občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
VIII. Majstrovstvá sveta PEKING 2013 (Čína) PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Tuesday, 15 October 2013
ImageMajstrovstvá sveta v sudoku aj so Slovákmi

Beijing, po slovensky Peking. Miesto konania 8. Majstrovstiev sveta v sudoku. Čína sa od letnej olympiády 2008 otvára svetu a neobišlo to ani Svetovú federáciu hádankárov (World Puzzle Federation), ktorá odobrila kandidatúru Číny na usporiadanie MS v roku 2013. Šampionátu dva roky predchádzal medzinárodný turnaj BIST, ktorý bol nielen dobrým testom pre organizátorov, ale aj dobrým marketingovým ťahom pred kandidatúrou. Slovensko na základe kvalifikácie a nominačného turnaja zastupujú dva tímy. Oficiálny v zložení Peter Hudák - Košice (bronzový z MS 2007 a aktuálny majster SR), Zuzana Hromcová - Bytča (majsterka Slovenska 2012 a bronzová z roku 2013), Ivana Štiptová - Ružomberok (držiteľka slovenského rekordu v najrýchlejšom lúštení sudoku a strieborná z MSR 2013) a Pavel Jaselský - Vojtovce (bývalý svetový rekordér v sudoku). Túto štvoricu vzhľadom na schválené pravidlá WPF posilní aj tzv. B tím (tie súťažia len neoficiálne), ktorý tiež vzišiel z národnej nominácie: Blanka Lehotská - Bratislava (zároveň aj v pozícii trénerky), Michaela Bieliková - Sereď, Matúš Demiger - Zlaté Moravce a Štefan Gašpár - Púchov.

Úvodné sklamanie z domácich

Asi prvé čo zaujalo väčšinu účastníkov, bol úplne iný dojem zo súťažného komplexu, než bol prezentovaný pri kandidatúre a na oficiálnej stránke súťaže. Pekné, ba až idylické hotelové parčíky s jazierkami, renesančné záhrady a sály, či komfortné ubytovanie, sa premenilo na ošumelé izby s nevetranými miestnosťami, miestami až splesnutými stenami, kobercami s množstvom neidentifikovateľných fľakov, neuzatvorené kanalizačné odpady, rizikové zásuvky, ledva šerovité osvetlenie na izbách, vykrivený a popraskaný nábytok, človek si jednoducho pripadal ako v starom hoteli, ktorý sa už desať rokov nepoužíval. Keď sa k tomu pripočítal kilometer vzdialená časť na bývanie a na súťaženie, či chaotická organizácia pri úvodnom výstupe na Čínsky múr, kde celá súťažná ekipa skončila len pri lanovke a odtiaľ si mala výstup platiť za vlastné, hoci bolo dopredu avizované, že na múre bude fotenie jednotlivých krajín, bol stupeň sklamania na maxime. Domácim nevyšiel ani výlet k hrobkám dynastie Ming, kde autobusom zablokoval cestu medzinárodný cyklistický pretek a tak si väčšina kládla otázku, či organizátorom vôbec záležalo na tom, aké dojmy si do celého sveta jednotlivé delegácie odnesú. Všetci preto čakali, či si reputáciu vylepšia dobrou súťažou.

ImagePo prvom súťažnom dni miešame karty


Už z pohľadu na účastníkov šampionátu bolo zrejmé, že ázijský kontinent využije príležitosť a vyšle na majstrovstvá všetko čo sa len bude dať. Veľa sa čakalo od domácich, internetové súťaže favorizovali ale aj Kóreu, Indiu, Thajsko, nezabúdalo sa ani na viacnásobných majstrov sveta Japoncov. Slováci sa ázijskej konkurencie nezľakli. Po síce slabšom začiatku sa každým kolom čoraz viac zlepšovali a po prvom súťažnom dni boli naši už na piatej pozícii. Veľmi dobre im vyšli najmä tímové kolá, kde napriek vzájomnej vekovej odlišnosti dokázali pretaviť nazbierané skúsenosti do výborných výsledkov. Najvýraznejšie sa to prejavilo v treťom kole, kde náš náhradný tím dokonca celé kolo spolu s poľským A-čkom vyhral (obidve družstvá mali rovnaký počet bodov), pričom náš hlavný tím skončil hneď v tesnom závese za touto dvojicou tretí. Pod takéto okamihy sa podpísala najmä trénerka Blanka Lehotská, ktorá vie každoročne pripraviť v priebehu pár hodín skladbu úloh, ktoré sú avizované na súťaži. Tie si potom môžu naši reprezentanti trénovať ešte pred samotnou súťažou a oboznamovať sa so skrytými fintami, či hľadať optimálne spôsoby riešenia. Aj keď sa povie sudoku, kde si väčšina predstaví jednouchú mriežku 9x9, dnes je už toľko druhov, že je potrebné poznať oveľa viac najmä kombinačných spôsobov myslenia.

Šanca na finále ?

Väčšina toho dôležitého sa točilo okolo 18 ročnej Zuzany Hromcovej a A tímu. Keď pred pár rokmi ako mladej juniorke kapitán družstva Martinčan Ján Farkaš predpovedal, že do 5 rokov bude majsterkou Slovenska a do 10 aj sveta, mnohí to brali ako výstrel do prázdna. Na slovenský titul jej však stačili roky tri a dnes po 5 rokoch od spomínanej predpovede, atakovala Zuzka už brány svetového finále. Aktuálne bola po prvom súťažnom dni na 13. mieste a od postupu do finále (10 najlepších) ju delila prakticky len jedna lepšie bodovaná úloha. Finále bolo naplánované formou priameho prenosu čínskej štátnej televízie a tak celý slovenský tím bol v napätí, či sa jej takýto malý zázrak podarí.

ImageMedaila vo vrecku ?

V každom prípade už sa v tomto okamihu dalo povedať, že mala na 99% medailu vo vrecku. V kategórii do 18 rokov bola totiž tretia s už slušným náskokom pred svojimi prenasledovateľmi. Zuzka sa však chcela ešte pokúsiť o malý trhák, ktorý by jej umožnil nielen účasť v hlavnom finále, ale aj lepšie umiestnenie vo svojej vekovej kategórii. Treba však otvorene priznať, že mladí Číňania, čo boli pred ňou, sú naozaj skvelí. Čína mala možnosť vyberať z takmer 2800 mládežníkov, ktorí dosahovali už patričnú úroveň a tak sa netreba čudovať, že sa medzi takouto plejádou mladých nájdu aj takéto talenty. Zuzana si však verila a chcela urobiť všetko preto, aby priania mnohých, ktorí vedia že v ďalekej Číne práve reprezentuje naše malé Slovensko, aj naplnila.

Príliš okaté náhody a úprimné slzy

Posledné tri kolá mali rozhodnúť o tom, ako skončia kategórie do 50 rokov (bez nášho zastúpenia) a do 18 rokov a aké zloženie bude mať desiatka finalistov. Dve kolá z tejto trojice boli málo bodované a tak sa nepredpokladalo, že vďaka nim budú medzi súťažiacimi nejaké výrazné posuny. To tretie malo ale zvláštne vyvrcholenie. Aspoň z nášho pohľadu. Po zverejnení výsledkov (dohromady za všetky tri posledné kolá a de facto aj za celý šampionát) totiž tretí čínsky junior, ktorý sa dovtedy pohyboval medzi 20-25. miestom s neuveriteľným bodovým ziskom porazil okrem Poliaka Jana Mrozowského, všetky svetové esá a favoritov tak, že skončil v celkovom súčte pred našou Zuzanou. Tú po zhliadnutí výsledkov zaliali slzy smútku a dlhé minúty sa spamätávala z tohto šoku. Nielen naši, ale aj mnohé iné tímy krútili nad týmto hlavu a pochybovali o regulárnosti hodnotenia. Podobných prvkov dosiahnuť čínske víťazstvo bolo totiž viac, len neboli až také okaté. Čína totiž po prvýkrát v celej histórii MS v sudoku vyhrala nielen súťaž družstiev, ale aj jednotlivcov a to polovica tímu boli úplne neznámi riešitelia, ktorí sa nezapájali do žiadnych medzinárodných súťaží (ani internetových), kde by bolo možné si overiť ich zázračné schopnosti.

ImageSemifinále

Do záverečného boja kto z koho postúpilo teda desať najlepších. Famózne výsledky dovtedy dokazoval Tiit Vunk z Estónska, ktorý podľa prepočtov nevyriešil, alebo nestihol vyriešiť len 5 úloh (celkom ich v základnej časti bolo presne 100) a z náskokom neuveriteľných 311 bodov viedol celé štartovné pole. Ale ako to už býva, v hre kto z koho, v športovej terminológii z angličtiny prevzatý pojem play off, nepochopiteľne zaváhal. To čo mu vynieslo medailu vlani ho tu v Pekingu sklamalo. Napriek tomu že sa bodové rozdiely medzi prvý a desiatym prepočítali na hodnotu 10 minút a s vypočítaným časovým odstupom potom desiatka semifinalistov nastupovala k prvej úlohe, Tiit stratil tento náskok už pri druhej úlohe. Paradoxne táto zastavila aj druhého v priebežnom poradí Francúza Bastiena Vial-Jaimeho a tak po trojici úloh, keď sa zužoval počet semifinalistov na 7, vypadli obaja dovtedajší lídri. Vpredu sa striedavo menili obaja Japonci s Číňanom Jin Ce. V tesnom závese však bol dvojnásobný majster sveta Poliak Jan Mrozowski i talentovaný Čech Jakub Ondroušek. Ten však vo štvrtej úlohe spravil chybu a musel opravovať, čo mu zobralo tak potrebný čas a súperi sa začali vzďaľovať. Sympatie publika mal však aj mladučká Sun Cheran, ktorú si kamera dosť často vyberala a tak na veľkoplošných obrazovkách bolo možné sledovať aj jej postup pri riešení. Piatu úlohu musel opravovať Poliak Mrozowski, zasekol sa aj Japonec Jo, dvakrát gumovala Číňanka Cheran. Strhujúci boj už nestíhal ani Kórejčan Seung-Jae a bolo zrejmé, že do finále (len dvaja) má našliapnuté Číňan Jin Ce a Japonec Kota Morinishi. Záver bol však poriadne dramatický. Poslednú úlohu totiž obaja riešili podstatne dlhšie než všetky ostatné. V tom sa začalo dariť Ondrouškovi z Česka a v priebehu necelých 5 minút zvládol dve úlohy a dotiahol sa na spomínanú dvojicu. Tu už išlo naozaj o všetko. Prvý odovzdal Japonec a bol istým finalistom, čo emotívne vyjadroval aj mimikou tváre. Druhé postupové miesto v boji o titul bolo však dlho otvorené. Približne 9 sekúnd však rozhodlo, že sa tam prebojoval Číňan a nie Čech. Zvláštnosťou však bolo, že počas celého semifinále, nebola kamera nikdy nad zadaním, ktoré riešil práve Jin Ce a tak nikto vlastne nevidel, ako postupuje.

ImageFinále

Päť úloh a konečne možnosť vidieť Číňana v akcii. Klasika - jasná záležitosť pre Číňana. Skóre 0:1. Obrazcové - evidentné slabiny u Číňana až vznikali pochybnosti, ako sa mohol prepracovať do finále. Pomaly už notoricky známa úloha, ale ..., nikto nahlas pochybnosti nevyslovil. Stav 1:1. Matematické sudoku bolo vyrovnané, ale dopadlo tak ako všetci predpokladali. Japonec-Číňan 1:2. Štvrté obvodové, ktorého základ bol použitý práve po prvý krát na MS 2009 v Žiline. Kombinačné sudoku, jasné prvenstvo pre Japonca 2:2. Piate - rozhodujúce. Čo iné ako klasika. Napriek tomu sa Kota výborne rozbehol a celý čas v počte vpísaných číslic viedol. Potom sa ale udialo niečo, čo sa nevidí každý deň. Jin Ce vyplnil jeden stĺpec odhora nadol bez akéhokoľvek zaváhania a kombinovania (chýbalo v ňom 7 číslic) a razom sa dostal pred súpera a tento náskok udržal až do konca. Morinishimu chýbalo 5 číslic tzn. nejaké 4 sekundy, ktoré ho delili od majstrovského titulu. Rešpektujeme výsledky, ale pochybnosti zostali. Dokonca ani pri odovzdávaní medailí sme nevideli nejakú radosť, alebo emóciu, ktorá je bežná pri takýchto okamihoch. Možno je to len náš dojem, ale príliš veľa indícií naznačovalo, že za tým všetkým naozaj niečo je a to niečo, nemá so športom a fair play nič spoločné.

Klobúk dolu

Napriek sklamaniu z organizácie, bolo vystúpenie Slovákov veľmi dobré. Hlavný A tím potvrdil, že patrí do svetovej špičky a jeho celkové piate miesto je pri takejto konkurencii vynikajúce. Ešte lepšie z pohľadu budúcnosti skončili naši nazveme náhradníci. B tím (tie súťažili neoficiálne) nielenže skončil spomedzi B tímov absolútne najlepšie, ale porazil aj 11 kompletných A tímov z iných krajín a ďalších 6, ktoré boli pre menšie zastúpenie z danej krajiny zmiešané navzájom pod hlavičkou Spojené národy. Toto je veľmi sľubná devíza aj do budúcnosti, kde sa ukazuje, že organizovanie turnajov po Slovensku a následná systematická práca s mladými talentami prináša svoje ovocie. Všetkým preto patrí veľké poďakovanie za výbornú reprezentáciu Slovenska, veď spomedzi Európanov skončili naši tretí.

Výsledky
KRAJINY
 1. ČÍNA A - 7765
 2. ČESKO A - 7032
 3. JAPONSKO A - 6841
 4. FRANCÚZSKO A - 6699
 5. SLOVENSKO A - 5892
 6. POĽSKO A - 5730
 7. NEMECKO A - 5676
 8. INDIA A - 5557
 9. USA A - 5425
10. THAJSKO A - 4939
13. SLOVENSKO B - 4718
celkom 45 družstiev
z 33 krajín
JEDNOTLIVCI
 F1. Jin Ce - Čína (4-1833)
 F2. Kota Morinishi - Japonsko (3-1857)
 F3. Jakub Ondroušek - Česko (6-1785)
 F4. Jan Mrozowski - Poľsko (5-1831)
 F5. Sun Cheran - Čína (9-1654)
 F6. Hideaki Jo - Japonsko (7-1746)
 F7. Kwak Seung-Jae - Kórea (8-1728)
 F8. Tiit Vunk - Estónsko (1-2176)
 F9. Bastien Vial-Jaime - Francúzsko (2-1865)
F10. Jan Novotný - Česko (10-1617)
11. Nikola Źivanović - Srbsko 1588
12. Qiu Yanzhe - Čína 1535
13. Zuzana Hromcová - Bytča 1511
14. Takuya Sugimoto - Japonsko 1495
15. Prasanna Seshadri - India 1460
20. Peter Hudák - Košice 1372
32. Matúš Demiger - Z.Moravce 1255
42. Pavel Jaselský - Vojtovce 1123
55. Štefan Gašpár - Púchov  1003
58. Ivana Štiptová - Ružomberok 990
77. Michaela Bieliková - Sereď 827
93. Blanka Lehotská - Bratislava 697
celkom 162 riešiteľov
DO 18 ROKOV
 1. Jin Ce - Čína 1833
 2. Sun Cheran - Čína 1654
 3. Qiu Yanzhe - Čína 1535
 4. Zuzana Hromcová - Bytča 1511
 5. Chen Nuo - Čína 1126
 6. Ma Menglei - Čína 965
 7. Supachai Thongsawang - Thajsko 951
 8. Kaye Janelle Yao - Filipíny 882
 9. Gabriel Gan Rong De - Singapur 868
10. Michaela Bieliková - Sereď 827
celkom 20 juniorov

NAD 50 ROKOV
 1. Henning Kalsgaard Poulsen - Dánsko 624
 2. Liang Yue - Čína 583
 3. Stefano Forclin - Taliansko 557
 4. Jouni Juhani Särkijärvi - Fínsko 505
 5. Mike Colloby - V.Británia 480
celkom 9 seniorov

ImageImagePartnerom slovenského tímu bola projektová, stavebná a geodetická firma VALBEK s pôsobnosťou aj v Česku a Rusku, účasť finančne podporila Univerzita Komenského v Bratislave. Oficiálna stránka šampionátu.
Last Updated ( Monday, 24 February 2014 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement