občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
Grand Prix 2006 PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Wednesday, 13 December 2006
KRÚŽKY
Od tohoto roku sa neformálne začalo vyhodnocovať aj poradie jednotlivých krúžkov. Systém sa zvolil úplne jednoduchý. Body jednotlivých členov krúžku získané v GP, sa za obidve kategórie sčítavajú a stanoví sa celkové poradie. Navyše sa do hodnotenia započítajú aj výsledky z Majstrovstiev Slovenska družstiev, kde sa pridelia body podľa rovnakého princípu ako na Majstrovstvách Slovenska jednotlivcov.

KRÍŽOVKY
Po úspešnom roku 2005 vyplynula jedna základná otázka, či trend rastúceho záujmu o súťažné podujatia bude pokračovať, alebo to vlani bola len akási výnimka. Úvodné podujatie roka - Novoročný turnaj v Martine naznačil, že by sa počtom účastníkov mohol pochváliť aj tento rok. Prekročiť magickú 100-ku bude síce opäť náročné, ale kto si nekladie vysoké ciele málo dosiahne. * Turnaj v Košiciach (keďže bol ešte len druhý dobre poprehadzoval poradie, ale vzhľadom na malé rozdiely to ešte nemusí nič znamenať. * Po víkendovom stretnutí v Prievidzi a Zemianskych Kostoľanoch sa dá konštatovať len jedno. Milan Chudý zostal krížovkárskym princom. * Trnavský Májový turnaj poriadne zamiešal poradím v strednej časti štartového poľa, dopredu sa výraznejšie posunuli najmä Miro Hájiček a Stano Plachý. * Pod Tatrami zaknihovala Zelenáčka Elena Škulová už svoje druhé prvenstvo medzi začiatočníkmi, čo sa za tak krátku dobu (1,5 roka) podarilo len málo komu. Do prvej desiatky sa posunul Miro Ploščica. Líder Milan Chudý však ide bez problémov za svojim cieľom a už vedie o neuveriteľných 14 bodov. * Bystrické prebory mali v zásobe viac bodov a toto sa odzrkadlilo i na priebežnom poradí. Majstrovským titulom si Milan Chudý takrečeno už vypýtal aj pohár GP, jeho odstup dokáže zmazať už len zázračný krížovkár. Do poradia v druhom slede však výrazne prehovorili Lucián Gonda a Miro Šuňavec, ktorí takto získali šancu aj na prechod do prvej desiatky. * Spomienka na Ľ.Feketeho priniesla v Žiline body nie práve rodeným krížovkárom - skôr naopak. Takto sa veľmi vzácne vyrovnali rozdiely medzi druhým až šiestym a siedmym až trinástym miestom a tak posledné dve podujatia budú ešte v tomto smere zaujímavé. * Desiaty tohtoročný turnaj v Zlatých Moravciach dal už jasnú odpoveď kto sa stane držiteľom GP 2006 v kategórii krížoviek. Taký úspešný rok si asi Milan Chudý nepamätá, pretože z 8 turnajov, ktorých sa zúčastnil len v dvoch nezískal prvenstvo. Klobúk dolu. Poradie na ostatných miestach je ešte vo hviezdach a tak sme si na rozuzlenie museli počkať na východe. * Prekvapenia sa však nekonali. "Tatari a Turci"" t.z. Tatarko a Turek odolali náporu a obaja nielen že udržali medailové pozície, ale výrazne prispeli aj k celkovému víťazstvu krúžku. Jediné čo môže trochu mrzieť, že sa víťazovi nepodarilo prelomiť magickú stovku. Treba však uznať že M.Chudý vytvoril zaujímavý rekord, keď z 11 turnajov v roku vyhral 7 - to ešte nedosiahol nikto.


HÁDANKY
Úvodné martinské podujatie ustanovilo do čela nečakaného lídra. Jozef Vaško nie je síce žiaden začiatočník, pri takej konkurencii sa to ale nečakalo. * Prvé tri-štyri turnaje sú z pohľadu GP vždy ako presýpacie hodiny. Nie každý sa môže zúčastniť všetkých turnajov a nie každý na nich aj boduje. V Košiciach síce vyhral Miro Ploščica, do čela dostal s miernym náskokom ale Milan Chudý, ktorý bodoval na oboch turnajoch. * V Prievidzi to išlo Jarovi Jablonskému, ktorý tak vystúpil na prvú priečku GP a opäť poprehadzoval poradie. * V Zemianskych Kostoľanoch exceloval Milan Chudý a vrátil všetko s úrokmi, lídrom sa však stal Ivan Noskaj. Stálicami (aj bodovo) boli však na doterajších turnajoch Ján Turek a Laco Žitňák a tak to bolo v prvej päťke stále tesné. * Trnavské víťazstvo Petra Paďoura a nečakané výpadky niektorých z prvej desiatky, dosť poprehadzovalo celkové poradie. * Aby toho nebolo dosť do Popradu prišiel na svoj prvý tohtoročný turnaj Ivan Rias a zase bolo všetko naruby. * Majstrovská a Relaxačná Bystrica dala odpoveď len na jednu otázku a to, že sa nič zaujímavé neuskutočnilo. Bodovo sa uchytil takmer každý a rozdiely zostali stále ešte v norme, aj keď sa prvá šestica mierne ostatným vzďaľuje. * Po turnaji v Žiline je zase všetko úplne inak. Ivan Noskaj stratil po druhý krát prvú pozíciu a do čela sa vyšvihol Miro Ploščica. Čo je však dôležitejšie, body sa po tomto turnaji vzácne vyrovnali a tak má šancu o cenu GP zabojovať ešte stále deväť hádankárov. * Druhé miesto v Zlatých Moravciach posunulo do čela Laca Žitňáka. Do súboja sa prvenstvom vrátil aj Jaro Jablonský, naopak nedarilo sa Števovi Tatarkovi, ktorý tak (ako aj ostatní pod ním) stratil už šancu na celkové prvenstvo. Karty ešte môže zamiešať Milan Chudý, ktorý vlani michalovské hádanky vyhral. Rozhodnúť však mohol každý bodík a tak bolo pred záverom ešte všetko otvorené. * A treba podotknúť, že to stálo za to. Len jeden bod rozhodol o prvenstve Mira Ploščicu, ktoré dosiahol aj vďaka hádankárskemu víťazstvu na turnaji v Michalovciach. Počas roka ich dosiahol pri 6 účastiach 4 a tak je cena Grand Prix v tých správnych rukách. Záver nevyšiel L.Žitňákovi, ktorý predtým viedol a to napriek tomu že počas roka nevyhral žiaden turnaj.

konečné poradie po poslednom 11. turnaji

 1. Tatranec-Poprad

298

 2. Bôbari-Prievidza

278

 3. Dunajci-Bratislava

242

 4. Žilinci-Žilina

234

 5. Gorali-Stará Ľubovňa

152

 6. Maratónci-Košice

90

 7. Podjavorinci-Nové Meston/V.

63

 8. Zelenáči-Zlaté Moravce
     (fungujú len vyše roka)

49

 9. Turiec-Púchov

47

10. Gumkáči-Púchov
     (a to vznikli len v októbri 2006)

43
detailné výsledky všetkých krúžkov

Image

krížovky konečný stav po 11 podujatiach

 1. Chudý Milan-Prievidza

98

 2. Tatarko Štefan-Poprad

66

 3. Turek Ján-Poprad

61

 4. Ploščica Miroslav-Košice

56

 5. Noskaj Ivan-Šaľa

51

 6. Jablonský Jaroslav-Kysucké N.Mesto

50

 7. Platzner Igor-Žilina

32

 8. Filadelfy Ivan-Prievidza

30

 9. HájičekMiroslav-Prievidza

29

10. Žitňák Ladislav-Šaľa

28
detailné výsledky

hádanky konečný stav po 11 podujatiach

 1. Ploščica-Miroslav-Košice

64

 2. Žitňák Ladislav-Šaľa

63

 3. Chudý Milan-Prievidza

55

 4. Jablonský Jaroslav-Kysucké N.Mesto

53

 5. Rias Ivan-Košice

49

 6. Noskaj Ivan-Šaľa

47

 7. Tatarko Štefan-Poprad

43

 8. Turek Ján-Poprad

40

 9. Paďour Peter-Žilina

32

10. Platzner Igor-Žilina

32
detailné výsledky

Image
Last Updated ( Tuesday, 10 January 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement