občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času

OČAKÁVAME

18.-21.01. INTERNETOVÝ
turnaj Svetovej federácie hádankárov
v LOGIKE ako súčasť kvalifikácie
o postup na MS 2019

19.01.2019 Martin
27. Novoročný turnaj v riešení
krížoviek a hádaniek

01.-04.02. INTERNETOVÝ
turnaj Svetovej federácie hádankárov 
v SUDOKU ako súčasť kvalifikácie 
o postup na MS 2019

15.-18.02. INTERNETOVÝ
turnaj Svetovej federácie hádankárov 
v LOGIKE ako súčasť kvalifikácie 
o postup na MS 2019

KALENDÁR udalostí

December 2018 January 2019 February 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
Week 1 1 2 3 4 5 6
Week 2 7 8 9 10 11 12 13
Week 3 14 15 16 17 18 19 20
Week 4 21 22 23 24 25 26 27
Week 5 28 29 30 31
Majstrovstvá sveta 2010 Paprotnia PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Monday, 09 August 2010
Image19-te Majstrovstvá sveta v logických úlohách, ktoré sa uskutočnili v dňoch 24. až 29. októbra 2010, neboli nakoniec v hlavnom meste Poľska vo Varšave, ale v mestečku Paprotnia, ktoré je vzdialené od Varšavy cca 40 km, pričom sídlom šampionátu bol hotel „Kuznia Napoleonska”.

ImageSlovenský tím nastúpil v nových dresoch v zložení, ktoré bolo odrazom výsledkov Majstrovstiev Slovenska a následného nominačného turnaja: majster Slovenska Peter Hudák-Košice (úplne vpravo), (zľava) Matúš Demiger-Zlaté Moravce, Štefan Gašpár-Púchov a Ivana Štiptová-Ružomberok. Tím doplnili Blanka Lehotská v pozícii trénerky a odbornej poradkyne a Ján Farkaš ako kapitán a organizačný vedúci. ImageKeď sme dorazili do Varšavy, zistili sme, že logistika organizátorov má vážne medzery. Na čakanie na varšavskej stanici 4,5 hodiny, keď úplne zbabrali odvoz a namiesto avizovanej stanice (inštrukcie na web stránke), bral bus účastníkov len z letiska, sa veru ale tak rýchlo nezabudne. Skoro takto neodviezli aj aktuálneho majstra sveta z Nemecka Ulricha Voigta a to by bolo už poriadne faux pas. Hotel je nižšej úrovni, nájdu sa aj chyby v ubytovacom vybavení, ale nejako to väčšina trpí bez hlasnej kritiky.

Súťaž začína, naši si uvedomujú početnú konkurenciu, ktorá sa zišla tento rok a pri tipovaní konečných výsledkov sú skôr pri zemi. Štart bol trochu pomalší, ale držíme si celkové 10. miesto, rozdiely sú však minimálne. Išlo o 6 úloh vzájomne poprepletaných rovnakými číslicami z dielne Rusky Oľgy Leontievovej a preto nebolo prekvapením, že sa viac darilo súťažiacim, ktorí poznajú jej úlohy.  Druhé kolo bolo zaujímavejšie - klasiky ako flotila, kakuro, abeceda, maľovaná krížovka, sudoku...  Štefan tu skoncil 10-ty, zadarilo sa Ivke, Peťovi chýbalo pár sekúnd a mal by o 30 bodov viac, Matúš trochu zaváhal.

Tretie kolo dopadle úplne super - Peťo v ňom skončil 6-ty a vytiahol sa na celkové 15. miesto. Kolo vyšlo ale aj ostatným, do pohody sa vrátil Matúš a hneď sme celkove na 7. mieste. V štvrtom tímovom kole bol pripravený dlhočizný had poprepletaný cez viac stien prepojených 19 úloh, kde body rástli počtom vyriešených čiastkových úloh, tá však musela korešpondovať s celkovým riešenim, skúšali sme si to vo vlaku pri ceste do Varšavy a napriek tomu to nevyšlo podľa predstáv. ImagePiate kolo obsahovalo 10 inovatívnych druhov úloh - každá po dve - jednoduchá za 2-7 bodov a tažká za 14 - 32 bodov. Z tohoto kola mali obavy prakticky všetci a asi to tak aj dopadlo. Naša štvorica skončila v strede štartového poľa, čo znamenalo pokles na 9. priečku v družstvách. Záver prvého dňa: 6.kolo bolo len o párnych a nepárnych číslach, nepríjemné úlohy, ale začíname si na tento pocit zvykať. Relatívne sme v porovnaní s ostatnými obstáli, ale najmä Peťo a Štefan spokojni nie sú. Predvedený výkon mrzí i Matúša, ktorý mal za cieľ sa opäť oproti vlaňajšku zlepšiť. Pri takejto konkurencii, ktorá sa zišla tento rok, to ale bude asi nezdolateľná úloha. Očakavané výsledky dosahuje Ivana, ju však motivujeme, že 50-tka by bola tou nejlepšou číslicou (aj keď vek ešte na to nemá).

Siedme tímové kolo sme úplne "doglbali". Manipulačné úlohy (tu sa lepili farebné obrazce, aby vznikol celistvý obrázok) našim tradične nejdú. Škoda, tu sme skončili na šiestom mieste od konca. Predbehli nás Belgičania, tesne za nami sú už domáci Poliaci a vysnívaná sedmička sa pomaly stráca. Ale nevzdávame to.
Image
Streda 7:00 super budíček - kvíliaci požiarny hlásič poriadne vyplašil väčšinu účastníkov. Časť z nich vybehla na recepciu tak ako bola (Japonci naozaj len v pyžamách a len s pasom) a nebolo to nič príjemné. O pár sekúnd už leteli ulicou požiarne autá, jedno z nich dokonca zastalo pred hotelom. Recepční sa však tvárili že sa nič nedeje, aj keď pre neznalých pomerov to bol trochu šok. Čosi sa muselo udiať, našťastie nebolo to v hoteli, preto sme nechápavo krútili hlavou, prečo siréna "pílila uši" aj v hoteli. Namrzení boli najviac sedmospáči...

Súbežne so súťažou beží zasadnutie WPF, takže času veľa nezostáva. Okrem "kvality" ubytovania (bez mydla, šampónu) a jedla (raňajky každý deň jaternica, párky, vajíčka - obed podobného razenia) je tu nemilé prekvapenie. V piatom kole bola chybná úloha a úplne som nechápal rozhodnutiu "akosi" porozdeľovať body za túto úlohu podľa toho, ako sa ten ktorý súťažiaci vyjadril, koľko času na nej strávil a koľko mal "načiarané". Objektívne malo byt zrušené celé kolo a nik by nebol zvýhodnený, ani znevýhodnený. Pripomenulo to Brazíliu a zasahovanie do poradia tak, aby sa do play off dostali "vyvolení". 

Konečne slušné kolo (8). Peťo je už siedmy (do play off postupuje osmička najlepších po základnej časti), Pišta 14-ty. Ako tím sme stále okolo deviateho miesta. Aj keď Peťovi celkom išlo aj 9. kolo, stále sú to malé bodové rozdiely a nedarí sa mu posunúť vyššie. Zmena však prišla hneď o pár minút. Peťo exceluje v desine, drží si 8. miesto, ale čo je dôležitejšie, súťažiaci za ním začínajú bodovo strácať. Teraz len vydržať a potom zabrať vo finále.

Image11. tímové kolo bolo síce prijateľné, ale Poliaci na nás nahrali body a odsunuli nás na 10. miesto. Treba však otvorene povedať, že takéto niečo na MS nepatrí. Cieľom bolo podľa fotografií nájsť konkrétne miesta v areáli hotela. Myšlienka možno zaujímavá, ale skôr pre deti ako na vrchol logickej súťaže. Skutočnosť bola taká, že ľudia pobehovali po hoteli a hotelovom parku, pričom o úrovni fair play tu nemá zmysel vôbec hovoriť. Kto mal početnejší tím (aj mimo súťažiacich), radil, špehoval, odkukával ... Škoda reči. Poďme radšej k normálnej súťaži. Dvanáste kolo bolo skvelé (teda pre nás). Peťo poskočil na na 7. miesto, dobre sa držal aj Pišta i Matúš, iba Ivka "krivala", ale je to dobré. V súťaži družstiev sa doťahujeme na 8. miesto, takže stále je o čo bojovať.

NESKUTOČNÉ, v 7. kole, kde sa rozdávala magnetická guľa, ktorá bola po obvode zložená na spôsob lopty, kde boli napísané číslice a matematické symboly VRAJ ktosi dostal inú guľu. Jej ukážka je na graliter.pl/eng/index2_eng.html
Nikto nepovedal o koho ide, ale zrazu bol po zverejnení výsledkov (9 hodín po skončení kola) podaný protest a čuduj sa svete, teraz aj keď sa procedurálne nehlasovalo, kolo sa zrušilo (aký to precedens oproti 5. kolu). Vidno, že lobby funguje aj v tomto odvetví. Išlo totiž o Poliaka a Maďara, ktorí boli v tom okamihu "pod čiarou". Práve Peťo na toto "zrazu objektívne" rozhodnutie doplatil. Žiaden dôkaz, možnosť manipulácie s guľou na izbe, kde sa dali dieliky vymeniť akokoľvek, protest predložený ráno (nie po súťaži) po zverejnení výsledkov, je príliš veľa náhod, že je to čisté. Sme sklamaní, naši majú chuť nepokračovať v súťaži.

Pozn. Aby výrobca dodal pochýbne výrobky mi nesedí...

Záver: Aj keď sme podali protest a žiadali predloženie dôkazov, organizátor ho neuznal a rada WPF sa stavala k tomu vyhýbavo. Keby sa toto stalo Američanom, tak je svet hore nohami. To však nebolo všetko. V semifinále Andrej Bogdanov napadol úlohu, že už bola publikovaná a tak sa všetko rušilo a začínalo s inými úlohami. Ešteže mali domáci v zálohe jednu sadu, lebo inak by bol ďalší prúser na svete. Vo finále to drvivá väčšina priala Japoncom. Nemec s majstrovskými maniermi totiž pôsobí už viac rokov veľmi arogantne, nevie pozdraviť na obyčajný pozdrav, pri odovzdávani cien nepodal druhému z organizátorov, ktorý odovzdával vecnú cenu ani ruku ... Gratulujeme novému majstrovi, ktorý ale možno ani nemal byť majstrom. Do play off postupoval zo 7. miesta po (podľa nás) neobjetktívnom zásahu organizátorov a tak je otázne, či by pri normálnom rozhodovaní v postupovej osmičke bol, alebo nie. Ale ako to už býva, o pár dní si na toto už nikto nespomenie a výsledok zostane výsledkom. V súťaži tímov Japonci v záverečnom play off stratili líderskú pozíciu po základnej časti a tak si triumf víťazov opäť vychutnali Američania.

Ďakujeme našim, i keď sa nedarilo ako vlani, nebol to neúspech. Stále sme v prvej desiatke a minimálne Peťo Hudák a Števo Gašpár majú už medzi ostatnými svoje "meno".

hlavná stránka šampionátu

PORADIE
(najlepších 8 postúpilo
do play off a 4 do finále)
play
off
základná
časť 
 PORADIE
(prvá štvorica
absolvovala finále)
základná
časť 
 1.Taro ARIMATSU-Japonsko
 2.Ulrich VOIGT-Nemecko
 3.Hideaki JO-Japonsko

 4.Ko Okamoto-Japonsko

 5.Wei-Hwa Huang-USA
 6.Thomas Snyder-USA
 7.Pál Madarassy-Maďarsko
 8.Mehmer Murat Sevim-Turecko

 9.Roger Barkan-USA
10.Nikola Živanović-Srbsko
11.Premyslaw Dębiak-Poľsko
12.Maho Yokota-Japonsko
13.Philipp Weiß-Nemecko
14.Andrej Bogdanov-Rusko
15.Michael Ley-Nemecko
16.Peter Hudák-Slovensko
17.Zoltán Horváth-Maďarsko
18.Florian kirch-Nemecko
19.Palmer Mebane-USA
20.Zoltán Gyimesi-Maďarsko
21.Štefan Gašpár-Slovensko
22.Alan Salih-Turecko
23.Derek Kisman-Kanada
24.Denis Aurous-Francúzsko
25.Niels Roest-Holandsko
26.Riad Chanmagomedov-Rusko
27.Robert Babilon-Česko
28.Jana Tylová-Česko
29.Jan Novotný-Česko
30.Goran Vodopija-Chorvátsko
51.Matúš Demiger-Slovensko
73.Ivana Štiptová-Slovensko

celkom 105 súťažiacich
3
1
4
2

5
6
7
8
7-1372
1-1574
2-1483
4-1425

3-1441
5-1419
8-1367
6-1406

1346
1333
1327
1303
1299
1273
1254
1230
1221
1198
1194
1166
1069
 
1058
1036
1027
1017
1006
1000
 987
 974
 971
 760
 535
Image 1.USA
 2.Japonsko
 3.Nemecko
 4.Maďarsko

 5.Turecko
 6.Česko
 7.Srbsko
 8.Holandsko
 9.Slovensko
10.Rusko
11.Francúzsko
12.Poľsko
13.Medzinárodný
   zmiešaný tím
   Kanady a Talianska
14.Belgicko
15.Chorvátsko
16.Bulharsko
17.Rumunsko
18.Medzinárodný
   zmiešaný tím
   Bieloruska, Srbska
   a Francúzska
19.Medzinárodný
   zmiešaný tím
   Rakúska a Švajčiarska
20.Estónsko
21.India
22.Veľká Británia
23.Fínsko
 -- Poľsko juniori
   (mimo súťaž)
24.Čína
25.Grécko
2-7430
1-7549
3-7078
4-5764

5000
4933
4848
4609
4281
4231
4196
4102
3610


3852
3769
3483
3287
32683181


2901
2850
2842
2834
2370

2114
1683
Last Updated ( Thursday, 13 September 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement