občianske združenie zamerané na rozvoj osobnosti, ducha a aktívnu náplň voľného času
VI. Majstrovstvá sveta v sudoku EGER 2011 (Maďarsko) PDF Print E-mail
Written by Ján Farkaš   
Tuesday, 26 October 2010

ImageV poradí šieste majstrovstvá sveta v sudoku sa organizačne spájajú s majstrovstvami sveta v logických úlohách. Novinka, ktorú schválil kongres Svetovej federácie hádankárov, priniesla v tejto súvislosti aj zmenu termínu, kde jar vystriedala jeseň. Tento rok to bolo presne v dňoch 6.-10. novembra, pričom hostiteľským mestom sa stal maďarský Eger a organizátorom Maďarský zväz hádankárov.


ImagePre súťaž jednotlivcov mohlo každú krajinu reprezentovať v oficiálnej súťaži maximálne 6 riešiteľov. Na základe výsledkov nominačného turnaja slovenské farby obhajovala táto skupina reprezentantov: Peter Hudák, Štefan Gašpár, Pavel Jaselský a Ivana Štiptová, ktorí boli zaradení do súťaže družstiev ako členovia A tímu a Zuzana Hromcová, Matúš Demiger, Martin Krebs a Blanka Lehotská ako členovia neoficiálneho B tímu.
Image
Pali Jaselský to mal
rozbehnuté veľmi dobre
Image
Ivka sa snažila ako mohla
na prienik do svetovej špičky
žiaľ talizman nestačil
Matúš a Zuzana však boli v súťaži jednotlivcov podľa propozícií v rámci oficiálnej súťaže a mohli tak zabojovať aj o posty najvyššie. Blanka si plnila v Egeri okrem súťažných povinnosti aj tie trénerské, pretože má talent vymyslieť pre účely tréningu úlohu daného typu vo veľmi krátkom čase.
Image
naše B-čko
Úvod súťaže bol vcelku priaznivý. Pavel bol po prvom kole v prvej desiatke, Peter sa ako vždy na MS rozbiehal akosi pomalšie, zbytok si držal očakávané pozície. Úlohy boli zaujímavé a vcelku nápadité, že bolo možné sa aj inšpirovať pre slovenské súťaže. Nasledujúce klasiky najviac sedeli zase Palimu, dobre sa však držala najmä Ivka, ktorá bola z našich hneď za ním. Po prvých troch kolách bolo možné robiť prvé závery. Každý z našich mal na úlohy trochu inú taktiku a niekomu vyšla lepšie, niekomu menej. Škoda je však najviac toho, že si niektorí stále nedokážu uvedomiť, že dodržiavanie stratégie je veľmi dôležité, pretože body treba zbierať na tých úlohách, v ktorých som silný a naopak prekvapiť tam, kde sa mi bežne nedarí.
Image
Matúš má problémy s klímou
tak to riešil pau-šálom
Image
na facebooku najviac
obdivovaná fotka z MS
Štvrté kolo vyšlo takmer ideálne Pištovi, ktorý hneď poskočil na 22. miesto, žiaľ výrazne stratil  Pavol a spadol hneď za Štefana. V tomto okamihu bolo veľmi dôležité to, že sa celá šestica Pali, Pišta, Zuzka, Ivka, Peťo a Matúš, čo suťažila oficiálne, držala v prvej štyridsiatke, čo bolo stále ešte dobré. Teraz začal ten správny boj a tak sa čakalo kto z koho. Dobre sme boli na tom aj v tímoch, od začiatku sme si "strážili" šiestu priečku a po štvrtom kole sme boli dokonca len tri body za Japoncami.
Image
Blanka Lehotská dokázala Zuzanu vhodne motivovať
Naše B-čko trochu v 4.kole stratilo, ale všetci boli v tomto okamihu odhodlaní zdolať B-Čechov s bývalou majsterskou sveta Tylovou, čo nebol vzhľadom na bodové rozdiely až tak nereálny cieľ. Piate kolo ale úplne "zmrvil" Matúš a nedostal sa v ňom ani do prvej stovky, čo ho tak rozhádzalo, že takmer len "odstál" nasledujúce tímové kolá. S psychickou stránkou má Matúš (ale nielen on) stále problémy a pod tlakom sa asi ešte nedokáže mobilizovať a preladiť na druhý stupeň. Naši v tomto momente pôsobili ako na hojdačke. V jednom kole sa im zadarilo takmer suprovo, v inom stratili to, čo sa tak tažko nazbieralo. Zase im nevyšlo timové kolo, kde stratili minimálne 300 bodov a klesli o 5 priečok nižšie. Organizátori však mali v systéme trochu chaos, lebo veľa riešiteľov nachádzalo nesprávne vyhodnotené úlohy a tak priebežne zobrazované výsledky celkom nezodpovedali realite. Zuzke odpísali z riešiteľského listu o 110 bodov menej, nejaké tie bodiky chýbali aj Blanke a Ivke, pričom Matúš bol mierne povedané vytočený, lebo mu neuznali tiež okolo 100 bodov a tak sme čakali na riešenia, aby sme mohli zistiť, v čom je problém.
Image
na tímových úlohách ide vždy o súhru myslenia
Slovákom však bez ohľadu na problémy domácich akoby trochu napršalo do nosa. To úvodné šieste miesto, ktoré malo byť výzvou na zlepšovanie sa, pôsobilo presne naopak. Večerné zbytočné trenice nad taktikou a zdôvodňovanie prečo mi nevyšlo to a ono naznačovalo, že sme zlyhali osobnostne. Je dôležité si uvedomiť, že nikto nie je dokonalý a že vlastné ego je dobré niekedy potlačiť a nechať si poradiť od druhých. Pali sa bude musieť naučiť zvládať časomieru a koncentráciu vnímania času. Nejaké rady už dostal, uvidíme ako sa toho zhostí doma. Matúš si bude musieť poradiť s vlastnými emóciami a vlastnou tvrdohlavosťou. Pištovi na domácej pôjde sudoku veľmi nejde, tu sa to potvrdilo tiež. Zároveň sa ale potvrdilo aj to, že sudoku s prvkami logiky mu sedia a tam získaval navrch. Pri notoricky známych úlohách však na konkurenciu nestačí - ako na to už musí prísť on sám. Petrovi je ťažké niečo radiť. Už v Egeri však z úst Jana Farkaša padol návrh, aby v prípade podobného systému bol na nasledujúcich MS sudoku v B-tíme. Zbavil by sa napätia, lúštil by si to čo by potreboval, dostal by sa do potrebnej súťažnej teploty (to sme už na ňom odhalili) a na logike by to mohlo byť na jednotku. Taktické pokyny paradoxne zvládla najlepšie najmladšia účastníčka MS i nášho tímu. Zuzana Hromcová (ešte len 16-ročná) zobrala svoju účasť absolútne zodpovedne.
Image
Martin síce plánoval byť do počtu
ale jeho humor bol nákazlivý
Image
Zuzana v zápale lúštenia
Aj keď na začiatku trochu rebelovala, čo išlo asi na vrub skladacieho obrázkového sudoku (práve na foto) a ta trochu i rozvíjajúceho sa vzťahu s Matúšom, potom si však už dala povedať a takmer na 100% dodržiavala rady trénerky Blanky Lehotskej a nenechala sa "vytočiť" ani náročnými úlohami. Tento prístup ju v konečnom zúčtovaní vyniesol na perfektné 25. miesto na svete, čím Zuzka porazila celú našu slovenskú špičku vrátane majstra Slovenska Petra Hudáka (až 29-ty) i bývalého svetového rekordéra Pavla Jaselského (67), ktorému záver súťaže vôbec nevyšiel. Jedinou chybičkou krásy bolo, že sa Zuzka v rámci nášho nominačného turnaja nedostala do A-tímu Slovenska a súťažila len v kategórii jednotlivcov, pretože jej body by nášmu družstvu umožnili posun minimálne o jeden stupienok vyššie. V každom prípade je to ale výborný odrazový mostík pre ďalšie roky a prísľub aj pre Slovensko. A ešte jeden postreh. Zuzana na MS skončila na celkovom treťom mieste v pomyselnom hodnotení zástupkýň nežného pohlavia!
Image
Martin Krebs, Blanka Lehotská, Zuzana Hromcová a Matúš Demiger

Samotný záver súťaže bol opäť v znamení miernych chaosov, nik sa tomu ale veľmi nečudoval. Robiť mega podujatie sudoku aj logiky je poriadny zaberák. V záverečný deň sudoku totiž začali prichádzať ti, čo prišli len na hlavolamy a tak sa tu pomaly nebolo kde hýbat. Vrchol všetkého bol krok, keď sa ani nezverejnili výsledky všetkých súťažiacich, ale odkontrolovala sa len top špička a z toho sa určila desiatka postupujúcich do play off. Finále bolo už zaujímavejšie, pretože sa naozaj bolo na čo pozerať. Všetci začali s časovými odstupmi, ktoré vyjadrovali rozdiely bodov po základnej časti. Na úvod hneď nastalo prekvapenie, keď priebežne druhý Jan Mrozowski (obhajca titulu) zamrzol na druhej úlohe a vypadol hneď v prvej časti play off. Lídrom sa od začiatku stal Thomas Snyder, ktorý si vedúcu pozíciu udržal až do konca, aj keď sa na neho postupne doťahovali ostatní. Časový náskok mu teraz ale veľmi pomohol. Na druhom mieste skončil Japonec Kota Morinishi a tretie miesto v súboji na sekundy ustál Estonec Tiit Vunk.
Image
Image
Image
Slovenský tím ĎAKUJE za podporu:

Univerzite Komenského v Bratislave, ktorá podporila svojho študenta Matúša Demigera a pedagogičku Mgr. Blanku Lehotskú, PhD.

Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity, ktorá podporila svojho študenta Pavla Jaselského.

Reklamným partnerom celého tímu je obchodná spoločnosť too shorts s.r.o. Bratislava, dodávateľ reklamného textilu a poskytovateľ grafických služieb v oblasti reklamy spojenej s odievaním.
Image
Image
Image

1.Thomas SNYDER - USA
2.Kota MORINISHI - Japonsko
3.Tiit VUNK - Estónsko
4.Hideaki Jo - Japonsko
5.Florian Kirch - Nemecko
         body sú po základnej časti

25.Zuzana Hromcová - Bytča
29.Peter Hudák - Košice
37.Matúš Demiger - Zlaté Moravce
38.Štefan Gašpár - Púchov
56.Ivana Štiptová - Ružomberok
68.Pavel Jaselský - Vojtovce
celkom 136 súťažiacich
v oficiálnej časti

mimo súťaž
109.Blanka Lehotská - Bratislava
122.Martin Krebs - Vinosady
celkom 155 účastníkov
3 760
3 453
3 459
3 096
3 443


2 593
2 517
2 188
2 182
1 943
1 788
1 319
1 131
            1.NEMECKO
2.ČESKO
3.USA
4.Poľsko
5.Japonsko
6.Francúzsko
7.Srbsko
8.India
9.SLOVENSKO
10.Holandsko
11.Turecko
12.Čína
13.Belgicko
14.Veľká Británia
15.Chorvátsko

celkom 24 družstiev
16 436
16 181
14 488
14 092
14 043
13 825
13 227
11 708
11 640
11 587
11 165
10 969
10 564
10 527
9 082
Image
nemecké družstvo pri tímovej úlohe
Image
svet pozná už aj obrázkové sudoku
Image
nový majster sveta
Image
SPOMIENKY NA EGER očami (jazykom) Jána Farkaša (v preklade Vlka), alebo AKO SME ZVLÁDLI MAĎARČINU
ImageDošli sme - teda každý nejak inak, dokonca aj obkľukou cez maďarské skoro zabudnuté dedinky, ale došli. Niektorí len so znalosťou 6 maďarských slov, konkrétne: jó napot kivánok (dobrý deň), Eger, köszönöm szépen (ďakujem pekne) - dôležité ale bolo, že ruky a nohy fungovali na 100%. Martin (Krebs) to dokonca pri Salgótarjáne vyskúšal aj s policajtami a na prekvapenie išlo to. Jediné zaváhanie nastalo, keď mu ukázali odbočiť na nevábne vyzerajúcu polorozbitú cestu s asfaltom starým 100 rokov, vraj toto je cesta na Eger, pričom oni si to šinuli ďalej po hlavnej. Ale oplatilo sa, neboli to žiadni mafiáni preoblečení za policajtov a tak partia z Blavy prišla takpovediac podľa plánu. Stredoslováci si to nasmerovali cez Zvolen a Lučenec a podľa ich plánov za hranicou mali pokračovať po rovnakej ceste. Navigátor Pali (Jaselský - berieme ho ako Stredoslováka, lebo sa snaží vzdelávať v Žiline - aj keď o tom všetci pochybujeme) však o danej odbočke nezapochyboval a aj keď mu itinerár hovoril odboč, žiaden príkaz šéfvodičovi Janovi (Farkaš) nedal. A tak si všetci v aute prezreli maďarský vidiek a rozsiahle lúky v Hevešskej župe. Dokonca v snahe o zorientovanie sa, kde to vlastne sú, sa Jano pokúsil aj komunikovať s domácimi, keď však po maďarskom pozdrave prešiel do angličtiny, výraz na tvárach starousadlíkov bol jasným dôkazom, že tadiaľto cesta nevedie. Až prišiel ten osudný okamih. ImageNa začiatku jednej dedinky, keď už naozaj nikto v aute netušil, kde sa nachádzajú, Jano zastavil pri prvom dome, kde postávali traja domorodci. Jó napot, začal tradičným pozdravom, do you speek english?, po ktorom sa spustil príval maďarských slov, na čo dokázal reagovať len ťažkou a zložitou vetou: Nem értem a magyar. Vtedy sa jeden z domácich spamätal a oslovil Jana zvukomalebným hlasom: Sprechen Sie Deutsch? Janovi poskočilo srdce a s mierne zakoktaným hlasom zareagoval: Ja, natürlich, groß, können Sie beraten uns? A potom to už išlo ako po masle. Zmes nemčiny, maďarčiny, slovenčiny a angličtiny a najmä ochota dokázali zázrak a naši sa nasmerovali na Eger a do polhoďky parkovali za hotelom.
ImageZvítanie bolo štandartné, Peťo (Hudák) prišiel s rodičmi z Košíc a keď sa dovalil Pišta (vlakom išiel z Prahy do Pešti a odtiaľ ho našťastie hneď deportovali do Egeru) boli sme kompletní. Na samotný úvod sa čakalo síce vyše hodiny, lebo domáci mali trochu chaos a na poslednú chvíľu sa ešte opravoval booklet - t.z. ukážkové zadania, aby si ich každý mohol preložiť do rodnej reči, ale čo sme mohli od mega podujatia čakať. Nám by však po dopravných skúsenostiach už ani nevadilo, keby sme ho dostali v originále. Spojenými silami by sme preklad zaručene zvládli. Všetci sme si teda na uvítaciu večeru poriadne počkali, aj keď poniektorým (najmä od susedného stola Belgičanov) popri úvodnych dunivých skladbách dvoch akože speváčok viac hralo niekde úplne inde. Ale aspoň, že bola na úvod zábava.
Last Updated ( Monday, 23 January 2012 )
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement