Ani po 7 rokoch sa nepodarilo pokoriť aktuálny rekord v najrýchlejšom lúštení tzv. švédskej krížovky, ktoré je nazvané Mr./Mrs. RECORD. Napriek snahe vyše 20 krížovkárov sa 11. 11. 2023 v Zemianskych Kostoľanoch nič na rekordnom čase 4:51 nezmenilo. Jeho držiteľ Miloš Hruška bude mať preto aj o rok milú povinnosť opäť zostaviť ďalšiu súťažnú krížovku. Tú z roku 2023 nájdete kliknutím na TENTO ODKAZ. Celé riešenie nájdete TU.

Krížovkárska novinka z oblasti rekordov dostala prvé kontúry v hlave vtedy mladého riešiteľa i autora v jednej osobe Matúša Demigera. Praktizovala sa už v niektorých susedných krajinách, ale ako to už býva, každý nápad má v inom regióne svoje špecifiká. Organizátor nešiel cestou ustanovenia oficiálneho slovenského rekordu, ale formou ponuky niečoho zaujímavého a zvláštneho.

Deň D bol 16. október 2010 v Zlatých Moravciach, kde sa pokus o ustanovujúci rekord uskutočnil ako súčasť V. Turnaja zelenáčov. Ako zadanie slúžila švédska krížovka stanovených rozmerov so stupňom vyššej náročnosti. Pokus však nedopadol úspešne. V snahe byť čo najrýchlejší, totiž všetci riešitelia mali minimálne jednu chybu a tak rekord nemohol byť uznaný. Zjednodušene povedané, aj tí najlepší krížovkári sa dali nachytať na pripravených chytákoch. Keďže podmienkou bolo nielen vylúštiť tajničku, ale celú krížovku a to úplne bez chyby, rekordu sme sa nedočkali.

 
Všetko sa zmenilo už o rok v sobotu 3. septembra 2011, ktorá sa celá niesla v znamení lúštenia, pretože sa chystali už 28. Majstrovstvá Slovenska v riešení krížoviek a hádaniek. Banská Bystrica privítala desiatky záujemcov o krížovky i hádanky, ktorí zviedli súboje hláv o čo najrýchlejšie a popritom správne vyriešenie pripravených lúštiteľských diel. O úvodný výstrel sa najprv ale postarala avizovaná krížovkárska rarita Mr./Mrs.Record a jej druhý pokus. Na rozdiel od roku 2011 to v časovom limite 10 minút zvládlo 8 kandidátov na titul rekordmana. Siedmi z nich však buď pozabudli vyplniť niektoré políčko, alebo v nich mali kde tu nejakú chybu. A tak sa prívlastkom Mr. RECORD mohol odvtedy hrdiť len jeden - vtedy 36 ročný učiteľ z východoslovenskej dedinky Kristy - Lucián Gonda, ktorý bol nielen najrýchlejší (6 minút 37 sekúnd), ale celú krížovku vyriešil úplne bez chyby. Správne riešenie si môžete overiť TU.
 
 
Ďalších 5 rokov trvalo, kým podarilo tento čas pokoriť. Musela prísť až sobota 29. októbra 2016. Žilina vtedy hostila 38. majstrovstvá Slovenska družstiev o putovný pohár SZHaK a súčasťou podujatia sa ako predkrm najprv postarala krížovkárska rarita a to piaty pokus o prekonanie ustanovujúceho slovenského rekordu v najrýchlejšom vyriešení švédskej krížovky. Tesné výsledky boli už aj v minulých rokoch, predvlani dokonca bol aj čas prekonaný, v riešení však boli dve chybičky a tak sa podľa pravidiel rekord uznať nemohol. Tento rok to v kratšom časovom limite, než bol dovtedy platný čas, zvládli až traja riešitelia. Titulom rekordmana však od tohto dňa prináležal vtedy 39 ročnému rodákovi z Kysúc, dnes Bratislavčanovi - Milošovi Hruškovi, ktorého nový rekord pre tento druh krížovky bol stanovený na 4 minúty 51 sekúnd a trvá doteraz.