občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

Vyhľadávanie - Search

OČAKÁVAME

23.11. KOŠICE
Cassovia turnaj v riešení sudoku
a logických úloh v 2 kategóriách

24.11. KOŠICE
Maratónsky turnaj v riešení
krížoviek a hádaniek
v 2 kategóriách

18.01. MARTIN
Novoročný turnaj v riešení
krížoviek a hádaniek
v 2 kategóriách
!!! prihlásiť auto !!!

KALENDÁR udalostí

October 2019 November 2019 December 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
Week 44 1 2 3
Week 45 4 5 6 7 8 9 10
Week 46 11 12 13 14 15 16 17
Week 47 18 19 20 21 22 23 24
Week 48 25 26 27 28 29 30
Pomôcky pre lúštenie PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Saturday, 24 November 2007
Aj keď pomôcok v tomto odvetví akosi ubúda, dopyt po nich naopak rastie. V dnešnom pretechnizovanom svete sa už nestačí spoľahnúť na nadobudnuté vedomosti, či klasickú (a už aj historickú) pomôcku Jána Beličku - Abeceda krížovkára. Aj keď treba priznať, že pri nej vyrástli naozaj asi tisícky krížovkárov. Abeceda totiž vyšla ešte v roku 1972 a odvtedy sa dočkala až piatich vydaní (2.-1973; 3.1978; 4.-1984 a 5.-1993). Na trh sa vďaka chuti a mravenčej robote dostali ďalšie knižné publikácie. V roku 1993 vyšiel v gescii časopisu Šibal Krížovkársky slovník a v rokoch 1995-1997 vydala Concordia trading päťdielny cyklus Petra Krajčíra Encyklopédia krížovkára, ktorého jednotlivé časti sa kde tu ešte v kníhkupectvách nachádzajú. V roku 2005 prispelo do vienka české Ottovo nakladatelstí s Veľkým krížovkárskym slovníkom (v slovenčine), ktorý je stále dostupný. Poslednou novinkou (koniec roka 2007) je prehľadne spracované dielo z dielne časopisu RELAX a Dušana Čupku - Šepkár, ktoré ucelene poskytuje stovky výrazov, ktoré sa nazhromaždili počas dlhoročnej práce pri vytváraní krížoviek v redakcii časopisu. Pre autorov krížoviek však takéto pomôcky nepostačujú a preto im odporúčame overené jazykovedné diela ako je napríklad Krátky slovník slovenského jazyka (VEDA 2003), Historický slovník slovenského jazyka I - VI (VEDA 1989 - 2005) Slovník slovenských nárečí I a II (VEDA 2004 - 2006), Róbert Lalúch, Monika Koncová - Slovník značiek a skratiek (IKAR 2004), Ivanová-Šaling Slovník cudzích slov (viac vydaní) a samozrejme Slovník súčasného slovenského jazyka A-G (VEDA 2007).Image
Dnes o radu môžete požiadať aj internet.
Image
Jedna z výborne spracovaných stránok je z dielne Jozefa Rusňáka a kolektívu. Nájdete tam vyše 65.000 výrazov z celej plejády tém. Vyskúšajte - uvidíte.
Odkaz: http://www.krizovkarskyslovnik.sk/index.php
Ďalšie slovníkové databázy odporúčame najmä autorom
Synonymický slovník    Katalóg skratiek

Krátky slovník slovenského jazyka    Slovník cudzích slov

 

 

Z času na čas sa asi každému stane to, že nájde v časopise úlohu, ktorú nevie riešiť a nevie ani postup, ako na to. V nasledujúcej časti sa preto pokúsime postupne priblížiť niektoré z nich, aby ste sa s nimi mohli oboznámiť a naučili niečo nové.

Príklad v básnickom vyjadrení
(zvýraznené slová tvoria legendu
pre náznak a výsledok):
SUŽOVAŤ SA BUDE
STARKÁ, tak si hudiem.

riešenie: Natrápi sa stará pani.

PREŠMYČKA
- asi najznámejšia hádanka vôbec, jej cieľom je z náznaku, ktorý tvorí základ každej hádanky získať poprehadzovaním (prešmyknutím) hlások žiadaný výsledok.
Za názvom hádanky je zvyklosťou uvádzať, čoho sa má výsledok týkať (napr. zemepisu, medicíny, hudby, literatúry a pod.), aby riešiteľ vedel, ktorým smerom má "hádať" riešenie.
Ukážky: Marta, čká sa mi - stará mamička; Ondro mi deti láska - Drietomská dolina; tety a svokry - Vysoké Tatry; Dones krovia! - Kosodrevina.

Ako ste si všimli, v prešmyčkách nemusia byť vždy dodržané dĺžne a ani interpunkčné znamienka.
Príklad v básnickom vyjadrení:
PULZ DOKTORKY čudne bije,
akási je iná.
Či má na tom dáku vinu
VRELÁ ÚDENINA?

riešenie: tep lekárky - teplé párky

ZÁMENKA
- jej výsledok dostaneme, ak nejakú hlásku v náznaku nahradíme inou. Ak je náznak rozvitý (z viac slov), možno zameniť hlásku v každom jednom slove, alebo urobiť len jednu zámenu v celom takomto náznaku ako celku. V zámenke je možná i viacmiestna zámena toho istého písmena v náznaku, ale vtedy sa musia v danom slove meniť všetky rovnaké hlásky na iné hlásky, ale tiež rovnaké (napr. každé O za I). Menej kvalitná zámenka je taká, ak je v jednej hádanke skombinovaná súčasne viacmiestana i normálna zámena.
Ukážky: machule - marhule; diplomatky - dielo matky; Sioux, antipód, okále - silu Xantipa dokáže; váha dra/vá hydra; volvo, vorvaň, Até - bol bobor baňatý (kombinovaná)

Ďalší poznatok v hádankách je ten, že na písaní veľkých a malých písmen nezáleží.(samozrejme, pravidlá pravopisu je nutné dodržiavať)

Pravidlá pre tvorbu a riešenie hádaniek nájdete kliknutím na tento odkaz: Strmeň-Šimčisko - Slovenská hádanka..
Last Updated ( Sunday, 01 November 2015 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement