Majstrovstvá Slovenska v riešení krížoviek a hádaniek s dramatickým záverom (05. 11. 2022)

 
 
KRÍŽOVKY
1.M.Ploščica
2.P.Paďour
3.J.Turek
4.F.Cvengroš
5.M.Chudý
HÁDANKY
1.J.Turek
2.L.Žutňák
3.M.Chudý
4.P.Paďour
5.M.Ploščica
Vďaka podpore obce Zemianske Kostoľany, celej rodiny Plachých z miestneho krúžku Energetik a pani starostky Janky Školíkovej sa na Hornú Nitru po roku opäť mohli vybrať účastníci národného šampionátu. Kultúrny dom znovu prichýlil majstrov lúštenia a veru bolo sa na čo dívať. Poradie sa totiž menilo takmer každých 5 minút a to nielen v hádankách, ale aj krížovkách. Dôležitým momentom totiž tento rok nebola v krížovkách až tak rýchlosť a skoré odovzdanie, ale presnosť lúštenia. Náročné úlohy z dielne Pavla Tibenského, inak sedemnásobného majstra Slovenska v krížovkách a trojnásobného v hádankách, mali niekoľko chytákov a kto si na ne nedal pozor, tomu pribúdali počty chýb a klesal s poradí na nižšie priečky. V hádankách od Petra Bohuša, ktorému trošku vypomohli Jozef Papcún a Ján Farkaš sa diali obdobné veci, pretože priebeh súťaže bol ako na hojdačke. Minimálne z pohľadu, kto postupne získaval koľko bodov a ako sa v priebežnom poradí posúval hore, alebo dolu. Novými majstrami pre rok 2022 sa stali v krížovkách Miroslav Ploščica z Košíc a v hádankách Ján Turek z Popradu. Miroslav tak získal už 19-ty majstrovský titul v niektorej z riešiteľských kategórii a je tak držiteľov najväčšieho počtu titulov majstra Slovenska v celej histórii všetkých našich šampionátov.

Majstrovstvá sveta Krakov 2022 (16. - 23. 10. 2022)

 
 
Poľský Krakov tento rok privítal účastníkov už 15. svetového šampionátu v sudoku a 29. majstrovstiev sveta v logických úlohách a to po dvojročnej vynútenej pauze spôsobnej pandemickou situáciou súvisiacou s ochorením COVID-19. Do súťaže v sudoku sa zapojilo 197 jednotlivcov a 77 družstiev a šampionát v logike absolvovalo 204 súťažiacich, ktorí zoskupili celkom 49 tímov. Slováci sa v tejto spleti súťažiacich vonkoncom nestratili, práve naopak, celú súťaž atakovali finálové play off medzi jednotlivcami a medailové pozície v súťaži družstiev a ukázali že patria medzi absolútni svetovú špičku. Viac o majstrovstvách a výsledkoch našich nájdete TU.

Turnaj Žilincov v spomienkovom šate (02. 10. 2022)

 
Žilina privítala záujemcov o lúštenie po vynútenej dvojročnej pauze. V rokoch 2020 a 2021 sa totiž populárny turnaj nekonal z dôvodu zložitej pandmemickej situácie. Postupne sa ale všetko zlepšovalo a aj keď u niektorých stále existovali obavy, prvú októbrovú nedeľu Žilinské prebory podarilo zrealizovať. Záujemcovia o kvalitné lúštenie sa tak stretli v internátnych priestoroch Strednej odbornej školy stavebnej, ktorá sa už viackrát stala domovom takýto podujatí a napomohla tak dobrej myšlienke. Turnaj mal však smutný prívlastok, nakoľko sa niesol v duchu spomienky na dlhoročného vedúceho krúžku Žilinci Petra Samca, ktorý žiaľ v roku 2021 po dlhej chorobe opustil naše rady. Tohtoročné podujatie tak malo symboliku, pretože samotný jeho názov má podtitul Memoriál Ľudovíta Feketeho, čo bol niekoľko rokov vedúcim krúžku, vtedy ešte pod názov Slovenári a tento rok sa k nemu pridala druhá legenda, ktorá po "Lajovi" prevzala pomyselné žezlo. Celkový víťazom sa stal Lucián Gonda, ktorý zároveň vyhral aj hádankársku časť. V krížovkách dominoval Dušan Vojník. Výsledky a priebeh súťaží nájdete TU.

Titul majstrov Slovenska obhájili Dunajci (01. 10. 2022)

 
Po dvojročnej odmlke sa konečne podarilo pripraviť druhé najstaršie podujatie v slovenskom krížovkársko-hádankárskom svete. Všetko sa to udialo prvú októbrovú sobotu v priestoroch Strednej stavebnej školy v Žiline s podporou dlhoročného partnera SZHaK magazínu RELAX. Aj keď sa pandemické obdobie oficiálne skončilo, stále bola obava, že sa človek môže nakaziť a preto sa ani veľká účasť neočakávala. Napriek tomu sa v Žiline stretlo až 8 tímov, pričom milým prekvapením bolo aj to, že dva krúžky sa rozhodli konkurovať súperom len v dvojčlenom zoskupení. Absolútny hold si ale zaslúžil Ivan Šuňavec, posledný mohykán krúžku Ruža, ktorý si to rozdal s ostatnými družstvami úplne sám. Priebeh majstrovstiev nájdete TU.

Brezová za podpory spektra sponzorov (25. 09. 2022)

 
 
Krúžok Chrobáci v spolupráci mesta Brezová pod Bradlom a spektra viacerých sponzorov usporiadal po vynútenej pauze spôsobenej koronavírusom a internetových pokusoch konečne tradičný turnaj M. R. Štefánika. Turnaj je známy tým, že má až tri kategórie podľa obtiažnosti a tak si aj tento rok našla cestu na turnaj skupina začiatočníkov. Pre nich sú tradične po krížovkách pripravené úlohy sudoku a nebolo tomu inak ani teraz. Celkovým víťazom sa stal Ján Turek z Popradu, za zmienku stojí ale aj hodnotenie začiatočníkov, kde si úplne skvele počínala Marta Páleníková zo Svinnej. Viac TU.

Euro turnaj vo Svinnej (24. 09. 2022) úspešne za nami 

 
Jozefovi Páleníkovi sa za podpory vedenia obce Svinná podarilo po dlhej covidovej odmlke podarilo konečne usporiadať lúštiteľský turnaj. Májový termín sa síce kvôli pandemickej situácii presunul na september, kvalite podujatia to však neubralo. Oproti pred prázdninovým turnajom v Poprade a Košiciach sa príjemne zvýšila aj účasť a tak to všetko opäť pripomínalo staré dobré turnaje. Priebeh podujatia vo Svinnej nájdete TU

XXII. Maratónsky turnaj, 26. 06. 2022 Košice

 
Po sobote v Poprade sa lúštiteľská partia krížovkárov a hádankárov presunula do Košíc. Aj keď sa do súťaženia už mohli zapojiť všetci organizátori z Popradu, početne to bolo ešte horšie. Časť riešiteľov, čo prišli do Popradu, jednoducho už na východ necestovala a tak súťažilo v metropole východu už len torzo záujemcov. Dokonca aj cien bolo viac ako súťažiacich, tak si vlastne každý odniesol niečo, niektoré dokonca aj ceny dve, celkový víťaz Milan Chudý z Prievidze ich mal dokonca tri. Nuž a ako to dopadlo s ostatnými sa dozviete TU.

27. Podtatranský turnaj, 25. 06. 2022 v Poprade

 
Po veľmi veľmi dlhom čase sa konečne podarilo zrealizovať krížovkársko-hádankársky turnaj aj naživo. Tých pár online turnajov síce pomohlo, ale povedzme si úprimne, až tak najmä z pohľadu počtu účastníkov nezaujalo. A tak sa očakávalo, že to po takej dlhej pauze bude v Poprade praskať vo švíkoch. Žiaľ nestalo sa. Ani jedna kategória nenaplnila povestných 10 súťažiacich a to bolo značné sklamanie. Z víťazstva sa v takto oklieštenej zostave radoval Lucián Gonda z dedinky Kristy. Detaily turnaja v Poprade nájdete TU

Majstrovstvá Slovenska v sudoku a aj logických úlohách 11.-12. 06. 2022 Púchov

 
 
Na začiatku bola opatrnosť kvôli situácii s koronavírusom a možnými obmedzeniami, ale všetko nakoniec vyšlo perfektne a na radosť prítomných. Vďaka spolupráce s českým HALASom a Honzom Zvěřinom sa totiž podarilo uskutočniť naraz až štvornásobné Majstrovstvá Slovenska. MSR v sudoku a logických úlohách jednotlivcov a MSR v sudoku a logických úlohách družstiev. Všetko sa udialo v Púchove v už tradičných priestoroch Základnej školy Slovanská pod "záštitou" a za obrovskej pomoci Jozefa Chanu, dlhoročného riešiteľa a podporovateľa tejto zábavy. Mnohí sa videli až po roku, niektorí až po dvoch, niektorí sa dokonca zúčastnili takéhoto podujatia po prvýkrát. Zaujímavosťou bolo, že súbežne s rovnakými úlohami prebiehali aj české majstrovstvá a tak to spolu bolo v podstate medzinárodné lúštenie. Majstrovstvá boli zároveň dôležitou časťou národnej kvalifikácie a tak sa de-facto bojovalo o dvojnásobné body. Výsledky nájdete TU.