občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Práca ľudí zo Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov sa postupne pretavuje aj v medzinárodné úspechy. Málokedy sa však o takýchto ľuďoch píše a máločo sa o nich aj vie. Každý aj ten najlepší talent potrebuje dostať priestor a šancu, bez ktorej sa nemá kde presadiť a ukázať svoje schopnosti. O tom, že sa takémuto odvetviu bude venovať aj Slovensko treba poďakovať Dušanovi Čupkovi z redakcie časopisu RELAX. V 90-tych rokoch to bol jediný časopis, ktorý dokázal urobiť krok do neznáma a organizovať kvalifikačné turnaje o postup na Majstrovstvá sveta v logických úlohách. Úroveň pozdvihli aj samotní reprezentanti, z ktorých sa neskôr stali uznávané kapacity (a nielen v tejto oblasti), Milan Chudý (redaktor z Prievidze), 11 násobný reprezentant, Pavol Tibenský (lekár z Brezovej), Miroslav Ploščica (matematik z Košíc). Entuziazmom prispievala dlhoročná kapitánka Soňa Jánošíková z Bratislavy, ktorá neskôr odovzdávala potrebné rady a skúsenosti Jánovi Farkašovi, ktorý v roku 2001 prišiel z myšlienkou usporiadať prvý slovenský šampionát v logických úlohách. Pod jeho vedením sa začali organizovať viaceré turnaje po celom Slovensku, kde sa postupne objavovali nové talenty. Ovocie prinášali aj tréningové stretnutia, kde sa prítomní mohli oboznamovať s rôznymi postupmi riešenia logických úloh. Vo februári tohoto roku sa napriek „kuvičím“ hlasom rozhodol usporiadať prvý slovenský šampionát v sudoku, odkiaľ bol už len krôčik k dnešnému úspechu.
Už prvé lastovičky naznačovali že Slováci majú šancu byť vyššie. Ako prvý sa v medzinárodnej konkurencii dokázal presadiť vtedy len 17-ročný Milan Šatka z Liptovského Mikuláša, neskôr Štefan Gašpár (9. miesto na MS v Chorvátsku) a hneď po ňom Peter Hudák. Dôležitá bola aj slovenská konkurencia, ktorá nútila našich najlepších nezaspať na vavrínoch (Ivan Pastucha - Ružomberok, Janka Sidorová - Košice, Anton Hudák - Poliakovce, Miroslav Šuňavec - Liptovský Hrádok, Štefan Šomlo - Šahy …. ) Netreba zabúdať na  rodinné zázemie. Štefan Gašpár súperí so svojim starším bratom Petrom, Petra Hudáka naťahuje naopak mladší Michal. U Petra však významnú rolu zohrávajú aj rodičia Igor a Beata Hudákovci, ktorí sa stali neodmysliteľnou súčasťou Petrových lúštiteľských krokov. Všade tam, kde im to umožňuje čas a financie doprevádzajú Petra a pomáhajú mu udržať si psychickú pohodu. Otec Igor navyše tiež patrí medzi riešiteľov logických úloh a tak nie sú výnimkou ani odborné diskusie.
Kto mal aký podiel na dnešnom úspechu vedia asi najlepšie samotní reprezentanti. Cieľom tohoto príspevku bolo pripomenúť si mená aspoň tých najdôležitejších (aby sa na nich nezabudlo).  
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13-14.
13-14.
15.
Japonsko
USA
Česká rep.
Maďarsko
Nemecko
Poľsko
Turecko
Slovensko
Francúzsko
Srbsko
V.Británia
Holandsko
Chorvátsko
India
Rakúsko
4 490
4 328
3 690
3 617
3 592
3 544
3 351
3 350
3 150
3 117
2 972
2 985
2 760
2 760
2 620
 celkom 24 krajín
II.Majstrovstvá sveta v sudoku 2007 PRAHA PDF Print E-mail
Written by Blanka Lehotská   
Monday, 02 April 2007
Image2. Majstrovstvá sveta v sudoku sa uskutočnia v marci 2007 u susedov v Česku. Tak rozhodlo hlasovanie delegátov Svetového kongresu WPF. Top Hotel teda privíta možno starých ale i nových vyznávačov tejto lúštiteľskej mánie. Dúfame, že tam Slováci nebudú chýbať a že nadviažu na skvelý výsledok z talianskej Luccy, kde Peter Hudák skončil na celkovom 7.mieste. O tom, kto bude reprezentovať Slovensko, rozhodnú výsledky národného šampionátu, ktorý sa uskutoční 10.2.2007 v Žiline.


TAK DO TOHO!

Takto sme uvádzali oznam o MS v sudoku, ktoré nám nakoniec priniesli nevýslovnú radosť. Peter Hudák, talentovaný študent z Košíc si v tvrdej konkurencii vybojoval bronzovú medailu. Veľmi dobre zabojovali aj ostatní a po 10 rokoch opäť posunuli Slovensko medzi svetovú elitu. Aj keď sa sudoku lúšti na medzinárodnej úrovni len druhý rok, ostatné logické úlohy a hlavolamy majú svoje majstrovstvá už od roku 1992. Naši získali doposiaľ najlepšie umiestnenie v roku 1994 v Kolíne nad Rýnom, keď v historickom zložení Milan Chudý, Miroslav Ploščica, Pavol Tibenský a Ján Farkaš obsadili konečné 4.miesto. V ostatných rokoch Slovensko už nestačilo udržať krok so špičkou, pričom posledné roky sa držalo na 15.-16.mieste. Tento rok sa to našim v zložení Peter Hudák-Košice, Štefan Gašpár-Púchov, Anna Medveďová-Banská Bystrica, Blanka Lehotská-Bratislava a spolu s dvojicou nováčikov Ivanka Štiptová-Ružomberok a Pavel Jaselský-Vojtovce (okr.Stropkov) opäť podarilo. Zloženie tímu vyplynulo z výsledkov nášho národného šampionátu. Keďže organizátor stanovil štartovné až vo výške 300 Euro a nie každý z našich finalistov mal možnosť uhradiť tento poplatok, ponúkli sme reprezentačný post vrátane kapitánskeho všetkým z prvej pätnástky, pričom v prípade záujmu väčšieho počtu než dovoľovali pravidlá sa prihliadalo na poradie zo Žiliny. Okrem prvých piatich sa tak do tímu dostala aj deviata zo Žiliny Ivanka Štiptová. Kapitánom mal byť pôvodne Martin Krebs (v Žiline 13-ty), pre smutné rodinné udalosti však tesne pred odchodom musel cestu zrušiť. Namiesto neho na poslednú chvíľu pricestoval do Prahy Ján Farkaš z Martina, skúsený reprezentant, ktorý viedol náš tím už viac krát na MS v logických úlohách.
Image
A slovo sa skutkom stalo. To čo sa mnohí neodvažovali ani len vysloviť sa naozaj stalo. Slovensko sa začlenilo medzi svetovú lúštiteľskú elitu a dokázalo, že aj u nás sú schopní riešitelia, ktorí vedia skĺbiť vrodený talent s kombinačnými schopnosťami a nazbieranými skúsenosťami. Peter Hudák z Košíc a aj ostatní z reprezentačného družstva zabojovali ako sa patrí a aj keď niektorých mrzeli chybičky, ktorých sa dopustili počas šampionátu (preklepy, nesústredenosť), spokojnosť a radosť sa odzrkadľovala na tvárach celého družstva.
Výsledok je o to hodnotnejší, že väčšina členov tímu sa pohybuje vo vekovom rozpätí 20-26 rokov čo je veľmi dobrý odrazový mostík aj pre budúce roky. Ivanka a Pavel sa navyše po prvý krát súťažne zapojili do lúštenia len pred vyše mesiacom na 1. Majstrovstvách Slovenska v sudoku v Žiline a toto bol ich ostrý krst ohňom.
Už prvé kolo naznačilo, že na to máme. Peter sa delil o ôsme a deviate miesto, Štefan bol  12-15ty. Začiatok síce nevyšiel ostatným, ale každým kolom sa zlepšovali. Najviac to bolo vidieť u nováčikov Ivanky a Pavla, ktorí ako keby po úvodnej tréme naberali čoraz väčšiu odvahu a chuť popasovať sa so súpermi. Po prvom súťažnom dni to vyzeralo takto: 12.Hudák; 18.Gašpár; 74.Jaselský; 80.Medveďová; 93.Lehotská a 99.Štiptová. Tím ako celok bol na 11.mieste.

V ten večer kapitán Ján Farkaš v duchu tipoval celkové siedme miesto (keď už je rok 2007) a účasť jedného z dvojice Hudák-Gašpár vo finálovom play off. "Keď som sedel nad výsledkami a hodnotil veľké prepadáky známych favoritov, z ktorých boli len dvaja v prvej tridsiatke, sa mi tento odvážny tip nezdal až tak nereálny. Podľa znalosti toho, ako českí kolegovia pripravujú takéto podujatia som predpokladal, že zaradia niečo nečakané a prešpekulované, čo sa aj potvrdilo. Tento štýl však najmä Petrovi a Štefanovi vyhovuje. Z viacerých náznakov bolo patrné, že si začínajú veriť aj naši nováčikovia. Najprv mali malé predstavy o svojom výsledku, ale každým zlepšeným miestom si kládli ciele vyššie. U Blanky bolo jasné, že medzi elitu nepostúpi, jej vnútorná vyrovnanosť a mentalita však dokázala povzbudiť ostatných. Anka dopredu naznačila v čom si verí a v čom nie. Vedieť správne ohodnotiť svoje schopnosti je veľký dar a Anka svoje sily odhadla správne. Dlhoročné skúsenosti a psychologická podpora nálady v tíme nasvedčovali, že táto šanca tu je. V jeho taktike mu dobre pomáhali i neoficiálni členovia tímu Rudolf Medveď a Petrovi rodičia.

Druhý deň sa tieto predstavy v mnohom potvrdili. Peter sa včlenil do prvej sedmičky, ktorá sa začala ostatným bodovo vzďaľovať (vo štvrtom kole bol navyše štvrtý). Štefan sa stále držal okolo 17.miesta a Ivanka s Pavlom sa začali zlepšovať. Trochu poklesla Anka, ktorej sudoku s hlavolamovými princípmi veľmi nesedí, čo však naznačila už pred súťažou. V tímoch sme však poskočili na 10.miesto a už len tento fakt všetkým pozdvihol sebavedomie. Záver bol trochu ako na hojdačke, raz hore raz dolu, takže sa nevedelo ako to vyzerá v porovnaní s ostatnými. V závere išlo do tuhého, pretože na pleciach kapitána zostalo rozhodnutie, akú štvoricu nominovať do osobitnej časti súťaže tímov. Rady z úspešných predchádzajúcich podujatí, kde sa vhodne rozložili úlohy podľa schopností každého člena tímu priniesli úspech. Keby sa totiž hodnotila len táto časť, tak sme skončili štvrtí, v čo nedúfal ani najväčší optimista. Takto sa našim podaril postup na 8.priečku, pričom od tej siedmej nás delil len jeden bod. Ten jeden bod však tento rok rozhodoval o Slovensku až dva krát.
Výsledky jednotlivcov priniesli obrovskú radosť. Peter bol po základnej časti siedmy, čo ho oprávňovalo na účasť v play off. V nej sa stretli dve štvorice, z ktorých do semifinále postupovali dvaja najlepší. Body po základnej časti už nerozhodovali a tak všetci začínali od nuly. Vďaka kamerovému systému mohli všetci diváci vrátane českého prezidenta Václava Klausa, ktorý zavítal ako čestný hosť na toto finále, sledovať tieto súboje naživo. Kto má koľko vyplnených číslic, či sú správne, aký kto má náskok. V Petrovej skupine sa od začiatku náš reprezentant držal na druhom mieste, čo bolo fantastické. Potvrdenie oficiálnych výsledkov bol ako balzam na dušu.


 štvrťfinále - skupina Akrajina bodyčasštvrťfinále - skupina Bkrajinabodyčas
1 Yuhei Kusui  JPN 162 12:43 David McNeill GBR 162 14:49
2 Thomas Snyder USA 162 14:14 Peter Hudák SVK 162 17:50
3 Hideaki Jo JPN 119 14:41 Nikola Zivanovic SRB 136 15:08
4 Senem Gülce Özkütük TUR 98 20:00 Michael Ley GER 120 14:44

ImagePeter si však vedel udržať duševnú rovnováhu a tento "humbuk" okolo seba ani veľmi nevnímal. Skôr spolu s otcom a kapitánom diskutoval nad tipmi sudoku čo ho čakali v semifinále. To bolo napäté až do konca. Prvé sudoku odovzdával prvý Američan, tesne po ňom Japonec, pred limitom to stihol aj Peter a keďže Angličan túto časť nestihol, bol Peter v tomto okamihu tretí. Druhá úloha drásala nervy. Japonec mal iné riešenie ako Američan, Angličan odovzdal celú úlohu načas a tak posledné minúty zostal lúštiť len Peter - a akosi to nešlo. Sekundy ubiehali a my sme tŕpli. 45 sekúnd pred limitom sa Peter rozbehol. V tomto okamihu mal vyplnené tak 2/3 obrazca, hlava a ceruza sa však len tak mihali. Ako neskôr potvrdil - len si tak tipol a vyšlo to. Úderom poslednej sekundy mu zostalo vyplniť 6 políčok. Keďže sme vedeli že pochybenie mal v prvej časti aj Japonec, čakanie na výsledky bolo nervózne. "Štvrté miesto: David McNeill. Nastala dlhá pauza kým riaditeľ pretekov oznámil. "Dvaja skončili s rovnakým počtom bodov a o postupe do finále rozhodol čas. Bronzové miesto ..... Peter Hudák, Slovakia." Radosť i smútok zároveň. Radosť z medaile, smútok z toho, že stačilo jedno políčko, jedno číslo a Peter bojuje o majstrovský titul. Sám Peter však zhodnotil, že je šťastný a že je to tak ako má byť.


 semifinále krajina body čas 
1 Thomas Snyder  USA16215:11
2 Yuhei Kusui  JPN15615:17
3 Peter Hudák  SVK15618:37
4 David McNeill  GBR12519:44


ImageFinále bolo už slabou náplasťou toho čo sme sledovali pred pár minútami. Thomas Snyder s ľahkosťou majstra nasadil jasný trhák ktorému Japonec nestačil. Platilo to v oboch úlohách a tak si Američan vedomý náskoku mohol dovoliť pred vypršaním časového limitu aj drobné divadielko pre médiá a divákov. V každom prípade treba uznať, že titul je v tých správnych rukách, pretože Thomas vyhral aj základnú časť a celú súťaž zvládol s veľkou bravúrou.

 semifinále krajina body čas 
1 Thomas Snyder  USA162 13:52
2 Yuhei Kusui  JPN13514:06


komplet výsledky našich P.Hudák 720b (postupoval zo 7.miesta); 26.Š.Gašpár 560b; 69.A.Medveďová 380b; 80.I.Štiptová 340b; 90.P.Jaselský 340b; 98.B.Lehotská 285b.
Thomas Snyder - majster sveta         

ĎAKUJEME


Oficiálna stránka majstrovstiev : www.sudoku07.com

Image
naši pred začiatkom súťaže družstiev
Anka a Pavel zakrytí dvojicou našich najlepších
 Petrom a Štefanom
 Image
trojica najlepších s prezidentom Českej republiky
Václavom Klausom
 
Image
celá naša "enkláva" aj so symbolmi ktoré nám zapožičal Martin Krebs, ktorý pôvodne prijal post kapitána, 
z rodinných dôvodov však do Prahy nemohol cestovať (a veru pomohli nás zviditeľniť)
zľava J.Farkaš kapitán tímu, Š.Gašpár, B.Lehotská, I.Štiptová, P.Jaselský, A.Medveďová, R.Medveď (fan) a P.Hudák.
Last Updated ( Saturday, 04 February 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement