![]() |
Majstrovstvá KaH a Turnaj Hornej Nitry v Prievidzi dočasne zrušené
Vzhľadom na oznámenie Rekreačného zariadenia Púšť o uzatvorení zariadenia z dôvodu výmeny kúrenia, kde sa obidve podujatia mali konať, oznamujeme o predbežnom zrušení konania avizovaných podujatí s tým, že intenzívne hľadáme náhradné priestory.
Novinky zo Žiliny
![]() |
Volebná sobota (30.9.2023) bola zároveň veľkým dňom aj v rámci SZHaK. V rámci snemu sa totiž volilo nové vedenie, kde to bolo veľmi zaujímavé. Na post predsedu bol síce navrhnutý len súčasný šéf, ale o posty podpredsedov zabojovala až šestica nominovaných. Prvé kolo dokonca na úplne poradie nestačilo a tak sa muselo pristúpiť aj k 2. kolu. Rovnako dvojnásobný počet kandidátov bol aj na pozície členov Rady, jedine voľby do kontrolnej komisie boli bez prekvapení a napätia. Predsedom na ďalšie 4 roky sa tak opätovne stal Ján Farkaš, funkciu podpredsedov budú zastávať Ján Turek, Blanka Lehotská a Peter Paďour, členmi Rady boli zvolení Miroslav Lisál, Dušan Vojník a Ivan Šuňavec a prácu v Kontrolnej komisii budú vykonávať Jozef Chano, Miroslav Gomola a Lucián Gonda.
Sobota v Žiline bola zároveň aj miestom konania Majstrovstiev Slovenska družstiev v sudoku. V nich od prvého kola dominoval krúžok Gumkáči (P.Jaselský, N.Chanová a G.Jaselská) Druhé miesto obsadil krúžok K1Z (B.Lehotská, P.Hornák a D.Škrhová), ktorý odolal veľkému finišu krúžku Hron (M. Kasár, K.Kasárová, M.Šalaga), ktorý doplatil na slabý začiatok, inak by to dopadlo asi inak. Veľké ocenenie ale patrilo trojici dám, ktorých družstvo vzniklo priamo na mieste konania majstrovstiev žrebovaním z voľných jednotlivcov. TRI KOČKY (Z.Králová, M.Gašová a M.Bernátová) dokázali výborne spolupracovať a to sa pretavilo do veľmi dobrého výsledku.
Popoludnie patrilo majstrovstvám v riešení krížoviek a hádaniek, kde sa "pobilo" celkom 9 družstiev a veru tu rozhodovali drobné detaily. Tri družstvá totiž v krížovkách mali rovnaký počet chýb 2 a z nich dve družstvá mali najviac hádaniek (obidve 21) a tak muselo rozhodovať poradie odovzdania a aj pomocné hodnotenie obtiažnosti. Majstrami Slovenska sa stal krúžok ŽILINCI (P.Paďour, J.Jablonský a I.Jakubček), ktorý tesne poradil krúžok DUNAJCI (Z.Králová, M.Hruška a L.Žitňák). Bronz si vylúštil krúžok GORALI (M.Ploščica, J.Droppa, P.Vychovalý ml.), ktorý s rámci fair play upozornil na nezaznamenanú chybu v krížovkách, bez ktorej by sa inak stal majstrom. Nuž komu česť, tomu česť.
Majstrovstvá sveta v sudoku a logike s našimi želiezkami
![]() |
V polovici októbra sa v kanadskom Toronte uskutočnia najvýznamnejšie podujatia roka a to aj so slovenskou účasťou. Podľa kvalifikačných pravidiel si právo reprezentovať Slovensko svojimi výsledkami v 4 lúštiteľských oblastiach vybojovali najlepší z najlepších. V sudoku sa to podarilo Matúšovi Demigerovi zo Zlatých Moraviec, Petrovi Hudákovi z Košíc, Pavlovi Jaselskému z Bernolákova a Natálii Chanovej z Púchova. V logike resp. správnejšie v logických úlohách bude farby Slovenska reprezentovať takmer identická štvorica len Pavla Jaselského vymení Štefan Gašpár, ktorý momentálne kvôli práci pobýva v Dušanbe v Tadžikistane. Kapitánkou bude aj tento rok Blanka Lehotská z Bratislavy. Slovenskú oficiálnu reprezentáciu doplnia ešte Diana Škrhová Z Bratislavy, Miroslav Šalaga z Martina a Peter Hornák z Bratislavy, ktorí si budú môcť svetové lúštenie vyskúšať v tzv. vedľajšej kategórii mimo oficiálnu súťaž a môžu takto zbierať cenné skúsenosti. Naši sa už niekoľko rokov držia v absolútnej špičke, chýba nám ale to pomyselné šťastie, aby sme prelomili zemiakovú tradíciu štvrtých miest. Tak držme našim palce a nech to všetko dobre dopadne.