občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

Kto je práve On-Line

CB not installed

prihlásenie

CB not installed
Bratislava - Danubia turnaj PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 08 March 2014
ImageRok 2011 prichádza s koncepciou rozdelenia súťaží na vyššiu a strednú úroveň, kde tá prvá je zaradená do kvalifikačného režimu o postup na majstrovstvá sveta a tá druhá slúži pre tých, ktorí berú sudoku ako dobrý relax. To bol zároveň podnet na to, aby sa začalo uvažovať o podmienkach prechodu z nižšej do náročnejšej kategórie v rámci rovnakého turnaja. A tak na rozdiel od minulých rokov, keď sa poriadala séria turnajov v danom roku pod spoločným označením (len s iným miestom konania), vznikajú samostatné turnaje podľa miesta a podľa toho, kto ich organizuje. Bratislava mala už rok náskok a keďže súbežne so sudoku sa v Bratislave začal po dlhej pauze organizovať aj krížovkársky turnaj, názov nového turnaja bolo len logickým vyústením toho, kde sa vlastne koná. 

20.11.2010 - I. DANUBIA turnaj s podtitulom SUDOKU pre každého - súbežná časť krížovky a hádanky
19.11.2011 - II. DANUBIA turnaj - súbežná časť krížovky a hádanky
10.11.2012 - III. DANUBIA turnaj -
súbežná časť krížovky a hádanky
02.03.2013 - IV. DANUBIA turnaj
- súbežná časť krížovky a hádanky
08.03.2014 - V. DANUBIA turnaj - súbežná časť krížovky a hádanky
07.03.2015 - VI. DANUBIA turnaj - súbežná časť krížovky a hádanky

Image
BRATISLAVA - Sudoku pre každého 20.11.2010

 KATEGÓRIA POKROČILÍ
 finále
 1.Ivana Štiptová-Ružomberok
 2.Pavel Jaselský-Vojtovce
 3.Marek Kasár-Brezno
 4.Martin Krebs-Vinosady

 semifinále
 5.Matúš Demiger-Zlaté Moravce
 6.Štefan Gašpár-Púchov
 7.Zuzana Hromcová-Bytča (14)
 8.Štefan Gyürki-Šalov
 
 základná časť
 9.František Ivančo-Vranov n/Top.
10.Katarína Kováčová-Bánovce n/B.
--- Marcel Zanechal-Bratislava
12.Jaroslav Grajciar ml.-Zvolen
13.Ladislav Bielik-Sereď
14.Eva Branišová-Bytča (12)
15.Matej Uher-Bratislava
16.Ivan Pastucha-Ružomberok
17.Emília Rigdová st.-Poprad
18.Jaroslav Grajciar st.-Zvolen
19.Ondrej Rudolf-Bratislava
20.Iva Karpišová-Bratislava
21.Peter Gašpár-Púchov

 KATEGÓRIA MENEJ SKÚSENÍ
 1.Ján Morávek-Prievidza
 2.Tomáš Jurík-Košice
 3.Rebeka Zanechalová-Bratislava
 4.Ján Rybnikář-Lubina
 5.Martin Vaško-Rimavská Sobota
 6.Igor Braniša-Bytča
 7.Juraj Chano-Púchov
 8.Ondrej Garaj-Bratislava
 9.Miroslav Ondrejka-Lipt.Sliače
10.Ľudmila Havlíčková-Bratislava
11.Natália Chanová-Púchov
12.Helga Tomčíková-Bratislava
13.Gregor Papp-Bratislava
14.Pavel Orlík-Bratislava


106
117
84
78


115
108
98
73


73
70
70
67
65
53
52
51
50
41
38
32
24


99
91
89
88
76
70
57
53
44
40
28
27
11
0
 
ImagePo jarnej BRÚSKE sa sudoku vrátilo do Bratislavy opäť, kde ich privítalo Gymnázium na Grösslingovej ulici. Tento krát však bolo úplne iné a podľa ohlasov aj pestrejšie. Možno to spôsobil fakt, že pod úlohy sa podpísali len dve dámy, z toho Blanka Lehotská mala len 3 úlohy a všetko ostatné si na starosť zobrala len 14 ročná Miška Bieliková.  Už úvod priniesol obrovské prekvapenie, pretože kto to kedy videl, aby sa sudoku lúštilo len očami, bez písacích potrieb. Ale ako sa presvedčili prítomní, keď sa niečo dobre premyslí, dá sa zvládnuť aj niečo úplne nepredstaviteľné. Úlohou tejto netradičnej "zábavy" bolo dokázať spracovať v hlave niekoľko číslic naraz, správne ich skombinovať. Úlohy sa premietali cez dataprojektor sa zmyslom Imagebolo určiť v akom poradí mali byť čísla vo vopred vyznačenom riadku. Kto si myslel, že vie správnu odpoveď sa prihlásil a až potom mohol napísať výsledok na papier. Menej skúsená tzv. "B" kategória mohla používať aj písacie potreby, ale len na to, aby si čísla v cieľovom riadku mohli písať postupne a nemuseli si pamätať všetky naraz.
Aj druhé kolo bolo veľmi zaujímavé, pretože obsahovalo vzájomne spojených 5 úloh, ktoré sa v niektorých políčkach prekrývali, čo spôsobovalo, že niekde bolo treba "skákať" z úlohy do úlohy, aby sa mohlo zistiť aké čísla sa nachádzajú v prekrývajúcich sa políčkach, ktoré potom pomohli vyriešiť samotnú úlohu ako takú. Toto kolo nájdete aj v našej ukážke a tak si ho môžu vyskúšať aj tí, čo v Bratislave z rôznych dôvodov neboli, alebo nemohli byť. Tretie kolo bolo zmesou rôznych sudoku variácií, kde sa jasne prejavila invencia obidvoch autoriek. Slová uznania sa totiž niesli nielen od tých, čo sa prelúštili do play off, ale aj od tých, ktorým to dnes nešlo tak rýchlo a niektoré úlohy si odložili na doma. 
ImageSamotnému play off predchádzal malý rozboj, pretože F.Ivančo a Š.Gyürki mali po základnej časti rovnaký počet bodov a nebolo žiadne kritérium, ktoré by ich nejako rozlíšilo. V ňom sa v lúštení klasiky jednoznačne darilo Štefanovi a tak bola semifinálová osmička jasná. V semifinále sa organizátori snažili prísť opäť s niečom netradičným a tak vymysleli súboj dvojíc (1-8, 2-7, 3-6 a 4-5) pri súčasnom lúštení tej istej úlohy naraz, kde začínali vždy tí, čo skončili na lepšej pozícii, pričom po 20 sekundách sa dvojica vymenila. Semifinálové dvojice si to rozdali všetko pred zrakmi ostatných súťažiacich a bolo zaujímavé sledovať, ako sa komu darí a kto kde napísal nesprávne číslo, čím mohol svojho súpera zmiasť, ale aj ukázať, že mu to nejde. Každý mal fix so "svojou farbou" a tak sa dalo vždy odlíšiť, kto čo píše. Takáto situácia nastala práve v dvojici Demiger - Krebs.
Image
Matúš sa "upísal" a svoje pochybenie neodhalil a pokračoval v písaní chybných číslic ďalej a naopak Martin to zbadal a k Matúšovým číslam napísal v závere tie svoje správne a tak nečakane postúpil zo siedmeho miesta. Prekvapeniu sa však nevyhol ani Š.Gapšár (tretí po základnej časti), ktorý musel uvoľniť miesto šiestemu M.Kasárovi. Zaujímavý bol však aj súboj nežnej dvojice Z.Hromcová - I.Štiptová, kde Ivana ukázala - aj keď tesne, prečo je tento rok líderkou Grand prix. ImageJediný jednoznačný výsledok padol v súboji Jaselský - Gyürki, čím sa skompletizovala postupujúca štvorka. V ďalšej časti play off sa plánovali riešiť 4 úlohy, v ktorých sa finálová štvorica mala striedavo po 20 sekundách pri každej úlohe meniť. Všetko začalo výbuchom smiechu, keď sa hneď pri prvej "výmene" neposunuli všetci podľa stanoveného postupu, ale štvorica začala chaoticky pobehovať popri úlohách a nevedela, Imageku ktorej sa vlastne má zaradiť. Byť len tejto zábavy, všetko by malo patričnú úroveň, žiaľ, počas riešenia sa zistilo, že jedna úloha nebola prepísaná na veľký formát správne, čo znemožnilo vyhodnotiť túto časť. A tak sa musela anulovať a celkový záver, v ktorom bola pripravená úloha, kde daná dvojica mala lúštiť len svoju polovicu obrazca, sa zadala dvojiciam dvom, v ktorej dominovala Ivana Štiptová.
Nebyť chýb v zadaní  v play off a trochu nevhodne nastaveného systému riešenia záverečných úloh, kde bolo fair play naozaj na hranici únosnosti, mohlo sa bratislavské sudoku zapísať do povedomia súťažiacich ako super súťaž. Nuž aj takéto skúsenosti treba niekedy získať, aby sme sa posunuli v ďalšom súťažení o kúsok dopredu.

ZAČIATOK STRÁNKY

ImageKrúžok K1Z pripravil pre všetkých priaznivcov populárneho hlavolamu ďalší zo série turnajov so sudoku, ktorý bol už zaradený do podujatia s názvom DANUBIA. Pripravené boli dve kategórie a to pre začiatočníkov a menej skúsených (B), ktorí mali na lúštenie skôr známejšie a jednoduchšie úlohy a pre pokročilých (A), ktorých čakal podstatne náročnejší program. Podujatie bolo, čo sa týka sudoku, síce posledným v tomto roku, ale v hlavnej kategórii zároveň aj prvým v novej lúštiteľskej sezóne, pretože bolo už zaradené do kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2012.
Samotná súťaž sa mohla uskutočniť vďaka spolupráci s Univerzitou Komenského, v priestoroch ktorej sa celé zápolenie zrealizovalo. O úvod sa postaralo netradičné lúštenie očami, kde sa na plátne zobrazili postupne tri úlohy 5x5 a riešitelia mali správne odhaliť poradie číslic v jednom z vyznačených riadkov bez pomoci písacích potrieb. Ďalšie dve kolá prebehli už tradičným "písacím" spôsobom, kde zaujala najmä pestrosť zadaní, čo tých, ktorí poznajú len klasické sudoku, trochu brzdilo, Imagepretože najprv museli pochopiť, aké doplňujúce podmienky, tá ktorá úloha má a "ako na ňu". V tomto kontexte treba vyzdvihnúť autorstvo len 16-ročnej Michaely Bielikovej, ktorá pripravila takmer polovicu všetkých úloh. Ich odlišnosť a zároveň vždy iný "chyták" svedčí o tom, že z Mišky rastie nielen dobrá riešiteľka, ale aj dobrá autorka a že logické myslenie sa stáva jej prirodzenou súčasťou života. Takto perfektne pripravenú spleť úloh sa celú nepodarilo vyriešiť nikomu a tak záležalo aj na tom, kto si akú úlohu vybral a stihol aj dotiahnuť úspešne do konca, pretože každá mala iný počet bodov. V top 3 sa umiestnili reprezentanti Slovenska, úprimne povedané, sláva to ale nebola. Byť na hranici ledva polovice možných bodov nie je ich dobrou vizitkou a je len na nich, či si túto skúsenosť zoberú k srdcu, alebo ľahkovážne nechajú zapadnúť prachom.
 DANUBIA TURNAJ
BRATISLAVA 19.11.2011
autori Michaela Bieliková, Matej Uher,
Blanka Lehotská a Ivana Štiptová
kategória A - základný počet 150 bodov
 1.Pavel Jaselský-Vojtovce (26)
 2.Matúš Demiger-Zlaté Moravce (19)
 3.Zuzana Hromcová-Bytča (16)
 4.Peter Gašpár-Púchov (40)
 5.Ján Farkaš-Martin (47)
 6.Eva Branišová-Bytča (14)
 7.Martin Krebs-Vinosady (40)
 8.Ivan Pastucha-Ružomberok (40)
 9.Martina Prinerová-Zvolen (41)
10.Ladislav Bielik-Sereď (39)
11.Ján Morávek-Prievidza (52)
84
79
68
50
48
46
45
41
27
20
16
 kategória B - základný počet 120 bodov
 1.Martina Hromcová-Bytča (14)
 2.Michal Kebis-Bratislava (23)
 3.Ľudmila Havlíčková-Bratislava (65)
 4.Katarína Hromcová-Bytča (38)
-- Alžbeta Krejčiová-Nová Dubnica (19)
 6.Jarmila Petríková-Prešov (54)
 7.Igor Braniša-Bytča (40)
 8.Mária Lukačovičová-Bratislava (53)
 9.Richard Hromec-Bytča (38)
10.Jaromír Slíž-Beladice (60)
11.Erika Ďatková-Bratislava (45)
12.Helga Tomčíková-Bratislava (67)
13.Juraj Chano-Púchov (17)
14.Natália Chanová-Púchov (10)
15.Monika Bieliková-Sereď (11)
16.Elena Škulová-Zlaté Moravce (46)
-- Tibor Várnagy-Nové Zámky (47)
18.Juraj Hromec-Bytča (8)
-- Pavel Orlík-Bratislava (59)
60
59
52
52
52
43
43
42
38
36
35
31
31
30
21
13
13
0
0
súbežná časť krížovky a hádanky
Zaujala skôr len 14-ročná Evička Branišová, ktorá sa napriek veku čoraz viac presadzuje už aj medzi dospelými. Zdá sa, že nám rastie ďalšia ženská adeptka na reprezentačný dres, čo o také dva roky môže byť realitou. Vo vedľajšej kategórii to už bolo o niečom inom.  Svoj rastúci potenciál najprv potvrdila Maťka Hromcová a s patričnou radosťou si právom odniesla vavrín víťazky. Bolo to však veľmi tesné, pretože za ňou sa už vytvorila skupina veľmi vyrovnaných riešiteľov, kde to bolo naozaj ako sa hovorí kto z koho. Trochu prekvapila Betka Krejčiová, od ktorej sme čakali trošičku viac. V chladivej miestnosti sa ale nie každý dokázal dostať na tú správnu teplotu a tak sa posledný turnaj tohto roka skončil síce s úsmevmi na tvárach, ale aj šúchaním si rúk. Nuž dovi - kúrenia a stretneme sa v roku 2012.

Image
Image

PS: Píše sa rok 2014, na majstrovstvách sveta reprezentuje Slovensko štvorica zložená výlučne žensky - skôr dievčensky, pretože ani jedna slečna ešte neprekročila hranicu 20 rokov. Zdá sa vám to neskutočné? Tie tri roky ubehnú ako voda a uvidíme, koľko z tejto predpovede sa naozaj naplní...
Image
Hromcovci z Bytče
prišli v kompletnom
zložení

Image
staršia generácia sa vôbec nestratila
Helga Tomčíková a
Ľudmila Havlíčková
Image
česť Gašpárovcov hájil starší Peter

Image
najmladší účastník Juraj Hromec

Image
Zuzke Hromcovej to dnes asi
podľa predstáv nevyšlo
Image
sestrine úlohy sa pokúšala zvládnuť
aj mladšia Monika Bieliková

Image
napriek veku sa nestratila ani Natália Chanová

Image
bývalý reprezentant Ján Farkaš to už berie
skôr ako dobrý relax
Image
Image
Image
ZAČIATOK STRÁNKY

III. DANUBIA TURNAJ
BRATISLAVA 10.11.2012
autori Michaela Bieliková, Matej Uher,
Blanka Lehotská
kategória A - základný počet 150 bodov
 
 1.Jakub Ondroušek-Brno
 2.Zuzana Hromcová-Bytča (17)
 3.Matúš Demiger-Zlaté Moravce (20)
 4.Eva Branišová-Bytča (15)
 5.Martin Krebs-Vinosady (41)
 6.Ján Farkaš-Martin (48)
 7.Jaroslav Grajciar st.-Zvolen
 8.Martina Hromcová-Bytča (15)
 9.Kristína Faguľová-Margecany
10.Peter Gašpár-Púchov (41)
-- Katarína Hromcová-Bytča (39)
12.Veronika Hrubjáková-Šamudovce (15)
13.Jozef Hučka-Šurany
123
109
86
60
53
40
34
26
18
16
16
13
10
 
kategória B - základný počet 150 bodov 
 1.Jakub Bahyl-Žilina (17)
 2.Ladislav Bielik-Sereď (40)
 3.Natália Chanová-Púchov (10)
 4.Martina Prinerová-Zvolen (42)
 5.Juraj Chano-Púchov (18)
 6.Jiří Sýkora-Vsetín
 7.Richard Hromec-Bytča (39)
 8.Tomáš Babej-Košice
 9.Monika Bieliková-Sereď (12)
10.Jozef Chano st.-Púchov
11.Lenka Lehotská-Bratislava (12)
12.Sofia Hrubjáková-Šamudovce (11)
13.Viera Andrisová-Bratislava
14.Ivana Telgárska-Bratislava
15.Martin Krebs ml.-Vinosady (11)
16.Jakub Krebs-Vinosady (9)
17.Juraj Hromec-Bytča (9)
18.Barbora Krebsová-Vinosady (6)
19.Lucia Lehotská-Bratislava (10)
20.Michal Borák-Sereď (11)
119
102
96
90
60
58
49
43
40
38
33
31
29
27
23
21
18
15
12
5
 
súbežná časť krížovky a hádanky 
ImageSudoku v Bratislave býva vždy pod taktovkou členov Klubu 162 Zelenáčov. To tohtoročné sa uskutočnilo v priestoroch Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Pre priaznivcom sudoku boli pripravené úlohy v dvoch súťažných kategóriách. Profíci bojovali o prvé body do kvalifikácie na Majstrovstvá sveta, ktoré budú na budúci rok v čínskom Pekingu. Menej skúsení prišli skôr pre zábavu, dobrý pocit a možno i pre chuť získať nejakú tú cenu. Po prvom, na tomto turnaji tradičnom kole, v ktorom sa lúštilo sudoku 5x5 premietané cez dataprojektor bez použitia písacích potrieb len očami (amatéri mohli použiť ceruzky), nasledovala spleť známych i nových typov úloh v dvoch kolách, kde išlo o to, zvoliť čo najlepšiu stratégiu ako sa s úlohami v relatívne krátkom čase popasovať. Najlepšie to v hlavnej kategórii zvládol Jakub Ondroušek z Brna, ktorému sa posledné kolo podarilo vylúštiť za dvojtretinový čas a získať tak 7 bodov naviac. Jeden bonusový bod za čas si z tejto kategórie odniesla aj Zuzka Hromcová a svojím výkonom sa prebojovala na striebornú priečku. Bronz už patril Matúšovi Demigerovi, ktorý so sebou nebol veľmi spokojný, tak treba dúfať, že ho to bude motivovať k ešte lepším výkonom na ďalších turnajoch. Časové bonusy sa však tentoraz nerozdávali len v hlavnej kategórii. Keďže sa očakávalo relatívne početné zastúpenie tých najmladších riešiteľov (6-12-ročné deti tvorili polovicu tých menej skúsených), bola tomu prispôsobená aj skladba a náročnosť úloh. Išlo prevažne o ľahké úlohy, takže sa aj v tejto kategórii otváral priestor na získanie časových bonusov. Celkove si tak o 2-8 bodov prilepšilo až 5 riešiteľov. Veľmi milým prekvapením bolo predčasné (7 minút pred koncom 20-minútového kola) odovzdanie posledného kola len 10-ročnou Natálkou Chanovou, ktorá opäť jasne ukázala, že jednoduché úlohy má, ako sa povie, v malíčku a svojím skvelým výkonom si vybojovala bronzovú priečku. Lepší od nej boli tentoraz len Laco Bielik na druhej pozícii a Jakub Bahyl, ktorý pokiaľ chce pomýšľať na účasť na Majstrovstvách sveta, bude musieť začať lúštiť náročnejšie úlohy v hlavnej skupine. Natálka sa samozrejme stala suverénnou víťazkou vo vekovej podkategórii do 12 rokov, kde druhé miesto obsadila Monika Bieliková a na treťom skončila Lenka Lehotská. Autorsky sa pod obe kategórie podpísala najmä 16-ročná Miška Bieliková (len niekoľkými úlohami do A kategórie prispeli aj Blanka Lehotská a Matej Uher), ktorá tak dokazuje svoj talent nielen na poli súťažnom (nedávna účasť na MS v Chorvátsku), ale už aj na poli autorskom.Neubehol ani rok od predchádzajúceho Danubia turnaja a už poznáme víťazov IV. ročníka. Po úprave harmonogramov podujatí počas roka, kde sa zohľadnilo spojenie KaH turnajov v Košiciach a Michalovciach a ich spoločný termín na začiatku decembra a potreba zvýšiť frekvenciu turnajov v sudoku a logike pred konaním MSR sa Danubia presúva na začiatok jari. Turnaj sa tým pádom začleňuje do stredu lúštiteľskej sezóny, keď sa v plnej miere bojuje o kvalifikačné body o účasť na majstrovstvá sveta. Keďže od tohto roku bude po prvýkrát na MS vyhlásená aj kategória do 18 rokov a nad 50 rokov, zvýšil sa aj záujem o hlavnú kategóriu, kde bolo možné avizované kvalifikačné body získať. Podujatie poctil svojou súťažnou návštevou a niekoľkonásobný svetový medailista Jakub Ondroušek z Brna, ktorý aj týmto spôsobom rozširuje svoje tréningové dávky. Turnaj začal tradičným lúštením očami, kde boli pripravené tri menšie úlohy, kde hlavná kategória mohla napísať len konkrétnu sadu číslic pre určený riadok, skupina začiatočníkov a menej skúsených si mohla pomáhať aj ceruzou. Malý rozbeh bol ale naozaj len začiatkom toho, čo čakalo riešiteľov. Mix úloh v kole druhom už naznačil, kto a ako je dnes pripravený na súťaž. Skvele si v ňom počínala aktuálna majsterka SR Zuzka Hromcová, ktorá v ňom dokázala poraziť aj favorizovaného Jakuba Ondrouška. Zbytok štartového poľa mal výrazný bodový odstup a tak bolo jasné, že o prvenstve sa rozhodne už len medzi touto dvojicou. Za nimi sa ale rozpútal boj o každý bodík, ktorý by priniesol umiestnenie v prvej "kvalifikačnej" päťke. Keďže ide  slovenskú kvalifikáciu, Jakub ako "cudzinec" sa do tohto poradia nezapočítaval. Skvele si v tomto počínala len 15 ročná Eva Branišová, ktorá len pred pár mesiacmi absolvovala na MS svoj krst. Zdá sa, že jej táto skúsenosť dala veľa a začína to už teraz zúročovať. Veľmi dobre sa držala aj ďalšia tínedžerka Michaela Bieliková, ktorá bola po druhom kole piata (v kvalifikácii štvrtá). Vôbec mlaď to dnes dospelákom poriadne natrela. Zo štyridsiatnikov si čo len jeden kvalifikačný bod neodniesol vôbec nik a to už je na pováženie. Ale tak to má byť. Ak mladí vedia, tak im treba dať šancu a na Danubii sa tento prístup ukázal ako zmysluplný a prospešný. Tretie kolo ešte mierne zamiešalo poradím. Jakub, azda preto aby neutŕžil hanbu, poriadne zamakal a nielenže dohnal Zuzkin náskok, ale ho aj o pár bodov prekonal. Úplný výpadok zaznamenal súčasný kapitán repre Ján Farkaš, ktorému úlohy v treťom kole absolútne nesadli a skončil v ňom úplne posledný. Zaujímavosťou tohto ročníka bolo okopírovanie poradia z vlaňajšia na prvých štyroch miestach.
Vedľajšia kategória mala úlohy podstatne jednoduchšie. Autorsky opäť prispela Miška Bieliková, treba však uznať, že kreativita úlohám vonkoncom nechýbala. Skvelým finišom si víťazstvo uchmatla len 11 ročná, ale už celkom zdatná riešiteľka Natália Chanová. V polovici súťaže viedol ešte jej brat Ľubomír, Natálka sa však nezľakla  a využila skúsenosti z turnajov, ktoré vďaka rodičom môže po celom Slovensku navštevovať (častejšie ako jej brácho). Táto kategória mala široko spektrálne vekové zastúpenie a jasne dokázala, že má zmysel robiť takéto súťaže aj pre tých, čo lúštia len tak pre svoju zábavu, prípadne sa lúštiť ešte len učia. A práve preto, aby sa podporila nastupujúca generácia, vyhlásili a ocenili sa deti do 12 rokov.
 
IV. DANUBIA TURNAJ
BRATISLAVA 2.3.2013
autori Blanka Lehotská, Matej Uher (A),
a Michaela Bieliková (B)
kategória A - základný počet 200 bodov
  1.Jakub Ondroušek-Brno (21)
 2.Zuzana Hromcová-Bytča (17)
 3.Matúš Demiger-Zlaté Moravce (20)
 4.Eva Branišová-Bytča (15)
 5.Marek Kasár-Brezno (29)
 6.Michaela Bieliková-Sereď (17)
 7.Martin Krebs-Vinosady (41)
 8.Katarína Hromcová-Bytča (40)
 9.Martina Prinerová-Zvolen (42)
10.Ján Farkaš-Martin (48)
11.Martina Hromcová-Bytča (15)
12.Ladislav Bielik-Sereď (40)
-- Michal Hudák-Košice (24)
176
170
142
115
102
97
68
59
55,5
43
35
27
27
 kategória B - základný počet 200 bodov
  1.Natália Chanová-Púchov (10)
 2.Alžbeta Krejčiová-Nová Dubnica
 3.Michal Kebis-Bratislava
 4.Ľubomír Chano-Púchov
 5.Igor Braniša-Bytča
 6.Mária Lukačovičová-Bratislava
 7.Ivona Kovářová-Vsetín (66)
 8.Ľudmila Havličková-Bratislava
-- Jozef Chano st.-Púchov (52)
10.Petr Štefek-Vsetín (61)
11.Juraj Chano-Púchov (19)
12.Jiří Sýkora-Vsetín (61)
13.Helena Chanová-Púchov (49)
14.Richard Hromec-Bytča (39)
-- Tomáš Weinreb-Bratislava (11)
16.Ján Telgársky-Bratislava
17.Zuzana Branišová-Bytča (10)
18.Helga Tomčíková-Bratislava (68)
19.Viera Andrisová-Bratislava
20.Monika Bieliková-Sereď (13)
-- Jaromír Slíž-Beladice (61)
-- Alena Šíblová-Bratislava
23.Jakub Krebs-Vinosady (10)
24.Lenka Lehotská-Bratislava (12)
25.Zdenka Králová-Bratislava (62)
26.Elena Škulová-Zlaté Moravce
27.Martin Krebs ml.-Vinosady (11)
28.Lucia Lehotská-Bratislava (10)
29.Barbora Krebsová-Vinosady (7)
30.Radovan Juráň-Bratřejov
31.Juraj Hromec-Bytča (9)
147
131
128
122
98
95
93
86
86
82
79
75
73
70
70
58
55
54
51
49
49
49
36
35
33
32
30
27
17
13
7
súbežná časť krížovky a hádanky
ZAČIATOK STRÁNKY

V. DANUBIA TURNAJ
BRATISLAVA 8.3.2014
autori Štefan Gašpár (A), Martina Prinerová,
Marek Kasár, Mária Gálová a Blanka Lehotská (B)
kategória A - základný počet 103 bodov
 
 1.Jakub Ondroušek-Brno (22)
 2.Matúš Demiger-Zlaté Moravce (21)
 3.Pavel Jaselský-Vojtovce (28)
 4.Zuzana Hromcová-Bytča (18)
 5.Martin Krebs-Vinosady (42)
 6.Štefan Gyürki-Šalov (31)
 7.Michaela Bieliková-Sereď (18)
 8.Martina Prinerová-Zvolen (43)
 9.Jakub Bahyl-Žilina (18)
-- Veronika Koľveková-Košice (21)
-- Ivan Pastucha-Ružomberok (42)
-- Andrej Plaštiak-Námestovo (22)
13.Jaroslav Grajciar st.-Zvolen (50)
14.Viliam Balko-Martin (51)
15.Ján Farkaš-Martin (49)
-- Pavol Kollár-Bratislava (14)
17.Natália Chanová-Púchov (12)
18.Martin Fundárek-Báhoň (47)
19.Lucia Ondovčíková-Modra (14)
20.Daniela Ondovčíková-Modra (36)
21.Vladimír Daniš-Handlová (56)
22.Katarína Hromcová-Bytča (41)
23.Kristína Tomová-Bratislava (20)
130
81
74
63
50
35/14
35/24
32
30/16
30/16
30/16
30/16
30/27
26/28
26/31
26/31
24
21
15
14
12
7
3
 
kategória B - základný počet 140 bodov 
 1.Diana Škrhová-Bratislava (14)
 2.Ľubomír Chano-Púchov
 3.Ján Morávek-Prievidza (55)
 4.Ivona Kovářová-Vsetín (67)
 5.Juraj Chano-Púchov (20)
 6.Igor Braniša-Bytča (42)
 7.Monika Bieliková-Sereď (14)
 8.Soňa Krebsová-Vinosady (42)
 9.Jiří Sýkora-Vsetín (62)
10.Helena Chanová-Púchov (50)
11.Petr Štefek-Vsetín (62)
12.Richard Hromec-Bytča (40)
13.Veronika Hrubjáková-Šamudovce (16)
14.Jozef Chano st.-Púchov (53)
15.Zlatica Kašáková-Bratislava (60)
16.Zuzana Branišová-Bytča (11)
17.Martina Pavlová-Šamudovce (25)
18.Jaromír Slíž-Beladice (62)
19.Sylvia Pavlisová-Bratislava
-- Karol Tavač-Bytča (45)
21.Zdenka Králová-Bratislava (63)
22.Helga Tomčíková-Bratislava (69)
23.Alena Tomová-Bratislava (46)
24.Eva Ondovčíková-Modra (10)
-- Martin Krebs ml.-Vinosady (12)
-- Juraj Hromec-Bytča (10)
27.Jakub Krebs-Vinosady (10)
28.Barbora Krebsová-Vinosady (8)
29.Mária Kollárová-Bratislava (8)
30.Pavel Orlík-Bratislava (61)
66
55
52
46
45
40
37/19
37/23
36
35
34/22
34/26
33
31/23
31/33
29/32
29/37
21
20/32
20/32
19
18
11
10/42
10/42
10/42
9
6
3
1
 
Geo-cacheri (keškári) - úlohy ako v B 
 1.Soilworker
 2.Tomsvk
 3.mitoxy
 4.Šviri Marek
 5.Štrkáci
 6.Orsagovci
-- Robeno
 8.*natalka
 9.#Mich@l# 2
10.Kafemata 1
11.Kafemata 2
12.inko2010
-- #Mich@l# 1
14.jasahram
15.Swolo
16.Kapplan
17.Dvero
18.dardan1
-- indi67go
-- lukiva68
-- okubko
22.Myšanka
23.pucholtovci
24.Šviri Jakub
32
30
28
25
24
23/8
23/8
21/11
21/15
19
18
16/21
16/21
13
12
10
8
6/32
6/32
6/32
6/32
5
4
2
 
súbežná časť krížovky a hádanky 
ImageSZHaK, Klub 162 Zelenáčov a Dunajci privítali na MDŽ priateľov sudoku a súbežne i krížoviek a hádaniek na V. Danubia turnaji, ktorý sa uskutočnil v priestoroch, kde sa ešte v 90. rokoch konával krížovkársky Turnaj Dunajcov, teda v Dome kultúry CULTUS v bratislavskom Ružinove. Táto zaujímavá paralela bola akoby impulzom na pokračovanie v tradícii pôvodného turnaja, ktorý vždy navštevovali početné skupiny, vtedy ešte len krížovkárov. Do Ružinova sa totiž zišlo vyše 100 záujemcov o dobré lúštenie a takéto vysoké počty vo všetkých kategóriách sme už naozaj nezaznamenali dlhé obdobie. Populárnemu sudoku patril hneď úvod lúštiteľského stretnutia a hneď prišlo prvé prekvapenie, pretože pripravená miestnosť najmä pre hlavnú kategóriu bola zaplnená na doraz. Nuž a keďže podľa pravidiel, by mal každý sedieť osve (aby sa zabránilo odpisovaniu), bolo to od prvého okamihu po podaní rúk o "dokladaní" stolov a stoličiek, pretože nečakaný záujem predčil všetky očakávania. ImageSvoje zaiste urobila aj nová kategória pre geo-keškárov, čo je skupina vyznávačov cestovania po svete a vyhľadávania rôznych malých skrýš, ktoré môžu byť kdekoľvek, prevažne však na pekných a zaujímavých miestach. Každá skrýša má na internete svoju stránku s popisom a súradnicami GPS, pomocou ktorých ju potom hľadači hľadajú. Je to ako keď hľadáte správne riešenie sudoku a dosiahnete ho len pomocou ostatných číslic. Druhým aspektom úspechu dnešného turnaja bolo možno aj to, že Bratislava organizuje sudoku 2x v roku a postupne sa táto informácia dostáva k čoraz širšiemu okruhu prípadných záujemcov. Napriek tomu, že je Bratislava na jednej strane republiky, pokrytie malo na súťaži prakticky celé Slovensko. Západ a stred to mal relatívne dostupné, východniari to vyriešili rôzne. Jedni cestovali skoro ráno, iní dorazili už v piatok večer a prenocovali v niektorom z ubytovacích zaradení, hoteloch. Študujúca skupina vydržala v Bratislave celý víkend a necestovala domov, niektorí si naopak spojili návštevu turnaja s návštevou príbuzných, či niektorého z ďalších zaujímavých miest hlavného mesta. Nech už to bolo tak, či onak, mať na jednom turnaji vyše stovku súťažiacich bolo pre organizátorov poriadne sústo. Tí to však napriek naplnenému programu zvládli a časový rozpis dodržali podľa plánu. A tak všetci mohli odchádzať z turnaja s dobrým pocitom a aj keď nevyhrali všetci, prvé ohlasy, ktoré sa objavili len pár hodín po skončení podujatia, to plne dosvedčujú.
Poďme ale k samotnej súťaži. Úlohy pre hlavnú kategóriu, určenú pre skúsených riešiteľov, ktorí sa prišli popasovať o ďalšie body do kvalifikácie na Majstrovstvá sveta, ktoré budú tento rok v anglickom Londýne, pripravil Gumkáč z Bruselu Štefan Gašpár. Pre tých menej zdatných, či takých, čo lúštia sudoku skôr pre vlastnú potechu a duševný oddych sa autorsky predstavili "nováčikovia" v tvorbe úloh - Martina Prinerová, Marek Kasár a Mária Gálová pod dohľadom Blanky Lehotskej, ktorá tiež pridala zopár tematicky zameraných úloh. Výsledky vidíte. Tie v podstate netreba komentovať. Snáď len pár postrehov. Niektorí sa nevyhli triviálnym chybám, keď mali úlohu prakticky celú hotovú, ale jedno či dve políčka si nevšimli a ponechali buď prázdne, alebo s kombináciou možných 2-3 číslic, ktoré im tam pasovali počas lúštenia. Stačilo len v kľude prebehnúť očami riešenie a tieto posledné čísla doplniť a bolo by bodov viac. Tak, ako to bravúrne zvládal Jakub Ondroušek, ktorý získal body aj za predčasné odovzdanie a preto ten jeho výrazný bodový odstup. Skvele si počínala v B kategórii vlani objavená Diana Škrhová, u ktorej zdá sa nebol výsledok ma majstrovstvách Slovenska v kategórii do 15 rokov náhodný. Ak si pozriete na jeden z našich výrokov z roku 2011 (pod fotkou víťazov), naozaj to sudoku v dievčenskom šate vyzerá čoraz zaujímavejšie. Už vlani sa vynikajúco držala na majstrovstvách sveta Zuzka Hromcová (18), trošičku šťastíčka a viac by sa presadila i Miška Bieliková (18). Čoraz viac sa hlási o slovo síce len 12 ročná, ale už súťažiaca v náročnej skupine Natálka Chanová. A to vypadla z lúštiteľského kolotoča Eva Branišová (15) a kvôli autorstvu úloh dnes nelúštila Majka Gálová (15). Nuž uvidíme, ako sa to celé bude vyvíjať, ale talenty u nás zaručene sú a nás teší, že si nachádzajú cestu aj na takéto podujatia. A aj keď to s dopravou a časom nie je vždy jednoduché, rodičia pochopili, že pre deti je aj toto veľmi dobrá príležitosť, ako dosiahnuť nielen dobré výsledky, ale urobiť aj niečo pre svoju budúcnosť. Naše dievčenské talenty, na to zaručene majú.
ZAČIATOK STRÁNKY 
VI. DANUBIA TURNAJ
BRATISLAVA 7.3.2015
autori Štefan Gašpár (A), Diana Škrhová (B) a Sylvia Pavlisová (C)
kategória A - základný počet 115 bodov
  1.Jakub Ondroušek-Brno (23)
 2.Matúš Demiger-Zlaté Moravce (22)
 3.Zuzana Hromcová-Bytča (19)
 4. Michaela Bieliková-Sereď (19)
 5.Pavel Jaselský-Vojtovce (29)
 6.Andrej Plaštiak-Námestovo (23)
 7.Diana Škrhová-Bratislava
 8.Marek Kasár-Brezno (31)
 9.Viliam Balko-Martin (52)
-- Štefan Gyürki-Šalov (32)
11.Natália Chanová-Púchov (13)
--  Martina Prinerová-Zvolen (44)
13.Peter Gašpár-Púchov (44)
14.Ivan Pastucha-Ružomberok (43)
15.Martin Fundárek-Báhoň (48)
16.Ján Farkaš-Martin (50)
17.Jozef Hučka
127
113
102
93
84
73
54
49
40
40
35/21
35/21
35/23
31
27
25
12
 kategória B - základný počet 100 bodov
  1.Ján Morávek-Prievidza (55)
 
2.Ladislav Bielik-Sereď (42)
 3.Katarína Šimonovičová-Slov.Ľubča (25)
 4.Lucia Ondovčíková-Modra (15)
 5.Gabriela Jaselská-Vojtovce (24)
 6.Daniela Ondovčíková-Modra (37)
 7.Katarína Hromcová-Bytča (42)
 8.Andrej Ukropec-Pezinok (35)
 9.Veronika Hrubjáková-Šamudovce (17)
10.Daniela Lukáčová-Bratislava (50)
11.Igro Braniša-Hliník n.V. (43)
12.Karol Tavač-Bytča (46)
13.Zdenka Králová-Bratislava (64)
14.Jozef Chano-Púchov (54)
15.Michal Palguta-Spišská N.V. (34)
16.Magdaléna Gašová-Žilina (54)
17.Richard Hromec-Bytča (41)
18.Juraj Chano-Púchov (21)
-- Jaromír Slíž-Beladice (64)
20.Jozef Kysel-Bratislava (69)
-- Kristína Ukropcová-Pezinok (29)
22.Ján Psotný-Nové Mesto n.V. (58)
23.Martina Pavlová-Šamudovce (26)
67
61
55
50
47
47
43
43
39
36
25
23
20
18
17
12
12
8
8
6
6
4
2
  kategória C - základný počet 100 bodov
  1.Margita Sztuková-Bratislava (72)
 2.Zuzana Branišová-Bytča (12)
 3.Gabriela Chudá-Bratislava (45)
 4.Eva Ondovčíková-Modra (11)
 5.Mária Šimonovičová-Slov.Ľubča (55)
 6.Jozef Páleník-Svinná (60)
66
56
37
34
33
17
súbežná časť krížovky a hádanky
ZAČIATOK STRÁNKY
Last Updated ( Wednesday, 11 March 2015 )
 
Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement