občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

OČAKÁVAME

31.1.-3.2. DRUHÉ
INTERNETOVÉ KOLO WPF 
v sudoku ako súčasť kvalifikácie
o postup na MS 2020

14.-17.2. DRUHÉ
INTERNETOVÉ KOLO WPF 
v logike ako súčasť kvalifikácie
o postup na MS 2020

7.03. BRATISLAVA
11. Danubia turnaj v riešení
krížoviek a hádaniek
v 2 kategóriách

KALENDÁR udalostí

December 2019 January 2020 February 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
Week 1 1 2 3 4 5
Week 2 6 7 8 9 10 11 12
Week 3 13 14 15 16 17 18 19
Week 4 20 21 22 23 24 25 26
Week 5 27 28 29 30 31
Majstrovstvá Slovenska
Myšlienka usporiadať národný šampionát v sudoku vznikla hneď po skvelom úspechu Petra Hudáka na prvých Majstrovstvách sveta v roku 2006 v Taliansku. Počas leta sa tvoril profil súťaže a spôsob ako ju uskutočniť. Zámerom bolo dať príležitosť masám, pretože sudoku je naozaj už masovou záležitosťou. Voľba padla na Žilinu, kde Žilinská univerzita poskytla za veľmi výhodných podmienok veľkú menzu, ktorá má kapacitu až 780 miest. Organizačne sme tento počet upravili na 600.

Tak ako každá novota, aj prvé majstrovstvá mali svoje muchy. Keďže takmer všetko bolo založené na peniazoch, ktorých bolo málo, nemali sme veľa priestoru na oslovovanie cez celoštátne denníky či televíziu. Sú to obrovské sumy a každý oznam je braný už ako reklama. Napriek tomu sa zišlo 162 súťažiacich a to ich bol ozaregistrovaných takmer 200, chrípka však trochu zaúradovala. Nie je našou úlohou hodnotiť majstrovstvá. My sme tam spravili a videli na rozdiel od väčšiny z vás veľa chýb. Napriek tomu nás potešili desiatky pozitívnych hodnotení, ktoré sme od súťažiacih i divákov obdržali. Bol to dobrý impulz aj na to, že sme sa rozhodli kandidovať na usporiadanie Majstrovstiev sveta u nás.

- S MS sudoku som bol veľmi spokojný a chcel by som aby sa takéto podujatia robili aj častejšie, bola tam výborna atmosféra malo to aj "grády". Na druhý deň keď som prišiel do školy tak učiteľka hovorila ako to tam bolo a iné veci. Na prestávke si ma spolužiačky všimli že si lúštim sudoku a hneď chceli aby som ich to naučil a teraz to "maniakuju" takže bolo by dobré keby sa robili aj nejaké školské turnaje v sudoku……

- Som veľmi rada, že som sa zúčastnila MS v sudoku. Atmosféra bola skvelá a aj ľudia, ktorých som tam stretla. Čo sa týka jednotlivých úloh tak musím povedať, že som rada, že som sa dozvedela aj o ďalších druhoch sudoku, ktoré som si mohla vyskúšať už z vopred poslaného bulletinu. Bola by som rada, keby vychádzalo viac časopisov, ktoré sa venujú širšej škále sudoku, pretože všetky doterajšie obsahujú len buď základné sudoku prípadne ešte 3-4 druhy a to je dosť málo, keďže píšete, že ich je okolo 60 druhov. Myslím si, že viacerí by privítali možnosť oboznámiť sa aj s ďalšími druhmi. Tak prajem veľa šťastia a dobrú voľbu úloh a aj miesta konania budúcoročných majstrovstiev Slovenska v sudoku. Už teraz sa teším, lebo si ich určite nenechám ujsť a budem sa snažiť zdokonaliť a poraziť tohtoročného víťaza.

23. február 2007 bol už dátumom, kedy sa uskutočnil druhý ročník tejto súťaže. Niektorí tvrdili že to bola zaujímavá čo do počtu ľudí, iných lákal zaujal o svetový rekord, ďalších opäť neznáme a nové tvary a druhy sudoku. Boli však aj takí, ktorí sa práve kvôli tomu, že očakávali len klasické sudoku odhlásili, prípadne nevedeli súťaži prísť na chuť. Mnohí ocenili a vyzdvihli organizáciu, priebeh, dramaturgiu, nás však motivovali aj kritické slová. Bez pohľadu "z druhého brehu" sa nikdy nedá vytvoriť ucelené podujatie, ktoré aj v takom čo nič nevyhrá zanechá príjemný dojem a zážitok aspoň na pár týždňov (ak nie na rok). MAJSTER HUDÁK nenechal nič na náhodu a všetkým prítomným ukázal koho v ňom Slovensko má. Príjemné bola ale zistenie, že za ten rok vyrástla zaujímavá konkurencia. Niektorí zdá sa na sebe "pracovali" a výsledok sa dostavil. Nuž je to výzva aj pre ostatných. Tak sudokujte a nebojte sa priznať aj porážku, lebo len ten čo pozná tajomstvo svojho súpera ho vie aj zdolať a sudoku tých tajomstiev až tak veľa nemá.
- Sudoku lúštim len tak pre seba a do Žiliny som išiel len na skusy, neočakával som pre seba žiaden zázrak, ale to, že ma porazia 12-13 ročné deti ma prekvapilo, dobrá myšlienka pekný program, ale aj zaujímaví hostia, keď som prišiel domov takmer do jednej v noci sme sa o tom s celou rodinou bavili a stále bolo o čom rozprávať, poďakovanie celému tímu ľudí čo toto pripravili.

PETER HUDÁK je trojnásobný majster Slovenska. Stručné - jasné - výstižné. Tretí ročník (rok 2009) mal však niekoľko prekvapení a zaujímavý priebeh. A najmä veľa zemiakov.
 
Ďalšie pokračovanie tohoto majstrovského seriálu sme chceli presunúť do iného regiónu, aby postupne dostávali šancu byť bližšie k dianiu aj iní. Po určitých peripetiách s miestnosťou bol nakoniec vybraný Zvolen. Myšlienka zdá sa zabrala, pretože Banskobystrický kraj mal naozaj početnejšie zastúpenie než minulé roky. Zvolen mal však aj inú príchuť. Skončila neporaziteľnosť Petra Hudáka a titul slovenského šampióna prechádza do rúk PAVLA JASELSKÉHO. Uvidíme, či to bola len náhoda, alebo budeme mať úplne iného majstra. Ale o tom potom - vlastne o rok. Je veľkým predpokladom, že termín sa bude upravovať podľa dátumu konania svetového šampionátu, ktorý by mal byť až na jeseň. V takom prípade očakávame, že ten slovenský bude tesne pred letnými prázdninami.


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement