Výkonnostné triedy predstavujú úroveň, ktorú dosiahol príslušný lúštiteľ/ka na súťažiach a turnajoch organizovaných SZHaK, alebo v spolupráci s ním. Podmienky získavania výkonnostných bodov a členenie jednotlivých úrovní stanovuje Turnajový poriadok, v ktorom je určené prideľovanie bodov za umiestnenie podľa jednotlivých turnajov a kategórií. V rokoch 2009 a 2010 prebiehali na Turnajovom poriadku postupné zmeny podľa jednotlivých kapitol, pričom téma výkonnostných tried bola náročná najmä z pohľadu, podľa akého kritéria rozdeliť jednotlivé turnaje, ktoré sa doposiaľ uskutočnili a aké bodové ohodnotenie prideliť takto rozdeleným turnajov pre jednotlivé miesta podľa poradia jednotlivcov.
Na zasadnutí v Banskej Bystrici (30.8.2008) sa uskutočnilo základné rozčlenenie jednotlivých turnajov, ktoré sa doposiaľ na Slovensku organizovali. Tomuto rozčleneniu zodpovedalo aj bodové ohodnotenie a zisk výkonnostných bodov. Na nasledujúcich pracovných stretnutiach sa toto rozdelenie ešte vyprecizovalo a tak sa v deň konania snemu SZHaK počas Majstrovstiev Slovenska v riešení krížoviek a hádaniek v septembri 2011 udeľovali prvé oficiálne výkonnostné triedy SZHaK.
Pravidlá pre udelenie výkonnostnej triedy sú súčasťou Turnajového poriadku (SEKCIA O NÁS - STANOVY A DOKUMENTY).

TABUĽKA
2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024

Výsledky najlepších riešiteľov v jednotlivých kategóriách
- po doplnení prvých chýbajúcich údajov najmä z dávnych ročníkov. Vďaka týmto skoro zabudnutým výsledkom môžeme k zisku majstrovskej triedy zablahoželať Jozefovi Kontuľovi za krížovky. Po bratislavskom turnaji DANUBIA 2011 prekonal 10 bodov v kategórii logických úloh a sudoku Ladislav Bielik, ktorý má tak od dnes "vo vrecku" základnú tretiu triedu. December v Michalovciach bol v očakávaní vstupu Ivana Riasa do hádankárskej siene slávy. To by však dosiahol len turnajovým víťazstvom, ktoré mu vyfúkol Ján Turek, ktorý sa tak priblížil ku svojmu krúžkovému kolegovi Štefanovi Tatarkovi. I.Rias (999 bodov) si tak bude musieť na tú "slávu" ešte počkať. Za zmienku stojí ešte fakt, že o 6 miest si medzi krížovkármi polepšil Milan Kandrik a historicky prvé body v A kategórii získal Dušan Škrovina. Záver roka 2011 umožnil opäť sa venovať historickým záznamom a doplniť chýbajúce údaje o kvalifikačných turnajoch v logike za rok 2006. Body pribudli viacerým, ale najviac zarezonoval postup Michala Hudáka medzi "jednotkárov" a Miroslava Kováčika medzi "dvojkárov", pričom vstup do výkonnostne ocenených sa podaril už aj Eve Jatelovej a Ľubošovi Oravcovi.

2012:
Novoročný turnaj 2012 v Martine a doplnenie prvých celoslovenských turnajov z prelomu 50. a 60. rokov do VT narobili poriadne zmeny. K elite krížovkárov sa približuje I.Platzner, o 2 miesta sa posunul hore L.Gonda, prvú triedu má právom už aj V.Šimčisko a medzi tretiakov sa začlenil aj zakladateľ krúžku Tatranci Michal Černák. Do hádankárskej siene slávy vstúpil okázalo už aj Ivan RIAS a prvú VT si vylúštili B.Baťalík a M.Šuňavec. Bodovo i poradím si vďaka dávnym turnajom prilepšili matadori D.Karkuš, I.Petrík, C.Panoc, R.Moško, D.Lančarič a J.Belička. Jarné a letné turnaje 2012 posunuli medzi elitu krížovkárov Dušana Vojníka a majstrovskou triedou sa už môže hrdiť i Peter Paďour. Hádankári len naberali bodové skóre, kde sa zdá že nebude tak dlho trvať a znovu sa rozšíri sieň slávy. Veľa zmien však zaznamenali logici a sudokáči. Medzi majstrov sa zaradil ešte len 19 ročný Matúš Demiger a pričom len 16 ročná Miška Bieliková už dosiahla prvú triedu. Do nej sa po rokoch organizovania turnajov, za čo sa body neprideľujú, konečne prelúštil predseda Ján Farkaš. Druhú triedu za slovenské súťaže majú už aj dvaja Moraváci Jan Novotný a Jakub Ondroušek, ku ktorým sa pridala ešte len 14 ročná Evka Branišová. Medzi tretiakmi sme privítali aj nováčikov Jozefa Štullera, Ondreja Rudolfa i novopečenú mamičku Andreu Tamajkovú.
2013: Rok začína vstupom Petra Samca medzi hádankárskych "druhákov", paradoxne je to ale prepad z tretej do druhej triedy. Peťo, Peťo, čo to len z teba bude???. Svoju prvú triedu si ako dodatočný darček k 60-tke doprial Ivan Šarkan. V krížovkách si polepšil aj František Cvengroš, ktorý sa vďaka prechodu do A-čka veľmi rýchlo prepracoval do druhej výkonnostnej triedy. Tam sa veľmi rýchlo ocitol aj Jiří Sýkora, ktorý zdá sa bude čochvíľa atakovať aj partiu jednotkárov. Najväčšie gratulácie však putujú na Liptov Ivanovi Šuňavcovi, ktorému sa tento rok naozaj darilo, čo pretavil ziskom majstrovskej triedy práve ku koncu roka. V hádankách sa takýto skvelý kúsok podaril na jeseň Tatrančanke Emílii Rigdovej, ktorá sa tak postupne prepracováva do top 20 v tejto historickej tabuľke. V logike medzi novými zaradenými, ktorí tak získali vôbec svoju prvú výkonnostnú triedu. vítame ďalší český talent Janku Břízovú, už druhú z rodiny Hromcových - Katarínu, Jána Moráveka, Martinu Prinerovú, ale i talentovaného Jakuba Bahyla, ktorý končí rok tesne pred bránami druhej triedy. Medzi "prvákov" sa ešte na začiatku leta prelúštila Eva Branišová (a to má len 15 rokov), ku ktorej sa pridal i čoraz lepšiaci sa Matej Uher a český sudokumajster Jakub Ondroušek, či ďalšia skvelá tínedžerka Michaela Bieliková (18 rokov dosiahla len koncom roka). Najväčší bodový zisk počas roka dosiahol Ivan Rias v hádankách, ktorý ako jediný zo všetkých súťažiacich presiahol hodnotu 100 bodov za jeden rok.

2014:
Po úvodných turnajoch v MT a KE môžeme privítať medzi tretiakov v krížovkách Jána Rybnikářa a medzi logikmi Martina Fundárka a Veroniku Koľvekovú. V Bratislave sa medzi skupinu držiteľov prvej triedy v logike prelúštil Štefan Gyürki, naopak prvé body vôbec získali Michal Pokorný v hádankách a Andrej Plaštiak za sudoku. Po štvorici turnajov v trenčianskom kraji (Bytča, Púchov, Zem.Kostoľany a Prievidza) sa z novou triedou môžu pochváliť M.Hruška (H) a J.Novotný (LuS), pričom novým prírastkom medzi držiteľmi VT je odteraz už aj J.Hrazdira (LuS). V Brezovej sme sa dočkali niečoho podobného u L.Gondu, ktorý síce tesne, ale predsa len dosiahol elitnú triedu v krížovkách. Poprad bol medzníkom u Ivana Filadelfyho, ktorého týmto vítame v sieni slávy. Martinský šampionát v logike naopak umožnil posunúť sa medzi "druhákov" Jakubovi Bahylovi. Bratislava pomiešala poradie medzi logikmi a prijala medzi "prvákmi" Andreja Plaštiaka. Záver roka prial Jánovi Turekovi, ktorý sa medzi krížovkármi prepracoval už na tretiu priečku. Medzník ale patril hádankám, v ktorých do siene slávy vstúpil už aj Milan Chudý.
2015: Nechýbalo veľa a mohli sme oslavovať vstup ďalšieho krížovkára do siene slávy. Jánovi Turekovi však k tejto méte chýba ešte bod. Blízko je aj ďalší Popradčan Štefan Tatarko a tak sa dá očakávať, že úvod roka 2016 bude v tomto smere zaujímavý. Druhú výkonnostnú triedu sa však podarilo získať tretiemu členovi krúžku spod Tatier Milanovi Kandrikovi a prvú triedu štvrtému Tatrancovi Antonovi Hajovskému. K nemu sa nečakane pridal aj Trenčan Jozef Kumičík. Medzi hádankármi sa vďaka striebru na majstrovstvách Slovenska prepracoval medzi elitu Lucián Gonda. Majstrovskú triedu sa počas roka podarilo rovnomernými výkonmi získať Antonovi Hnáthovi. Druhú hádankársku triedu si po Žiline vyhádal pre zmenu Moravák Jiří Sýkora, ktorému to ide aj so slovenskými hádankami, ku ktorému sa pridal Milan Kandrik. Medzi logikmi si očakávaný vstup medzi elitu vylúštil Matúš Demiger. Pri jeho veku a kvalitách sa dá očakávať, že v tejto oblasti má na to, aby čochvíľa dohnal aj top riešiteľov pred ním a možno ako prvý prekonal aj bájnu métu 1000 bodov. Gratulácia však ide aj do Brna, pretože majstrovskú triedu sa podarilo vďaka dosiahnuť Jakubovi Ondrouškovi, ktorý zbiera body ako na bežiacom páse. Majstrovskou triedou sa môže hrdiť už ale aj ešte len 19 ročná Michaela Bieliková. Razantný vzostup zaznamenal Andrej Plaštiak, ktorý sa už v lete prehupol medzi "druhákov", čo sa neskôr podarilo aj Viliamovi Balkovi. Potešiteľný bol však aj vstup nováčikov 16 ročného Pavla Kollára, 15 ročnej Diany Škrhovej a 14 ročnej Natálii Chanovej, ktorým sa za krátky čas podarilo dosiahnuť métu tretej výkonnostnej triedy. K našim mladým talentom sa ešte pridal český reprezentant Jan Zvěřina a Miroslav Šalaga, čím sa počet účastníkov, ktorí počas roka poskočili o nejakú tu triedu nahor, uzatvoril.

2016: Všetko sa zmenilo hneď na začiatku roka v Martine a tak máme medzi krížovkármi už trojicu slávnych. Po turnaji v Prievidzi sa však k Jánovi Turekovi pridal jeho súkmeňovec Štefan Tatarko a tak sú mušketieri zrazu štyria. Možno ale nepretečie veľa vody a sieň budeme otvárať znovu. Bodaj by tomu tak bolo čím skôr. Postupne sa ale zlepšujú všetci. Majstrovskú triedu si v krížovkách zhodou okolnosti tiež v Prievidzi vylúštil Dušan Šmikniar. Na šampionáte sa zase výborne počínal Moravák Jiří Sýkora, ktorému tento úspech umožnil stať sa držiteľom už prvej krížovkárskej triedy. Veľmi dobre mu sekundoval kolega Petr Štefek, ktorý postúpil medzi druhákov. V tesnom slede za ním do druhej triedy vhupol nestarnúci Rudolf Moško. Najväčší vzostup zaznamenal Jozef Manca, ktorý preskočil až 14 krížovkárov. posledným komu sa podarila významnejšia zmena bol Matúš Demiger, ktorý vďaka bodu v Martine zaokrúhlil ich počet na 10, čo mu získalo tretiu výkonnostnú triedu medzi krížovkármi. V hádankárskej časti sa počas roka Laco Žitňák krok za krokom doťahoval na vedúceho Mira Ploščicu (už stráca len 40 bodov) a ak to bude takto pokračovať, čoskoro by ho mohol aj preskočiť. Postupne získavali body aj ostatní, významnejší posun ale u nikoho nenastal. O novinky sa postarali Petr Štefek, Peter Bohuš a František Cvengroš, ktorým sa podarilo dosiahnuť a aj prekročiť hranicu 10 bodov a získali tretiu výkonnostnú triedu. V skupine logikov a sudokáčov mal najväčší bodový rozdiel Jakub Ondroušek. Pekný vzostup zaznamenal ale aj Andrej Plaštiak, ktorý je už držiteľom prvej triedy a vďaka majstrovstvám druhú triedu môžu používať už aj Pavol Kollár, Jan Zveřina, Igor Hudák a Martina Prinnerová. Medzi skupinu tretiakov sa prepracoval počas roka nový talent Marek Pápay a popri manželovi sa vypracovala aj Gabriela Jaselská.
2017: Aj tento rok sa prvé zmeny udiali na Novoročnom trunaji KaH v Martine. Medzi držiteľov 1. výkonnostnej triedy sa už totiž mohol v krížovkách radiť Miloš Hruška a do druhej triedy sa prepracoval svojim výsledkom Jozef Manca. Košice v tomto trende pokračovali. Peter Hornák v sudoku a Katarína Šimonovičová v logike získali tretiu triedu. Marek Kasár tu navyše získal právo hrdiť sa majstrovskou triedou. O druhú triedu sa vehementne snažila aj Natália Chanová, v Košiciach jej ale chýbalo získať ešte jeden bodík. Vynahradila si to hneď v ďalšom turnaji Danubia v Bratislave. Tu si v hádankách vylúštil najnižšiu triedu už aj talentovaný Michal Pokorný a tak sa dodržala tradícia, že na každom turnaji máme nejakú zmenu. v tomto trende sa pokračovalo aj na púchovských turnajoch v logike a sudoku, kde sa zadarilo Jaroslavovi Grajciarovi a Jakubovi Hrazdirovi, ktorí sa vďaka bodom v logike posunuli medzi druhákov. Ešte vyššie do prvej triedy sa prepracovala Jana Novotná, ktorá úspešne začala dobiehať manžela. Zmeny vo výkonnostných triedach narušili až majstrovstvá Slovenska v sudoku a logike, pričom žiadne podstatné zmeny nenastali ani po KaH turnaji vo Svinnej. Až v Brezovej sa vďaka bodovému skóre prepracovali do skupiny držiteľov 1. výkonnostnej triedy v krížovkách František Cvengroš a v hádankách Ivan Šuňavec. Aj keď body postupne pribúdali mnohým, posuny sa diali až na jesenných majstrovstvách Slovenska v KaH. Tie napomohli získať 2. triedu v hádankách Petrovi Gašpárovi a rovnako aj Ivanovi Pastuchovi. Zaujímavo však vyzerajú bodové stavy niektorých adeptov na vyššie ocenenia. Len 27 bodov chýba Jánovi Turekovi na vstup do siene slávnych hádankárov. Pred bránami elitnej triedy (2 body) ukončila rok v logike Zuzana Hromcová. Úplne rovnako bol na tom Igor Platzner v hádankách. Len jeden bod na majstrovskú triedu chýbal Martinovi Kollárovi v logike. 10 bodov na tú istú métu chýbajú Matejovi Uherovi a 3 body v hádankách Romanovi Strculovi. Ostatné minimálne straty majú aj ďalší v nižších kategóriách. Faktom hodným úvahy, sú ale bodové stavy v sieni slávy, kde sa zdá budeme musieť vymyslieť ešte jednu osobitnú kategóriu, pretože minimálne Milan Chudý nemá v krížovkách hranice - v dobrom :-) a už teraz zdvojnásobil bodový stav v sieni slávy.
2018: Výborný výsledok na majstrovstvách Slovenska napomohol Petrovi Štefekovi k prieniku medzi držiteľov 1. triedy v krížovkách. Tesne sa k nej priblížil aj Milan Kandrik, ten si ale na túto métu musí počkať minimálne do roku 2019. Zaujímavý skok cez 30 riešiteľov sa podaril Matúšovi Demigerovi. Medzi držiteľmi 3. triedy v krížovkách sme mohli po turnaji v Brezovej pod Bradlom privítať už aj Petra Bohuša. Na čelo hádankárov sa po turnaji na Hornej Nitre dostal Ladislav Žitňák. V Brezovej pod Bradlom sa ale udiala ešte zaujímavejšia udalosť. Ján Turek (pre odlíšenie stále mladší) sa prelúštil do Siene slávy, kde ho srdečne všetci vítame. Pod Tatrami sa prienik medzi elitnú skupinu podaril Igorovi Platznerovi, ktorého po žilinskom turnaji nasledoval Ján Psotný. Medzi logikmi si najprv už v úvodnom košickom turnaji vybojoval 1.triedu Jan Zveřina. Vyšší level, konkrétne elitnú triedu, si na jarnom Danubia turnaji v Bratislave vylúštila Zuzka Hormcová, ktorú po šampionáte nasledovala Ivanka Ondrejková. Na tom istom šampionáte sa medzi prvákov prebojoval už aj Jakub Hrazdira a hneď po ňom aj Paľko Kollár a Bastien Vial-Jaime z Francúzska, ktorý prišiel otestovať úroveň nášho šampionátu. Druhú výkonnostnú triedu na rovnakom podujatí získala aj Diana Škrhová. To však nebolo všetko. Elitný certifikát získal po Púchovskom stretnutí aj svetovo známy Jakub Ondroušek, majstrovskú triedu Matej Uher, druhú triedu Katka Šimonovičová a tretiu triedu Bianka Húževková. Záver roka bol tiež hodnotný, keď sa na poslednom turnaji roka BRÚSKA v Bratislave medzi elitu dostal aj Pavel Jaselský a medzi držiteľov 1. triedy Natália Chanová.
2019: Turnaj vo Svinnej bola asi najzaujímavejší pre Milana Kandrika, ktorému sa 1 bodom za krížovky podarilo prehupnúť do 1. triedy medzi krížovkármi. Slovenský šampionát v tomto hodnotení prial Čechom. Konkrétne Petrovi Štefekovi, ktorému sa podarilo získať potrebný počet bodov v hádankách a splniť tak limit pre zisk 2. triedy v hádankách. Hneď na druhý deň sa na KaH turnaji v Prievidzi podarilo dosiahnuť 10 bodovú hranicu Jurajovi Bódimu a tak sa po hlavolamoch môže tešiť z výkonnostného zápisu aj v hádankách. Na poslednom turnaji v Košiciach sa pre Milana Kandrika zopakovala situácia zo Svinnej, akurát to boli hádanky. Aj tu sa u totiž podarilo prekročiť métu 100 bodov a ako v krížovkách tak aj v hádankách je už odteraz držiteľom 1. triedy. Medzi logikmi sa v tomto roku zadarilo českým riešiteľom, po jarnom bratislavskom turnaji v sudoku sa držiteľom 3. triedy stal Jan Češka, ktorého po MSR v logike nasledoval Pavel Kadlečík. K nim sa neskôr pridal Miroslav Šalaga, ktorý sa v súčte po púchovskom turnaji prehupol cez 50 bodov a stal sa držiteľom druhej triedy a aj Igor Braniša, ktorý sa po koncoročnom turnaji v Košiciach konečne dočkal 3. triedy.
2020: Tento rok bol neobvyklý. Svet zasiahol koronavírus a ten zmenil celý život, vrátane toho nášho lúštiteľského. Zatvorili sa mnohé obchody, reštaurácie, školy, hotely, my sme museli zrušiť väčšinu turnajov. Našťastie zopár sa ich napriek tejto zložitej pandemickej situácii predsa len podarilo v dobrých úsekoch roka zrealizovať. Ešte keď sa nič nedialo, sa podarilo lúštiť na KaH turnajoch v Martine a Bratislave. A začiatok roka priniesol hneď prvú zmenu. V hádankách sa na 5. priečku medzi najlepšími posunul Ján Turek. Potom ešte stihli prebehnúť MSR jednotlivcov v logike a sudoku, kde sa zaskvel Števko GAŠPÁR, ktorý sa po sudoku presunul ako prvý medzi logikmi do siene slávy, aby tento krok hneď potvrdil titulom majstra republiky v logických úlohách. MSR v logike doprialo aj Martinovi Kollárovi, ktorému 3 získané body stačili postup do majstrovskej triedy, pričom súbežne s ním si bodovo polepšil aj Bastien Vial-Jaime, ktorý už takmer pravidelne začal navštevovať naše podujatia a prepracoval sa do druhej výkonnostnej triedy. V závere tzv. voľnejšieho obdobia sa podarilo usporiadať aj MSR v krížovkách a hádankách a KaH Turnaj Hornej Nitry. A tu sa roztrhlo vrece. V top 3 nastala po MSR v krížovkách zmena. Na druhú priečku sa prepracoval už Janko Turek a odsunul tak nižšie Mira Ploščicu. Vôbec Jankovi sa tento rok darilo, aj keď bol oklieštený. MSR priniesli ešte jeden pekný moment. Do siene slávy môžeme s radosťou privítať Paliho Tibenského a aby sme nezabudli, druhú triedu sa podarilo na MSR získať Veronike Koľvekovej a Marekovi Pápayovi.
2021: Rok 2021 bol na naše podujatia úplne chudobný. Vzhľadom na obmedzenia organizovať hromadné podujatia sa až 3/4 roku nemohlo konať nič. Ochorenie COVID-19 jednoducho zablokovalo všetko, čo sa len dalo. Ale aspoň sa podarilo vďaka ochote domácich zo Zemianskych Kostolian uskutočniť národný šampionát v krížovkách a hádankách a Turnaj Hornej Nitry v gescii prievidzského krúžku Bôbari. Vzhľadom na odročenie majstrovstiev sveta v logike a sudoku, sa na naše šampionáty už nedostalo. Napriek len 2 súťažiam sa predsa len udiali zaujímavé zmeny. Okrem bodových prírastkov sa totiž pokrok podaril Matúšovi Demigerovi a Jankovi Psotnému, ktorí sa posunuli do 2. výkonnostnej krížovkárskej triedy a Jurajovi Bódimu, ktorému sa konečne podarilo prelomiť vstupnú 10 bodovú hranicu. V hádankách sa takéto niečo nepodarilo nikomu a logici mali tento rok absolútnu pauzu.
2022: Tento rok sa čakalo ako sa bude vyvíjať pandémia COVID-19 a vplyv očkovania. Našťastie situácia sa postupne zlepšovala a to umožnilo začať organizovať aj naše podujatia. Prvé boli majstrovstvá Slovenska v logických úlohách a sudoku a po nich nasledovali regionálne turnaje krížoviek a hádaniek v Poprade a Košiciach. Viacerí si bodovo polepšili a niektorí sa posunuli v poradí aj vyššie. Zlomový úspech sa ale podaril Veronike Hrubjákovej, ktorá sa v logike a sudoku prepracovala na 10 bodovú hranicu a je tým pádom držiteľkou 3. výkonnostnej triedy. Nasledujúce turnaje krížoviek a hádaniek zásadné zmeny nevyvolali. Niekoľko riešiteľov sa síce posunulo na vyššie priečky, cez patričnú hranicu znamenajúci presun do vyššej triedy sa ale nekonal. Zmena nastala až po majstrovstvách Slovenska, v ktorých sa skutočne vynikajúco zadarilo Petrovi PAĎOUROVI, ktorý prelomil hranicu 500 bodov a stal sa držiteľom elitnej triedy v krížovkách.
2023: Najprv sa čakalo ako sa vyvinie celková situácia a aj harmonogram možných turnajov. Vôbec prvý turnaj roka bol preto až v marci v Košiciach. Už na ňom sa ale medzi majstrov prehupol v logike Jan Zvěřina, pričom potrebný bod na prienik do druhej triedy získal aj Peter Hornák. Po turnaji vo Zvolene si polepšila Katarína Kasárová (prvá trieda). Ďalšie KaH turnaje vo Svinnej a Brezovej ako aj LúS v Bratislave veľa vody nenamútili, len popridávali body a kde-tu pomohli niekomu o posun o priečku vyššie. Šampionát v sudoku a logike ako aj nasledujúci turnaj KaH v Poprade boli už iné. Dve miesta do top 5 na majstrovstvách napomohli Natálii Chanovej prekročiť hranicu 250 bodov a včleniť sa tak medzi držiteľov majstrovskej triedy v logike. Podobné body, ale za trochu nižšie priečky umožnili dosiahnuť druhú triedu Martinovi Fundárkovi. Rovnako tak vďaka druhému miestu v krížovkách v Poprade sa Ivan ŠUŇAVEC prepracoval do elitnej triedy. Novinkou roku 2023 je aj schválenie novely Turnajového poriadku a vytvorenie nového titulu EXCELENCIA, ktorý sa udelí pri dosiahnutí 3000 bodov v danej lúštiteľskej kategórii. Na nasledujúcich turnajoch z pohľadu výkonnostných tried dominoval Pavol Vychovalý ml., ktorý sa po hádankách z Košíc konečne dostal do tretej výkonnostnej triedy, aby sa hneď na to v Žiline vďaka 5 bodom preštrikoval do 2. triedy v krížovkách. Posledné dve podujatia roka priniesli nejednu zaujímavosť. Plece pri pleci budú totiž určitú dobu v krížovkách "stáť" bratia Gašpárovci, pričom v hádankách si Peter polepšil a postúpil medzi prvákov. Vďaka druhému miestu v Béčku na turnaji Hornej Nitry sa po vyše 30 rokoch konečne dopracoval k 10 bodom v krížovkách a pripísal si výkonnostnú triedu aj dlhoročný predseda Ján Farkaš, s čím on sám už ni nepočítal. Naopak hádanky o deň pred predtým na majstrovstvách Slovenska umožnili poskočiť do druhej triedy Dušanovi Vojníkovi. Bodový zisk v hádankách sa podaril na šampionáte aj Jozef Manca, ktorý sa odteraz môže hrdiť úvodnou výkonnostnou triedou už aj v hádankách. Počas roka si mnohí riešitelia bodovo polepšili (tučné písmo bodov), pričom mnohí z nich sa posunuli aj na lepšie pozície (zvýraznené meno).
2024: Tento rok začínal trochu chudobne. Košice ani Bratislava bodovo z pohľadu výkonnostných tried žiadne zmeny, až prišiel Zvolen, kde sa udiali hneď štyri zmeny. Medzi prvákov sa vďaka bodovaným miestam v sudoku a logike prelúštila Diana Škrhová a Miroslav Šalaga, druhú výkonnostnú triedu má po Zvolene Gabriela Jaselská a tretiu výkonnostnú triedu sa podarilo získať talentovanej Michaele Bernátovej. Po turnaji vo Svinnej máme nového "majstra" hádaniek a tým je Miloš Hruška. Po Svinnej sa konečne dočkal aj Jozef Kováčik, ktorý sa tiež prehupol medzi držiteľov majstrovskej triedy avšak medzi krížovkármi. Hneď na druhý deň v Brezovej sa rovnaký počin podaril Františkovi Cvengrošovi.
 
Zvýraznené meno predstavuje posun v tabuľke, zvýraznené body nárast za aktuálny rok. 
KRÍŽOVKY
Titul Excelencia od 3000 bodov
sieň slávy 1000 - 2999
 Milan CHUDÝ-Prievidza 2466
 Ján TUREK ml.-Poprad 1426
 Miroslav PLOŠČICA-Košice, St.Ľubovňa 1331
 Štefan TATARKO-Poprad 1209
 Pavol Tibenský-Brezová p/Bradlom, Majcichov 1055
elitná trieda 500 - 999
 Ladislav Žitňák-Šaľa 943
 Lucián Gonda-Kristy, Chmiňany 920
 Ján Droppa-Prešov 914
 Dušan Vojník-Prešov 871
 Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok 840
 Emil Trochan-Bratislava 685
 Ivan Filadelfy-Prievidza 651
 Igor Platzner-Žilina 616
 Ivan Šuňavec-Ružomberok 538
 Ivan Noskaj-Šaľa 503
majstrovská trieda 250 - 499
 Ján Makovník ml.-Ružomberok 493
 Peter Paďour-Žilina 445
 Emília Rigdová st.-Poprad 428
 Miroslav Hájiček-Bratislava, Prievidza 418
 Jozef Vaško-Nové Mesto n/V. 394
 Ľudovít Kordisch-Bratislava 372
 Stanislav Šoltis-Prešov 337
 Peter Sloboda-Stará Ľubovňa 331
 Jozef Kontuľ-Bratislava 305
 Ľudovít Fekete-Žilina 272
 Dušan Šmikniar-Vyhne 290
 Jozef Kováčik-Nové Mesto n/V. 255
 František Cvengroš-Spišská N.Ves 252
prvá trieda 100 - 249
 Jozef Bubnár-Hencovce, Vranov n/Top. 233
 Stanislav Strmeň-Bratislava 229
 Miloš Hruška-Bratislava, Olešná 211
 Slavomír Svetlík-Banská Bystrica 204
 Jaroslav Jablonský-Kysucké N.Mesto 197
 Pavol Husár-Prešov 178
 Milan Kandrik-Tatranská Lomnica 174
 Ivan Rias-Košice 157
 Dušan Karkuš-Praha, Bratislava 150
 Roman Strcula-Martin 133
 Peter Štefek-Vsetín 124
 František Genšorík-Martin, Vrútky 116
 Viktor Šimčisko-Bratislava 113
 Jozef Kolesár-Košice 106
 Jiří Sýkora-Vsetín 102
druhá trieda 50 - 99
 Ján Psotný-Nové Mesto n/V. 93
 Gabriela Vráblová-Martin 92
 Stanislav Zábojník-Bojnice, Prievidza 88
 Jozef Manca-Trnava 86
 Vladimír Komanický-Humenné 81
 Zdenka Králová Liptáková-Bratislava 75
 Peter Samec-Žilina 69
 Marián Baťalík-Michalovce, Humenné 62
 Jozef Sadloň-Bratislava
 Matúš Demiger-Zl.Moravce
60
 Ján Fehér-Bratislava 56
 Pavol Vychovalý ml.-Podolínec
 Jozef Mikláš-Bratislava, Piešťany
52
 Rudolf Moško-Trenčín 51
tretia trieda 10 - 49
 Štefan Gašpár-Púchov
 Peter Gašpár-Púchov
44
 Dušan Slašťan-Banská Bystrica 42
 Bohdan Zelinka-Liberec
 Jozef Kumičík-Trenčín
38
 Marcel Pecha-Trnava
 Ľuboš Oravec-Bratislava
37
 Cyril Panoc-Humenné 33
 Vladimír Chlebo-Banská Bystrica
 Jozef Mihalovič-Bratislava
 Anton Hnáth-Moravany
32
 Ladislav Jankovich-Veľký Šariš
 Radoslav Žačok-Stará Ľubovňa
31
 Ladislav Bareš-Plzeň
 Štefan Vaľa-Rolová
30
 Michal Černák-Svit 28
 Anton Čermák-Košice
 Štefan Schrötter-Košice
24
 Ján Babinský-Hont.Tesáre
 Stanislav Blecha-Bratislava
 Jaroslav Vacula-Banská Bystrica
23
 Imrich Petrík-Trebišov 22
 Juraj Struňák-Michalovce
 Rudolf Čačko-Košice
21
 Ladislav Hriň-Prievidza 20
 Viktor Marko-Bratislava
 Milan Vyparina-Bratislava
 Jozef Páleník-Svinná
19
 Benjamín Baťalík ml.-Michalovce
 Ivan Hežely-Michalovce
 Milan Tomáš-Bratislava, Poprad
17
 Anton Hajovský-Svit
 Jozef Pavlík-Chmeľov, Prešov
 Ján Sopóci-Žilina
 Peter Purtz-Kežmarok
 Ľudovít Alth-Košice, Prešov
16
 Drahomír Lacko-Žiar n/Hr., Žarnovica 15
 Marián Ďurech-Martin
 Václav Sekanina-xxx
 Drahotín Lančarič-Zábřeh, Žilina, Trnava
 Peter Bohuš-Košice
14
 Viliam Macák-Bratislava
 Stanislav Plachý-Zem.Kostoľany
 Július Smeja-Bratislava
 Dušan Škrovina-Martin
13
 Branislav Bendik-Plaveč
 Vladimír Konečný-Svinná
 Miloš Lampert-Bratislava
 Hana Svojsíková-Banská Bystrica
 Juraj Bódi-Detva
12
 Dušan Šulík-Ružomberok
 Ladislav Zvada-Spišská N.Ves
 Ivan Šarkan-Martin
11
 Ivan Baroš-Banská Bystrica
 Alojz Eichenberger-Nové Mesto n/V.
 Marián Fila-Piešťany
 Jozef Prekop-Trenčín
 Ján Rybnikář-Lubina
 Terézia Schenková-Martin
 Elena Škulová-Zlaté Moravce
 Ján Farkaš-Bratislava, Martin, Sliač
10
 a ďalších 13 riešiteľov
 zatiaľ mimo výkon. triedy
1-9
HÁDANKY
Titul Excelencia od 3000 bodov
sieň slávy nad 1000 bodov
 Ladislav ŽITŇÁK-Šaľa 1726
 Miroslav PLOŠČICA-Košice, St.Ľubovňa 1598
 Ivan RIAS-Košice 1382
 Milan CHUDÝ-Prievidza 1363
 Ján TUREK ml.-Poprad 1315
 Ivan FILADELFY-Prievidza 1121
elitná trieda 500 - 999
 Štefan Tatarko-Poprad 929
 Lucián Gonda-Kristy, Chmiňany 878
 Pavol Tibenský-Brezová p/Bradlom, Majcichov 867
 Ján Droppa-Prešov 834
 Emil Trochan-Bratislava 760
 Ján Psotný-Nové Mesto n/V. 653
 Peter Paďour-Žilina 547
 Igor Platzner-Žilina 531
majstrovská trieda 250 - 499
 Ivan Noskaj-Šaľa 485
 Jozef Kováčik-Nové Mesto n/V. 433
 Stanislav Strmeň-Bratislava 431
 Jozef Vaško-Nové Mesto n/V. 407
 Ján Makovník ml.-Ružomberok 400
 Miroslav Hájiček-Bratislava, Prievidza 364
 Anton Hnáth-Moravany 294
 Emília Rigdová st.-Poprad 290
 Ľudovít Kordisch-Bratislava 277
 Jozef Bubnár-Hencovce, Vranov n/Top. 265
 Slavomír Svetlík-Banská Bystrica 262
 Miloš Hruška-Bratislava, Olešná 258
prvá trieda 100 - 249
 Roman Strcula-Martin 248
 Pavol Husár-Prešov 246
 Ivan Šuňavec-Ružomberok 222
 Jaroslav Jablonský-Kysucké N.Mesto 202
 Dušan Šmikniar-Vyhne 191
 Dušan Karkuš-Praha, Bratislava 180
 Ľudovít Fekete-Žilina 159
 Milan Kandrik-Tatranská Lomnica 154
 Marcel Pecha-Trnava 143
 Miroslav Šuňavec-Liptovský Hrádok 134
 Bohdan Zelinka-Liberec 129
 Benjamín Baťalík ml.-Michalovce 123
 Imrich Petrík-Trebišov 120
 Viktor Šimčisko-Bratislava 117
 Rudolf Čačko-Košice
 Stanislav Šoltis-Prešov
112
 Jozef Sadloň-Bratislava 111
 Peter Gašpár-Púchov 108
 Vladimír Konečný-Svinná 107
 Peter Sloboda-Stará Ľubovňa 110
druhá trieda 50 - 99
 Jozef Kontuľ-Bratislava, Topoľovka 93
 Stanislav Zábojník-Bojnice, Prievidza 92
 Štefan Gašpár-Púchov 80
 Ivan Baroš-Banská Bystrica 79
 Rudolf Moško-Trenčín, Kubrá 74
 Jiří Sýkora-Vsetín 71
 Cyril Panoc-Humenné
 Drahomír Lacko-Žiar n/Hr., Žarnovica
66
 Gabriela Vráblová-Martin 62
 Juraj Bubnáš-Prievidza 60
 Jozef Mikláš-Bratislava, Piešťany 59
 Peter Samec-Žilina 58
 Petr Štefek-Vsetín 54
 Ivan Pastucha-Ružomberok 53
 Ján Čižmár-Poniky, Banská Bystrica 52
 Dušan Vojník-Prešov 51
tretia trieda 10 - 49
 Drahotín Lančarič-Zábřeh, Žilina, Trnava 49
 Anton Čermák-Košice
 Pavol Vychovalý st.-Podolínec
48
 Ján Belička-Trnava 47
 Jozef Kolesár-Košice 42
 Zdenka Králová Liptáková-Bratislava 40
 Radoslav Žačok-Stará Ľubovňa 39
 Ivan Hežely-Michalovce 38
 Vladimír Komanický-Humenné 37
 František Cvengroš-Spišská N.Ves 36
 Štefan Varšaník-Michalovce 34
 Dušan Slašťan-Banská Bystrica 29
 Jozef Šurina-Banská Bystrica 28
 Hana Svojsíková-Banská Bystrica
 Marián Baťalík-Michalovce, Humenné
26
 Pavol Kušnír-Košice 24
 Štefan Rinčo-Bratislava
 Viktor Sinčák-Trebišov
 Ján Turek st.-Poprad
23
 Anton Zaťko-Brezno 22
 Milan Velísek-Dubnica n/V., Trenčín
 Jozef Pavlík-Chmeľov, Prešov
21
 Vladimír Chlebo-Banská Bystrica
 Ján Rybka-Poprad
 Michal Pokorný-Bratislava
20
 Ladislav Hriň-Prievidza
 Eugen Korec-Bratislava
 Ján Makovník st.-Ružomberok
 Jozef Mihalovič-Bratislava
 Ján Sopóci-Žilina
 Ján Babinský-Hont.Tesáre
19
 Jozef Páleník-Svinná
 Milan Vyparina-Bratislava
18
 Jozef Dóša-Banská Bystrica
 Miloš Lampert-Bratislava
 Juraj Struňák-Michalovce
 Ľuboš Oravec-Bratislava
17
 Marián Ďurech-Martin
 Jozef Papcun-Ruská Nová Ves
 Karel Henc-Brno
 Jozef Trochan-Bratislava, Prešov
16
 Dušan Šebík-Košice
 Pavol Vychovalý ml.-Podolínec
15
 Peter Purtz-Kežmarok
 Štefan Vaľa-Rolová
 Peter Bohuš-Košice
 Juraj Bódi-Detva
 Milan Tomáš-Bratislava, Poprad
14
 Bartolomej Bombár-Košice
 Pavol Bruňanský-Vinné
 Alojz Eichenberger-Nové Mesto n/V.
 Jozef Manca-Trnava
12
 Irenej Hornák-Bratislava
 Marek Mojdis-Giraltovce
 Roman Robota-Bratislava
 Štefan Šlosár-Stará Ľubovňa
11
 Ľuboslava Koštialová-N.Mesto n/V.
 Ján Olexa-Košice
 Michal Popeláš-Levoča
 Jaroslav Řičánek-Prostějov
10
 a ďalších 11 riešiteľov
 zatiaľ mimo výkon. triedy
1-9
LOGICKÉ ÚLOHY a SUDOKU
Titul Excelencia od 3000 bodov
sieň slávy nad 1000 bodov
 Štefan Gašpár-Dušanbe, Púchov 1085
elitná trieda 500 - 999
 Matúš Demiger-Zlaté Moravce 970
 Peter Hudák-Košice 914
 Pavel Jaselský-Bernolákovo, Vojtovce 684
 Jakub Ondroušek-Brno 638
 Zuzana Hromcová-Bytča
 Ivana Ondrejková Štiptová-Ružomberok
509
majstrovská trieda 250 - 499
 Marek Kasár-Ban.Bystrica, Brezno 490
 Blanka Lehotská-Bratislava 436
 Michaela Bieliková-Sereď 344
 Matej Uher-Bratislava 337
 Natália Chanová-Púchov 315
 Jan Zvěřina-Mimoň 314
 Ivan Pastucha-Ružomberok 264
 Martin Kollár-Bratislava 254
prvá trieda 100 - 249
 Anton Hudák-Poliakovce 226
 Andrej Plaštiak-Lomná, Námestovo 209
 Miroslav Šuňavec-Lipt.Hrádok 192
 Jakub Hrazdira-Zlín 189
 Jan Novotný-Brno 177
 Ján Farkaš-Bratislava, Martin, Sliač 168
 Katarína Kasárová Šimonovičová-B.Bystrica, Sl.Ľupča 148
 Michal Hudák-Košice 131
 Pavol Kollár-Bratislava 127
 Štefan Šomlo-Šahy
 Milan Šatka-Lipt.Mikuláš
125
 Jana Novotná Břízová-Brno, Pečky 119
 Miroslav Ploščica-Košice, St.Ľubovňa 118
 Martin Krebs-Vinosady 115
 Milan Chudý-Prievidza
 Jana Podroužková Sidorová-Praha, Košice
114
 Štefan Gyürki-Bratislava, Šalov 121
 Diana Škrhová-Bratislava 113
 Pavol Tibenský-Brezová p/Bradlom, Majcichov 109
 Miroslav Šalaga-Martin 103
 Eva Branišová-Bytča 101
druhá trieda 50 - 99
 Peter Gašpár-Púchov 98
 Martina Prinerová-Zvolen 84
 Peter Hornák-Bratislava 78
 Veronika Koľveková-Košice 74
 Marek Pápay-Jatov 70
 Igor Hudák-Košice 67
 Bastien Vial-Jaime-Francúzsko
 Martin Fundárek-Báhoň
65
 Jaroslav Grajciar st.-Zvolen 63
 Viliam Balko-Martin 62
 Anton Kazimír-Svit 61
 Marcel Zanechal-Bratislava 57
 Jakub Bahyl-Žilina
 Veronika Koľveková-Košice
54
 Miroslav Kováčik-Lenartovce, Abovce
 Gabriela Jaselská-Bernolákovo, Vojtovce
52
 Emília Rigdová st.-Poprad 51
tretia trieda 10 - 49
 Marián Mališ-Považská Bystrica, Zvolen 44
 Martin Kubík-Vyškov 43
 Ľubomír Turek-Poprad 39
 Dagmar Ševerová-Bratislava
 Zoltán Végh-Martin
38
 Ján Makovník ml.-Ružomberok 34
 Michal Boháč-Nitra
 Anna Medveďová-Banská Bystrica
30
 Jan Vondruška-Brno 26
 František Ivančo-Vranov n/Top.
 Jozef Chano ml.-Púchov
25
 Štefan Kyšela-Plavnica 22
 Peter Sloboda-Stará Ľubovňa
 Jana Ondroušková Hanzelková-Brno
21
 Ladislav Bielik-Sereď 20
 Juraj Bódi-Detva 19
 Stanislav Eleniuk-Stará Ľubovňa
 Zuzana Rajniaková-Liptovský Mikuláš
 Andrea Tamajková Pohanková-Považská Bystrica
18
 Ivan Šuňavec-Ružomberok
 Klára Vytisková-Praha
16
 Ján Turek ml.-Poprad 15
 Ján Droppa-Prešov
 Jaroslav Grajciar ml.-Zvolen
 Ján Morávek-Prievidza
 Jana Salamonová-Košice
 Štefan Tatarko-Poprad
 Pavel Kadlečík-Kopidlno
14
 Katarína Hromcová-Bytča
 Igor Braniša-Bytča
 Ľuboš Oravec-Bratislava
 Alexander Szabari-Sady n/Tor.
 Eva Jatelová-Čechy, Semerovo
13
 František Cvengroš-Spišská N.Ves
 Tomáš Hanžl-Brno
 Emília Rigdová ml.-Poprad
 Jan Češka-Brno
12
 Martina Hanžlová-Brno
 Jozef Štuller-Obyce
 Bianka Húževková-Púchov
 Veronika Hrubjáková-Šamudovce
 Michaela Bernátová-Pov.Bystrica
11
 Ondrej Rudolf-Bratislava
 Slavomír Svetlík-Banská Bystrica
 Jaroslav Vernarský-Prešov
10
 a ďalších 42 riešiteľov
 zatiaľ mimo výkon. triedy
1-9Rozdelenie turnajov mimo majstrovských podujatí:

a) Turnaje s najvyšším koeficientom (1-2):

O pohár RELAXu - Banská Bystrica 1993 - 2013
Turnaj Dunajcov - Bratislava 1960 - 1974
Turnaj Dunajcov (Západoslovenský prebor) - Bratislava 1975 - 1994
Danubia turnaj - Bratislava od 2010 a trvá
Turnaj M.R.Štefánika - Brezová pod Bradlom od 2009 a trvá
Turnaj Chrobákov - Brezová pod Bradlom 2009, 2010
Maratónsky turnaj - Košice od 2005 a trvá
Novoročný turnaj - Martin od 1998 a trvá
O pohár Matice slovenskej - Michalovce 1993 - 2015
Podtatranský turnaj - Poprad od 1998 a trvá
Turnaj Hornej Nitry (Stredoslovenský prebor) - Prievidza od 1979 a trvá
Dvadsiatkový / Eurový turnaj - Svinná 1999, od 2007 a trvá
Májový turnaj - Trnava 2005, 2006
Turnaj Energetikov - Zemianske Kostoľany 1993 - 2015
Turnaj zelenáčov - Zlaté Moravce od 2006 a trvá
O pohár Sloveny neskôr Memoriál Ľ.Feketeho - Žilina od 1980 a trvá
Východoslovenský prebor - Prešov 1974 - 1981, 1983, 1986, 1988, 1993
Východoslovenský prebor - Humenné 1982
Východoslovenský prebor - Stará Ľubovňa 1984, 1987, 1990, 1992, 1996
Východoslovenský prebor - Košice 1985, 1989, 1991
Kvalifikácie na MS v logických úlohách - všetky miesta 1994, 1996, 1999, 2000, 2002 - 2006
Turnaje hlavolamov - všetky miesta od 2007 a trvá
Turnaje sudoku - všetky miesta od 2011 a trvá
Celoslovenský hádankársky turnaj 1957 - 1964


b) Turnaje so zníženým koeficientom (3):

O pohár RELAXu - Banská Bystrica 1984 - 1992
Leto s krížovkou - Bardejov 1986 - 1988
Turnaj na pamiatku V.Kulčického - Bratislava 1981
Zemplínsky turnaj - Humenné 1972 - 1984 okrem 1982
Turnaj Košického vládneho programu - Košice 1981 - 1990
Kremnický dukát - Kremnica 1987 - 1989
Novoročný turnaj - Martin 1985 - 1989
Podtatranský turnaj - Poprad 1986 - 1989
Turnaj Hornej Nitry - Prievidza 1976 - 1978
Liptovský prebor - Ružomberok 1986 - 1988
Turnaj Pienin - Stará Ľubovňa 1980 - 2002
Vianočný turnaj - Topoľčany 1986 - 1990
Májový turnaj - Trnava 1985 - 1992
Turnaj Energetikov - Zemianske Kostoľany 1978 - 1992
O pohár Sloveny - Žilina 1979
Kvalifikácia na MS v logických úlohách - Banská Bystrica 1993
Turnaje sudoku - všetky miesta 2007 - 2010


c) Turnaje nezaradené pre zisk výkonostných tried (4):

O pohár RELAXu - Banská Bystrica 1983
Leto s krížovkou - Bardejov 1985, 1989
Memoriál R.Pekařa - Bratislava 1969 - 1973
Prebor Kysúc - Kysucké Nové Mesto 1979 - 1983
Novoročný turnaj - Martin 1984, 1997
Memoriál L.Nolča - Nové Mesto nad Váhom 1969 - 1985
Wimbledon - Prešov 1989 - 1993
O pohár primátora mesta - Vranov nad Topľou od 2006 a trvá
Podnikový šampionát Sloveny - Žilina 1979 - 1986
Turnaj všeličoho - Svinná od 1999 a trvá
Turnaj maľovaných krížoviek - rôzne miesta od 2009 a trvá
Súťaž dvojíc LUSK - rôzne miesta od 2011 a trvá
Mr./Mrs. record - rôzne miesta od 2010 a trvá