občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

prihlásenie

CB not installed
VI. Majstrovstvá Slovenska v sudoku ZVOLEN 2.6.2012 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 02 June 2012
ImageV poradí už šiesty národný šampionát v sudoku sa uskutočnil opäť vo Zvolene v priestoroch študentskej jedálne Technickej univerzity a to v sobotu 2.6.2012. Na súťaž sa mohol prihlásiť úplne každý, bez ohľadu na vek, skúsenosti, či množstvo odlúštených úloh. Práve na minulých ročníkoch sa objavili talenty, z ktorých už niektorí začali obliekať reprezentačný dres, preto ani tento ročník nebol len o náročných sudoku, ale bol priehrštím aj ľahkej a strednej úrovne, aby si prišli na to svoje všetci. Prvou novinkou v tomto smere bolo to, že najľahšie úlohy boli označené usmievajúcim sa smajlíkom a tie, na ktoré sa tešili profiriešitelia mali smajlíka s vážnou tvárou. Odvahu vyskúšať si sudoku na celoslovenskej úrovni našlo až 64 záujemcov, ktorých vekové zloženie bolo od 10 (Zuzka Branišová) po 69 rokov (Magdaléna Brozmannová). Tou druhou novinkou bolo, že ku kategóriám do 15 rokov a do 18 rokov pribudla tzv. seniorská nad 45 rokov, ktorá bola odrazom žiadostí a názorov účastníkov minulých ročníkov, čomu organizátori veľmi radi vyhoveli.
Keby niekto pripravoval scenár, ako má súťaž prebiehať, asi by mal problém, ako vytvoriť lepšiu drámu a neskutočné okamihy, ktoré sa na tohtoročnom šampionáte podarilo zažiť. Ten prvý mohli účastníci zažiť v mimosúťažnej časti, ktorou bol pokus o prekonanie slovenského rekordu v najrýchlejšom lúštení sudoku, kde len necelá jedna sekunda bola medzi dvomi súťažiacimi, ktorí dokázali pokoriť už dovtedy "vesmírny" čas 2:47 Petra Hudáka. V testovacích skúškach sa pod tento čas nepodarilo dostať ani známym svetovým sudokáčom a tak sa jeho prekonanie veľmi neočakávalo. Opak sa stal pravdou. Prvá minúta ale tomu vôbec nenapovedala. Sledovanie počtu vyplnených číslic u tých, ktorí mali reálny predpoklad atakovať slovenský rekord tomu nenasvedčovalo. Väčšina z nich sa zastavila v miestach, kde bolo treba zapojiť nielen kombinatoriku, ale aj určitý správny odhad, na čo treba patričnú dávku skúseností. "Zasekol sa" aj bývalý svetový rekordér Pavel Jaselský, i samotný držiteľ rekordu Peter Hudák. Koniec druhej minúty však priniesol zvrat v podobe správneho "tipu" u Štefana Gašpára, ktorému sa podarilo pomyselne sa poriadne vzdialiť ostatným súperom. Aj on však zastal na jednom z ďalších chytákov. V čase cca 2:15 sa však neskutočne "chytila" Ivana Štiptová, ktorá síce vygumovala chybne napísané tri číslice, ale od tohoto okamihu išla ako hodinky. Ruka sa jej len tak mihala po súťažnom obrazci a vyplňovala políčko za políčkom. Organizátori sledovali už len súboj tejto dvojice, pretože bolo jasné, že nik iný na prekonanie rekordu v hlavnej kategórii už šancu nemá. Sekundy ale plynuli a čím viac sa približoval čas 2:47, tým väčšia nervozita panovala. Súťažiaci však na pozeranie na časomieru priestor nemali. Obaja sa snažili čím skôr už len doplniť chýbajúce políčka a popritom nespraviť žiadnu chybu. Bolo to naozaj tesné. Podľa stopiek len 8 destín sekundy rozhodlo, že úlohu skôr vyriešila Ivana Štiptová. Pôvodný rekord dokázal  prekonať síce aj Štefan Gašpár, novou držiteľkou sa však práve vďaka tej necelej sekunde stala Ivana Štiptová z Ružomberka, ktorá upravila nový rekord na čas 2:40.
To však nebolo všetko. Súťaž o najrýchlejšie lúštenie sudoku má svoj rekord aj v kategórii do 15 rokov i v kategórii do 18 rokov. A tak sa lúštilo ďalej a čakalo sa, či niekto z mladých talentov napodobní svoje staršie vzory. A veru dočkali sme sa. A opäť na to boli dvaja, resp. dve. V kategórii do 18 rokov bol totiž platný rekord 9:30 Mišky Bielikovej z vlaňajších majstrovstiev. Tento čas dokázali pokoriť dve riešiteľky. Tou druhou bola víťazka kategórie do 18 rokov medzinárodného turnaja v Číne Zuzka Hromcová, ktorej sa rekordné sudoku podarilo vyriešiť za 9:01, novou držiteľkou juniorského rekordu sa ale stala doposiaľ neznáma Veronika Hrubjáková zo Šamudoviec, ktorej stačilo len 8:31, aby správne vyriešila celú úlohu. Nečakané, ale o to zaujímavejšie. Zdá sa, že sme poznali nový talent, ktorý sa môže rozvíjať, samozrejme, ak bude chcieť sama Veronika a jej rodičia, bez pomoci ktorých je to oveľa ťažšie. Tak ako už štyri roky pomáhajú v súťažnom ťažení rodičia Zuzky Hromcovej z Bytče, ktorá sa im dnes vo Zvolene odmenila famóznym výkonom, na svetovej úrovni. Zuzka má síce ešte len 17 rokov, jej rast v poslednom roku sa však už nedá prehliadať. Ľudia, ktorí sledujú jej výsledky neboli vôbec prekvapení, s akým neuveriteľným náskokom dokázala poraziť všetkých svojich konkurentov a stala sa zaslúžene tohtoročnou kráľovnou sudoku. Zdá sa, že sa napĺňajú aj slová predsedu SZHaK J. Farkaša, ktorý vycítil jej talent už po jej druhom šampionáte v roku 2008, pričom vlani prorokoval, že stačia 3 roky a Zuzka porazí všetkých na Slovensku. Zuzke k naplneniu tohoto proroctva stačil rok a tak zostáva naplniť už len to druhé, v ktorom sa Ján Farkaš vyjadril, že pre ňu nie je až tak vzdialená ani svetová medaila. Zuzka bude mať na to príležitosť spolu s ostatnými členmi tímu už na októbrových majstrovstvách sveta v Chorvátsku a my všetkým držíme palce už teraz.
Vráťme sa ale na Slovensko. Svoju nočnú moru sudoku si opäť pripomenul Štefan Gašpár, ktorý si počas 6-ročnej histórie slovenského šampionátu ešte ani raz nesiahol na medailu, ale naopak nosí domov tradičné zemiakové vrecko. Už sa z toho Štefan aj smeje, ale čo sa dá robiť. Napriek jeho veľkým skúsenostiam a schopnostiam sú v sudoku pre neho stupne víťazov stále zakliate a uvidíme, či sa to v pomyselnom "šťastnom" siedmom pokračovaní prelomí. Ako však prebiehala samotná súťaž? Už od prvého kola sa do čela dostala Zuzka Hromcová a každou úlohou sa jej bodový náskok zväčšoval. Za ňou sa vytvorila silná skupina s miernymi odstupmi Peter Hudák, Štefan Gašpár, Ivana Štiptová, Pavel Jaselský a Marek Kasár, ktorá bola predurčená na súboj o medaile. Zaujala však ďalšia neznáma 17-ročná Denisa Mrvečková, ktorá po prvom kole bola v kategórii do 18 rokov druhá a v celkovom poradí dokonca ôsma. Veľmi dobre sa držala aj juniorská medailistka z roku 2008 tiež 17-ročná Eva Bošková, ktorá bola vo svojej kategórii priebežne tretia (súčasne s Jakubom Bahylom) a po druhom kole sa dokonca dotiahla na druhú Denisu. V najmladšej kategórii od začiatku suverénne kraľoval ďalší bytčiansky talent Evka Branišová, ktorá sa na súťažiach pohybuje už dva roky a keďže aj sama úlohy tvorí, je jej vnímanie oveľa rýchlejšie ako u jej rovesníkov. Držať s ňou krok ako tak dokázala len dvojica Majka Gálová a Maťka Hromcová, ktoré tiež využili svoje skúsenosti z regionálnych turnajov. Ostatným k lepšiemu výsledku chýba ešte veľmi veľa (možno častejšie chodiť práve na tie regionálne turnaje) a tak možno konštatovať, že toto bola jediná kategória, kde boli karty rozdané rovnako prakticky počas celej súťaže.
Zaujímavo sa však vyvíjal súboj v seniorskej skupine. Najprv viedol Martinčan Viliam Balko, potom Báhoňčan Martin Fundárek, ale nič nebolo isté, lebo na chrbát im tesne dýchala skupina ďalších štyroch riešiteľov. Vo štvrtom kole však V. Balko prepadol a naopak hore sa ťahali I. Hudák a M. Šuňavec a tak sa o konečnom poradí v tejto vekovej skupine muselo rozhodnúť až v poslednej časti.
Obdobne to bolo aj v kategórii do 18 rokov. Vo štvrtom kole si výrazne polepšila M. Bieliková, ktorá sa razom vyhupla na druhú priečku. Z nej naopak spadla E. Bošová, u ktorej bolo štvrté kolo naopak prepadákom. Medzi tretím a siedmym miestom bol však odstup len 20 bodov a tak muselo znovu rozhodnúť až posledné kolo.
Hlavná kategória sa zúžila na menovanú šesticu. Čakalo sa, že ju rozšíria minimálne Martin Krebs a Martin Kollár, tipy tentokrát však nevyšli. Táto šestica si to potom rozdala aj v záverečnom finále, kde Zuzka Hromcová dosiahla neuveriteľný vyše dvojnásobný počet bodov (119) než bol druhý najlepší finálový výsledok (traja po 55), pričom neskutočný bol aj jej celkový súčet bodov.
Pred samotným ocenením najlepších si mohli prítomní naposledy užiť na masjtrovstvách Slovenska v sudoku napätie, pretože sa žrebovali pripravené vecné ceny a pohľady v očiach najmä tých mladších boli naozaj sústredené. Šťastie si ale mohlo sadnúť len na tých vyvolených a tak sa po medailovom defilé mohli všetci poďakovať hlavným organizátorom, ktorými boli tento rok Matúš Demiger a Blanka Lehotská a zostala už len rozlúčka a prianie vrelého slovka dovidenia.
Image
HLAVNÁ CENA ŽREBOVANÁ
spomedzi všetkých účastníkov
bez ohľadu na výsledok
pripadla Matejovi Lokšíkovi
Image
hlavný partner

Image
mediálny partnerMSR SUDOKU 2012
hlavná kategória
 1.ZUZANA HROMCOVÁ-Bytča (17)
 2.Pavel JASELSKÝ-Vojtovce (26)
 3.Peter HUDÁK-Košice (27)
 4.Štefan Gašpár-Púchov (32)
 5.Ivana Štiptová-Ružomberok (25)
 6.Marek Kasár-Brezno (28)
 7.Michaela Bieliková-Sereď (16)
 8.Martin Kollár-Bratislava (40)
 9.Martin Krebs-Vinosady (40)*
10.Eva Branišová-Bytča (14)*


713
592
562
552
547
456
333
287
282
282
 MSR SUDOKU 2012
kategória do 15 rokov
 1.EVA BRANIŠOVÁ-Bytča (14)
 2.Mária Gálová-Košice (14)
 3.Martina Hromcová-Bytča (14)
 4.Natália Chanová-Púchov (10)
 5.Lenka Balážová-Bánovce n/Bebr. (14)
 6.Katerina Spyriadis-Zvolen (13)
 7.Daniela Vojtková-Zvolen (12)
 8.Monika Bieliková-Sereď (12)
 9.Zuzana Branišová-Bytča (10)
10.Eliška Huntátová ml.-Stankovany (10)


282
181
171
104
84
47
45
44
39
22
11.Martin Fundárek-Báhoň (45)
12.Jaroslav Grajciar st.-Zvolen (48)
13.Igor Hudák-Košice (49)
14.Jaroslav Grajciar ml.-Zvolen (17)
15.Ivan Pastucha-Ružomberok (40)*
16.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok (50)*
17.Jozef Štuller-Obyce (27)
18.Jakub Bahyl-Žilina (17)*
19.Eva Bošková-Udiča (17)*
20.Ladislav Bielik-Sereď (39)
21.Ján Farkaš-Martin (47)
22.Michaela Balážová-Bánovce n/Bebr. (17)
23.Denisa Mrvečková-Radoľa (17)
24.Miroslav Šalaga-Martin (41)
25.Viliam Balko-Martin (50)
259
253
249
246
237
237
233
232
232
231
227
226
223
213
208
Image
K.A.T. Pegas
reklamný partner


 kategória do 18 rokov
 1.ZUZANA HROMCOVÁ-Bytča (17)
 2.Michaela Bieliková-Sereď (16)
 3.Jaroslav Grajciar-Zvolen (17)
 4.Jakub Bahyl-Žilina (17)*
 5.Eva Bošková-Udiča (17)*
 6.Michaela Balážová-Bánovce n/Bebr. (17)
 7.Denisa Mrvečková-Radoľa (17)
 8.Gabriel Zorkócy-Stupava (17)
 9.Andrej Badík-Turie (17)
10.Veronika Hrubjáková-Šamudovce (15)594
333
246
232
232
226
223
189
130
118
26.Marcel Zanechal-Bratislava (41)
27.Katarína Hromcová-Bytča (39)
28.Mária Lacková-Tlmače (29)
29.Martina Prinerová-Zvolen (42)
30.Gabriel Zorkócy-Stupava (17)
31.Mária Gálová-Košice (14)
32.Alžbeta Krejčiová-Nová Dubnica (20)
33.Martina Hromcová-Bytča (14)
34.Michal Kebis-Bratislava (24)
35.Jozef Hučka-Šurany (47)
36.Michal Takács-Banská Bystrica (25)
37.Vladimír Daniš-Handlová (54)
38.Miroslav Kováčik-Abovce (33)
39.Ján Morávek-Prievidza (52)
40.Michal Hudák-Košice (23)
41.Mária Štiptová-Ružomberok (61)
42.Andrej Badík-Turie (17)
43.Veronika Hrubjáková-Šamudovce(15)
44.Alena Csernoková-Bratislava (25)
45.Igor Braniša-Bytča (40)
46.Alžbeta Tesličková-Bratislava (55)
47.Jozef Baláž-Bánovce n/Bebr. (49)
48.Natália Chanová-Púchov (10)
49.Jana Klaudíniová-Levice (25)
50.Lenka Balážová-Bánovce n/Bebr. (14)
207
203
194
192
189
181
180
171
167
154
152
147
140
139
138
136
130
118
111
110
106
105
104
97
84
  kategória nad 45 rokov
 1.MARTIN FUNDÁREK-Báhoň (45)
 2.Jaroslav Grajciar st.-Zvolen (48)
 3.Igor Hudák-Košice (49)
 4.Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok (50)
 5.Ján Farkaš-Martin (47)
 6.Viliam Balko-Martin (50)
 7.Jozef Hučka-Šurany (47)
 8.Vladimír Daniš-Handlová (54)
 9.Ján Morávek-Prievidza (52)
10.Mária Štiptová-Ružomberok (61)
11.Alžbeta Tesličková-Bratislava (55)
12.Jozef Baláž-Bánovce n/Bebr. (49)
13.Eliška Huntátová st.-Stankovany (47)
14.Helena Chanová-Púchov (48)
15.Jozef Chano st.-Púchov (51)
16.Magdaléna Gašová-Žilina (51)
17.Magdaléna Brozmannová-Žilina (69)

259
253
249
237
227
208
154
147
139
136
106
105
81
78
76
56
51
51.Eliška Huntátová st.-Stankovany (47)
52.Helena Chanová-Púchov (48)
53.Jozef Chano st.-Púchov (51)
54.Juraj Chano-Púchov (18)
55.Jozef Staňo-Varín (19)
56.Magdaléna Gašová-Žilina (51)
57.Magdaléna Brozmannová-Žilina (69)
58.Katerina Spyriadis-Zvolen (13)
59.Daniela Vojtková-Zvolen (12)
60.Barbora Huntátová-Stankovany (20)*
61.Monika Bieliková-Sereď (12)*
62.Zuzana Branišová-Bytča (10)
63.Matej Lokšík-Stankovany (25)
64.Eliška Huntátová ml.-Stankovany (10)

* - pri rovnosti bodov rozhodoval o umiestnení
     vyšší súčet bodov získaných v 1. a 4. kole
81
78
76
61
60
56
51
47
45
44
44
39
30
22
 Nové rekordy v sudoku

spoločná kategória
2:40 Ivana Štiptová-Ružomberok
2:41 Štefan Gašpár-Púchov

kategória do 18 rokov
8:31 Veronika Hrubjáková-Šamudovce
9:01 Zuzana Hromcová-Bytča
 

Image
dlhoročný partner SZHaK
Image
partner
Last Updated ( Tuesday, 12 June 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement