Martin (51)
 6.Marek Kasár-Brezno (30)
 7.Ivan Pastucha-Ružomberok (42)
 8.Martin Fundárek-Báhoň (47)
 9.Miroslav Kasár-Brezno (33)
10.Veronika Koľveková-Košice
11.Ján Farkaš-Martin (49)
12.Mária Gálová-Košice (16)
13.Natália Chanová-Púchov (12)
107
90
73
73
43
41
37
35
30
28
27
20
16
kategória B
 1.Igor Hudák-Košice
 2.Ľubomír Chano-Púchov
 3.Veronika Hrubjaková-Šamudovce (16)
 4.Jozef Chano st.-Púchov
 5.Martina Pavlová-Šamudovce (25)
 6.Zuzana Branišová-Bytča (11)
 7.Petra Plšková-Košice (17)
-- Tereza Volavková-Košice 16)
 9.Igor Braniša-Bytča
10.Iveta Putnovská-Košice
11.Helena Chanová-Púchov
104
61
41
40
40
36
27
27
26
23
20
súbežná časť logické úlohy
Image
nečakaná až štvorica najlepších navyše zoradení aj podľa výšky M.Bieliková, I.Štiptová, Z.Hromcová a M.Demiger
(Ivka dala šancu vytešiť sa z bronzu ako prvej Miške)
Image
víťazi vedľajšej kategórie Veronika Hrubjaková, Igor Hudák a Ľubomír Chano
Image
Veronika siahla nielen na prvú desiatku a body do kvalifikácie,
ale pokorila i bývalého člena repre Jána Farkaša
Image
Igor si v druhom kole vyskúšal, aké je to lúštiť ťažšie úlohy
a hoci zvládol len jednu úlohu, vôbec ho to nemrzelo
Image
najmladšie účastníčky Natália (12) a
Zuzana (11) si majú vždy čo povedať
Image
na vlastné chyby sa Miške sťažoval smutne Marek,
3 preklepy ho pripravili o 20 bodov
Image
Viliam pokukuje po Londýne,
kategória nad 50 rokov je lákadlom


Last Updated ( Sunday, 16 February 2014 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement