Rozvoj myslenia je nevyhnutný pre každého: Albi vie ako na to

Matúš Demiger je výkonný riaditeľ Svetovej hádankárskej federácie (Zdroj: PR článok)
 
 

Záujem o spoločenské hry sa začal stupňovať nielen na Slovensku ale po celom svete. Od minulého roku bol na každého jednotlivca vyvinutý veľký tlak súvisiaci s pozitívnym rozvojom mozgovej činnosti. Ako na to?

Hra je aktivita, ktorá prepája zvýšenú záťaž mozgu so zábavou a dokáže tak vyprodukovať u hráčov adrenalín aj endorfíny z pohodlia vlastnej domácnosti. Albi sa, ako jeden z najpopulárnejších výrobcov spoločenských hier, zameral na vývoj novej edície hier s názvom #Mozgovňa.  Ide o koncept zábavy, zameraný na logiku, rébusy, kritické myslenie, skrátka na to, čo si vyžaduje mozgovú aktivitu.

O svojom logickom zmýšľaní, tvorení hier a úloh, o tom ako vníma prínos logickej hry pre každého jedinca nám porozpráva Matúš Demiger, tvorca krížoviek, majster Slovenska a Česka v riešení sudoku, výkonný riaditeľ Svetovej hádankárskej federácie.

Kedy si si začal uvedomovať zvýšenú aktivitu vlastného mozgu?

To presne neviem, ale už pred školou som si vedel prečítať televízny program a od prvej triedy ma zaujímali atlasy a encyklopédie. Vždy som veľa čítal a od toho asi nebolo ďaleko ku krížovkám a kvízom v novinách či časopisoch.

Študoval si na škole pre mimoriadne nadané deti?

Chodil som na obyčajné osemročné gymnázium a ani tam som neexceloval v matematike, vlastne som v nej bol dosť zlý. Vždy ma viac bavila literatúra a geografia, a to som vedel využiť aj pri televíznych kvízoch či vedomostných spoločenských hrách.

 

Pamätáš sa na svoj úplne prvý rébus alebo prvú hru, ktorá ovplyvnila tvoj postoj k logickým a spoločenským hrám?

Viem akurát, že som sa nikdy nestal fanúšikom Rubikovej kocky, nikdy som ju nedokázal ani len zložiť. Nestopoval som si na čas ani známy Einsteinov hlavolam, ten mi prišiel dosť nudný a vlastne som si nerobil ani IQ test. Oveľa zábavnejšie boli logické úlohy, ktoré sme riešili na súťažiach na papieri a vychádzali z japonských hlavolamov. Najznámejšie sú asi maľované krížovky a sudoku, ale už som videl v časopisoch aj číselné hlavolamy ako kakuro a fillomino.

V akom veku si prepadol sudoku? Koho nápad bol prihlásiť ťa na majstrovstvá Slovenska v riešení sudoku?

Keď na Slovensko dorazilo sudoku, akurát som začínal s riešením logických úloh, tak sa k tomu sudoku pridalo úplne plynulo. V roku 2007 som bol na prvom slovenskom šampionáte a odvtedy som žiaden nevynechal, aj keď niektoré som organizoval a nelúštil.

Súťažiaci boli v rovnakom veku ako ty? Aký pocit si mal z víťazstva majstrovstiev v tak nízkom veku?

Vtedy tam chodili súťažiaci všetkých vekových kategórií, v prvých rokoch mali veľkú prevahu juniori a ani zďaleka som tam nepatril k najmladším. Spomínam si na jedno dievča, čo ešte nemalo ani šesť rokov a tak jej museli zadania čítať, ale lúštenie jej išlo. Medzi mladými bolo vtedy množstvo skvelých riešiteľov, takže nebolo prekvapením, že začali tak skoro chodiť aj na majstrovstvá sveta. Keď som vyhral svoje prvé majstrovstvá Slovenska v roku 2014, mal som už 22 rokov a v reprezentačnom tíme som už bol skoro šesť rokov, takže to nebola žiadna atrakcia.

Stal si sa členom Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov. Ako zväz funguje?

Zväz je veľmi rôznorodý, väčšinu členov tvoria práve hádankári a krížovkári, ktorí patria skôr k tým starším, mnohí lúštiť začínali ešte v podnikových krúžkoch pred revolúciou. Teraz je to pre viacerých hlavne hobby popri práci či na dôchodku.

Zároveň je medzi nami dosť riešiteľov sudoku a logických úloh, ktoré sú populárne najmä medzi učiteľmi či študentmi. Každý rok prebieha veľký boj o nomináciu do reprezentácie a postup na majstrovstvá sveta. Tie sa pre krížovkárov pre jazykovú bariéru nekonajú, ale v sudoku jazyk vôbec nie je dôležitý. Dva svetové šampionáty sme dokonca organizovali aj u nás na Slovensku.

Na majstrovstvách sa nám v minulosti celkom darilo, traja juniori – Jakub Bahyl, Zuzana Hromcová a Pavol Kollár – získali spolu päť medailí v súťaži hlavolamov, Peter Hudák bol v hlavnej kategórii strieborný aj bronzový a s trojčlenným sudoku tímom v roku 2009 získal dokonca zlato.

Začal si vymýšľať aj vlastné hlavolamy a krížovky, koľko času ti zaberie vytvorenie krížovky, či inej logickej úlohy?

Hlavolamy vymýšľam už asi od roku 2008, vtedy sme práve v Zlatých Moravciach organizovali naše prvé turnaje Zelenáčov a uvedomil som, že ma to baví možno ešte viac ako samotné lúštenie. Ako pätnásťročný som začal tvoriť krížovky aj do časopisov a odkedy tvoríme úlohy aj do Lišiaka, už je to pre mňa každomesačná rutina.

Ak si na začiatok vyberiem dobrú tajničku a správne ju do rastra uložím, bežná jednostranová krížovka sa dá vytvoriť aj za hodinu. Pri tých, čo idú na turnaj, si dávam záležať ešte viac a niekedy sa im venujem aj viac dní.

 

Pomáhal si pri tvorbe otázok do Blokov s hádankami a rébusmi z edície Mozgovňa. Čo je na ich vymýšľaní najťažšie?

Najťažšie je vymyslieť rébus, ktorý ešte nikto neobjavil. Pri tých tisíckach úloh už mám niekedy pocit, že všetky možné námety som už použil. Ale potom ten pocit zmizne a vždy sa objaví nejaký variant alebo trebárs rozloženie čísel v sudoku, ktoré vyzerá pekne a je stále nové. Väčšinu svojich úloh si pritom pamätám, preto ma napríklad prekvapilo, keď som svoje úlohy našiel v čínskej knižke v pekinskom kníhkupectve.

Kde hľadáš inšpiráciu na nové úlohy?

Najlepšou inšpiráciou je vždy blížiaci sa deadline, vtedy zvyčajne prichádzajú tie najlepšie nápady. Ale napríklad keď chystám turnaj v nejakom meste, vždy sa pokúšam do úloh skryť nejaké odkazy napríklad na históriu alebo miestne pamiatky.

Od roku 2021 si aj výkonným riaditeľom World Puzzle Federation. V čom spočíva náplň tvojej práce pre túto inštitúciu?

Je to taká nešťastná kombinácia vizionárskej a administratívnej funkcie. Takže zároveň sa snažím rozbehnúť projekty, aby sme boli vo svete viditeľnejší, aby o nás písali médiá a celkovo sa ľudia viac zaujímali o sudoku a hlavolamy a popri tom riešim bežnú kancelársku agendu.

Pre pandémiu sme museli odložiť posledné dva ročníky majstrovstiev sveta, takže teraz chystáme dvojtýždňové online podujatie, kde si tú dvojročnú prestávku vynahradíme. Okrem súťaženia budú na programe aj rôzne workshopy, diskusie či autorské panely.

Sú hlavolamy pre každého?

Som presvedčený, že v každom z nás je trocha hravosti a ak aj niekoho nebavia krížovky alebo hlavolamy, isto existuje nejaká hra, ktorá by ho chytila. Ak si myslí, že nie, tak potom ich asi len nevyskúšal dosť.

Ako na tvoje hádanky a krížovky reaguje okolie? Lúštia vo veľkom?

Ani nie, ale obaja rodičia krížovky tvoria, takže si ich užijú až-až.

Vyhradil by si vekovú skupinu, pre ktorú je zvýšenie mozgovej aktivity najdôležitejšie?

Myslím, že neexistuje veková skupina, ktorej by krížovky alebo hlavolamy neprospeli. Starší ľudia s nimi ľahko ostanú v strehu a precvičia si pamäť, pre deti sú zase skvelé na predstavivosť a majú šancu upútať aj tých, čo veľmi nemusia matematiku. No a pre všetkých ostatných to môže byť výborný relax na dovolenku alebo do MHD.

Máš nejaký obľúbený krátky slovný rébus pre našich čitateľov?

Jeden mám. Nakreslite symbol, ktorému podľa logiky patrí ďalšie miesto v rade.

Zdroj: PR článok