občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Majstrovstvá SR družstiev 2008 - 2012 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Sunday, 19 May 2013
ImagePo vzore krížoviek a hádaniek a aj pod vplyvom súťaží družstiev na majstrovstvách sveta sa dočkala na Slovensku takéhoto zamerania aj logika. Predbehli sme inak vždy dynamickejšie sa rozvíjajúcich kolegov z českého zväzu a mohli tak započať éru súťaže družstiev o niečo skôr. V podstate sme boli štvrtí v Európe (po Holandsku, Nemecku a Turecku), kde sa niečo podobné už realizovalo.
I. M-SR
28.6.2008
Bratislava
II. M-SR
27.6.2009
Poprad
III. M-SR
4.10.2010
Žilina
IV. M-SR
8.10.2011
Žilina
V. M-SR
1.9.2012
Banská Bystrica

UFFFF! Horúci výdych z napätého finále družstiev. I. Majstrovstvá Slovenska v logických úlohách družstiev vôbec mali výbornú atmosféru (dúfame že to tak cítili aj súťažiaci - uvidíme, či niekto napíše do fórumu) a naozaj plnú sálu, že bol niekedy problém sa pomedzi účastníkov predierať. Veľká vyrovnanosť tímov a zaujímavé vyvrcholenie. Zdá sa, že vytýčená cesta nadobudla správne parametre.

Druhý šampionát sa premiérovo uskutočnili v Poprade a už prvý pohľad na štartové pole ukázal, že tohtoroční majstri budú mať čo robiť, keďže prišli všetci, čo v našom logickom svete niečo znamenajú (a niektorí prišli aj navyše). Všetci totiž chceli konkurencii ukázať, že sa od posledných MSR zlepšili. Účastníci sa ale museli najprv vrátiť do školských lavíc a pripomenúť si, aké to bolo na základke (podujatie sa konalo v Základnej škole) a postupne sa priúčať písmenkám a čísielkam.

Premiéry v organizovaní logických úloh sa dočkala aj Žilina a aj keď majstrovstvá družstiev boli len tretie v poradí, pod Dubňom sa odohral zaujímavý súboj, ktorý ukázal, aké dôležité je nielen vedieť hlavolamy lúštiť, ale sa v spoločnom myslení naladiť na rovnakú frekvenciu aj ostatných členov v tíme. A to je jeden z najdôležitejších prvkov takejto súťaže.

Súťaž družstiev mala už tradičné miesto i termín (jeseň v Žiline), novinkou však bolo, že sa doplnila o neoficiálnu časť, kde sa nominovaný tím stretol v súboji s výberom top riešiteľov, ktorí na majstrovstvá sveta do Maďarska nepocestujú. Aj keď toto nebolo súčasťou šampionátu, porovnanie si síl a dobrý tréning bol na prospech všetkých zúčastnených.

Na piaty pokus privítala družstvá logikov perla stredného Slovenska. Pod Urpínom sa tentokrát zišla len sedmička tímov, zápolenia a neuveriteľná vyrovnanosť v boji o medailu však predčila všetko. Navyše sa ukázalo, že aj B tímy vedia zabojovať a že netreba zatracovať ani toho, kto má ešte len 15 a minimum skúseností. Nemusí sa to totiž vyplatiť.


1. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA DRUŽSTIEV - BRATISLAVA 28.6.2008

 Image
 1.KABRŇÁCI A - Brno
43
 (Jan Novotný, Tomáš Hanžl, Martina Hanžlová)
 2.CASSOVIA klub A - Košice
37
 (Peter, Michal a Igor Hudákovci)
 3.GUMKÁČI A - Púchov
37
 (Štefan Gašpár, Ivan Pastucha, Jozef Chano ml.)
 4-5.Klub 162 - Bratislava
35
 (Martin Kollár, Blanka Lehotská, Dagmar Ševerová)
 4-5.Cassovia klub B - Košice
 (Janka Sidorová, Anton Hudák, Pavel Jaselský) 
 6.Kabrňáci B - Brno
28
 (Jakub Ondroušek, Markéta Novotná, Karel Tesaŕ)
 7.Ruža - Ružomberok
27
 (Miroslav Šuňavec, Ivana a Mária Štiptové)
 8-9.Zelenáči - Zlaté Moravce
24
 (Matúš Demiger, Eva Jatelová, Svetlana Bieliková)
 8-9.Haluzná organizácia Klub 162 - Slovensko
 (Michal Forišek, Juliana Lipková, Košinár)
 10.Gumkáči B - Púchov
22
 (Peter Gašpár, Ján Rybnikáŕ, Juraj Chano)
 11.Klub 162 B - Bratislava
17
 (Michal Kollár, Rebeka a Marcel Zanechalovci)
 12.Cassovia klub C - Sady n/Torysou
15
 (Alexander, Mikuláš a Dávid Szabariovci)
 13.Východ - mix z východu
10
 (Šimon Szabari, Stanislav Eleniuk, František Ivančo)
ImageDo železničiarskeho klubu VALČÍK (paradoxne nie VLÁČIK) zavítalo 40 záujemcov o tento druh zábavy. Medzi nimi ako hosť poctil toto podujatie svojou prítomnosťou prezident Svetovej federácie hádankárov (World Puzzle Federation) Vítězslav Koudelka z Českej republiky. V premiérovom ročníku súťažili 3 členné družstvá, ktoré mohli byť zložené rôzne. Mohlo ísť o členov krúžkov, ale aj o neregistrovaných riešiteľov. Dve družstvá sa navyše vytvorili aj priamo na mieste z jednotlivcov, ktorí vzájomne nemali partnerov do tímu. Niektoré krúžky využili možnosť postaviť ľubovoľný počet družstiev, veď išlo aj o body do Grand Prix a keďže to bola pre všetkých veľká neznáma, nevedelo sa ako sa komu bude dariť. Súťaž začala trojicou úloh, ktorú mal každý jednotlivec z družstva trochu inú, ale čo bolo najdôležitejšie, nemohol mu nik z tímu radiť. Druhé kolo bolo už zaujímavejšie. Družstvo malo po tri maxi úlohy, ktoré boli ale rozdelené na tri samostatné časti. Prvých 10 minút mal každý len svoju časť a snažil sa aspoň čiastočne vyriešiť to, čo mu úloha dovoľovala, prípadne si pripraviť podklady pre ďalšiu časť. V tej sa totiž už trojice spojili a ich úlohou bolo dať celé bloky dohromady, ale tak, že sa nemohlo nič strihať ale len kombinovať tri samostatné papiere navzájom. Keďže na všetkých boli ale po tri úlohy, bolo to náročné. Cieľom bolo preveriť ducha tímu, ako dokáže spolupracovať a riešiť úlohy naozaj ako súdržný celok.  V treťom kole sme pripravili 6 úloh, kde si však kapitáni mohli vybrať len jednu, pričom tú ďalšiu (podľa vlastného výberu) mohli riešiť až vtedy keď odovzdali tú prvú. Bolo zaujímavé sledovať ako sa kto rozhodoval a ako kto rozložil svoje sily. Najviac otáznikov visel nad štvrtou časťou, ktorú sme nazvali dámske finále. Väčšina si názov spájala s krajšou časťou ľudstva, správne však tipovali tí, čo ju prirovnali k známej hre dáma. Tá totiž v pozmenenej verzii bola pripravená pre prípadný rozboj pri rovnakom počte bodov, čo sa aj využilo medzi Gumkáčmi A a Cassoviou A v boji o druhú priečku. Prvým historickým držiteľom titulu MAJSTRI Slovenska sa stalo družstvo Kabrňáci z Brna a odniesli si putovný pohár SZHaK za rieku Moravu. Všetci veria, že sa o rok vráti späť.


Image
2. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA DRUŽSTIEV - POPRAD 27.6.2009Image

Druhý ročník mal od začiatku zaujímavý paradox. Prvá sada úloh JEDEN ZA VŠETKÝCH, ktorá obsahovala 1 maxi úlohu zloženú z 5 úloh (STANY, CHATKY, OBRAZCOVÉ SUDOKU, MÍNY a TYKADLÁ), bola pre 2 družstvá (CASSOVIA HUDÁK a K1Z) príliš ľahkou záležitosťou. Zo 40 minútového limitu im totiž stačilo len niečo cez 13 minút a mali ju hotovú. Obidve však "naleteli" a v rovnakom políčku urobili rovnakú chybu. Náhoda, kto vie? Tí, ktorí vsadili na precíznosť a kontrolu mali preto v tomto okamihu navrch. A tak sa po prvom kole črtalo nečakané poradie. V závislosti od rýchlosti odovzdávania viedli s plným počtom 24 bodov Gumkáči pred Slovákmi, Cassoviou B, Ružou a družstvom K1Z 2, ktorí to stihli len 1:44 pred vypršaním časového limitu. Druhé kolo AKO BOLO NA POČIATKU bolo po vzore súťaže jednotlivcov pripomienkou na začiatky týchto súťaží. Rozdiel bol len v tom, že toto kolo obsahovalo úlohy, ktoré sa reálne lúštili na Majstrovstvách sveta v rokoch 1993-1996 a ukázali čo sa pred toľkými rokmi považovalo za logické Imageúlohy. Táto časť bez prestávky plynulo pokračovala záverečnou časťou, kde bola pripravená sada 12 manipulačných hlavolamov, ktoré bolo treba najprv rozložiť. Mnohí to skúšali aj silou, kto však vsadil na obyčajný sedliacky rozum, mal vyhrané. Po rozložení všetkých hlavolamov to však ešte nebol koniec. Tu nastalo prekvapenie a posledná časť šampionátu - zloženie všetkých 12 hlavolamov do pôvodného stavu. Kto si nezapamätal, ako ich rozkladal, trápil sa opäť. A niektorí na to veru takmer doplatili. V limite sa to ale nakoniec podarilo všetkých družstvám a tak mohlo dôjsť ku konečnému zúčtovaniu. Úplne zaslúženým majstrom Slovenska sa stalo družstvo Gumkáčov, ktorí viedli počas celej súťaže. Napriek úvodnému zaváhaniu si skvelým finišom striebornú priečku vylúštila Hudákovská Cassovia. Aj keď sa hovorí, že po vojne je každý generál, pri hodnotení jednotlivých kôl možno konštatovať, že Cassovia trochu doplatila na to, že nepostavila plnohodnotné 4-členné družstvo. Štvrtý člen do partie totiž mohol byť tým jazýčkom na váhach, ktorý mohol rozhodnúť aj o majstrovskom titule. Zabralo aj prvé družstvo K1Z, ktoré si nechcelo privodiť hanbu, že by ich porazilo vlastné béčko. Výsledky však boli tak vyrovnané, že malé zaváhanie mohlo posunúť na bronzové miesto štvrtú Ružu. Tá tiež bojovala len v 3-člennom zložení a keby nechýbal Ivan Šuňavec, mohlo to dopadnúť o stupienok lepšie.
Image
 1.GUMKÁČI - Púchov
128224460
 (Štefan a Peter Gašpárovci, Ivan Pastucha, Ján Rybnikář)
 2.CASSOVIA Hudák - Košice
120194160
 (Igor, Peter a Michal Hudákovci)
 3.K1Z 1 tím - Bratislava
118193960
 (Blanka Lehotská, Štefan Gyürki, Matúš Demiger, Martin Kollár)
 4.Ruža - Ružomberok
114243060
 (Miroslav Šuňavec, Ivana a Mária Štiptové)
 5.K1Z M-kári - Bratislava
108242460
 (Marek Kasár, Marcel Zanechal, Miroslav Mráz, Martin Krebs)
 6.Tatranec A - Poprad
106192760
 (Emília Rigdová, Ľubomír Turek, Ján Rybka, Štefan Tatarko)
 7.Slováci - Stará Ľubovňa
105242160
 (Viliam Balko, Martin a Stanislav Eleniukovci)
 8.Cassovia druhý tím - Košice
100241660
 (Anton Hudák, Janka Sidorová)
 9.Zdoba 65 - Sady n/Torysou
97152260
 (Alexander, Mikuláš, Dávid a Šimon Szabariovci)
10.Torysek - Prešov
8341960
 (Lucián Gonda, Dušan Vojník)
11.K1Z tretí tím - Bytča
738560
 (Katarína, Zuzana a Martina Hromcové, Rebeka Zanechalová)
12.Tatranec B - Poprad
674360
 (Anton Hajovský, Veronika Tureková)

Image

MAJSTROVSKÍ GUMKÁČI

zľava Ivan Pastucha, Peter Gašpár,

Štefan Gašpár a Ján Rybnikář

Image

mediálny partner

Image
CASSOVIA A
Image
K1Z prvý tím
Image
ZDOBA 65

Image

reklamný partner
Image
K1Z druhý tím
Image
TATRANEC A
Image
K1Z tretí tím3. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA DRUŽSTIEV - ŽILINA 4.10.2010
Image
ImageHoci súťaž družstiev ešte nemá dlhú tradíciu, po obidva ročníky bol o ňu prekvapivo početný záujem. Hovorí sa do tretice všetko dobré, tak sme boli zvedaví, či sa to potvrdí aj v logike, ktorá má presné zákonitosti. Tento štýl súťaže je úplne iný, pretože sa nedá lúštiť jednotlivo, ale družstvo musí byť zohraté a musí vedieť vyťažiť z každého svojho člena maximum. Komu takáto súhra viazne, ten klesá na nižšie priečky, kto si vie nájsť spoločnú reč a spôsob myslenia, je takrečeno na koni. Tomu bol prispôsobený aj výber úloh, v ktorých bolo treba dokázať nielen schopnosť každého jednotlivca, ale aj správnu formu komunikácie a naladenia sa v tíme na rovnakú vlnovú dĺžku myslenia. Podľa pravidiel šampionátu mohli byť v jednom tíme maximálne 4 súťažiaci, pričom zmiešané tímy z rôznych krúžkov už neboli povolené. Na rozdiel od krížovkárov v logike možnosť "postaviť" viac družstiev využili Gumkáči aj K1Z a tak bojovali aj vlastní proti vlastným.
Image
na majstrovstvách Slovenska
sa ceny vždy aj žrebujú
 
Od začiatku nasadili pekelné tempo GUMKÁČI A v zložení bratia Gašpárovci, I.Pastucha a P.Jaselský, ktorí už prvé kolo dokázali vyriešiť (a správne) s 9 minútovým predstihom pred seniormi z K1Z. Nečakane sa trápila Cassovia, ktorá hneď po prvom kole vedela, že po nevyriešení jednej úlohy už nemá šancu na celkový bonus a tak už nešli na doraz, ale snažili sa čas rozdeliť rovnomerne pre všetky úlohy. Kým prvé kolo bolo zvláštne tým, že na jednej A4 boli 4 úlohy otočené zadaním na 4 strany, aby relatívne každý člen tímu mohol riešiť súčasne s kolegami a zároveň si nezavadzať, v druhom kole dostal riešiteľský list už každý jednotlivo. Aj tu sa presadili Gumkáči A, ktorí si rozdelili úlohy tzn. kto čo bude riešiť, takmer ideálne a okamžite získali aj vďaka ďalšiemu bonusu podstatný náskok pred ostatnými. Niektoré tímy sa museli spoliehať na svojich lídrov a tak sa vzďaľovali Gumkáčom aj časovo. Stav po 2.kole: Gumkáči A 72, K1Z senior tím 55, K1Z future tím 54, Cassovia 44, K1Z junior tím 42, Gumkáči B 32, Ruža 29 a Tatranec 24. 
 
 1.GUMKÁČI A - Púchov
11328+534+5335+3
 (Štefan a Peter Gašpárovci, Ivan Pastucha, Pavel Jaselský)
 2.K1Z FUTURE TEAM - Bytča
9628+323235+5
 (Katarína a Martina Hromcové, Tatiana Bezaniuková, Marek Kasár)
 3.CASSOVIA - Košice
852123235+4
 (rodina Igor, Peter a Michal Hudákovci a Anton Hudák)
 4.K1Z senior tím - Bratislava
7928+42319+50
 (Blanka Lehotská, Štefan Gyürki, Ivana Štiptová, Martin Kollár)
 5.K1Z junior tím - Zlaté Moravce
42192300
 (Matúš Demiger, Michaela Bieliková, Zuzana Hromcová, Matej Uher)
 6.Gumkáči B - Bytča
32191300
 (Eva Branišová, Igor Braniša, Andrea Pohanková, Ján Rybnikář)
 7.Ruža - Ružomberok
31121720
 (Ivan a Miroslav Šuňavcovci)
 8.Tatranec - Poprad
24111300
 (Emília Rigdová st. a ml., Ján Turek, Ján Rybka)
Tretie kolo, kde bola potrebná značná dávka predstavivosti a chápania logických súvislostí, vyšlo ideálne Seniorom K1Z, ktorí vďaka bonusu (zisk celkom 24 bodov) predbehli Gumkáčov (zisk len 3 body) a zdramatizovali celú súťaž. Ostatným sa totiž nedarilo a tak sa predpokladalo, že povestný súboj zvedú práve tieto dva najznámejšie tímy. Všetko ale bolo úplne inak. Štvrté optimalizačné kolo s presunom častí hviezdy do nového tvaru najlepšie a navyše najrýchlejšie zvládol nečakane K1Z future tím. Zariskovali seniori z K1Z, ktorým v tomto momente stačilo úlohu len vyriešiť a titul by bol vo vrecku. Rýchle čítanie a paradox aké jednoduché riešenie našli, ich však "netrklo", že niekde bude zrada a nechali sa  zlákať ľahkou cestou. Napriek tomu, že všetci poznajú organizátora, ktorý vždy ukryje v úlohách nejakú fintu, seniori sa ulakomili na rýchle body a to sa im nevyplatilo. Strata 35 možných bodov ich v závere poriadne mrzela, pretože ich odsunula na nepopulárne štvrté miesto. Ostatné tímy, ktoré mali ešte dosť času, sa totiž s úlohou popasovali a správne riešenie nakoniec našli, čo znamenalo výmenu poradia a nečakané výsledky. Dravý ťah vydržal až do konca GUMKÁČOM A, ktorí si tak opäť mohli odniesť "domov" putovný pohár. Prekvapivo si strieborný darčekový kôš vylúštilo družstvo K1Z FUTURE TEAM (pozn. v preklade tím budúcnosti) v zložení K. a M.Hromcové, T.Bezaniuková a M.Kasár, ktorí prekvapili aj samých seba. Do bronzova zafarbenú nádielku si odniesla CASSOVIA (rodina I., P. a M.Hudákovci a menovec A.Hudák).
Image

OBHAJCOVIA TITULU GUMKÁČI
zľava P.Jaselský, I.Pastucha, Š.Gašpár a P.Gašpár

Image

tím budúcnosti FUTURA v zložení
T.Bezaniuková, M.Hromcová, K.Hromcová
a jediná ruža v tíme M.Kasár
Image

majstri sa na "zlatý" kôš tešili úplne zaslúžene

Image

Cassovia si bronz užila ako keby išlo o zlato
M.Hudák, P.Hudák, A.Hudák a I.Hudák4. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA DRUŽSTIEV - ŽILINA 8.10.2011

Image
ImageImageSamé štvorky - štvrtý šampionát, štyri kolá, štvorčlenné družstvá, štyri hodiny. Toto všetko sa dalo zažiť na otvorených majstrovstvách Slovenska družstiev v riešení logických úloh a hlavolamov. Centrum voľného času Spektrum Žilina bolo v sobotu 8. októbra 2011 zaplnené múdrymi hlavami, ktoré sa snažili vydolovať všetky tajomstvá, s ktorými sa museli počas súťaže popasovať. Až desať tímov našlo odvahu a schopnosť sa poskladať, aby zažili niečo nové a ojedinelé. Výber úloh bol dosť rozmanitý a oproti minulým rokom aj trochu nečakaný, pretože súťažiaci dostali na riešenie nielen klasické typy úloh, s ktorými sa bežne stretávali na regionálnych turnajoch, ale aj slovné hádanky, kde bolo potrebné veľmi pozorne sledovať text a logické súvislosti v jednotlivých vetách. Komu sa podarilo zložiť taký tím, kde každý z členov bol lepší v inom odvetví "logického myslenia", mal obrovskú výhodu. Toto sa podarilo najlepšie top výberu krúžku K1Z, ktorí už od prvého kola nasadili "pekelné" tempo za naháňaním bodov, ktorému do konca napriek veľkej snahe nikto zo súperov už nedokázal konkurovať. Šancu na úspech mali už v prvých troch ročníkoch, ale vždy sa stalo niečo, čo im v konečnom zúčtovaní zabránilo dosiahnuť métu najvyššiu. Už prvé dve kolá naznačili, kto dnes bude najviac mútiť vodu. Jasný trhák, po ktorom mali oproti konkurencii hneď dvojnásobný počet bodov, bol veľavravný. Až po troch rokoch "pokusov" a tesných prehier im to teda konečne vyšlo a majstrovský titul si za dnešný výkon plne zaslúžili. Súboj o ďalšie pozície bol podstatne vyrovnanejší a až do posledného kola bojovali o dve zostávajúce medailové priečky až štyri družstvá.
 1.K1Z A tím - Bratislava
13733+2637+5360
 (Blanka Lehotská, Matúš Demiger, Ivana Štiptová, Matej Uher)
 2.GUMKÁČI A tím - Púchov
10329253613
 (Štefan a Peter Gašpárovci, Ivan Pastucha, Pavel Jaselský)
 3.CASSOVIA CLUB - Košice
1003025450
 (rodina Igor, Peter a Michal Hudákovci)
 4.K1Z Baby - Bytča
862630300
 (Katarína, Zuzana a Martina Hromcové, Michaela Bieliková)
 5.K1Z kapustné hlavy - Bratislava
783025230
 (Marcel a Rebeka Zanechalovci, Marek Kasár, Miroslav Ondrejka)
 6.Ruža - Ružomberok
65297290
 (Ivan a Miroslav Šuňavcovci, Ján Makovník)
 7.Gumkáči B tím - Bytča
622218220
 (Eva a Igor Branišovci, Ján Rybnikář)
 8.Tatranec - Poprad
50217220
 (Emília Rigdová st., Ján Turek, Štefan Tatarko)
 9.Master Clas - Žilina
45227160
 (Jakub Bahyl, Jakub Pažický, Adam Hložný, Michal Turcel)
10.Podjavorinci - Nové Mesto n/V.
32133160
 (Jozef Páleník, Ján Psotný)
 
Nečakaný bol totiž stav v polovici súťaže, kde boli len minimálne rozdiely. Stav po 2.kole: 101 bodov K1Z A; 56 bodov K1Z baby, 55 bodov Cassovia a K1Z kapustníci, 54 bodov Gumkáči A. Ďalšie tímy už dosť strácali a musel by nastať malý zázrak, aby dobehli túto silnú štvorku. Milý prekvapením boli však domáci spolužiaci - nováčikovia združení v tíme Master Clas. Držať krok s podstatne skúsenejšími riešiteľmi až takmer do záveru súťaže sa nevidí tak často. Zdá sa, že v chalanoch je potenciál, ktorý sa pri ich častejšom lúštení môže prejaviť vo veľmi krátkom čase. Tak ako aj v iných športoch, aj tu sa ukázalo, že dobrý tréning je základom úspechu a je len na chlapcoch, či svoju príležitosť premárnia, alebo poriadne chytia za pačesy.
Image
nový majstrovský tím v zložerní
M.Uher, B.Lehotská, M.Demiger a I.Štiptová

Ale vráťme sa k súbojom o medaily. V treťom kole sa vyšvihli dopredu Košičania. Mohlo to byť oveľa lepšie a podľa prepočtov by sa takmer dotiahli aj na lídrov z K1Z, ale jediná nesprávne vyriešená úloha o otáčaní ozubených kolies túto snahu zmarila. Všetko ostatné mala totiž Cassovia správne.
 Image
tento rok sa pri žrebovaní
pošťastilo Katke Hromcovej
Takto sa pripravila nielen o 6 základných bodov za úlohu, ale aj o 5 bonusových za najlepší tím v treťom kole (všetky úlohy správne) a 12 bodov za čas. Toto zlyhanie sa im v závere vypomstilo, pretože štvrté kolo bolo pascou prakticky na každého. S einsteinovkou, kde bolo treba kombinovať všetky údaje o šestici pomyselných súťažiacich na MSR, kde mal každý inú farbu trička, inú adresu, iný vek a samozrejme iné meno, si poradil len prvý tím krúžku Gumkáči. Druhá úloha bola vcelku ľahká, ale nik ju nedotiahol do úplného konca. Jej cieľom bolo vložiť do obrazca predznačené a rôzne poukladané časti reťaze tak, aby sa každý diel oproti nákresu otočil a boli  takto poukladané všetky. Niektoré tímy si poplietli dieliky a zle ich do obrazca zakreslili, iní sa pokúsili o kamufláž a niektoré dieliky vkladali aj viackrát, väčšine však zostal obrazec nevyplnený. Paradoxne v tejto úlohe stačilo zložiť spojením dielikov aj len krátku reťaz a zbytok dielikov len voľne "roztrúsiť" po mriežke, toto však nikomu nenapadlo. Skvelý počin zvládli opäť Gumkáči, ktorí toto dokázali, avšak zabudli na jedno pravidlo a všetky dieliky nechali v pôvodnom tvare bez otočenia. V konečnom zúčtovaní by už síce pozíciu K1Z neohrozili, ale pohľad na výsledný počet bodov by bol o niečo krajší. Kapustníkom a babám z krúžku K1Z už v závere dochádzal dych i kumšt a tak sa na prvých troch miestach objavili staré známe tváre. Avšak už o rok to môže byť úplne inak. Uvidíme.5. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA DRUŽSTIEV - BANSKÁ BYSTRICA 1.9.2012
Už úvod šampionátu naznačoval, že to dnes môže byť vyrovnané. Nikto však nečakal, že až tak. Zloženie jednotlivých tímov bolo totiž dosť poznačené neúčasťou dvoch silných lídrov - za Gumkáčov to bol Štefan Gašpár a za krúžok K1Z Matúš Demiger. A to chýbal ešte vždy silný krúžok Cassovia na čele s Petrom Hudákom. A tak vedúci krúžkov, ktorí prišli s viacpočetným zastúpením, museli tvoriť de facto nové družstvá pre tento typ súťaže.
 
 1.K1Z tím A - Bratislava
40250100150+399
 (Blanka Lehotská, Ivana Štiptová, Matej Uher, Marek Kasár)
 2.K1Z tím B - Bytča/Sereď
273504010380
 (Katarína a Martina Hromcové, Michaela a Ladislav Bielikovci)
 3.GUMKÁČI tím B - Bytča
271504010180
 (Marián Mališ, Jakub Bahyl, Igor Braniša)
 4.GUMKÁČI tím A - Púchov
27050408397
 (Peter Gašpár, Ivan Pastucha, Pavel Jaselský, Eva Branišová)
 5.Total mix - Slovensko
18950245758
 (Anton Hudák, Jozef Páleník, Jaromír Slíž, Lucián Gonda)
 6.K1Z tím C - Zvolen
16950405425
 (Martina Prinerová, Mária Gálová, Jaroslav Grajciar .st.)
 7.Tatranec - Poprad
14450404212
 (Ján Turek, Milan Kandrik, Štefan Tatarko, František Cvengroš)
V prvom kole nezaváhalo žiadne družstvo a to dokonca ani tie, ktoré mali menej členov, než je stanovené optimum. Aj druhé bolo takmer polovicu plánovaného času vyrovnané, potom sa však akoby utrhli z reťaze A-čkari z K1Z a zrazu mala súťaž lídra. Obhajcovia titulu to v treťom kole doslova rozbalili a pripísali si ako jediné družstvo ešte aj body za predčasné odovzdanie a boli jasne na čele. V tomto okamihu by sa naozaj už musel stať zázrak, aby tak skúsený tím "domrvil" záverečné úlohy a stratil vyše 100 bodový náskok. zaujímavo sa však vyvíjala situácia na ďalších miestach. Skvele si v rámci spolupráce sadli Bielikovci s Hromcovcami a hoci len o 2 bodíky, ale predsa viedli v boji o striebro pred Gumkáčmi.
Image
žrebovaný tablet si tento rok
odniesol Jakub Bahyl
Lenže akými Gumkáčmi. Doslova by sme mohli povedať že išlo o druhý sled riešiteľov zo stredného Považia, pretože ich silné zbrane sa zgrupili do A-čka. Tu však bol viditeľný odstup trojice starších "chalanov" od 15 ročnej Evy a toto spôsobovalo viaznúcu komunikáciu medzi nimi navzájom. A popritom Eva má našliapnuté k tomu, aby dokázala, že je v nej viac než dokazuje v sudoku. Je to škoda, že Gumkáči nevyužili jej potenciál a talent a vhodne ju nezapájali do kombinačných úvah pri jednotlivých úlohách. Evka sa tak mnohým javila ako posledné koleso u voza a to nebol nielen dobrý taktický ťah tímu, ale ani dobrý spôsob, ako v krúžku vypestovať kvalitnú riešiteľku na svetovej úrovni, na čo podľa niektorých Eva zaručene má. Naopak trojica gumkáčskych outsiderov sa skvele dopĺňala a od prvého okamihu našla správny spôsob vzájomného sa porozumenia a vnímania, čoho dôkazom bolo priebežné tretie miesto v súťaži. Páni ani netušili, ako na tom vlastne sú a možno to im nezväzovalo hlavy ani ruky. Po zverejnení priebežného poradia po 3. kole to len tak zahučalo a hlavný tím Gumkáčov len ticho klopil zrak. Ich finiš bol síce famózny, na zisk medaile by však museli ísť zarovno s K1Z pretože od medailového umiestnenia ich delil v konečnom dôsledku len 1 bod. Tie však prešustrovali v treťom kole a stratu už jednoducho nedokázali dohnať. Súboj o striebro a bronz tak zviedli dva B tímy. Bolo veľmi zaujímavé sledovať ich záverečné lomcovanie sa s poslednými úlohami. Obidva kolektívy chceli vyhrať a tak nielen že odhaľovali, čo bolo v úlohách a ako ich riešiť, ale jedným očkom nakúkali, ako to vyzerá u súperov. Paradoxne, obidva tímy si poradili presne s tými istými úlohami a presne tie isté úlohy im aj zostali nevyriešené. A tak sa zrodilo veľmi zaujímavé poradie nielen čo do obsadenia družstiev, ale aj čo do výsledkov. V krátkej histórii šampionátu môžeme konštatovať, že to súťažným nábojom a atmosférou bolo ešte dramatickejšie vyvrcholenie, než sme zažili v úvodnom ročníku. Bodaj by takýchto bolo viac.
Image

TITUL TENTO ROK OBHÁJIL o K1Z
zľava M.Kasár, M.Uher, I.Štiptová, B.Lehotská

Image

B tím o Gumkáči prekvapil aj samých seba
a to súťažili len v trojici
J.Bahyl, I.Braniša, M.Mališ

Image

žiaľ aj z tohto záberu vidieť,
ako sa spolupracovalo v A tíme Gumkáčov
Image

radosť tímu H+B sa dal doslova krájať
L.Bielik, K.Hromcová, M.Hromcová, M.Bieliková

Image

možno práve forma spolupráce a komunikácie
dopomohla k nečakanej medaile

Image

že to medzi staršími a tínedžermi ide
(len treba trochu trpezlivosti) ukázal C tím z K1Z
M.Prinerová, M.Gálová, J.Grajciar

Last Updated ( Saturday, 22 February 2014 )
 
Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement