občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

Vyhľadávanie - Search

OČAKÁVAME

15.06. ŽILINA
Majstrovstvá Slovenska v sudoku 
jednotlivcov, kategórie do 15 rokov, 
do 18 rokov, nad 45 rokov 
a bez rozdielu veku 

15.06. ŽILINA
11. Majstrovstvá Slovenska v sudoku 
družstiev o putovný pohár SZHaK

16.06. ŽILINA
19. Majstrovstvá Slovenska
v logických úlohách jednotlivcov,
kategórie do 18 rokov,
nad 45 rokov a bez rozdielu veku

22.06. POPRAD
26. Podtatranský turnaj v riešení
krížoviek a hádaniek

KALENDÁR udalostí

April 2019 May 2019 June 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
Week 18 1 2 3 4 5
Week 19 6 7 8 9 10 11 12
Week 20 13 14 15 16 17 18 19
Week 21 20 21 22 23 24 25 26
Week 22 27 28 29 30 31
Pomôcky pre lúštenie PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 24 November 2007
Aj keď pomôcok v tomto odvetví akosi ubúda, dopyt po nich naopak rastie. V dnešnom pretechnizovanom svete sa už nestačí spoľahnúť na nadobudnuté vedomosti, či klasickú (a už aj historickú) pomôcku Jána Beličku - Abeceda krížovkára. Aj keď treba priznať, že pri nej vyrástli naozaj asi tisícky krížovkárov. Abeceda totiž vyšla ešte v roku 1972 a odvtedy sa dočkala až piatich vydaní (2.-1973; 3.1978; 4.-1984 a 5.-1993). Na trh sa vďaka chuti a mravenčej robote dostali ďalšie knižné publikácie. V roku 1993 vyšiel v gescii časopisu Šibal Krížovkársky slovník a v rokoch 1995-1997 vydala Concordia trading päťdielny cyklus Petra Krajčíra Encyklopédia krížovkára, ktorého jednotlivé časti sa kde tu ešte v kníhkupectvách nachádzajú. V roku 2005 prispelo do vienka české Ottovo nakladatelstí s Veľkým krížovkárskym slovníkom (v slovenčine), ktorý je stále dostupný. Poslednou novinkou (koniec roka 2007) je prehľadne spracované dielo z dielne časopisu RELAX a Dušana Čupku - Šepkár, ktoré ucelene poskytuje stovky výrazov, ktoré sa nazhromaždili počas dlhoročnej práce pri vytváraní krížoviek v redakcii časopisu. Pre autorov krížoviek však takéto pomôcky nepostačujú a preto im odporúčame overené jazykovedné diela ako je napríklad Krátky slovník slovenského jazyka (VEDA 2003), Historický slovník slovenského jazyka I - VI (VEDA 1989 - 2005) Slovník slovenských nárečí I a II (VEDA 2004 - 2006), Róbert Lalúch, Monika Koncová - Slovník značiek a skratiek (IKAR 2004), Ivanová-Šaling Slovník cudzích slov (viac vydaní) a samozrejme Slovník súčasného slovenského jazyka A-G (VEDA 2007).Image
Dnes o radu môžete požiadať aj internet.
Image
Jedna z výborne spracovaných stránok je z dielne Jozefa Rusňáka a kolektívu. Nájdete tam vyše 65.000 výrazov z celej plejády tém. Vyskúšajte - uvidíte.
Odkaz: http://www.krizovkarskyslovnik.sk/index.php
Ďalšie slovníkové databázy odporúčame najmä autorom
Synonymický slovník    Katalóg skratiek

Krátky slovník slovenského jazyka    Slovník cudzích slov

 

 

Z času na čas sa asi každému stane to, že nájde v časopise úlohu, ktorú nevie riešiť a nevie ani postup, ako na to. V nasledujúcej časti sa preto pokúsime postupne priblížiť niektoré z nich, aby ste sa s nimi mohli oboznámiť a naučili niečo nové.

Príklad v básnickom vyjadrení
(zvýraznené slová tvoria legendu
pre náznak a výsledok):
SUŽOVAŤ SA BUDE
STARKÁ, tak si hudiem.

riešenie: Natrápi sa stará pani.

PREŠMYČKA
- asi najznámejšia hádanka vôbec, jej cieľom je z náznaku, ktorý tvorí základ každej hádanky získať poprehadzovaním (prešmyknutím) hlások žiadaný výsledok.
Za názvom hádanky je zvyklosťou uvádzať, čoho sa má výsledok týkať (napr. zemepisu, medicíny, hudby, literatúry a pod.), aby riešiteľ vedel, ktorým smerom má "hádať" riešenie.
Ukážky: Marta, čká sa mi - stará mamička; Ondro mi deti láska - Drietomská dolina; tety a svokry - Vysoké Tatry; Dones krovia! - Kosodrevina.

Ako ste si všimli, v prešmyčkách nemusia byť vždy dodržané dĺžne a ani interpunkčné znamienka.
Príklad v básnickom vyjadrení:
PULZ DOKTORKY čudne bije,
akási je iná.
Či má na tom dáku vinu
VRELÁ ÚDENINA?

riešenie: tep lekárky - teplé párky

ZÁMENKA
- jej výsledok dostaneme, ak nejakú hlásku v náznaku nahradíme inou. Ak je náznak rozvitý (z viac slov), možno zameniť hlásku v každom jednom slove, alebo urobiť len jednu zámenu v celom takomto náznaku ako celku. V zámenke je možná i viacmiestna zámena toho istého písmena v náznaku, ale vtedy sa musia v danom slove meniť všetky rovnaké hlásky na iné hlásky, ale tiež rovnaké (napr. každé O za I). Menej kvalitná zámenka je taká, ak je v jednej hádanke skombinovaná súčasne viacmiestana i normálna zámena.
Ukážky: machule - marhule; diplomatky - dielo matky; Sioux, antipód, okále - silu Xantipa dokáže; váha dra/vá hydra; volvo, vorvaň, Até - bol bobor baňatý (kombinovaná)

Ďalší poznatok v hádankách je ten, že na písaní veľkých a malých písmen nezáleží.(samozrejme, pravidlá pravopisu je nutné dodržiavať)

Pravidlá pre tvorbu a riešenie hádaniek nájdete kliknutím na tento odkaz: Strmeň-Šimčisko - Slovenská hádanka..
Last Updated ( Sunday, 01 November 2015 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement