občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Majstrovstvá sveta 2013 Peking PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 19 October 2013
ImageÁzia hostila najlepšie lúštiteľské mozgy sveta

Čína bola len treťou krajinou, ktorá hostila dva lúštiteľské šampionáty hneď po sebe. Po sudoku prišli na rad hlavolamy a logické úlohy, ktoré sú vnímané ako oveľa prestížnejšia záležitosť, pretože tu musia riešitelia dokazovať podstatne pestrejšie schopnosti než na sudoku. Slovensko na 22. Majstrovstvá sveta v logických sveta (15.-19.10.2013) vyslalo na základe kvalifikácie a nominačného turnaja dva tímy. Oficiálny v zložení Peter Hudák - Košice (vicemajstrer sveta z 2009 a 5-násobný majster SR), Štefan Gašpár - Púchov (aktuálny majster SR a viacnásobný reprezentant), Matúš Demiger - Zlaté Moravce (strieborný z MSR 2013) a Matej Uher - Bratislava (bronzový z MSR 2013). Tzv. vedľajší tím tvorili prevažne juniori, ktorí bojovali o svoje prvé juniorské svetové medaily v logike vôbec. Slovensko využilo schválené pravidlá Svetovej federácie hádankárov a už v rámci kvalifikácie postupne skladalo aj doplňujúci tím: 17 ročná Michaela Bieliková - Sereď a 18 ročná Zuzana Hromcová - Bytča (finalistky MSR 2013 a kandidátky na medailu v kategórii do 18 rokov) a 18 ročný Jakub Bahyl - Žilina (ďalší čierny kôň v juniorskej kategórii). Tím doplnil už o niekoľko rokov starší Michal Hudák z Košíc. V pozícii trénerky vycestovala tradične pedagogička Univerzity Komenského Blanka Lehotská z Bratislavy. Autorsky šampionát pripravila maďarská hádankárska federácia, ktorá má z podobných podujatí už bohaté skúsenosti.


Úvod ako hrom

ImageSnáď je to sen. Lepší začiatok sme si nemohli želať. Úvodné tímové kolo odovzdávali ako prví Američania, ale len pár minút po nich a ešte stále s predstihom pred časovým limitom naši. Sledujeme ostatné tímy, tie však s počtom vyriešených úloh zaostávajú. Nálada rapídne stúpa nahor a tak sa celý tím teší na prvé úlohy jednotlivcov. Sme však pri zemi, po sudoku sme pripravení očakávať už čokoľvek. Naše obavy sa ale zatiaľ nepotvrdzujú. Práve naopak. Peter Hudák je po dvoch kolách druhý, Matúš Demiger štrnásty, Štefan Gašpár tesne za ním šestnásty, len Matej Uher pokrivkáva okolo 30. miesta. Juniorom sa trochu nedarí, ale to nič nemení na fakte, že A tím je stále druhý a drží si odstup aj pred niekoľkonásobnými majstrami sveta Nemcami, či nevyspytateľnými Číňami, Poliakmi, či stále silnými Čechmi.

Prvá tretina

Náročnosť úloh i súťaže stúpa každým kolom. Tí, čo sa nezúčastnili sudoku sú relatívne oddýchnutí, nakoľko na niektorých, čo pokračujú v permanentnom lúštení už štvrtý deň už badať známky únavy. Medzi našou ekipou sa blysli dvaja mladíci. Najprv spomínaný čierny kôň Jakub Bahyl, ktorý sa znenazdajky prepracoval na 2. miesto v kategórii juniorov a Matej Uher, ktorému sa na rozdiel od úvodu ustálilo sebavedomie a začal odovzdávať to, čo je v jeho schopnostiach. Matejovi sa vďaka tomu podarilo posunúť už na 24. priečku, kde je tesne pred historicky prvou majsterkou sveta v sudoku Janou Tylovou z Česka. O tri miesta nad ním sa usídlil Matúš Demiger, čím sa do prvej 25-ky dostali už traja Slováci. Len Štefan Gašpár trochu v jednom kole zaváhal a je priebežne 32-hý, ale našli sme neuznanú úlohu a preto budú nasledovať protesty, po ktorých predpokladáme posun o niekoľko miest dopredu. Peter Hudák si drží šiestu pozíciu zaručujúcu účasť vo finále, na špici je to ale poriadne prehustené a patrične napäté. Tím poklesol na štvrtú priečku, ak sa však bude dariť v tímových kolách ako v tom úvodnom, môžeme stále ešte atakovať stupne pre víťazov.

Druhá tretina

ImageZvláštnosťou tohtoročného šampionátu boli 4 kolá, ktoré pripravili autori z 3 iných krajín, než všetky ostatné. Tak došlo k tomu, že dané kolo, napríklad americká USA nemohlo súťažiť a tak sa pristúpilo k tomu že každý člen tímu si musel vybrať jedno z tejto sady a vypustiť celé kolo. Podľa vopred známych pravidiel sa potom vytvoril prepočet pre stanovenie poradia a bodovej hodnoty pre tieto štyri kolá, z ktorých tým pádom každý súťažiaci v jednom chýbal. Petrovi Hudákovi možno aj preto nevyšlo kolo americké, ktorého autori Peťovi veľmi nesedia, naopak, veľmi dobre zabodoval v kole s úlohami zo Srbska. Srbi však zavarili Pištovi Gašpárovi, kde ťahal za veľmi krátky povraz a klesol až do tretej desiatky. Chytil sa však Matej Uher a celkom sympaticky postupoval miestečko za miestečkom nahor. Tím si stabilne držal štvrtú pozíciu a pomaličky sa odpútala do svojich prenasledovateľov. Čo však bolo horšie, vzďaľovali sa aj tretí Japonci, o druhých Nemcoch a prvých Američanoch nehovoriac. Veľmi dobre si však počínali naši mladí. Jakub Bahyl sa posunul už na priebežné druhé miesto, Zuzka Hromcová je piata a Miška Bieliková tesne za ňou šiesta. Rozdiely medzi juniormi sú však ešte malé (okrem lídra, ktorý vedie takmer o dvojnásobok) a tak sa boj o juniorské medaily začína poriadne vyostrovať.

Tretia tretina - máme medaile !!!

ImageV deviatom kole sťahujeme náskok Japoncov o 125 bodov (aktuálne sú pred nami o 520 bodov) a to sú do konca ešte tri individuálne a dve tímové kolá. Na pôvodné miesto sa vracia výborným výsledkom Štefan Gašpár a tak je celá štvorica A tímu v prvej tridsiatke. Peter Hudák síce klesá na siedmu priečku, ale stále je v hre o záverečné finále. Juniori excelujú, Jakub Bahyl suverénne kráča za juniorským striebrom, obidve "baby" preskakujú mladú Turkyňu a začínajú medzi sebou bojovať o bronz. Posledné individuálne kolá sú veľmi vyrovnané. Miška však napriek tomu v každom z nich poráža Zuzku Hromcovú, tá však tesne háji tretie miesto a má aspoň takúto satisfakciu za sudoku. Miška končí štvrtá so stratou len 9 bodov na juniorský bronz. Jakub Bahyl získava neplánované striebro a bude záležať len na ňom, ako tieto prvé skúsenosti zúročí pre svoj ďalší rozvoj. Predpoklady na to má. V záverečných tímových súťažiach naši na lídrov nestačia. Vždy síce odovzdajú úlohy pred časovým limitom a získavajú bonusy za čas, vedúca Imagetrojica je však takmer vždy o niečo rýchlejšia a presnejšia. Našim sa občas pritrafila totiž nejaká tá chyba a úloha sa musela riešiť nanovo, čím sa ale strácal v takejto súťaži tak drahocenný čas. Slovenský tím končí na šampionáte štvrtý a dokazuje že predchádzajúce úspechy neboli vôbec náhodné. Čaká nás však ešte záver. Finále, kde budeme mať horúce želiezko v ohni. Košičan Peter Hudák si po štvrtýkrát v histórii zopakuje záverečné finále, pričom z roku 2009 má už titul vicemajstra sveta.

Záver

Bodový rozdiel medzi prvým a desiatym semifinalistom sa premietol do hodnoty 10 minút a bodové rozdiely medzi súťažiacimi sa prepočítali na časové rozostupy, po ktorých jednotliví semifinalisti vstupovali do play off. Výrazný náskok lídra Palmera Mebaneho predstavoval takmer 5 minút pred druhým, čo mu bohate stačilo kontrolovať priebeh a s bravúrou vyhrať toto play off. O druhé postupové miesto zviedli boj Snyder a Voigt, ktorí sa striedali medzi sebou. V úplne poslednej úlohe však Snyder urobil preklep a kým opravil chybu, stihol Voigt finišovať a vypýtať si miestenku vo finálovej dvojici. O ďalšie miesta sa už pri sledovaní vedúcej trojice súťažilo skôr kvôli osobnej prestíži, kde sme mali aj naše zastúpenie. Peťo Hudák však smolne musel úvodnú úlohu gumovať a keďže medzi druhou päticou boli už tak malé časové rozdiely, súperi sa mu za ten okamih vzdialili a s ohľadom na vývoj situácie, už Peťovi zostalo dobojovať aspoň so cťou, čo aj naplnil. Pri takejto konkurencii aj malé zaváhanie a čo i len pár desiatok sekúnd časová strata urobí svoje. Snydera to stálo postup do finále, v ňom pre zmenu Mebaneho titul a nášho Peťa lepšie umiestnenie. Aj keď by niekto povedal smola, už len včlenenie sa do top 10 má v tejto brandži veľký kredit. Peťovi vzdávame hold a všetkým našim zástupcom ďakujeme za skvelú reprezentáciu Slovenska. Dve medaile putujú pod Tatry a to nám už nikto nezoberie.

Výsledky
KRAJINY
 1. USA A - 26376
 2. NEMECKO A - 24962
 3. JAPONSKO A - 24335
 4. SLOVENSKO A - 22495
 5. POĽSKO A - 19982
 6. V.BRITÁNIA A - 18976
 7. TURECKO A - 18816
 8. ČESKO A - 18742
 9. KANADA A - 17287
10. ČÍNA A - 17027
21. SLOVENSKO B - 13520
celkom 39 družstiev
z 30 krajín
JEDNOTLIVCI
F1. Ulrich Voigt - Nemecko (2- 5169)
F2. Palmer Mebane - USA (1 - 6060)
F3. Thomas Snyder - USA (4 - 5107)
F4. Bram de Laat - Holandsko (5 - 4893)
F5. Hideaki Jo - Japonsko (3 - 5127)
F6. Qiu Yanzhe - Čína (6 - 4553)
F7. William Blatt - USA (10 - 4240)
F8. Kota Morinishi - Japonsko (8 - 4301)
F9. Sebastian Matschke - Nemecko (9-4251)
F10. Peter Hudák - Košice (7 - 4506)

21. Matej Uher - Bratislava 3547
26. Štefan Gašpár - Púchov 3450
27. Matúš Demiger - Z.Moravce 3432
55. Jakub Bahyl - Žilina 2754
67. Zuzana Hromcová - Bytča 2507
68. Michaela Bieliková - Sereď 2498
118. Michal Hudák - Košice 1241
celkom 143 riešiteľov

ostatní mimo oficiálneho poradia
91. Blanka Lehotská - Bratislava 1909
95. Pavel Jaselský - Vojtovce 1767
97. Ivana Štiptová - Ružomberok 1708
144. Miroslav Ondrejka - Lipt.Sliače 345
DO 18 ROKOV
1. Qiu Yanzhe - Čína 4553
2. Jakub Bahyl - Žilina 2754
3. Zuzana Hromcová - Bytča 2507
4. Michaela Bieliková - Sereď 2498
5. Hatice Esra Aydemir - Turecko 1464

NAD 50 ROKOV
1. Stefano Forcolin - Taliansko 2807
2. Nick Baxter - USA 1832
3. Jouni Juhani Särkijärvi - Fínsko 1461
Že MÁME SVETOVÉ STRIEBRO V LOGIKE zauajlo aj médiá

ImageImagePartnerom slovenského tímu je projektová, stavebná a geodetická firma VALBEK s pôsobnosťou aj v Česku a Rusku, účasť finančne podporila Univerzita Komenského v Bratislave. Oficiálna stránka šampionátu.

Image


To ešte nie je všetko

Ktosi by povedal, že záverečným ceremoniálom všetko skončí. Podajú sa ruky, padnú rozlúčkové slová a každý sa rozíde do svojich domovom. Slovenská partia však mala pred sebou ešte zopár zaujímavých a v tom okamihu aj dramatických okamihov. Už o pár dní sa dozviete viac :-)
Last Updated ( Thursday, 31 October 2013 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement